Zaschnięty atrament w drukarce atramentowej: Doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec.

13. 10. 2019

13. października 2019, 17:54 | Czy Twoja drukarka atramentowa przestała drukować? Albo drukuje, ale pomija jeden kolor, mimo że dany wkład jest pełny? Objawy znane doświadczonym użytkownikom drukarek atramentowych i diagnoza jest jasna: zaschnięty kolor. Co powoduje zasychanie atramentu w drukarce atramentowej, jak zapobiegać problemom i jak je rozwiązywać, jeśli się pojawią? O tym jest następujący artykuł.

Na początek przypomnijmy sobie, jak działa drukarka atramentowa. Sercem drukarki atramentowej jest głowica drukująca, która jest wyposażona w tysiące małych dysz do rozpylania małych kropelek ciekłego atramentu z dużą prędkością. Jeśli tusz nie jest płynny, występuje problem i nie można wykonać drukowania. Tusz może zasychać bezpośrednio w pojemniku z tuszem lub pozostałości płynu mogą zasyschać w rurce ssącej lub bezpośrednio w dyszach głowicy drukującej.

Jakie przyczyny zasychania tuszu w drukarkach atramentowych?

Przyczyny zasychania atramentu w drukarce

Nieregularne drukowanie

Zasychanie atramentu często wynika z długotrwałego nieużywania drukarki. Jeśli nie korzystasz z drukarki regularnie, to na pewno już się spotkałeś z problemem zaschniętego atramanetu. Podobny problem może także wystąpić, jeśli drukujesz tylko w czerni przez długi czas. Inne kolory nie używane i z czasem zasychają.

Przeterminowane tusze

Możesz być zaskoczony, ale nawet wkłady atramentowe do drukarek mają datę ważności. Z reguły znajdziesz je, jak na wszystkich innych produktach, na ich opakowaniach. Korzystanie z pojemników po upływie daty ważności może prowadzić do problemów z drukowaniem.

Niewłaściwie napełnione wkłady (refill)

Starając się zaoszczędzić parę złotych, znalazłeś instrukcje w Internecie i napełniłeś puste wkłady atramentem samodzielnie. Lub kupiłeś nieprofesjonalnie napełniane wkłady atramentowe, które powodują problemy z drukowaniem. Tak czy inaczej, napełnianie pustych pojemników z tuszem zdecydowanie nie jest zalecaną procedurą, a nieprofesjonalna interwencja może łatwo spowodować nieprawidłowe działanie pojemników.

istock-607256494-nahled2.jpg

Jeśli chcesz uzyskać jakościowy i stabilny wydruk, unikaj nieprofesjonalnie napełnionych pojemników.

Niewłaściwe umieszczenie drukarki

Umieszczenie samej drukarki może również wpływać na zasychanie atramentu. Drukarka powinna zostać umieszczona w pomieszczeniu o stałej temperaturze. Unikaj umieszczania drukarki w pobliżu grzejnika. Ciepło z grzejników nie dobrze wpływa na samo urządzenie, ale także powoduje szybsze zasychanie atramentu.

Niewłaściwe przechowywanie wkładów

Atrament często wysycha szybciej, zanim zdążysz go użyjesz. Oprócz zbyt długiego okresu magazynowania (data ważności) sposób przechowywania wkładu również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wkładu. Wkłady do drukarek powinny być przechowywane w ciemnym, raczej chłodnym miejscu i nie narażać ich na wahania temperatury.

Co zrobić, jeśli atrament wyschnie w drukarce

Automatyczne czyszczenie głowicy drukującej

Zatykanie dysz wysychającym atramentem niekoniecznie oznacza, że drukarka odmawia drukowania. Możesz również rozpoznać ten problem, kiedy drukarka drukuje wydruki słabej jakości, niewyraźne i ze smugami.

Każda drukarka (poza eksponatami ściśle muzealnymi, które wciąż nie wyjątkiem w wielu biurach i domach) jest wyposażona w funkcję automatycznego czyszczenia głowicy drukującej. W rzeczywistości jest to specjalny tryb drukowania, w którym drukarka pozwala wciągnąć więcej atramentu do dysz głowicy drukującej. Zawiera on również rozpuszczalniki, które pomagają uwolnić zaschniętą farbę z poprzedniego użycia.

Użyj sterownika oprogramowania drukarki na komputerze, aby uruchomić sam program czyszczenia głowicy drukującej. Niektóre modele mają również opcję dostępną bezpośrednio z menu drukarki. Jeśli nie masz pewności, jak rozpocząć czyszczenie, zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia.

istock-1134496095-nahled2.jpg

Najlepiej w ogóle nie wyjmować pojemników z tuszem z drukarki, nawet jeśli podejrzewasz, że mogły wyschnąć. Przede wszystkim zawsze wypróbuj funkcję automatycznego czyszczenia głowicy drukującej. Najczęściej drukarka sama sobie radzi z mniejszymi problemami zaschniętego tuszu.

Po zakończeniu czyszczenia spróbuj wydrukować następną stronę. Jeśli wynik po kolejnym wydruku nadal nie jest optymalny, możesz powtórzyć czyszczenie głowicy drukującej. Gdy drukarka nie jest używana przez długi czas, często konieczne jest kilkakrotne przejście przez proces czyszczenia.

Drukarka zużywa dużo tuszu do czyszczenia głowicy drukującej. Może się okazać, że do wielokrotnego czyszczenia głowicy drukującej nie będzie miał wystarczającą ilość tuszu. Nie można wyczyścić głowicy drukarki pustym lub niskim poziomem atramentu.

Częściej opłaca się kupić nowe tusze

Jest jeszcze jedna wskazówka wśród użytkowników drukarek atramentowych, aby uratować wysychające wkłady. W Internecie znajdziesz wiele instrukcji, jak zanurzać wysuszone wkłady atramentowe w misce z ciepłą wodą i kawałkiem waty lub szmatki delikatnie usuwać wysuszony atrament. Po uwolnieniu zatyczki tuszu w wodzie nadszedł czas, aby wyciągnąć pojemnik z wody. Po tym powinno nastąpić dokładne suszenie, najlepiej umożliwiając wyschnięcie wkładu przez kilkadziesiąt minut.

Jako specjalista ds. Druku nie możemy zalecić procedury opisanej powyżej. Jeśli nieprofesjonalna interwencja przypadkowo uszkodzi nawet wadliwie działającą kasetę, prawdopodobnie zaakceptujesz. Ale czy jesteś gotowy na to, że tą procedurą można uszkodzić drukarkę? Zwłaszcza gdy jest bardzo prawdopodobne, że w tym przypadku roszczenie może nie zostać rozpoznane.

Nasza rada jest następująca: jeśli nawet czyszczenie głowicy drukującej nie pomoże, proponujemy kupić nowy tusz. Podajmy następujące wskazówki, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu sytuacji.

Jak zapobiec wysychaniu atramentu w drukarce

Drukuj regularnie

Ryzyko wyschnięcia atramentu zwiększa się proporcjonalnie do czasu, gdy drukarka jest „nieczynna”. Najlepszym sposobem uniknięcia wysychania atramentu jest regularne drukowanie. Wystarczy wydrukować cotygodniową stronę przy użyciu wszystkich atramentów.

Umieść drukarkę w odpowiednim miejscu

Nie pozostawiaj drukarki w miejscu o zmiennej temperaturze. Nie należy umieszczać urządzenia pod oknem, w którym słońce świeci w ciągu dnia, ani w pobliżu grzejników.

Prawidłowo przechowuj tusze

Przechowuj zapasowe tusze w suchym i ciemnym miejscu o stałej temperaturze. Zostaw je zapakowane w oryginalne zapieczętowane opakowanie, aby uniknąć niepotrzebnego kurzu.

Kupuj tylko tyle, ile możesz zużyć

Przeterminowane tusze do drukarek mogą powodować problemy podczas drukowania. Często przyczyną wielu drobnych awarii drukarki. Kupuj tylko tyle wkładów, ile możesz zużyć.

Kupuj wkłady dobrej jakości

Unikaj podejrzanie tanich wkładów pochodzących z wątpliwych źródeł. Nie możemy zalecać kupowania i używania ponownie napełnionych (refill) wkładów. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach drukowania, rozważ zakup tańszych kompatybilnych wkładów zamiast wkładów oryginalnych.

Jeśli drukujesz nieregularnie, kup drukarkę laserową

Jeśli jesteś nieregularnym użytkownikiem drukarki, rozważ zakup drukarki laserowej. Ceny zakupu drukarki zaczynają się poniżej 400 pln, nie jest to oszałamiająca inwestycja, a toner do drukarek laserowych nie wyschnie.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym