Jak działa drukarka atramentowa

07. 12. 2020

7. grudnia 2020, 10:00 | Drukowanie referatu, podkładów do meetingu czy zdjęć z wakacji nie jest dla drukarki atramentowej problemem. Dodaj wielofunkcyjny skaner i kopiarkę, wszystko pomnóż przez niską cenę nabycia i od razu wiadomo, dlaczego drukarki atramentowe w domu tak popularne. Pewnie masz też jedną w domu. Masz jednak pojęcie, jak działa drukarka atramentowa?

Trzy, może cztery dekady temu, w czasach pierwszego rozmachu komputerów osobistych, firma Xerox wyraziła obawy, że ekrany komputerów mogą zastąpić papier. To byłoby absolutnie likwidacyjne dla firmy, dla której papierowe dokumenty i ich kopiowanie stanowią główne źródło przychodów. Dziś wiemy, że papier nie tylko nie został wydrukowany przez komputery, ale bez utraty czcionki to medium pozostaje także po masowym rozszerzeniu smartfonów i tabletów. Z kolei drukarka i papier biurowy to dziś zwykłe wyposażenie większości gospodarstw domowych.

Na początku była to typografia…

Ale przejdźmy jeszcze głębiej do historii druku. Gutenberg wynalazł druk typograficzny w połowie XV wieku, który działał na podobnej zasadzie, jak pięć wieków później, powszechne maszyny do pisania. Farba drukarska została nałożona na metalowe litery i wydrukowana na papierze za pomocą ciśnienia.

Drukarki atramentowe zaczęły zastępować niepraktyczne i hałaśliwe drukarki igłowe w latach 70. Choć ich wynalazku nie można uznać za podobną rewolucję, jak w przypadku druku książkowego, to i tak posunął drukarkę z ogromnym skokiem do przodu.

inkoustova-1-nahled2.jpg

Chociaż maszyna do pisania rozwinęła się dopiero pięć wieków po wynalezieniu druku książkowego, zasada działania nie przetrwała rewolucji.

Czy znasz różnicę między drukarką laserową a atramentową? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Drukarki atramentowe czy laserowe.

Jak działa drukarka atramentowa?

Sercem drukarki atramentowej jest głowica drukująca. Wyposażona jest w setki, często tysiące miniaturowych dysz, które wtryskują ciekły atrament na papier kroplami o objętości 1 pikolitra z prędkością do 100 km/h. Na przykład Canon PIXMA iP5000 ma łącznie 1856 dysz - 320 dla czerni i 1536 dla pozostałych kolorów.

Pod tym względem drukarki atramentowe różnią się od drukarek laserowych, które wykresują najpierw obraz na bęben transferowy, a stamtąd przenoszą toner na papier za pomocą energii elektrostatycznej.

Oprócz głowicy drukującej drukarka atramentowa zawiera kilka innych ważnych elementów, bez których nie byłaby w stanie spełnić swojego zadania. Przeczytaj w naszym artykule Autopsja drukarki atramentowej, które kolejne elementy dbają o bezproblemowe drukowanie i co zrobić, jeśli nie działają poprawnie.

Jedna kropla czy wodospad atramentu?

Profesjonalne drukarki, szczególnie przy druku na nośnikach wielkoformatowych, wykorzystują technologię tzw. Druku ciągłego. Wewnątrz drukarki generowany jest ciągły strumień kropelek atramentu, które mają być odbijane od wodospadu atramentu we właściwym czasie, a następnie umieszczane na nośniku druku. Krople atramentu, które nie używane do drukowania, wracają do zbiornika z atramentem. 

inkoustova-2-nahled2.jpg

Drukarki wielkoformatowe wykorzystują technologię druku ciągłego

Jednak większość drukarek domowych i małych firm pracuje z dokładnie taką ilością atramentu, jaka jest potrzebna do drukowania. Krople wyrzucane z głowicy drukującej tylko wtedy, gdy mają zostać wydrukowane na papierze. Ta technologia jest znana jako „Drop on demand”. Jest to dalej podzielone w zależności od tego, jak kropla tuszu jest wyrzucana na nośnik druku w przypadku termicznego druku atramentowego i druku piezoelektrycznego.

Druk termiczny - „Bubble Jet”

W drukarkach marki Canon tusz jest podgrzewany - powstaje w ten sposób mikroskopijna bąbelka koloru, która w końcu "wystrzeli" na papier. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o drukarkach serii „Bubble Jet ”, już wiecie, gdzie nazwa ma swoje źródło.

Ta metoda drukowania atramentowego jest znana jako termiczny druk atramentowy. Wadą jest konieczność stosowania w tego typu drukarkach tuszów żaroodpornych. A tam, gdzie jest ciepło, jest też potrzeba chłodzenia, którego potrzeba spowalnia cały proces drukowania. Mimo to jest to obecnie najpowszechniejsza metoda druku atramentowego, poza wspomnianą już marką Canon, w swoich drukarkach stosuje również Hewlett-Packard.

Termiczny druk atramentowy krok po kroku

atramentova-tlaciaren-nahled2.png
 1. Komputer wysyła instrukcje do drukarki, które dysze należy aktywować podczas drukowania, aby wydrukować określony znak lub obraz w określonym miejscu na stronie. Setki dysz zaangażowane w drukowanie pojedynczej litery, z których każda ma średnicę tylko nieznacznie większą niż ludzki włos.
 2. Drukarka aktywuje określone dysze, przepuszczając prąd elektryczny przez rezystory, które częścią dysz.
 3. Przepływ prądu elektrycznego przez rezystor powoduje podgrzanie elementu.
 4. Rezystor zaczyna podgrzewać atrament w sąsiedniej dyszy.
 5. Gdy atrament się nagrzewa, zaczyna tworzyć się bąbelek, który jest stale zwiększany przez ciepło, do pęknięcia.
 6. To przenosi na stronę miniaturową, precyzyjnie ukształtowaną, kolorową kropkę.
 7. Wybuch pęcherzyków atramentu tworzy podciśnienie, które powoduje wciągnięcie kolejnej kropli atramentu ze zbiornika do dyszy.
 8. W międzyczasie cała głowica przesuwa się dalej wzdłuż linii, dzięki czemu można wydrukować kolejną literę lub część obrazu drukowanego dokumentu.

Druk atramentowy piezoelektryczny

Drukarki Epson wykorzystują technologię tzw. Druku piezoelektrycznego. Kanały atramentowe głowicy drukującej w tym przypadku zawierają kryształ piezoelektryczny, który działa jak miniaturowa pompka wypalająca atrament na nośnik druku. Technologia ta pozwala na lepszą kontrolę nad kształtem i wielkością kropli. W takim przypadku nie ma potrzeby ogrzewania, a następnie chłodzenia. Nie tylko drukowanie jest szybsze, ale pozwala na użycie szerszej gamy atramentów, które niekoniecznie muszą być odporne na wysokie temperatury.

Aktualne modele drukarek Epson dysponują 180 dyszami dla każdego koloru, tusze wchłaniają się wprost w papier dzięki opracowanej na miarę piezoelektrycznej technologii druku. W efekcie uzyskuje się bardzo dobre wyniki drukarskie, różnica jest widoczna szczególnie na błyszczących papierach. Również dlatego drukarki marki Epson należą do czołówki w domowym druku zdjęć.

Druk piezoelektryczny krok po kroku

atramentova-tlaciaren-2-nahled2.png
 1. Niewielka ilość atramentu jest pobierana przez cienką rurkę z wkładu do zbiornika z atramentem, który jest dołączony do każdej dyszy.
 2. Kropla atramentu zostaje złapana na samej krawędzi dyszy i czeka, dosłownie zostanie katapultowana na papier.
 3. Obwód elektryczny drukarki dostarcza energię do styków elektrycznych, które przekazują do kryształu piezoelektrycznego.
 4. Po otrzymaniu energii gwałtownie się rozszerza i rzuca kroplę atramentu na papier przez cienką membranę.
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Autopsja drukarki atramentowej: Funkcje i wady ważnych elementów

Naciskasz przycisk i niczym magiczna różdżka jedynki i zera przepływają z komputera do drukarki. W jednej chwili materializuje dokument...

26. 10. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Jak drukować zdjęcia w domu od A do Z

Czasy, gdy świat robił zdjęcia wyłącznie aparatami analogowymi i do drukowania zdjęć trzeba było korzystać z wyspecjalizowanych centrów...

10. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe