Jak podłączyć drukarkę do komputera i drukować w zaledwie 5 minut

Aby drukować z nowej drukarki, musisz najpierw prawidłowo podłączyć do komputera. Obejmuje to między innymi instalację sterowników i wkładanie wkładów. Dowiedz się, jak postępować.

Krok 1: Zainstaluj sterowniki drukarki

Czy zamierzasz podłączyć drukarkę do komputera zaraz po wyjęciu z pudełka? Błąd  - najpierw należy zainstalować sterowniki. Termin ten odnosi się do aplikacji, która zapewnia komunikację między drukarką a komputerem. Zajmuje się przetwarzaniem zadania drukowania, a Ty również konfigurujesz za jego pośrednictwem połączenie z urządzeniem drukującym.

Ale po co najpierw instalować sterowniki? Zwykle zawierają kreator do podłączenia drukarki, dzięki któremu w łatwy sposób można dokończyć jej wstępną konfigurację.

Gdzie znaleźć sterowniki? Chociaż niektórzy producenci nadal dostarczają pakiet ze sterownikami i oprogramowaniem pomocniczym (np. Do tworzenia kolaży) na płycie CD z drukarką, zalecamy pobranie najnowszej wersji sterowników z oficjalnej strony producenta:

Krok 2: Podłącz drukarkę do komputera

Po rozpakowaniu podłącz drukarkę do gniazdka elektrycznego i do komputera. Możesz użyć kabla sieciowego lub połączenia bezprzewodowego (przez Wi-Fi lub Bluetooth).

Gdzie umieścić drukarkę? 
Wiedziałeś, że umieszczając drukarkę na słońcu skracasz jej żywotność? Porady dotyczące jej właściwej lokalizacji przeczytaj w artykule: Letnie upały: Co zrobić by sprzęt elektroniczny się nie przegrzewał?

Informacje o możliwościach podłączenia znajdziesz w opisie produktu w sklepie internetowym oraz oczywiście w instrukcji. Poniższa tabela zawiera podsumowanie różnych typów połączeń drukarki z komputerem:

typ podłączenia

niezbędne akcesoria

zalety

wady

połączenie kablowe z PC

kabel z złączami USB-A a USB 2.0

najprostszy rodzaj połączenia, szybka instalacja

nie pozwala na przeglądanie drukarki, na przykład w sieci firmowej; zasięg drukarki jest ograniczony kablem

połączenie kablowe z elementem sieciowym (router, switch)

element sieciowy (router, switch), kabel ze złączami RJ-45

umożliwia korzystanie z drukarki w sieci firmowej

bardziej skomplikowane ustawienia

Połączenie Wi-Fi przez element sieciowy

element sieciowy (router, switch)

łatwa instalacja za pomocą sterowników, duży zasięg drukarki; umożliwia korzystanie z drukarki w sieci firmowej

bardziej skomplikowane ustawienia

Direct Wi-Fi

żaden

możliwość szybkiego podłączenia i drukowania

nie pozwala na używanie drukarki w sieci firmowej; Komputer nie może być jednocześnie podłączony do Wi-Fi

Bluetooth

żaden

możliwość szybkiego podłączenia i drukowania; Komputer może być jednocześnie podłączony do Wi-Fi

nie pozwala na używanie drukarki w sieci firmowej; wolniejszy transfer zadań drukowania

Bezpośrednie połączenie za pomocą kabla

Jest to najprostszy rodzaj połączenia, ale działa tylko tam, gdzie dosięgnie kabel. Kabel zwykle nie jest to częścią dostawy; większość producentów zakłada, że ​​podłączyz drukarkę do komputera bezprzewodowo.

Do bezpośredniego połączenia z PC wykorzystuje się kabel danych z dwoma różnymi złączami: USB-B do drukarki i USB 2.0 (nazywany też USB-A) do komputera (patrz zdjęcia poniżej). Po bezpośrednim połączeniu można praktycznie od razu drukować, tylko trzeba przestrzegać procedury przy instalacji drivera (patrz: Krok 1)

2.jpg

Połączenie kablowe z siecią

Zaawansowaną opcją jest podłączenie drukarki do elementu sieciowego, takiego jak router lub przełącznik (switch). Urządzenie drukujące stanie się integralną częścią sieci i będzie można drukować z dowolnego komputera. Takie rozwiązanie jest często stosowane w firmach posiadających kilka drukarek.

Do połączenia sieciowego potrzebny jest kabel Ethernet ze złączami RJ-45:

3.jpg

Na tak podłączonej drukarce można wtedy drukować z urządzeń podłączonych:

  • bezpośrednio przez kabel Ethernet,
  • przez Wi-Fi (router jest połączony z drukarką za pomocą wspomnianego kabla Ethernet).

Połączenie bezprzewodowe przez sieć Wi-Fi

Obecnie domowa lub firmowa sieć Wi-Fi jest standardowo używana do łączenia drukarki z komputerem lub laptopem. Do tego połączenia potrzebujesz:

  • komputer podłączony do routera(przechodzi przez niego sygnał do drukarki i z powrotem),
  • zainstalowane sterowniki (patrz pierwszy krok tej instrukcji),
  • włączyć drukarkę. 

Nie ma ogólnych instrukcji dotyczących komunikacji bezprzewodowej, każda drukarka ma określoną procedurę. Najczęściej jednak urządzenie drukujące łączy się bezprzewodowo w następujący sposób:

  1. na komputerze uruchamiasz przewodnik instalacji,
  2. podłączysz drukarkę do sieci Wi-Fi, wpisując hasło na panelu urządzenia (jeśli panelu nie ma, przeskocz na kolejny punkt),
  3. Wybierz drukarkę z listy (i ewentualnie wpisuj hasło do sieci Wi-Fi) – przewodnik połączenia automatycznie dokończy.

Niektóre urządzenia uruchamiają tak zwany tryb konfiguracji połączenia bezprzewodowego przy pierwszym włączeniu. W przypadku niektórych drukarek naciśnij i przytrzymaj przycisk komunikacji bezprzewodowej, aby zainicjować ten tryb, oznaczony jednym z następujących symboli:

4.png

Reszta konfiguracji jest taka, jak opisano powyżej.

Spójrz na przykład połączenia Wi-Fi z drukarką HP:

Połączenie bezprzewodowe: Direct Wi-Fi a Bluetooth

Łatwiej jest połączyć drukarkę z komputerem bezpośrednio za pomocą technologii Direct Wi-Fi. Umożliwia bezprzewodowe połączenie komputera z urządzeniem drukującym. Nie ma ogólnej procedury - różni się w zależności od producenta i modelu.

Ale połączenie przez Direct Wi-Fi jest łatwe i można je wykonać w kilka minut. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcją. Aby to zilustrować, oto jak uruchomić Direct Wi-Fi dla drukarek HP:

Drukuj zdjęcia bezpośrednio z telefonu
Możliwość podłączenia przez Direct Wi-Fi oznacza między innymi, że z łatwością podłączysz drukarkę do swojego smartfona. Dowiedz się więcej z artykułów: Jak drukować z telefonu komórkowego przez USB i Aplikacja do drukowania z iPhone'a.

Połączenie przez Bluetooth jest praktycznie takie samo, jak w przypadku Direct Wi-Fi. Zaletą jest możliwość jednoczesnego połączenia z Internetem przez Wi-Fi i drukowania np. Z cloudu. Wadą jest z drugiej strony niższa szybkość transferu, więc przetwarzanie zadania drukowania zajmuje więcej czasu.

Krok 3: włóż wkłady

Niektóre urządzenia drukujące (zwłaszcza drukarki z systemem tankowania) już dostarczane z wkładami, inne wymagają zakupu tonerów lub wkładów.

Wkładaj wkłady drukujące tylko po wyświetleniu monitu przez drukarkę. Nie wkładaj ich do drukarki przed jej pierwszym włączeniem.

To nic skomplikowanego. Wyjmij toner lub wkład z opakowania i upewnij się, że opakowanie wkładu nie jest uszkodzone - jeśli z tonera sypie się proszek lub tusz jest zanieczyszczony atramentem, zgłoś natychmiast reklamację i nie wkładaj go do drukarki.

Toner jeszcze przed usunięciem zabezpieczeń przygotuj do druku: Kasetę, którą trzymasz poziomo (w pozycji, w której wstawia się do drukarki) delikatnie przetrzep z boku na bok, aby proszek był równomiernie rozmieszczony.

5.jpg

Usuń z wkładu elementy zabezpieczające (pokrywę chipa, folię ochronną itp.). Nie dotykaj obnażonych kontaktów na czipie i wałka na tonerze.

Otwórz drukarkę i włóż wkład do slotu wychodzącego z urządzenia (szczegółowa procedura różni się dla każdej drukarki - postępuj zgodnie z instrukcjami). Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł dotyczący wymiany tonera (podobny postę dotyczy również tuszy). Potem nic nie stoi na przeszkodzie, aby drukować.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Potrzebujesz nowego tonera lub cartridge-a? Wybierz dobrze, drukuj tanio i mądrze.

Twoja drukarka przestanie drukować właśnie w tym momencie, w którym najbardziej będziesz jej potrzebować. Bądź na to przygotowany. Czy...

Jak drukować z telefonu komórkowego przez USB

Drukowanie zdjęć lub dokumentów ze smartfona jest już dziś standardem, ale zadania drukarskie wykonywane są głównie przez połączenie Wi-Fi...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym