4 najczęstsze problemy z drukarką Canon, jak sobie z nimi radzić?

26. 8. 2022

26. sierpnia 2022, 10:00 | Drukarki Canon należą do najbardziej niezawodnych urządzeń na rynku, ale nie da się uniknąć drobnych awarii. W kolejnych wierszach skupimy się zatem na najczęstszych problemach z nimi i ich rozwiązaniu, jeśli spieszysz się z drukowaniem i nie masz pod ręką instrukcji ani czasu na telefon do obsługi klienta.

Niestety, nie ma prostego rozwiązania większości problemów z drukarką i jakością druku. Można jednak powiedzieć, że proste ponowne uruchomienie drukarki może rozwiązać szereg problemów. Aby to zrobić, wyłącz drukarkę, odłącz ją, odczekaj 30 sekund, a następnie podłącz ponownie i włącz. Jeśli ta procedura nie pomoże, a błędy drukowania będą się powtarzać, wypróbuj inne metody.

  Drukarka to nie tylko głowica drukująca i atrament. Interesuje Cię historia firmy Canon? Napisaliśmy dla Ciebie artykuł firmy Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie.

  1) Drukarka nie rozpoznaje załadowanego tonera lub zgłasza brak koloru

  Nierozpoznawanie załadowanego tonera lub zgłaszanie niskiego poziomu koloru to jeden z najczęstszych problemów z drukowaniem, które występują po wymianie zarówno oryginalnego, jak i zamiennego wkładu w drukarce. Towarzyszy im wyświetlenie okna błędu na wyświetlaczu komputera lub drukarki lub miganie na nim kontrolki ostrzegawczej. Jak rozwiązać ten problem?

  Najpierw otwórz drukarkę i sprawdź, czy tonery prawidłowo zainstalowane. Upewnij się, że zdjąłeś plombę ochronną z wkładów i włóż je w odpowiednie miejsca - na szczęście drukarka może rozpoznać kolorowe tonery w niewłaściwych gniazdach i dać Ci znać. Wkład do drukarki musi być odpowiednio „zatrzaśnięty”, jak widać na poniższym obrazku.

  g0055578-nahled2.png

  Inną możliwą przyczyną awarii tonera lub nieprawidłowego koloru może być problem ze stykami łączącymi wkład z drukarką. Aby to sprawdzić, odłącz drukarkę i sprawdź, czy toner dotyka samej drukarki. Usuń wszelkie zabrudzenia suchą, bawełnianą ściereczką lub ściereczką z mikrofibry; możesz pomóc, nakładając na szmatkę alkohol techniczny. Woda zupełnie nie nadaje się do czyszczenia tego typu produktów.

  Wskazówka: w kategorii Higiena + Drogeria znajdziesz ręczniki, ściereczki kuchenne i inne pomoce, które pomogą Ci utrzymać nieskazitelną jakość druku, a także czystą drukarkę i biuro.

  Gdy drukarka sygnalizuje niski poziom wkładu

  Jeśli zacznie Ci brakować mocy drukarki, będziesz widział, że wydruk będzie coraz bledszy (dodatkowo drukarka poinformuje Cię również, że dany kolor jest na niskim poziomie). W przypadku drukarek laserowych możesz wypróbować ostatnią sztuczkę przed zakupem nowego wkładu: Wyjmij wkład z tonerem i lekko nim potrząśnij. Usuwa to pozostałości proszku tonera ze ścian i umożliwia drukowanie. Uzyskany w ten sposób proszek nie wystarcza jednak na zbyt długo, więc tak naprawdę traktuj to rozwiązanie tylko jako „awarię”, która opóźniła zakup nowego tonera, dosłownie o kilka zadrukowanych stron.

  Jak zmienić wkłady w drukarce Canon

  Zmiana wkładów w drukarkach Canon to bardzo prosta sprawa dla wszystkich modeli, zajmująca praktycznie tylko kilkadziesiąt sekund lub maksymalne kilka minut. Niezależnie od tego, czy posiadasz drukarkę atramentową czy laserową, możesz łatwo wymienić wkłady otwierając urządzenie w miejscu (różne typy drukarek mają różne tonery lub tusze, więc niestety nie da się opisać do nich uniwersalnej instrukcji), "wymienić" stare toner przez kliknięcie zatrzasków lub odblokowanie blokady zabezpieczającej, a następnie po prostu wyjęcie go z drukarki. Po wykonaniu tej czynności wystarczy włożyć do drukarki nowy toner bez materiałów opakowaniowych, zabezpieczeń. Konieczne jest jej zabezpieczenie poprzez zatrzaśnięcie w zatrzaskach, a następnie zamknięcie drukarki. Następnie drukarka automatycznie „instaluje” nowy toner po włączeniu i to wszystko. Od teraz urządzenie może być używane w standardowy sposób.

  Stare tonery nie nadają się już do użytku, więc musisz je zutylizować. Jednak nigdy nie trzymaj ich w pobliżu ognia, ponieważ pozostałe w nich paliwo może się zapalić i zranić lub uszkodzić otoczenie.

  Zresetuj toner w drukarce

  Innym możliwym powodem, dla którego drukarka nie rozpoznaje nowego wkładu, jest złe ustawienie fabryczne układu scalonego. Toner lub tusz należy następnie zresetować, co może być dość trudne. Proces jest podsumowany w poniższym filmie:

  2) Drukarka nie drukuje

  Wśród najgorszych koszmarów każdego, kto musi coś szybko wydrukować, jest to, że drukarka nie drukuje, a nawet w ogóle nie odpowiada. W takim przypadku przede wszystkim upewnij się, że drukarka jest prawidłowo podłączona do sieci i gotowa do drukowania. Można to rozpoznać po tym, że lampka obok przycisku ON/OFF przestaje migać na zielono.

  Kolejne kroki „sprawdzania” powinny prowadzić do podajnika papieru, który ze względów logicznych nie może być pusty, a jednocześnie kartki muszą być w nim prawidłowo umieszczone. Problemy mogą być spowodowane na przykład wciągnietym papierem, którego drukarka nie jest w stanie „wciągnąć”. Aby pojawiły się problemy związane z podwijaniem się, na ogół konieczne jest złożenie papieru o co najmniej pół centymetra (chyba, że ​​jest to papier sztywny od 164 g/m2 do 350 g/m2, dla którego nie jest wymagane składanie), dla płynnego procesu, jednak zawsze lepiej jest używać papierów o jak najmniejszym skręcie. Ponadto warto pamiętać, że drukarki nie wolno przepełniać papierem, ponieważ może to spowodować niepożądane „wciąganie” większej ilości kartek na raz, do zacięcia całej drukarki.

  Częstym problemem jest również złe połączenie między drukarką a komputerem. Jeśli często zmieniasz środowisko pracy, może się zdarzyć, że nie wybrałeś właściwej drukarki w ustawieniach drukowania (np. próbujesz wysłać dokument do drukarki w pracy, a nie w domu). Oprócz domyślnych ustawień drukarki przed drukowaniem należy sprawdzić kilka innych rzeczy.

  Zanim naciśniesz przycisk drukowania:

  • Sprawdź, czy kabel USB jest podłączony. czy masz prawidłowe połączenie Wi-Fi.
  • Upewnij się, że na komputerze zainstalowane najnowsze sterowniki. Można je pobrać z oficjalnej strony firmy Canon — wystarczy wpisać nazwę drukarki.
  • Jeśli drukarka nie drukuje lub drukuje czyste, białe arkusze, przyczyną może być uszkodzona głowica drukująca lub, co bardziej prawdopodobne, brak tuszu (lub tonera w proszku). Dlatego podczas drukowania sprawdź również ilość atramentu (tonera) w drukarce.
  • Inną częstą przeszkodą w drukowaniu nadmiarowe zadania w kolejce drukowania. Usuń je i spróbuj ponownie wydrukować dokument lub obraz.

  cancel_all_documents-nahled2.jpg

  Możesz zbiorczo usuwać zadania drukowania za pomocą kilku kliknięć

  3) Problem z niską jakością druku

  Inne możliwe problemy z drukarką Canon to problemy z jakością druku. Główną przyczyną słabej jakości druku w większości tanie, niskiej jakości wkłady do drukarek - dlatego kupuj tylko oryginalne lub alternatywne tonery i tusze od sprawdzonych producentów. Więcej o różnicach pomiędzy obydwoma rodzajami wkładów dowiesz się w artykule Czy powinienem kupić oryginalny czy nieoryginalny toner?

  Ale co, jeśli wkłady wysokiej jakości, a ja nadal martwię się słabą jakością wydruku? Winne mogą być zatkane dysze i proszek z wkładu drukarki.

  Czy drukarka atramentowa plami papier? Zatkane dysze mogą wpływać na jakość druku.

  W przypadku drukarek atramentowych – zwłaszcza gdy nie drukujesz przez dłuższy czas – zdarza się, że dysze głowicy drukującej zapychają się atramentem. Drukarka plami papier, który następnie tworzy smugi lub brakuje części drukowanego dokumentu lub jest on blady.

  Głowice drukujące czyścisz za pomocą funkcji automatycznego czyszczenia głowicy drukującej, która jest wyposażona w każdą nowoczesną drukarkę Canon. Czyszczenie rozpoczynasz ze sterownika drukarki. Podczas czyszczenia głowica drukująca pochłania większą ilość atramentu, co rozpuszcza zaschnięte resztki atramentu. Spowoduje to wyczyszczenie całej głowicy drukującej, a jakość wydruku powinna być taka, jak poprzednio.

  Drukarka plami papier i nadal nie wiesz jak pozbyć się tej niedogodności podczas drukowania? Bardziej szczegółowy opis czyszczenia znajdziesz w artykule Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej: Doradzamy jak rozwiązać problem i jak mu zapobiegać.

  Drukarka laserowa: problem z płynnością proszku tonera

  Zasobnik z tonerem do drukarek laserowych składa się z kolorowego proszku, który podczas drukowania „wypala się” na papierze. Ze względu na sypką konsystencję może się zdarzyć, że proszek przykleja się do ścianek wkładu, co niekorzystnie wpływa na jakość wydruku. W takim przypadku warto wyjąć toner i delikatnie nim potrząsnąć. Uważaj jednak, aby jeszcze nie wysypać proszku do drukarki.

  Możliwe jednak, że coś innego wpływa na jakość druku drukarki laserowej. Zalecamy przestudiowanie najczęstszych wad drukarek laserowych, zapoznanie się z instrukcją producenta danej drukarki, która zwykle zawiera również listę najczęstszych problemów, a w razie potrzeby skontaktowanie się z ekspertem, który pomoże rozwiązać problem.

  Więcej o problemach i ich rozwiązaniach znajdziesz w artykule Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie.

  4) Zacięty papier w drukarce

  Zacięcia papieru w drukarce to jedne z najczęstszych błędów drukowania. Mimo, że drukarki firmy Canon wyposażone w czujnik wykrywania papieru, zacięcia papieru w mechanizmie drukarki mogą wystąpić wyjątkowo.

  Dlatego przed drukowaniem zawsze upewnij się, że wkładasz odpowiedni papier do drukarki – wiele urządzeń posiada m.in. problem z drukowaniem na papierze makulaturowym. Lepiej również sprawdź, czy arkusze ułożone na tacy tak, jak powinny.

  W przypadku zacięcia papieru w drukarce wyłącz i odłącz urządzenie. Następnie delikatnie wyciągnij arkusz papieru i otwórz drukarkę, aby upewnić się, że w mechanizmie nie pozostał papier.

  Gdybyś miał wyciągnąć papier z drukarki na siłę, jest bardzo prawdopodobne, że papier się podrze, pozostawiając kawałek w dłoni i kawałek w drukarce. Jeśli w drukarce pozostał mały kawałek papieru, którego nie można usunąć, lepiej skonsultować się z ekspertem. To właśnie ta sztuka może nie tylko wpłynąć na jakość druku, ale przede wszystkim całkowicie uniemożliwić dalszy druk. Może być konieczne zdemontowanie drukarki, aby była gotowa do ponownego drukowania.

  Nie wyrzucaj skrawków papieru do kosza

  Nie wyrzucaj do kosza starych, niepotrzebnych dokumentów oraz skrawków zaciętego lub zadrukowanego papieru. Oprócz właściwego recyklingu, Ty i Twoje dzieci możecie się jeszcze dobrze bawić z takim papierem! Więcej opowiemy w artykule o papierze zadrukowanym.

  Bądź jako pierwszy
  Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

  Podobne artykuły

  Co zrobić, jeśli drukarka źle drukuje

  Właśnie skończył Ci się kolor w drukarce, więc kupujesz nowy toner lub kartridż, wkładasz kasetę do drukarki laserowej lub atramentowej,...

  19. 12. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

  Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie

  Pierwszy aparat Canon wyprodukował w 1934 roku, aparat był uderzająco podobny do słynnych wówczas aparatów Leica, dlatego nie wzbudził on...

  10. 10. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

  Transport od 13.90 zł

  do paczkomatu

  Dostawa w ciągu 48 godzin

  Jesteśmy naprawdę szybcy

  Masz z nami czas

  Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

  Nagrodzimy Cię

  Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe