Papier i papier to nie to samo, część 1: Koncentrujemy się na wykorzystaniu

17. 10. 2017

17. października 2017, 11:11 | Jeśli drukowanie jest stałą częścią Twojej codzienności, to z pewnością wiesz, że papier nie jest tylko jeden. Istnieje kilka rodzajów papieru, różniących się różnymi parametrami oraz w zależności od tego, do czego jest on używany podczas drukowania. W dwóch częściach tego artykułu zajmiemy się stopniowo najpopularniejszymi oraz mniej popularnymi rodzajami papieru, z jakim możesz spotkać się podczas drukowania. Pierwsza część jest poświęcona papierowi w aspekcie zastosowania, czyli różnym typom papieru w zależności od tego, co potrzebujemy wydrukować.

Polecane produkty z naszej oferty

Papier xero czy offsetowy

Jeśli drukujesz w biurze na zwykłym papierze biurowym to drukujesz na papierze, który oficjalnie nazywa się xero. Papier xero ma rożne formaty i gramatury, czyli parametry, którymi zajmiemy się w drugiej części artykułu. Na podstawie sposobu, w jaki najczęściej drukuje się na papierze xero, czyli za pomocą druku offsetowego drukarek atramentowych, często nazywa się go również papierem offsetowym.

Papier fotograficzny

Papier fotograficzny, w skrócie papier foto to, jak sama nazwa mówi, papier przeznaczony do drukowania zdjęć. Jeśli fotografowanie jest Twoim hobby, to nie musisz już chodzić ze swoimi cyfrowymi zdjęciami do punktu laboratorium fotograficznego ale możesz je wydrukować w domu w jakości, która jest porównywalna z jakością z laboratorium fotograficznego. Odpowiada za to cienka, foto wrażliwa warstwa, którą pokryte papiery fotograficzne. Dzięki niej Twoje zdjęcia uzyskają pełne kolory i perfekcyjną ostrość.

Podobnie jak klasyczne zdjęcia, tak i papier fotograficzny dzieli się na:

  • matowy papier fotograficzny,
  • błyszczący papier fotograficzny,
  • pół-matowy papier fotograficzny,
  • pół-błyszczący papier fotograficzny.

Ich wykorzystanie w żaden sposób nie różni się od wykorzystywania przy wywoływaniu klasycznych zdjęć.

Papier komputerowy (składanka)

Jako papier komputerowy lub składankę określa się typ papieru używany w drukarkach igłowych, czyli drukarkach, które drukują za pomocą igieł. Charakterystyczne dla niego dziurki po bokach i lekka gramatura.

Blok techniczny lub brystol

Ten rodzaj papieru z pewnością wszyscy pamiętamy z lekcji plastyki. Blok techniczny lub brystol to jasno biały papier o gramaturze około 200g/m2, który jest doskonały do rysowania i malowania. Swoje zastosowanie znajdzie również podczas drukowania.

Naprasowanka

Papier do naprasowanek lub folia do naprasowanek ma specjalne wykończenie, dzięki któremu wydrukowany obraz można za pomocą ciepła przenosić na inny materiał, z reguły na tkaninę. Za pomocą papieru do naprasowanek i żelazka może stworzyć na przykład własną oryginalną koszulkę.

Papier termiczny

Z papierem termicznym spotykamy się praktycznie codziennie dzięki popularnym paragonom. one drukowane na tak zwanych drukarkach termo sublimacyjnych a rolki papieru, które się do nich wkłada właśnie z papieru termicznego. Aby zachować nadruk na papierze, jego termo-wrażliwa warstwa powinna unikać ciepła i promieniowania słonecznego.

Papier kredowy

Jako papier kredowy określa się gładki, bezdrzewny papier, który jest obustronnie pokryty warstwą kredową. Dzieli się na błyszczący lub matowy w zależności od rodzaju pokrycia. Na matowym papierze kredowym farba drukarska się błyszczy i tworzy w ten sposób kontrast, zaś na błyszczącym papierze kredowym zwiększa się jasność, kontrast i kolor obrazu. Typowe zastosowanie papierów kredowych to różne katalogi, broszury, magazyny lub plakaty.

Papier LWC (Light Weight Coated)

Jako tańszy wariant powlekanych papierów używa się papieru drzewnego lekko powleczonego matową lub błyszczącą powłoką. Oznacza się go jako papier LWC i używa do drukowania tańszych czasopism (na przykład programów telewizyjnych) lub ulotek reklamowych supermarketów.

Papier z recyklingu

Powszechną ekonomiczną a przede wszystkim ekologiczną alternatywą dla klasycznego papieru xero jest papier z recyklingu. Powstaje w wyniku ponownego przetworzenia już raz używanego papieru i rozpoznać go można często po nierównej kolorystyce jego powierzchni, jakość druku oferuje jednak porównywalną z papierem xero.

Papier samokopiujący lub kalka

Tak zwana kalka lub papier samokopiujący to papier ze specjalną warstwą, która pod wpływem działania ciśnienia przenosi się z jednego papieru na drugi. Zasadniczo miewa lżejszą gramaturę i używa się go w drukarkach igłowych lub w maszynach do pisania.

Karton

Cięższy papier (o gramaturze od 220 do 400g/m2), który znamy na przykład z pocztówek, origami lub składanych książeczek dla dzieci oznacza się słowem karton. On również może być pokryty błyszczącą lub matową warstwą z jednej strony lub z obu stron.

Tektura

Jako tekturę oznacza się cięższe papiery (o gramaturze od 400g/m2), z których wykonuje się na przykład pudełka lub pudła. Czasami mówi się na nią karton do składania.

Papiery samoprzylepne

Pokryte cienką warstwą kleju, który przylega do równiej powierzchni. W ten sposób możesz na przykład wydrukować dzieciom naklejkę z ich ulubionym bohaterem z bajki.

Papiery specjalne

Oprócz wymienionych powyżej istnieją również inne rodzaje papierów do specjalnego zastosowania. Możesz spotkać się z papierami dekoracyjnymi o różnej strukturze, kolorystyce lub wzornictwie.

Jeśli chcesz samodzielnie wydrukować wizytówki, wybierz papier do wizytówek. Na klasycznym formacie A4 jest perforacja na dziesięć wizytówek, które po wydrukowaniu z łatwością od siebie oddzielisz.

Papier papierowi nierówny, ale bez tonera nic się nie da zrobić.

Z powyższej części artykułu wynika, że papierów na których możesz drukować swoje pomysły, jest stosunkowo dużo. Jakikolwiek z nich wybierzesz, nie poradzisz sobie bez drukarki. A drukarka nie poradzi sobie bez tonera. A specjalistami od tonerów jesteśmy my. Zobacz naszą ofertę i wybierz odpowiedni. A jeśli nie będziesz w stanie się zorientować wśród tych wszystkich wkładów, nie wahaj się skontaktować się z nami, z chęcią Ci doradzimy.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Papier a papier to nie to samo, część 2: Koncentrujemy się na jakości

Jeśli drukowanie jest stałą częścią Twojej codzienności, to z pewnością wiesz, że papier nie jest tylko jeden. Istnieje kilka rodzajów...

13. 3. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Papier w biurze: Jak zmniejszyć jego zużycie i prawidłowo recyklingować

Czy te ogromne ilości papieru w koszach w naszych biurach naprawdę są odpadkami, których nie można już wykorzystać? Jak maksymalnie...

22. 7. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe