Jak wybrać drukarkę domową: Główne parametry wyboru

15. 6. 2022

15. czerwca 2022, 10:00 | Na pierwszy rzut oka wybór odpowiedniej drukarki domowej może wydawać się trudnym zadaniem. Ale jeśli zadasz sobie właściwe pytania, jesteś już w połowie drogi. Rzućmy okiem na to, do czego będziesz używać urządzenia drukującego w domu i według jakich parametrów powinieneś dokonać wyboru.

5 dobrych powodów, aby kupić drukarkę do domu

Zastanawiasz się, czy urządzenie drukujące użytkowane w domu nadal jest opłacalne? Następujące argumenty mogą Cię przekonać – dzięki drukarce:

 • zmniejsz koszty drukowania do kilku groszy za stronę,
 • wydrukujesz zdjęcia z wakacji, uroczystości i innych wydarzeń,
 • skopiujesz lub zeskanować niezbędne dokumenty (w przypadku urządzenia wielofunkcyjnego),
 • możesz wygodnie pracować z domu,
 • baw dzieci i bądź bardziej kreatywny.

Laser czy atrament? tak tutaj się dzieje!

Chociaż ich zalety i wady powoli, ale nieuchronnie wymazywane przez postęp technologiczny, dylemat lasera czy atramentu jest nadal pierwszym parametrem, którym należy zająć sie przy wyborze nowej drukarki. Główne różnice poszczególnych technologii podsumowaliśmy wcześniej w artykule Laser vs. drukarki atramentowe.

Obecnie wielofunkcyjne urządzenia atramentowe wychodzą zwycięsko w pojedynku z drukarkami laserowymi i atramentowymi - toczonego na polu bitwy zwykłych gospodarstw domowych. Nie mniej jednak także dlatego, że lepiej odpowiadają zróżnicowanym potrzebom gospodarstw domowych.

Wielofunkcyjne urządzenie (zobacz zalety drukarek wielofunkcyjnych) dobrze radzi sobie z drukowaniem, kopiowaniem i skanowaniem dokumentów, a ich główną zaletą jest to, że radzą sobie z wysokiej jakości drukiem kolorowym. W domu nie ma problemu z wydrukowaniem zarówno zdjęcia do rodzinnego albumu, jak i kolorowego vouchera na masaż żony na drukarce atramentowej.

Pro tisk fotografií v domácích podmínkách zvolte inkoustovou tiskárnu.

Wybierz drukarkę atramentową do drukowania zdjęć w domu.

Głównymi wadami drukarek atramentowych wyższe koszty eksploatacji i wolniejsze drukowanie. Drukarki atramentowe nie zbyt odpowiednie nawet dla gospodarstw domowych, które muszą drukować coś tylko sporadycznie. Wkłady atramentowe mają zwykle krótszą żywotność niż wkłady z tonerem do drukarek laserowych.

Tusz atramentowy ma tendencję do wysychania z czasem, a jeśli używasz drukarki w domu „raz w roku”, będziesz musiał od czasu do czasu kupować nowe atramenty, nawet jeśli nie możesz zużywać starych.

Jeśli nie planujesz drukować zdjęć w domu, lepszym rozwiązaniem może być drukarka laserowa. Nieco wyższe koszty zakupu drukarek laserowych rekompensują duże oszczędności w eksploatacji, szybkości i jakości druku dokumentów tekstowych. Ponadto technologia druku laserowego zapewnia, że ​​toner nigdy nie wysycha.

Sięgnij po drukarkę laserową w domu, jeśli:

 • Wolisz tańszy druk.
 • Potrzebujesz szybkiego drukowania dokumentów o wysokiej jakości.
 • Drukujesz dużo stron tekstu lub drukujesz tylko sporadycznie.
 • Nie musisz drukować zdjęć ani kolorowych obrazów.

Wybierz drukarkę atramentową do użytku domowego, gdy:

 • Chcesz wydrukować kolorowe zdjęcia wysokiej jakości.
 • Nie musisz drukować dużej liczby dokumentów tekstowych.
 • Drukujesz mniej, ale regularnie.
 • Nie masz nic przeciwko wyższym kosztom drukowania.

Wybór według ceny? Kosztowna eksploatacja drukarki może stać się droższa

Nie daj się zwieść. Niska cena zakupu drukarki niekoniecznie oznacza, że ​​zaoszczędzisz kupując. Wręcz przeciwnie, cena zakupu drukarki to zaledwie ułamek całkowitych kosztów, jakie trzeba ponieść na jej eksploatację. Cena tonerów i tuszy do drukarki, którą rozważasz, powinna być dla Ciebie decydująca.

Jak obliczyć, ile będzie kosztować obsługa drukarki?

Producent każdego tonera lub wkładu wskazuje, ile standardowych stron (pokrycie druku 5 %) drukarka będzie drukować przy użyciu tego wkładu. Informacje te podajemy również w przypadku wkładów do drukarek w naszym sklepie internetowym.

Znajdź żądany model drukarki i wymień wszystkie oferowane przez nas wkłady. Następnie po prostu podziel cenę konkretnego wkładu przez liczbę stron, które można wydrukować, a otrzymasz średnią cenę za stronę.

Cena wkładu do drukarki/liczba stron do wydrukowania = średnia cena za stronę.

Porada: Możesz również znacznie zaoszczędzić na eksploatacji drukarki, kupując kompatybilne tonery i wkłady, nawet o 80 %!

Myśl zielono - nadruk po obu stronach

Oszczędność papieru w przypadku drukowania dwustronnego jest znacząca – a wraz z rosnącą presją na środowisko, nic dziwnego, że automatyczne drukowanie dwustronne powoli staje się standardem dla drukarek domowych. Ponadto prawie co druga drukarka na rynku obsługuje obecnie funkcję.

Drukarki, które nie mają tej funkcji, mają zwykle przynajmniej opcję ręcznego drukowania dwustronnego. Ale nie martw się o ręczne przewracanie każdej strony po wydrukowaniu. Po skonfigurowaniu ręcznego drukowania dwustronnego drukarka drukuje każdą nieparzystą stronę, a następnie ręcznie przenosisz wydrukowane strony z powrotem do podajnika papieru, a drukarka drukuje parzyste strony dokumentu.

Porada: Czy interesują Cię inne sposoby podejścia do prasy w kwestii zrównoważonego rozwoju środowiska? Przeczytaj nasze 6 wskazówek, jak drukować ekologicznie.

Jak radzić sobie z większymi rozmiarami papieru?

W przeciwieństwie do drukowania dwustronnego, drukowanie na papierze większym niż klasyczny A4 nadal pozostaje w dużej mierze walutą biur i profesjonalnych drukarni. Niemniej jednak w segmencie drukarek, które mogą drukować na papierze A3 do A1, pojawiły się ostatnio urządzenia wielkoformatowe w stosunkowo przystępnych cenach. Ich wybór znajdziesz w artykule o drukarkach wielkoformatowych.

Jak szybko musisz drukować?

Szybkość drukowania wskazuje liczbę stron, które drukarka może wydrukować na minutę (PPM). Szybkość drukowania zależy od wielu czynników, w tym:

 • treść i złożoność dokumentu,
 • rodzaj druku (kolor vs czarno-biały),
 • wymagana jakość wyjściowa (rozdzielczość - DPI),
 • typ połączenia drukarki (przez USB lub bezprzewodowo),
 • rodzaj i rozmiar papieru.

Aby ułatwić porównywanie szybkości drukowania poszczególnych drukarek, producenci testują swoje urządzenia przy użyciu znormalizowanego standardu ISO.

Wybierając drukarkę domową, warto wiedzieć, że ilość stron na minutę, jaką drukarka może wydrukować przy 5% pokryciu strony. Spowalnia to prędkość drukowania podczas drukowania zdjęć.

Drukarki atramentowe drukują nieco wolniej niż drukarki laserowe: przeciętna drukarka laserowa drukuje od 25 do 30 stron na minutę, podczas gdy drukarka atramentowa drukuje średnio około 20 stron na minutę.

Inne funkcje drukarki, które mogą się przydać

Oczywiście Twoja nowa drukarka może znacznie więcej niż tylko drukować. Skanowanie i kopiowanie jest teraz standardem również w modelach domowych.

Jeśli planujesz drukować z więcej niż jednego urządzenia, znajdziesz także inne popularne funkcje, takie jak możliwość bezprzewodowego łączenia się z drukarką przez Wi-Fi lub Bluetooth.

Technologie te umożliwiają drukowanie z dowolnego urządzenia w sieci z dowolnego miejsca w zasięgu domu. Skrót prezentacji na spotkanie możesz łatwo wydrukować z telefonu podczas niedzielnej popołudniowej sjesty w ogrodzie.

bezdratovy-tisk-tiskaren-nahled2.jpg

Możliwość drukowania bezprzewodowego jest obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych funkcji drukarek domowych.

Jednak kompatybilność z innymi urządzeniami idzie jeszcze dalej w przypadku nowoczesnych drukarek. Dzięki kolorowym drukarkom atramentowym możesz łatwo podłączyć aparat i korzystać z funkcji bezpośredniego drukowania zdjęć.

Automatyczny podajnik papieru może również pomóc w obsłudze drukarki domowej. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku drukarek obsługujących drukowanie dwustronne. Podajnik przewraca strony za Ciebie.

Jak więc wybrać drukarkę domową?

Po prostu zastanów się, jak często drukujesz, w jakiej objętości i czy naprawdę potrzebujesz drukować kolorowe obrazy i zdjęcia. Połącz inne funkcje drukarki domowej, bez których nie możesz się obejść, i wybierz urządzenia, które spełnią Twoje potrzeby. Na koniec porównaj koszty drukowania dla wybranych drukarek.

Po prostu zastanów się, jak często drukujesz, w jakiej ilości i czy naprawdę potrzebujesz drukować kolorowe obrazy i zdjęcia. Połącz inne funkcje drukarki domowej, bez których nie możesz się obejść, i wybierz urządzenia, które spełnią Twoje potrzeby. Na koniec porównaj koszty drukowania dla wybranych drukarek.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jaka jest żywotność tonerów i kartridżów

Jak wiadomo, nic nie może wiecznie trwać. Wszystko, co nas otacza, ma swą żywotność. Jaka jest żywotność tonera lub kartridża? Podsumowanie...

25. 4. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś tę pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to...

2. 5. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Darmowy transport

dla zarejestrowanych klientów od 199,00zł

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe