Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

02. 5. 2018

2. maja 2018 | Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to urządzenie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak działa drukarka laserowa.

Trochę historii

Pierwsza drukarka laserowa została opracowana przez amerykańskiego inżyniera i wynalazcę Gary'ego Starkweathera w Xerox PARC w 1971 roku. W tym czasie próbował zmodyfikować kopiarkę tej samej marki. Pięć lat później IBM przejął ten pomysł, a Xerox wprowadził pierwszy komercyjny model w 1977 roku. Pierwsze drukarki laserowe pojawiły się w domach i biurach dopiero na początku lat 80. Były oczywiście drogie (cena około 3,5 tys. dolarów) i ciężkie (ważyły ponad 32 kg).

Przybliżyliśmy już nieco historię drukarki laserowej, przejdźmy więc do tego, jak działa drukarka laserowa.

Jak działa drukarka laserowa?

Proces, na którym opiera się praca drukarek laserowych nazywa się elektrografią, odpowiednio kserografią (prozaicznie według Xeroxa). Jest to tak zwany suchy zapis, który wykorzystuje energię elektrostatyczną do przenoszenia proszku (tonera) na papier.

Służy do tego metalowy wałek z warstwą półprzewodnika (najczęściej selenu) na powierzchni. Półprzewodnik zmienia rezystancję pod wpływem światła laserowego. To, czy część wałka jest naładowana, czy nie, ma bezpośredni wpływ na to, czy kolor na niej jest, czy nie.

Sam druk odbywa się wówczas na zasadzie komunikacji z komputerem, przetwarzania danych, tworzenia obrazu na wałku, nanoszenia tonera i jego wyprasowania na papierze.

Faza przygotowawcza

Podczas fazy komunikacji z komputerem drukarka pobiera informacje o wydrukowanej stronie i przechowuje je w swojej pamięci. Dalej przetwarza te dane i tworzy w pamięci całą stronę. Określa jej rozmiar, mierzy krawędzie, wyrównuje tekst lub formatuje obraz i wykonuje tzw. rasteryzację, czyli rozkład poszczególnych punktów.

Tworzenie obrazu

Przetworzone dane następnie przenoszone do przewodzącego bębna w postaci pewnego rodzaju podglądu wydruku. Wiązka laserowa wykorzystuje ruchome lustro do rysowania nadrukowanego obrazu na cylindrze.

Druk

Potem przychodzi sam druk. Toner jest nakładany na przewodzący wałek za pomocą wywoływacza magnetycznego. Jednak mocuje się tylko do oświetlonej laserowo części cylindra. Gdy tylko papier wejdzie w kontakt z bębnem, przywarty proszek jest przenoszony na jego powierzchnię. Jednocześnie powoduje to rozładowanie cylindra. Ten proces jest powtarzany, cały obraz zostanie przeniesiony na papier.

Utrwalanie

Sam proszek nie przyklejałby się do papieru, dlatego konieczne jest jego wyprasowanie. Zapewniają to dwa wałki - docisk i prasowanie. Pierwszy wpycha obraz w powierzchnię papieru, drugi „wprasowuje” go we włókna przy temperaturze 200 °C.

Jak powstają kolory?

Aby drukować w kolorze na drukarce laserowej, trzeba mieć w drukarce cztery kolorowe tonery, tzw. zespoły drukujące. Te cztery kolory to cyjan, magenta, żółty (yellow) i czarny (black) - "kluczowanie" Key. Pierwsze litery ich angielskich nazw tworzą skrót tego modelu kolorystycznego - CMYK.

Pracuje wtedy na tzw. subtraktywnym mieszaniu kolorów, podczas którego poszczególne kolory od siebie odejmowane. W praktyce oznacza to, że miniaturowe cząsteczki proszku tonera o różnych kolorach nakładane na kartkę bardzo blisko siebie (obraz dla każdej warstwy koloru jest podświetlony na wałku oddzielnie). Wynikowy kolor zależy wtedy od metody przeplotu i liczby odcieni.

Toner jako podstawa

Istotnym i niezastąpionym „składnikiem” potrzebnym do udanego druku jest już wielokrotnie wspominany toner. W TonerPartner jesteśmy ekspertami w dziedzinie tonerów. Zapoznaj się naszą ofertą kompatybilnych tonerów, których użycie może znacznie obniżyć koszty drukowania.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarki laserowe i atramentowe: Czym się różnią?

Jeśli wybierasz drukarkę, prawdopodobnie będziesz rozważał zakup pomiędzy laserem a atramentem – dwoma najczęściej używanymi typami...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Produkcja proszku tonera czyli jak obchodzić się z CMYK

Jeśli sądzisz, że autor tego tekstu zdecydował się napisać artykuł z zakresu auto-moto, i w dodatku tak naprawdę nie sprawdził tytułu i...

14. 12. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe