4 Najczęstsze problemy z drukarkami Canon

18. 5. 2020

18. maja 2020, 10:00 | Drukarki marki Canon należą do niezawodnych urządzeń, ale mniejszej usterki nie muszą też unikać. W tym artykule znajdziesz listę najczęstszych problemów z drukarkami Canon i ich rozwiązania w przypadku, gdy spieszysz się z drukowaniem, nie masz pod ręką instrukcji i nie ma czasu, aby zadzwonić do działu obsługi klienta.

Sprawdzoną praktyką w rozwiązywaniu większości problemów z drukarką jest restart urządzenia. Wyłącz drukarkę, odłącz od sieci elektrycznej, odczekaj 30 sekund, a następnie podłącz ponownie i włącz.  Dopiero jeśli nie pomoże ten zabieg, spróbuj innych metod.

Treść artykułu (lista problemów):

  • drukarka nie rozpoznaje załadowanego tonera (lub zgłasza brak koloru),
  • drukarka nie drukuje,
  • słaba jakość wydruku,
  • zacięty papier w drukarce.

Chcesz przeczytać o historii firmy Canon? Napisaliśmy dla Was artykuł Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie

1) drukarka nie rozpoznaje załadowanego tonera (lub zgłasza brak koloru)

Jeden z najczęstszych problemów, który pojawia się po wymianie oryginalnych i kompatybilnych wkładów. Towarzyszy mu wyświetlanie okna błędów na komputerze, a często także migająca dioda ostrzegawcza na drukarce. Jak rozwiązać ten problem?

Najpierw otwórz drukarkę i sprawdź, czy tonery prawidłowo osadzone. Upewnij się, że zdjęłeś uszczelkę ochronną z pojemników i włożyłeś je w odpowiednie miejsca - na szczęście drukarka może rozpoznać tonery kolorów w niewłaściwych slotach. Kaseta musi być prawidłowo „zatrzaśnięta”, patrz zdjęcie:

g0055578-nahled2.png

Czasem zdarza się problem z kontaktami, które zapewniają komunikację wkładu z drukarką. Urządzenie odłącz od sieci elektrycznej i sprawdź powierzchnie dotykowe na tonerze i w samej drukarce. Usunąć wszelkie zanieczyszczenia suchą, bawełnianą szmatką lub ściereczką z mikrowłókna; pomóc można, nakładając na szmatkę alkohol techniczny. Zdecydowanie unikaj czyszczenia wodą!

Restart toneru

Jedną z przyczyn, dla których drukarka nie rozpoznaje nowego wkładu, jest złe ustawienie chipa z produkcji. Toner lub cartridge trzeba wtedy zresetować, co może być dość wymagające. Procedurę podsumowuje ten filmik:

Procedura resetowania chipu wkładu do drukarki Canon

2) drukarka nie drukuje

Przede wszystkim upewnij się, czy sprzęt jest prawidłowo podłączony do sieci elektrycznej i gotowy do drukowania. To poznacie po tym, że kontrolka przy przycisku ON / OFF przestanie zielono migać. 

Częstym problemem jest złe połączenie drukarki z komputerem. Sprawdź, czy jest podłączony kabel USB, czy też masz prawidłowo ustawione połączenie Wi-Fi. Upewnij się też, że masz zainstalowane na komputerze aktualne sterowniki. Pobrać je można na oficjalnej stronie firmy Canon – wystarczy wpisać nazwę drukarki.

Następną częstą przeszkodą w drukowaniu zbędne zadania w kolejce drukowania. Usuń je i spróbuj wydrukować dokument lub zdjęcie ponownie.

cancel_all_documents-nahled2.jpg

Możesz usunąć zadania do drukowania zbiorczo za pomocą kilku kliknięć

3) słaba jakość wydruku

Główną przyczyną tego problemu tanie, niewysokiej jakości wkłady – kupuj więc tylko oryginalne lub kompatybilne tonery i cartridge od sprawdzonych producentów. O różnicy między dwoma rodzajami wkładów dowiedz się więcej w artykule Mam kupić oryginalny czy nieoryginalny toner?

Co jednak, jeśli wkłady dobrej jakości?

Drukarka atramentowa: zanieczyszczone dysze

W drukarkach atramentowych – zwłaszcza przy dłuższym nieużytkowaniu – zdarza się, że dysze głowicy drukarskiej znieszyczone tuszem. Następnie na papierze powstają plamy i / lub część wydrukowanego dokumentu brakuje lub jest blada.

Głowicę oczyścisz z pomocy funkcji automatycznego czyszczenia głowicy drukarki, którą wyposażona jest każda nowoczesna drukarka Canon. Oczyszczanie uruchamiasz ze sterownika drukarki – głowica nakłada większą ilość tuszu i w ten sposób dochodzi do rozpuszczenia zaschniętych resztek barwnika.

Bardziej szczegółowy opis czyszczenia znajdziesz w artykule Zaschnięty atrament w drukarce atramentowej: Doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec.

Drukarka laserowa: Problem z sypkością proszku tonera

Kaseta z tonerów do drukarek laserowych tworzy kolorowy proszek, który podczas druku „zlepia się” na papier. Ze względu na sypką konzystencję, proszek może się przyklejać do ścian wkładu. W takim momencie pomoże wyjąć toner i delikatnie z nim potrząsnąć. Należy jednak uważać, aby nie wysypać proszku.

Więcej o problemach i ich rozwiązaniach znajdziesz w artykule Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

4) zacięty papier w drukarce

Choć drukarki Canon wyposażone w czujnik wykrywający papier, to jednak wyjątkowo może dojść do zacięcia papieru w mechanizmie urządzenia.

Dlatego przed drukowaniem zawsze upewnij się, że włożyłeś odpowiedni papier - wiele urządzeń ma problemy np. z drukowaniem na papierze z recyklingu. Upewnij się również, że arkusze pasują do tacy tak, jak powinny.

Jeśli dojdzie do zacięcia, wyłącz urządzenie i odłącz je od zasilania. Następnie delikatnie wyciągnij arkusz i otwórz drukarkę, aby upewnić się, że w mechanizmie nie zostały resztki papieru.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie

Pierwszy aparat Canon wyprodukował w 1934 roku, aparat był uderzająco podobny do słynnych wówczas aparatów Leica, dlatego nie wzbudził on...

10. 10. 2019

Zaschnięty atrament w drukarce atramentowej: Doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec.

Czy Twoja drukarka atramentowa przestała drukować? Albo drukuje, ale pomija jeden kolor, mimo że dany wkład jest pełny? Objawy są znane...

13. 10. 2019

Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym