Co zrobić, jeśli drukarka źle drukuje

01. 9. 2022

1. września 2022, 08:31 | Otrzymujesz nowy toner lub tusz, wkładasz go do drukarki laserowej lub atramentowej, wybierasz wybrany dokument w komputerze i wysyłasz go do drukarki. Idealnie, jeśli na końcu trzymasz w ręku kartkę papieru z ładnie wydrukowanym tekstem lub obrazkiem. Ale co, jeśli wszystko jest nie tak, jak powinno być? I nasuwa się pytanie, czy kupiłeś wadliwy wkład, czy też występuje usterka drukarki stojąca za problemami z jakością druku? Złe drukowanie jest koszmarem dla każdego, kto musi coś szybko wydrukować. Dlatego w poniższym artykule podsumowaliśmy najczęstsze problemy, które mogą wystąpić w związku z jakością druku. Oczywiście można również znaleźć porady, jak je usunąć.

Treść artykułu:
Problemy z jakością druku na drukarce laserowej
1. Smugi i brud na papierze
2. Poziome paski podczas drukowania
3. Pionowe paski
4. Powtarzanie tekstu lub fragmentu spacji
5. Drukowanie zbyt jasne na części dokumentu
6. Drukowanie zbyt jasne
7. Złe kolory, zmniejszone nasycenie kolorów
8. Czarne strony
9. Komunikat o błędzie (wykrywanie słabej kasety z tonerem)
10. Opróżniony wkład
11. Wyblakły nadruk na nieestetycznym papierze

Słabe drukowanie i inne problemy podczas drukowania na drukarce atramentowej
1. Niska jakość druku
2. Komunikat o błędzie
3. Wyciek atramentu
4. Na wydrukowanej stronie pojawiają się "duchy" z poprzedniego wydruku
5. Drukarka robi paski
6. Drukarka nie drukuje
7. Zacięty papier w drukarce
8. Powolne drukowanie

Jak zapobiegać problemom? Zaopatrz się w wystarczającą ilość wkładów do drukarek

Problemy z jakością druku na drukarce laserowej

Drukowanie na drukarce laserowej odbywa się poprzez pierwsze renderowanie obrazu za pomocą wiązki laserowej na metalowym cylindrze z półprzewodzącą warstwą z czujnikami światła. Opisaliśmy bardziej szczegółowo o tym, jak działa drukowanie na drukarce laserowej w artykule Drukarka laserowa od A do Z.

Drukarki laserowe mają najwyższą jakość druku, zwłaszcza jeśli drukujesz na zwykłym papierze biurowym. Dlatego przede wszystkim sprawdź, czy problem nie tkwi w samym papierze.  W przeciwieństwie do drukarek atramentowych,  drukowany tekst z  drukarki laserowej nie nasiąknie po rozlaniu kawy czy herbaty, a i głowica drukująca nie wyschnie. Jednak lepszą jakość druku fotograficznego zagwarantuje drukarka atramentowa, początkowa inwestycja jest droższa w przypadku zakupu drukarek laserowych. O tym, która z nich będzie dla Ciebie najlepszą opcją, pomoże Ci zdecydować artykuł Jak wybrać drukarkę domową.

Co więc może wpłynąć na jakość druku i spowodować słabe drukowanie w drukarkach laserowych i co zrobić, jeśli drukarka laserowa drukuje blado?

1. Smugi i brud na papierze

O co chodzi: Na wydrukowanym dokumencie widać nieregularne smugi.

Gdzie jest problem: Najprawdopodobniej poszukaj przyczyny złego drukowania w samej drukarce. Możliwe, że wysypała się odrobina proszku tonera z kasety i teraz dostaje się na papier. Przyczyną może być nie tylko problem z drukarką, ale także nieostrożna wymiana kasety z tonerem (jest to jeden z powodów, dla których ponowne napełnianie pustego tonera jest złym pomysłem).

Jak to naprawić: Jeśli gdzieś proszek został przypadkowo rozsypany, sam problem "znika" po wydrukowaniu kilku stron. Przypomnij sobie ostatnią wymianę tonera - słaba jakość wydruku może być spowodowana jego wymianą.  Problemom z drukarką można zapobiec, regularnie czyszcząc drukarkę z ekspertami. Sam cylinder drukujący może wytrzymać do dziesiątek tysięcy wydrukowanych stron, więc smugi na papierze mogą być również sygnałem, że cylinder drukujący zaczyna się wyczerpywać.

istock-1396987493.jpg

2. Poziome paski podczas drukowania

O co chodzi: W dokumencie wyświetlane paski, które się powtarzają.

Gdzie jest problem: Słabe drukowanie jest prawdopodobnie spowodowane wadliwym działaniem cylindra optycznego lub magnetycznego.

Jak to naprawić: Jeśli drukarka drukuje poziome paski, niestety w domu nic z tym nie zrobisz. Prawdopodobnie będziesz musiał wymienić cylinder.

3. Pionowe paski

O co chodzi: Na całej długości dokumentu widoczne pionowe paski.

Gdzie jest problem: W tym przypadku najprawdopodobniej problem stanowi listwa czyszcząca wiper. Ma to za zadanie oczyścić cylinder optyczny z resztek proszku po każdym obrocie. Jeśli gumowa listwa gdzieś się zepsuje, wałek nie wyczyści w tym miejscu i resztki proszku dostaną się na papier.

Jak to naprawić: Wymień listwę czyszczącą. Skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy i ponownie ciesz się wysoką jakością druku.

istock-1089883160.jpg

4. Powtarzanie tekstu lub fragmentu spacji

O co chodzi: Na dokumencie widać "duchy", pozostałości po poprzednim wydruku.

Gdzie jest problem: Sytuacje te występują w przypadkach, gdy cylinder optyczny nie rozładowuje się idealnie, a wydruk z poprzedniego wydruku powtarza się po obróceniu. Tutaj uszkodzony jest sam cylinder lub panel do jego rozładowania.

Jak to naprawić: Specjalista będzie musiał spojrzeć na drukarkę. Wadliwa część zostanie wymieniona, a drukarka laserowa będzie jak nowa.

5. Drukowanie zbyt jasne na części dokumentu

O co chodzi: Na bokach lub na środku papieru drukowanie jest znacznie słabsze niż w pozostałej części dokumentu.

Gdzie jest problem: Słabe drukowanie w niektórych miejscach dokumentu może mieć dwie przyczyny. Albo toner się kończy, albo na wkładzie pozostała taśma ochronna, która ma zmniejszyć ryzyko samoistnego wysypu proszku tonera.

Jak to naprawić: Jeśli masz kasetę w drukarce przez długi czas i okaże się, że  toner jest na wyczerpaniu, pomoże ci go wyjęcie, wstrząśnięcie i ponowne włożenie kasety  z tonerem, jest to rozwiązanie krótkoterminowe. Spowoduje to zmieszanie reszty proszku tonera, eliminując słabe drukowanie. W każdym razie zaopatrz się w nowy toner. Jeśli przyczyną problemu jest nowa kaseta z tonerem, być może zapomniano wyjąć taśmę ochronną. Usuń i spróbuj ponownie wydrukować dokument.

6. Drukowanie zbyt jasne

O co chodzi: Po wydrukowaniu dokument jest znacznie jaśniejszy niż wygląda na monitorze komputera.

Gdzie jest problem: Ta wada jest spowodowana nieprawidłowo działającą warstwą światłoczułą na cylindrze optycznym. Jeśli nakłada mniej tonera w proszku niż powinien, to na wydrukowanym dokumencie jest go mniej. Lub może również wystąpić problem z punktem 7 poniżej.

Jak to naprawić: Uszkodzony cylinder optyczny powinien zostać sprawdzony przez specjalistę.

7. Złe kolory, zmniejszone nasycenie kolorów

O co chodzi: Obraz lub tekst na drukowanym dokumencie jest w zupełnie innych odcieniach niż na monitorze. Można również zarejestrować niskie nasycenie i kolor wydruku.

Gdzie jest problem: To jest zła kalibracja. Jest to proces, w którym kasety z tonerem dostosowywane do współpracy w celu drukowania odpowiednich odcieni. W większości przypadków drukarki zajmują się kalibracją  automatycznie, ale nie jest to regułą. Lub winna jest zbyt mała ilość tonera w kasecie i nadszedł czas, aby kupić nowy wkład do drukarki.

Jak to naprawić: Uruchom kalibrację drukarki. Zobaczysz, jak to działa z jakością druku! Zdecydowanie nie pozwól, aby ten problem był właśnie taki i rozpocznij kalibrację tak szybko, jak to możliwe. W międzyczasie można przeczytać o psychologii kolorów i na co uważać przy ich drukowaniu. Jednak drobne różnice niekoniecznie oznaczają złe drukowanie i problemy z drukarką. Zależy to również od tego, jak dobry jest twój komputer lub wyświetlacz monitora i jego ustawienia kolorów. Na przykład ustawienie "tryb nocny", które zmienia kolor ekranu na żółty, może mieć wpływ na wzór drukowania.

istock-188148127.jpg

8. Czarne strony

O co chodzi: Zamiast tekstu lub obrazu z drukarki cała strona wychodzi na czarno.

Gdzie jest problem: Czarne strony spowodowane źle naładowanym cylindrem optycznym. Po obróceniu toner jest przyklejany do całej jego powierzchni, a następnie nadrukowywany na papierze.

Jak to naprawić: Powierz drukarkę ekspertowi. Sprawdzi cylinder, sprawdzi jego ładowanie i zadba o ewentualną wymianę jednego z elementów drukarki laserowej. 

istock-1133405969.jpg

9. Komunikat o błędzie (wykrywanie słabej kasety z tonerem)

O co chodzi: Po wprowadzeniu polecenia drukowania na monitorze komputera pojawi się okno z komunikatem takim jak "Wymień toner" lub "Toner nie jest zainstalowany".

Gdzie jest problem: To jest wadliwy chip.

Jak rozwiązać ten problem: Jeśli po kliknięciu przycisku OK nic się nie dzieje lub jeśli w ogóle nie można potwierdzić komunikatu i nie można drukować, może być konieczna wymiana kasety z tonerem. Jednak niektóre drukarki umożliwiają resetowanie tonera za pomocą menu drukarki, co resetuje błędne informacje. Po zresetowaniu możesz wydrukować ponownie. Więcej o tym, dlaczego drukarka przestała drukować z dnia na dzień, pisaliśmy w artykule Dlaczego kompatybilne tonery blokowane.

istock-943163002.jpg

10. Opróżniony wkład

O co chodzi: Po rozpakowaniu nowej kasety z tonerem na ciebie rozsypie się trochę proszku tonera.

 Gdzie jest problem: Ta wada tonera najprawdopodobniej wystąpiła w drodze do ciebie. Niektóre wkłady bardziej podatne na wstrząsy. Jednak błąd mógł również powstać przy produkcji.

Jak to naprawić: Nie wkładaj luźnego wkładu z tonerem do drukarki, ale oddaj go. W przeciwnym razie nadal możesz powodować problemy z drukarką i pogorszyć jakość wydruku.

11. Wyblakły nadruk na nieestetycznym papierze

O co chodzi: Papier zwija się, nie wygląda reprezentacyjnie, stacja dokująca jest wyblakła.

Gdzie jest problem: Papier pochłania wilgoć z otaczającego powietrza.

Jak to naprawić: Jeśli jest zbyt wilgotny w miejscu, w którym drukujesz i przechowujesz dokumenty, papier może się zwijać i tworzyć nierówności. Kolor nie rozłoży się na wilgotnym papierze, a zadrukowana strona z pewnością nie będzie oznaką wysokiej jakości druku. Rozwiązaniem jest przeniesienie przynajmniej przechowywanego papieru do suchszych pomieszczeń.

Wskazówka: Jeśli nie znalazłeś swojego problemu na liście i utknąłeś w komunikacji z drukarką, nie martw się. Napisaliśmy dla Ciebie przewodnik, jak podłączyć drukarkę do komputera. Możesz też przeczytać o najczęstszych problemach z drukarką Canon.

Słabe drukowanie i inne problemy podczas drukowania na drukarce atramentowej

Ponadto drukarki atramentowe mogą wyrzucać więcej rzeczy niż tylko zacięty papier w drukarce. Jak opisaliśmy w sekcji Drukarki laserowe i atramentowe, drukarki atramentowe drukują przy użyciu dziesiątek mikroskopijnych dysz umieszczonych w głowicach drukujących drukarki. Wstrzykują atrament z wkładu do papieru z ogromną prędkością, a komunikacja między drukarką a komputerem jest ponownie zapewniana przez chip w pojemniku z tuszem. Podczas tego procesu mogą wystąpić różne problemy z drukarką. Co najczęściej jest winne słabemu drukowaniu na drukarce atramentowej?

1. Niska jakość druku

O co chodzi: Na drukowanym dokumencie pominięte obszary lub kolory różnią się od kolorów na monitorze.

Gdzie jest problem: Jeśli drukujesz źle na drukarce atramentowej, może być wiele przyczyn. Najczęściej jest to zatkana głowica drukująca, pusty wkład lub wadliwa taca.

Jak to naprawić: Rozpocznij czyszczenie głowic drukujących. Można to zrobić bezpośrednio na panelu sterowania drukarki. Aby uniknąć zatkania głowic drukujących i wyeliminować złe drukowanie, staraj się drukować co najmniej raz w miesiącu. 

2. Komunikat o błędzie

O co chodzi: Okno błędu pojawi się na monitorze komputera po wprowadzeniu polecenia drukowania.

Gdzie jest problem: Podobnie jak drukarka laserowa, ta najprawdopodobniej będzie problem ze złym chipem.

Jak rozwiązać ten problem: Kliknij przycisk OK, aby potwierdzić komunikat. Jeśli to nie pomoże, spróbuj wyczyścić styki na  samej kasecie (na przykład za pomocą bezpyłowej szmatki).

3. Wyciek atramentu

O co chodzi: Po rozpakowaniu nowego wkładu zauważysz, że jest on zabrudzony atramentem.

Gdzie jest problem: Podobnie jak w przypadku rozsypanego tonera, połączenia wkładu atramentowego najwyraźniej zostały poluzowane.

Jak to naprawić: W ogóle nie wkładaj brudnego wkładu do drukarki, ponieważ się zabrudzi.  Wyślij kasetę bezpośrednio do reklamacji.

Wskazówka: Wypadek z wkładem do drukarki? Dowiedz się, jak wyjąć toner lub atrament z ubrania.

4. Na wydrukowanej stronie pojawiają się "duchy" z poprzedniego wydruku

O co chodzi: Duchy, czyli obrazy lub fragmenty tekstu z poprzedniej sesji drukowania, pojawiają się w nowym dokumencie.

Gdzie jest problem: podczas gdy cylinder optyczny jest odpowiedzialny za drukarkę laserową, w przypadku drukarek atramentowych czarny tusz spada na głowicę drukującą lub zatyka dysze ( ale drukarka powinna zgłosić komunikat o błędzie).

Jak to naprawić: Przede wszystkim sprawdź, czy  pojemnik z tuszem jest prawidłowo włożony do drukarki i czy atrament nigdzie nie wyciekł i nie dotarł do drukarki, gdzie robi psoty. Następnie możesz sprawdzić dysze i użyć programu konserwacji drukarki, aby sprawdzić i wyczyścić dysze. Wreszcie, upewnij się, że masz zaktualizowane oprogramowanie, w tym sterowniki drukarek. Jeśli nawet po tych wszystkich krokach nadal widzisz duchy w druku, powierz swoją drukarkę w ręce dobrego serwisu.

5. Drukarka robi paski

O co chodzi: Na papierze widać paski lub drukarka pomija jeden kolor.

Gdzie jest problem: Winny może być wysuszony pojemnik z tuszem.

Jak to naprawić: Możesz spróbować wyczyścić wysuszony wkład lub utylizować go i wymienić na nowy wkład. Jednak może istnieć kilka przyczyn wysuszenia farby w drukarce atramentowej i może to powodować wiele szkód. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, przeczytaj nasz artykuł Inkjet Paint Dry: Porady dotyczące rozwiązywania problemów i zapobiegania im.

6. Drukarka nie drukuje

O co chodzi: Po wysłaniu do drukarki drukarka nie drukuje lub w ogóle nie pojawia się w opcjach drukowania.

Gdzie jest problem: drukarka może być w trybie offline, źle podłączona lub brak sterownika.

Jak to naprawić: Najpierw upewnij się, że drukarka atramentowa jest rzeczywiście podłączona do sieci i podłączona do urządzenia, jeśli łączysz się z nią za pomocą USB. W przypadku bezprzewodowego połączenia Wi-Fi upewnij się, że masz połączenie za pośrednictwem tej samej sieci Wi-Fi. Jeśli drukarka jest nadal niedostępna, spróbuj ponownie uruchomić drukarkę i ponownie zainstalować sterowniki drukarki.

istock-1135153593.jpg

7. Zacięty papier w drukarce

O co chodzi: Drukarka nie drukuje żądanego dokumentu.

Gdzie jest problem: Papier zacina się w drukarce.

Jak rozwiązać ten problem: Papier może zacinać się wewnątrz drukarki podczas drukowania lub natychmiast po jej wciągnięciu przez drukarkę. Upewnij się, że używasz odpowiedniego papieru biurowego zalecanego do drukarki, ładujesz go prawidłowo do zasobnika i nie wkładasz go zbyt dużo do drukarki. Papier powinien być czysty i prosty, zwłaszcza nie zmięty i pomarszczony, w przeciwnym razie łatwiej utknie. Podczas zacinania papieru z drukarki wyjmij go, ale stopniowo i ostrożnie wyciągaj, aby uniknąć rozdarcia i zacięcia go w drukarce atramentowej.

8. Powolne drukowanie

O co chodzi: Drukarka drukuje powoli, dokument drukuje znacznie dłużej niż zwykle.

Gdzie jest problem: Niewłaściwy typ papieru.

Jak to naprawić: Być może przypadkowo skonfigurowano drukowanie na innym rodzaju papieru, a drukarka próbuje drukować na nim z inną jakością. Przejdź do ustawień drukarki i zmień typ papieru na zwykły we właściwościach drukowania. Jeśli drukarka jest podłączona do sieci bezprzewodowej (Wi-Fi), może to oznaczać słaby sygnał za drukowaniem   w zwolnionym tempie lub coś w pobliżu, co zakłóca działanie drukarki. Sprawdź, czy chip oryginalnego wkładu nie jest uszkodzony. Jeśli żadne z powyższych działań nie pomoże, możliwe że parametry i ustawienia oprogramowania drukarki nieaktualne i nadszedł czas, aby nabyć nową drukarkę.

Jak zapobiegać problemom? Zaopatrz się w wystarczającą ilość wkładów do drukarek

Jednak najczęstszym "problemem", który można napotkać podczas drukowania zarówno na drukarce laserowej, jak i atramentowej, jest po prostu wyczerpanie wkładu. W tym przypadku celowo umieszczamy słowo problem w cudzysłowie, ponieważ można go szybko naprawić : Zapoznaj się z naszą ofert tuszy, tonerów i uzupełnij magazyn.

Jeśli zgromadziłeś dużo papieru drukowanego w domu (i to nie tylko dlatego, że miałeś problemy z drukarką), nie wyrzucaj go do kosza! Nawet z zadrukowanym papierem można zrobić magię. Dowiedz się, co zrobić z papierem drukowanym.

istock-1371713747.jpg
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś tę pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to...

2. 5. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Drukarki laserowe czy atramentowe

Która drukarka jest najlepsza? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto rozważa kupno takiego urządzenia. Jeśli nie będziemy brać...

2. 5. 2017  Przeczytaj cały artykuł »

Darmowy transport

dla zarejestrowanych klientów od 199,00zł

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe