4 Najczęstsze problemy z drukarkami Canon

Drukarki marki Canon należą do niezawodnych urządzeń, ale mniejszej usterki nie muszą też unikać. W tym artykule znajdziesz listę najczęstszych problemów z drukarkami Canon i ich rozwiązania w przypadku, gdy spieszysz się z drukowaniem, nie masz pod ręką instrukcji i nie ma czasu, aby zadzwonić do działu obsługi klienta.

Sprawdzoną praktyką w rozwiązywaniu większości problemów z drukarką jest restart urządzenia. Wyłącz drukarkę, odłącz od sieci elektrycznej, odczekaj 30 sekund, a następnie podłącz ponownie i włącz.  Dopiero jeśli nie pomoże ten zabieg, spróbuj innych metod.

Treść artykułu (lista problemów):

  • drukarka nie rozpoznaje załadowanego tonera (lub zgłasza brak koloru),
  • drukarka nie drukuje,
  • słaba jakość wydruku,
  • zacięty papier w drukarce.

Chcesz przeczytać o historii firmy Canon? Napisaliśmy dla Was artykuł Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie

1) drukarka nie rozpoznaje załadowanego tonera (lub zgłasza brak koloru)

Jeden z najczęstszych problemów, który pojawia się po wymianie oryginalnych i kompatybilnych wkładów. Towarzyszy mu wyświetlanie okna błędów na komputerze, a często także migająca dioda ostrzegawcza na drukarce. Jak rozwiązać ten problem?

Najpierw otwórz drukarkę i sprawdź, czy tonery prawidłowo osadzone. Upewnij się, że zdjęłeś uszczelkę ochronną z pojemników i włożyłeś je w odpowiednie miejsca - na szczęście drukarka może rozpoznać tonery kolorów w niewłaściwych slotach. Kaseta musi być prawidłowo „zatrzaśnięta”, patrz zdjęcie:

g0055578-nahled2.png

Czasem zdarza się problem z kontaktami, które zapewniają komunikację wkładu z drukarką. Urządzenie odłącz od sieci elektrycznej i sprawdź powierzchnie dotykowe na tonerze i w samej drukarce. Usunąć wszelkie zanieczyszczenia suchą, bawełnianą szmatką lub ściereczką z mikrowłókna; pomóc można, nakładając na szmatkę alkohol techniczny. Zdecydowanie unikaj czyszczenia wodą!

Restart toneru

Jedną z przyczyn, dla których drukarka nie rozpoznaje nowego wkładu, jest złe ustawienie chipa z produkcji. Toner lub cartridge trzeba wtedy zresetować, co może być dość wymagające. Procedurę podsumowuje ten filmik:

Procedura resetowania chipu wkładu do drukarki Canon

2) drukarka nie drukuje

Przede wszystkim upewnij się, czy sprzęt jest prawidłowo podłączony do sieci elektrycznej i gotowy do drukowania. To poznacie po tym, że kontrolka przy przycisku ON / OFF przestanie zielono migać. 

Częstym problemem jest złe połączenie drukarki z komputerem. Sprawdź, czy jest podłączony kabel USB, czy też masz prawidłowo ustawione połączenie Wi-Fi. Upewnij się też, że masz zainstalowane na komputerze aktualne sterowniki. Pobrać je można na oficjalnej stronie firmy Canon – wystarczy wpisać nazwę drukarki.

Następną częstą przeszkodą w drukowaniu zbędne zadania w kolejce drukowania. Usuń je i spróbuj wydrukować dokument lub zdjęcie ponownie.

cancel_all_documents-nahled2.jpg

Możesz usunąć zadania do drukowania zbiorczo za pomocą kilku kliknięć

3) słaba jakość wydruku

Główną przyczyną tego problemu tanie, niewysokiej jakości wkłady – kupuj więc tylko oryginalne lub kompatybilne tonery i cartridge od sprawdzonych producentów. O różnicy między dwoma rodzajami wkładów dowiedz się więcej w artykule Mam kupić oryginalny czy nieoryginalny toner?

Co jednak, jeśli wkłady dobrej jakości?

Drukarka atramentowa: zanieczyszczone dysze

W drukarkach atramentowych – zwłaszcza przy dłuższym nieużytkowaniu – zdarza się, że dysze głowicy drukarskiej znieszyczone tuszem. Następnie na papierze powstają plamy i / lub część wydrukowanego dokumentu brakuje lub jest blada.

Głowicę oczyścisz z pomocy funkcji automatycznego czyszczenia głowicy drukarki, którą wyposażona jest każda nowoczesna drukarka Canon. Oczyszczanie uruchamiasz ze sterownika drukarki – głowica nakłada większą ilość tuszu i w ten sposób dochodzi do rozpuszczenia zaschniętych resztek barwnika.

Bardziej szczegółowy opis czyszczenia znajdziesz w artykule Zaschnięty atrament w drukarce atramentowej: Doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec.

Drukarka laserowa: Problem z sypkością proszku tonera

Kaseta z tonerów do drukarek laserowych tworzy kolorowy proszek, który podczas druku „zlepia się” na papier. Ze względu na sypką konzystencję, proszek może się przyklejać do ścian wkładu. W takim momencie pomoże wyjąć toner i delikatnie z nim potrząsnąć. Należy jednak uważać, aby nie wysypać proszku.

Więcej o problemach i ich rozwiązaniach znajdziesz w artykule Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

4) zacięty papier w drukarce

Choć drukarki Canon wyposażone w czujnik wykrywający papier, to jednak wyjątkowo może dojść do zacięcia papieru w mechanizmie urządzenia.

Dlatego przed drukowaniem zawsze upewnij się, że włożyłeś odpowiedni papier - wiele urządzeń ma problemy np. z drukowaniem na papierze z recyklingu. Upewnij się również, że arkusze pasują do tacy tak, jak powinny.

Jeśli dojdzie do zacięcia, wyłącz urządzenie i odłącz je od zasilania. Następnie delikatnie wyciągnij arkusz i otwórz drukarkę, aby upewnić się, że w mechanizmie nie zostały resztki papieru.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Canon: Historia jednej z najbardziej innowacyjnych marek na świecie

Pierwszy aparat Canon wyprodukował w 1934 roku, aparat był uderzająco podobny do słynnych wówczas aparatów Leica, dlatego nie wzbudził on...

Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

Zakupiony toner lub kartridż włóż do drukarki laserowej lub atramentowej, w komputerze wczytaj dokument i wciśnij polecenie drukowania. W...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym