Jak wybrać drukarkę domową: Główne parametry wyboru

Domowe zadania, czasem jakiś plik, zdjęcia z wakacji lub kupon urodzinowy. Niezależnie od tego czy potrzebujesz coś wydrukować, skopiować lub zeskanować, chcesz mieć w domu drukarkę, która będzie w stanie sobie z tym poradzić w każdych okolicznościach. Jak wybrać drukarkę domową do swoich potrzeb i nie wydać fortuny na jej działanie? W następnym artykule pomorzemy ci w wyborze i przedstawimy parametry, na które warto zwrócić uwagę aby twoja drukarka domowa spełniła oczekiwania.

Laserowa czy atramentowa? O to tu chodzi!

Chociaż ich zalety i wady powoli, ale z pewnością usuwane przez postęp technologiczny, dylemat laserowa lub atramentowa jest nadal pierwszą rzeczą, z którą będziesz musiał się zmierzyć przy wyborze drukarki. Główne różnice między poszczególnymi technologiami podsumowaliśmy już wcześniej w artykule laserowe przeciw atramentowym drukarkom.

Ze wzajemnego pojedynku laserowych i atramentowych drukarek prowadzonego na polu bitwy zwykłych gospodarstw domowych wychodzą obecnie zwycięzko urządzenia wielofunkcyjne  atramentowe. Prawdopodobnie dlatego, że lepiej odpowiadają zróżnicowanym wymaganiom gospodarstwa domowego. Dobrze radzą sobie z drukowaniem, kopiowaniem i skanowaniem dokumentów, a ich główną zaletą jest to, że mogą obsługiwać nawet wysokiej jakości druk kolorowy. W warunkach domowych więc na drukarce atramentowej można bez problemu wydrukować zarówno zdjęcie do rodzinnego albumu, jak i kolorowy kupon na masaż dla żony pod choinkę.

tiskaren-do-domacnosti-nahled2.jpg

Do drukowania zdjęć w domowych warunkach wybierz drukarkę atramentową

Głównymi wadami drukarek atramentowych wyższe koszty operacyjne i wolniejsze drukowanie. Drukarki atramentowe odpowiednie nawet dla gospodarstw domowych, które muszą drukować coś tylko sporadycznie. Żywotność kasety drukarek atramentowych jest krótsza niż tonery drukarek laserowych. Atramenty w płynie we wkładach z czasem wysychają, a jeśli używaż w domu drukarki „ raz do roku“, od czasu do czasu będziesz musiał kupować nowe kolorowe atramenty, nawet jeśli nie byłeś w stanie zużyć starych.

Jeśli nie przepadasz zbytnio za drukowaniem zdjęć w warunkach domowych, mogła by być dla ciebie lepszym rozwiązaniem drukarka laserowa. Drukarki laserowe uprzywilejowane dzięki dużym oszczędnością w działaniu, szybkością i jakością wydruku dokumentów tekstowych. Ponadto technologia drukowania u drukarek laserowych zapewnia, że toner, w przeciwieństwie do wkładu atramentowego, nigdy nie wysycha.

Kiedy wybrać drukarkę laserową do użytku domowego?

.     wolisz tańsze drukowanie

.     potrzebujesz dobrą jakość i szybkie drukowanie dokumentów

.     drukujesz wiele stron tekstu lub drukujesz tylko sporadycznie

.     nie potrzebujesz drukować zdjęć ani kolorowych obrazków

Kiedy wybrać drukarkę atramentową do użytku domowego?

.     chcesz wydrukować kolorowe zdjęcia w wysokiej jakości

.     nie musisz drukować dużej liczby dokumentów tekstowych

.     drukujesz mniej, ale regularnie

.     nie przeszkadzają ci wyższe koszty drukowania

Wybrać według ceny? Droższe może się stać głównie przez działanie drukarki

Niedaj się zwieść. Niska cena zakupu drukarki nie oznacza, że zaoszczędzisz na zakupie. Przeciwnie, cena zakupu drukarki stanowi jedynie ułamek całkowitych kosztów, które trzeba wydać na jej działanie. Cena tonerów i wkładów do rozważanej drukarki powinna być dla ciebie decydującą,

Jak obliczyć, ile będzie kosztować działanie drukarki?

Producenci na opakowaniu każdego toneru lub kasety wskazują, ile standardowych stron (15% pokrycia wydruku) drukarka przy użyciu tej kasety czy toneru wydrukuje. Te informacje podajemy również i my do większości wkładów do drukarek w naszym sklepie internetowym.

Znajdź wymagany model drukarki i umieść na liście wszystkie oferowane przez nas pojemniki z tuszem. Następnie podziel cenę kasety przez liczbę wymienionych stron do wydrukowania, a otrzymasz średnią cenę za wydruk jednej strony.

Cena kasety do drukarki / liczba stron do wydrukowania = średnia cena za wydrukowaną stronę.

Wskazówka: Możesz także znacznie zaoszczędzić na pracy drukarki, kupując nieoryginalne tonery i wkłady, nawet 80%! Jeśli interesują cię inne sposoby tańszego drukowania, napisaliśmy 9 wskazówek, którymi możesz zaoszczędzić na drukowaniu.

Myśl ekologicznie, drukuj po obu stronach

Oszczędność papieru jest znacząca w przypadku drukowania dwustronnego, a wraz ze wzrostem nacisku na przyjazność dla środowiska, nic dziwnego, że automatyczne drukowanie dwustronne powoli staje się standardem również w przypadku drukarek domowych (prawie co druga drukarka na rynku obsługuje funkcję).

Drukarki, które nie mają tej funkcji, zwykle mają przynajmniej możliwość ręcznego drukowania dwustronnego. Nie przejmuj się jednak koniecznością ręcznego przewracania każdej strony po wydrukowaniu. Po skonfigurowaniu ręcznego drukowania dwustronnego drukarka drukuje każdą nieparzystą stronę, a następnie ręcznie przesuwasz wydrukowane strony z powrotem do podajnika papieru, a drukarka drukuje strony parzyste dokumentu.

Większych formatów w domu nie wydrukujesz. A może było by to….?

W przeciwieństwie do drukowania dwustronnego drukowanie na papierze większym niż konwencjonalny A4 nadal pozostaje w dużej mierze walutą biur i profesjonalnych drukarni. Niemniej jednak w segmencie drukarek, które mogą drukować na papierze A3 w domu, urządzenia takie pojawiły się ostatnio na rynku w bardzo przystępnych cenach. Spójrz na Allegro i przekonaj się sam.

Jak szybko potrzebujesz drukować?

Prędkość drukowania wskazuje liczbę stron, które drukarka jest w stanie wydrukować na minutę (strony na minutę, po angielsku PPM – pages per minute). Szybkość drukowania zależy od wielu czynników, takich jak zawartość i złożoność dokumentu, wymagana jakość wydruku (rozdzielczość), rodzaj połączenia drukarki (USB, bezprzewodowy), typ i rozmiar papieru i tak dalej. Aby ułatwić porównanie prędkości drukowania poszczególnych drukarek, producenci testują swoje urządzenia przy użyciu standardowego standardu ISO.

Wybierając drukarkę domową, warto wiedzieć, że drukarka może wydrukować wskazaną liczbę stron na minutę przy pokryciu 15% strony. Podczas drukowania zdjęć szybkość drukowania gwałtownie spada.

Drukarki atramentowe drukują trochę wolniej niż drukarki laserowe. Po prostu dla wyobrażenia: średnia drukarka laserowa drukuje 25-30 stron na minutę, podczas gdy drukarka atramentowa ma średnią około 20 stron drukowanych  na minutę.

Inne funkcje drukarki, które mogą się przydać

Oczywiście twoja nowa drukarka może zrobić znacznie więcej niż tylko „zwykłe“ drukowanie. Skanowanie i kopiowanie jest teraz standardem także w modelach domowych. Jeśli jednak planujesz drukować z więcej niż jednego urządzenia, spodoba ci się również inna popularna funkcja, a mianowicie możliwość bezprzewodowego połączenia z drukarką za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Technologie te pozwalają drukować z dowolnego urządzenia w sieci z dowolnego miejsca w zasięgu twojego domu. Zarys prezentacji spotkania można łatwo wydrukować, na przykład z telefonu podczas niedzielnej popołudniowej sjesty w ogrodzie.

bezdratovy-tisk-tiskaren-nahled2.jpg

Możliwość drukowania bezprzewodowego jest obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych funkcji drukarek domowych.

Jednak kompatybilność z innymi urządzeniami idzie jeszcze dalej w przypadku nowoczesnych drukarek. Dzięki kolorowym drukarkom atramentowym fotograficznym możesz łatwo podłączyć aparat fotograficzny i skorzystać z funkcji  bezpośredniego drukowania zdjęć.

Może również skorzystałbyś z możliwości drukowania bezpośredniego z karty pamięciowej lub napędu USB, ale jak dotąd nie masz pojęcia, że istnieją takie drukarki.

Pomóc w obsłudze domowej drukarki może również automatyczny podajnik papieru. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku drukarek obsługujących drukowanie dwustronne.

Podajnik przewraca strony za ciebie.

Jak więc wybrać drukarkę domową?

Po prostu zastanów się, jak często drukujesz, w jakiej ilości i czy naprawdę musisz również drukować kolorowe obrazki i zdjęcia. Połącz inne funkcje drukarek domowych, bez których nie możesz się obejść, i wybierz urządzenia spełniające twoje potrzeby. Na węższej liście drukarek porównaj ich koszty drukowania, abyś później nie był zdziwiony. A kiedy będziesz musiał kupić wkład do nowej drukarki domowej, jesteśmy Tu dla Ciebie.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarki laserowe czy atramentowe

Która drukarka jest najlepsza? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto rozważa kupno takiego urządzenia. Jeśli nie będziemy brać...

Jaka jest żywotność tonerów i kartridżów

Jak wiadomo, nic nie może wiecznie trwać. Wszystko, co nas otacza, ma swą żywotność. Jaka jest żywotność tonera lub kartridża? Podsumowanie...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym