Dlaczego kompatybilne tonery się blokują

05. 7. 2021

5. lipca 2021, 10:00 | Czy drukarka przestała drukować z dnia na dzień i jako powód drukarka wyświetla komunikat, że toner lub wkład atramentowy nie zostały rozpoznane? Jeśli używasz kompatybilnych tonerów, najprawdopodobniej przyczyną problemu jest aktualizacja sterownika oprogramowania sprzętowego drukarki. Dowiedz się, dlaczego występuje ten problem i jak go obejść.

Kupując wkłady do drukarki, możesz zasadniczo wybierać spośród trzech rodzajów wkładów:

Oryginalne wkłady to takie, które pochodzą od producentów drukarek, którzy zapewniają ich rozwój i produkcję. Nawet z tych powodów oryginalne wkłady - w porównaniu z następującymi typami - stosunkowo drogie. Z drugiej strony w drukarkach, do których przeznaczone, działają w każdych okolicznościach.

Regenerowane wkłady to oryginalne tonery i wkłady atramentowe, które zostały ponownie napełnione (zwykle przez niezależną firmę) po wyczerpaniu atramentu. Takie podejście pomaga chronić środowisko - puste wkłady atramentowe mogą być ponownie użyte.

Kompatybilne (alternatywne) wkłady to zatem tonery i wkłady atramentowe, które podobne do oryginalnych, ale pochodzą od niezależnych producentów. nawet 4 razy tańsze niż oryginalne wkłady.

A niska cena kompatybilnych tonerów jest powodem, dla którego oryginalni producenci zbroją się przeciwko nim. Firmy produkujące alternatywne wkłady prawie nie muszą ponosić kosztów na inwestycje w opracowywanie nowych tonerów, a mimo to czerpią korzyści z rynku stworzonego przez międzynarodowe sklepy detaliczne drukarek. Należy jednak dodać, że przy oryginalnych wkładach klienci w dużej mierze pokrywają koszty marketingu.

Producenci drukarek bronią się przed kompatybilnymi wkładami na różne sposoby - a jednym z najbardziej skutecznych jest aktualizacja sterowników.

Związek między wkładami a sterownikiem drukarki

Każda kaseta wyposażona jest w chip zapewniający jej komunikację z drukarką. Za pomocą chipa drukarka instruuje wkład, kiedy i ile koloru ma zostać uwolniony podczas drukowania. Wkład z kolei sygnalizuje słabe kolory i inne problemy za pośrednictwem chipa.

Ale to nie wszystko. Drukarka sama otrzymuje instrukcje z urządzenia końcowego: komputera, tabletu lub smartfona - czyli z urządzenia, z którego wydajemy polecenia do druku dokumentu lub obrazu.

Komunikacja między drukarką a komputerem lub innym sprzętem zapewnia specjalne oprogramowanie - sterownik (sterownik w języku angielskim), który jest dostarczany przez producentów drukarek. Sterownik „tłumaczy” informacje z edytora tekstu i innych programów na dane do druku i przesyła je do drukarki, gdzie one przetwarzane przez tzw. Firmware. Jest to oprogramowanie zapisane w drukarce, które wykonuje wydruk zgodnie z danymi wydruku - w określonej jakości i określonej liczbie kopii.

Każda drukarka (lub linia drukarek) ma własny sterownik drukarki, który jest regularnie aktualizowany przez producentów. Na przykład podczas aktualizacji zwiększa się zabezpieczenie drukarki i modyfikowane różne protokoły komunikacyjne.

istock-178014849.jpg

Aktualizacja oprogramowania jako broń na konkurencję

I właśnie podczas aktualizacji oprogramowania sprzętowego (i czasami sterownika) kompatybilny toner może przestać działać. Aktualizacja modyfikuje program w sposób zapewniający funkcjonalność tylko oryginalnych wkładów.

Możesz łatwo stwierdzić, że ten problem dotyczy Ciebie - Twój kompatybilny wkład, który drukował bez problemów kilka dni temu, przestanie działać. Zostanie wyświetlone ostrzeżenie „niezgodny pojemnik” lub ostrzeżenie o niskim poziomie kolorów, nawet gdy toner jest pełny.

Ponadto aktualizacje dziś dostępne automatycznie dzięki stałemu połączeniu z Internetem, więc drukowanie może zostać zablokowane w najbardziej nieodpowiednim momencie. Istnieje kilka sposobów obejścia tego problemu.

Ale trzeba powiedzieć, że rozwiązanie jest bardzo specyficzne dla każdej drukarki i wkładu. Jeśli żadna z poniższych procedur nie pomoże, skontaktuj się z naszą obsługą klienta - z przyjemnością Ci doradzimy.

Zwrot sterownika do wersji przed aktualizacją (downgrade)

Pierwszą opcją jest przywrócenie sterownika drukarki do poprzedniej wersji, z którą toner pracował bez żadnych problemów. W systemie Windows można to zrobić w następujący sposób:

  1. W ofercie Start można znaleźć „zarządzanie urządzeniami ” (można też znaleźć w wyszukiwarce).
  2. W Administratorze znajdź sterownik drukarki (zwykle nazwany tak jak model, np. „HP Officejet 4630 e-All-in-One”) i kliknij go prawym przyciskiem myszy.
  3. Kliknij „Właściwości” i otwórz zakładkę „Sterownik”.
  4. W zakładce kliknij przycisk „cofnij zmiany sterownika” i potwierdź zmiany.

Pamiętaj, że to rozwiązanie jest tylko tymczasowe i może nie zawsze działać. Bez aktualizacji narażasz się na zagrożenia bezpieczeństwa (takie jak wycieki danych z komputera); drukowanie może nie działać poprawnie z niektórymi aplikacjami. Używaj starej wersji sterownika tylko do momentu zużycia kompatybilnej kasety.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​ producenci alternatywnych tonerów mogą dostosować swoje produkty do nowych aktualizacji w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Nowo zamówione wkłady prawie na pewno będą kompatybilne z aktualną wersją sterownika.

Zablokuj aktualizację oprogramowania firmwaru

To rozwiązanie jest prewencyjne - jeśli alternatywne wkłady zostały już zablokowane, to Ci nie pomoże. Ponadto różni się w zależności od marki. W poniższych filmach znajdziesz procedury dla najbardziej znanych producentów.

Zastosowanie uniwersalnych sterowników

Sterowniki uniwersalne to rozwiązanie awaryjne. Niektóre z nich aktualizowane przez programistów z dużym opóźnieniem - jest więc duża szansa, że ​​sterownik drukarki będzie tutaj we wcześniejszej wersji, która pozwoli na drukowanie dokumentów lub zdjęć.

Uniwersalne sterowniki do swoich drukarek oferują sami producenci:

Możesz także użyć uniwersalnych sterowników do telefonów komórkowych, takich jak NokoPrint, PrinterShare czy Mopria Print Service. Szczegółowe procedury drukowania ze smartfona można znaleźć w artykułach na temat drukowania z telefonu komórkowego i drukowania z telefonu komórkowego przez USB.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jak drukować z urządzeń mobilnych: przewodnik dla początkujących

Wbudowane kamery w smartfonach prawie zastąpiły aparaty kompaktowe. Wraz ze wzrostem pamięci wewnętrznej i wydajnością operacyjną,...

9. 8. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Jak zabezpieczyć drukarkę: 4 sposoby na uniknięcie wycieku danych

Drukarki w wielu firmach są zdaniem specjalistów od cyberbezpieczeństwa ogniwem ryzyka podatnym na wyciek danych. Nie przez przypadek; na...

15. 3. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe