Jak wybrać drukarkę domową: Główne parametry wyboru

07. 11. 2022

7. listopada 2022, 10:00 | Na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniej drukarki domowej może być trudny. Ale jeśli zadasz sobie właściwe pytania, jesteś już w połowie drogi. Przyjrzyjmy się bliżej, do czego będziesz używać drukarki w domu i według jakich parametrów powinieneś dokonać wyboru.

5 dobrych powodów, dlaczego warto kupić drukarkę do domu

Zastanawiasz się, czy warto kupić sprzęt drukujący? Poniższe argumenty mogą Cię przekonać do zakupu drukarki:

 • zmniejszysz koszty drukowania do kilku groszy za stronę,
 • drukuj zdjęcia z wakacji, uroczystości i innych wydarzeń,
 • skopiujesz lub zeskanujesz niezbędne dokumenty (w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego),
 • możesz wygodnie pracować z domu,
 • będziesz bardziej kreatywnym rodzicem.

Laser czy atrament? Oto jest pytanie!

Zdecydowanie najważniejszą decyzją, jaką musisz podjąć przy wyborze drukarki domowej, jest wybór wersji laserowej lub atramentowej. Oba typy mają swoje wady i zalety, a każdy nadaje się do czegoś innego. Właśnie z tego powodu nie da się dokładnie powiedzieć, która się bardziej opłaca, gdyż wybór drukarki zawsze musi być dostosowany do potrzeb danego użytkownika. Jednak główne różnice między poszczególnymi technologiami podsumowaliśmy już wcześniej w artykule Drukarki laserowe czy atramentowe, więc w kolejnych wierszach zajmiemy się całą sprawą mniej szczegółowo.

Ogólnie można powiedzieć, że jeśli szukasz najbardziej uniwersalnej drukarki do drukowania dokumentów, ale także zdjęć, obrazów itp., najlepszym rozwiązaniem jest drukarka atramentowa - najlepiej wielofunkcyjna ze skanerem. Ten typ drukarki znacznie bardziej nadaje się do drukowania zdjęć niż modele laserowe, a ponadto można kupić naprawdę tanio, co oznacza, że ​​stać na nią prawie każdego. Z drugiej strony istnieje jednak kilka wad, które należy wziąć pod uwagę. Korzyści w postaci wysokiej jakości wydruku zdjęć czy niskich cen zakupu częściowo przeciwważone wyższymi kosztami druku, ponieważ kartridże droższe od tonerów do drukarek laserowych (pod względem przeliczenia na wydruki), ale także niższą szybkością drukowania lub możliwością wysuszenia tuszu.

Wskazówka: Problemy z wyschniętym atramentem opisaliśmy w naszym starszym artykule Zaschnięty atrament w drukarce atramentowej: doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec. Jeśli więc zmagasz się z czymś podobnym, nie przegap tego.

Jeśli nie drukujesz zdjęć w domu, lepszym rozwiązaniem jest drukarka laserowa. Nieco wyższe koszty zakupu drukarek laserowych rekompensowane poprzez duże oszczędności w zakresie obsługi, szybkości i jakości drukowania dokumentów tekstowych. Dodatkowo technologia druku drukarek laserowych gwarantuje, że toner nigdy nie wysycha. Również drukarki laserowe oczywiście można kupić w wersji ze skanerem, czyli jako urządzenia wielofunkcyjne, które robią (prawie) to samo co drukarki atramentowe. Podkreślamy jednak raz jeszcze, że te drukarki nie nadają się do drukowania obrazów i zdjęć, a jeśli wiesz, że potrzebujesz od czasu do czasu wydrukować obrazek w odpowiedniej jakości, nie ma sensu nawet myśleć o drukarce laserowej.

Jeśli nadal nie wiesz, dla kogo przeznaczone drukarki atramentowe i laserowe, poniżej znajdziesz 5 punktów, które wyjaśnią Ci to w skrócie:

Sięgnij po drukarkę laserową do domu, jeśli:

 • wolisz tańszy druk,
 • potrzebujesz druk dokumentów wysokiej jakości,
 • wolisz najwyższą możliwą prędkość drukowania w połączeniu z wysoką jakością,
 • drukujesz wiele stron tekstu lub przeciwnie, drukujesz tylko sporadycznie,
 • nie drukujesz zdjęć ani kolorowych obrazków.

Wybierz drukarkę atramentową do użytku domowego, jeżeli:

 • chcesz drukować kolorowe zdjęcia w wysokiej jakości,
 • nie drukujesz dużej ilości dokumentów tekstowych,
 • drukujesz mniej, ale regularnie,
 • zależy Ci na jak najniższej cenie drukarki,
 • nie masz nic przeciwko wyższym kosztom druku.
istock-1352249301.jpg

Wybór według ceny? Tak i nie

W dzisiejszych czasach drukarki można znaleźć bardzo tanio, zwłaszcza atramentowe. Jednak oprócz początkowej ceny urządzenia trzeba też zastanowić się, ile będzie kosztowało jej uruchomienie. Zdecydowanie niska cena nie zakupu oznacza również niską cenę korzystania w przyszłości, a wręcz przeciwnie. Cena zakupu drukarki to tylko część całkowitych kosztów, jakie trzeba ponieść na jej funkcjonowanie. Podczas zakupu drukarki powinna być dla Ciebie decydująca cena tonerów i tuszy do drukarki. A ponieważ generalnie w przeliczeniu na wydruki tusze są droższe od tonerów, mimo że cena samych tonerów jest wyższa, na dłuższą metę drukarki laserowe bardziej opłacalne.

Jak obliczyć, ile będzie kosztować eksploatacja drukarki?

Dowiedzieć się, ile możesz wydrukować na danym kartridżu w drukarce, jest absolutnie proste. Na opakowaniu każdego toneru lub kartridża producent wskazuje, ile stron standaryzowanych (pokrycie 5% strony podczas druku) drukarka będzie drukować z danym wkładem.

Wyszukaj żądany model drukarki i uzyskaj listę wszystkich wkładów, które do niej oferujemy. Następnie wystarczy podzielić cenę konkretnego wkładu przez wskazaną liczbę stron do wydrukowania, a otrzymasz średnią cenę za wydrukowanie jednej strony.

Cena wkładów do drukarki/ilość stron do drukowania = średnia cena za wydrukowanie jednej strony.

Warto wiedzieć, że na rynku można znaleźć wkłady do drukarek produkowane przez samych producentów drukarek (czyli oryginalne), ale także zamienne (kompatybilne) produkowane przez innych producentów, a różnica między nimi oczywista jest dla każdego - cena. Podczas gdy oryginalne wkłady ogólnie droższe, kompatybilne starają się przyciągnąć klientów właśnie tanią ceną w połączeniu ze specyfikacjami, które takie same lub co najmniej bardzo zbliżone do oryginalnych wkładów. A prawda jest taka, że ​​wielu producentów radzi sobie świetnie, bo ich tusze i tonery jakościowo naprawdę porównywalne z wkładami oryginalnymi i w znacznie niższej cenie. Jednak zawsze dobrze jest przeczytać jak najwięcej recenzji od zwykłych użytkowników przed dokonaniem zakupu, dzięki czemu będzie jasne, czy kupujesz produkt wysokiej jakości. W przypadku oryginałów oczywiście jakość jest gwarantowana.

istock-622070608.jpg

Drukuj ekologicznie i oszczędnie – po obu stronach

Oszczędność papieru w przypadku drukowania dwustronnego jest znacząca – a wraz z rosnącą presją, aby być przyjaznym dla środowiska, nic dziwnego, że automatyczne drukowanie dwustronne powoli staje się standardem także w przypadku drukarek domowych. Ponadto prawie każda drukarka na rynku oferuje funkcję. Nie mówimy „tylko” o pomaganiu planecie Ziemia, ale także oczywiście o pomocy dla twojego portfela. Papier biurowy nie jest do końca kosztowną sprawą, ale jeśli wydrukuje się go naprawdę dużo, może wpłynąć na finanse rodzinne – zwłaszcza w dzisiejszych czasach wyjątkowo wysokich cen.

Drukarki, które nie mają tej funkcji, zwykle mają przynajmniej możliwość ręcznego drukowania dwustronnego. Ale nie martw się o ręczne przewracanie każdej strony po wydrukowaniu. Po ustawieniu ręcznego drukowania dwustronnego drukarka drukuje każdą nieparzystą stronę, następnie ręcznie przenosisz wydrukowane strony z powrotem do podajnika papieru, a drukarka ponownie drukuje parzyste strony dokumentu.

Wskazówka: Pomagaj naszej planecie nie tylko drukiem dwustronnym. W naszym starszym artykule 6 wskazówek, jak zmniejszyć wpływ drukowania na środowisko, podajemy więcej wskazówek, jak to zrobić. Jednocześnie wszystkie całkowicie proste i dlatego można korzystać z nich nawet w pracy.

istock-1280016607.jpg

Jak radzić sobie z większymi formatami papieru?

W przeciwieństwie do druku dwustronnego, druk na papierze większym niż klasyczny format A4 to nadal głównie kwestia biur i drukarni profesjonalnych. Mimo to w segmencie drukarek, które mogą drukować na papierze formatu A3 do A1, ostatnio na rynku pojawiły się urządzenia domowe w stosunkowo dostępnych cenach. Ich wybór znajdziesz w artykule o drukarkach wielkoformatowych. Jeśli jednak wiesz, że potrzebujesz wydrukować coś większego tylko raz na jakiś czas, ze względu na wymagania przestrzenne tych drukarek zalecamy dalsze poleganie na centrach kopiowania itp.

Czy zależy ci na prędkości? To nie tylko sprawa drukarki

Szybkość drukowania wskazuje liczbę stron, które drukarka jest w stanie wydrukować na minutę (angielski PPM - pages per minute). Szybkość drukowania zależy od wielu czynników, w tym:  

 • treść i skomplikowanie dokumentu,
 • rodzaj druku (kolorowy i czarno-biały),
 • wymagana jakość wyjściowa (rozdzielczość DPI),
 • typ połączenia drukarki (przez USB lub bezprzewodowo),
 • rodzaj i format papieru.

Wybierając drukarkę domową warto wiedzieć, że podaną liczbę stron na minutę może drukarka wydrukować przy 5% pokryciu strony. Podczas drukowania zdjęć prędkość drukowania gwałtownie spada. Drukarki atramentowe drukują nieco wolniej niż drukarki laserowe. Przykładowo przeciętna drukarka laserowa drukuje od 25 do 30 stron na minutę, podczas gdy drukarka atramentowa drukuje średnio około 20 stron na minutę. Na pierwszy rzut oka nie jest to duża różnica, ale jeśli musisz drukuj 100 egzemplarzy dziennie, to już mówimy o różnicy minut lub więcej, czyli całkiem sporo.

istock-502347259.jpg

Kolejne funkcje drukarki, które mogą się przydać

Jak już kilkakrotnie wspomniano powyżej, najlepiej kupić do domu drukarkę wielofunkcyjną – czyli taką, która jest wyposażona w funkcje skanowania i kopiowania. Choć w dzisiejszych czasach jest to mniej więcej standard, od czasu do czasu na rynku można znaleźć wyprzedaże magazynowe z drukarkami, które nie mają tych funkcji. Lepiej więc ich unikaj, aby niepotrzebnie się nie ograniczać.

Jeśli planujesz drukować z więcej niż jednego urządzenia, przyda się inna bardzo pożądana funkcja, czyli możliwość bezprzewodowego połączenia się z drukarką przez Wi-Fi lub Bluetooth. Technologie te umożliwiają drukowanie z dowolnego urządzenia w sieci z dowolnego miejsca w zasięgu domu. Możesz więc podczas niedzielnego popołudnia w ogrodzie bez problemu wydrukować z telefonu np. zarys prezentacji na spotkanie. W przypadku nowoczesnych drukarek kompatybilność z innymi urządzeniami idzie jeszcze dalej. Do kolorowych atramentowych drukarek fotograficznych można łatwo podłączyć aparat i korzystać z funkcji bezpośredniego drukowania zdjęć.

Automatyczny podajnik papieru może również ułatwić obsługę domowej drukarki. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku drukarek obsługujących drukowanie dwustronne. Podajnik sam przewraca strony.

Jak więc wybrać drukarkę domową?

Teraz powinieneś już wiedzieć, jak wybrać drukarkę domową. Podsumowując poprzednie wiersze, przy wyborze drukarki przede wszystkim zastanów się, jak często drukujesz, w jakiej objętości i czy koniecznie musisz drukować obrazki kolorowe i zdjęcia. Przejrzyj podstawowe funkcje drukarek domowych i wybierz urządzenia, które spełnią Twoje oczekiwania. Na koniec porównaj koszty drukowania lub pomyśl o szybkości. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie te pytania powinieneś znaleźć idealną drukarkę bez większych problemów.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarki laserowe i atramentowe: Czym się różnią?

Jeśli wybierasz drukarkę, prawdopodobnie będziesz rozważał zakup pomiędzy laserem a atramentem – dwoma najczęściej używanymi typami...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Jaka jest żywotność tonerów i kartridżów

Jak wiadomo, nic nie może wiecznie trwać. Wszystko, co nas otacza, ma swą żywotność. Jaka jest żywotność tonera lub kartridża? Podsumowanie...

25. 4. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe