Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

Zakupiony toner lub kartridż włóż do drukarki laserowej lub atramentowej, w komputerze wczytaj dokument i wciśnij polecenie drukowania. W optymalnej wersji otrzymasz papier ze ślicznie wydrukowanym tekstem lub obrazkiem. Jeżeli jednak rzeczywistość jest inna? Czy to wada wkładu albo drukarki? Poniższy artykuł zawiera najczęściej spotykane problemy, jakie w związku z drukowaniem mogą się pojawić i porady, jak takie problemy rozwiązać.

Problemy z drukowaniem na drukarce laserowej

Jak przebiega druk na drukarce laserowej, omówiono szczegółowo w artykule Drukarka laserowa od A do Z. W skrócie chodzi o tworzenie obrazu wiązką laserową na metalowym bębnie pokrytym fotoprzewodzącą warstwą. Na taki obraz następnie przenoszone farby z tonerów, które przylgną tylko do oświetlonych (narysowanych) miejsc i później zostaną wydrukowane na papierze. Między najczęściej pojawiające się błędy należą:

Smugi

O co chodzi: Na wydrukowanym dokumencie widoczne nieregularne smugi.

W czym tkwi błąd: Błąd tkwi prawdopodobnie w drukarce. Możliwe, z kasetki wysypała się niewielka ilość proszku tonera, który przedostał się na papier.

Jak to naprawić: O ile do wysypania proszku doszło tylko raz, problem sam się rozwiąże po wydrukowaniu kilku arkuszy. Należy zapobiegać takim problemom poprzez zlecenie regularnego czyszczenia drukarki specjalistom.

Poziome paski

O co chodzi: Na dokumencie widnieją powtarzające się paski.

W czym tkwi błąd: Prawdopodobnie chodzi o usterkę bębna optycznego albo wałka magnetycznego.

Jak to naprawić: Należy wymienić uszkodzone części.

Pionowe paski

O co chodzi: Przez całą stronę biegną pionowe paski.

W czym tkwi błąd: W tym przypadku spowodowane jest to prawdopodobnie uszkodzeniem listwy czyszczącej. Ma ona za cel czyszczenie bębna optycznego z resztek proszku po każdorazowym okręceniu. Jeżeli listwa jest uszkodzona, bęben w danym miejscu nie zostaje oczyszczony i resztki proszku przedostają się na papier.

Jak to naprawić: Listwę należy wymienić w firmie specjalizowanej.

Powtarzający tekst lub urywek obrazka

O co chodzi: Na dokumencie widnieją jakby "duszki", resztki z poprzedniego wydruku.

W czym tkwi błąd: Do tego dochodzi w przypadku, kiedy bęben optyczny nie jest w całości wyładowany i po okręceniu powtarza obraz z poprzedniego wydruku. Chodzi o uszkodzony bęben lub panel służący do jego wyładowania.

Jak to naprawić: Drukarkę powinien zobaczyć specjalista. Uszkodzoną część należy wymienić.

Jaśniejszy wydruk na części dokumentu

O co chodzi: Po bokach lub w środku arkusza druk jest jaśniejszy, aniżeli na reszcie dokumentu.

W czym tkwi błąd: Jaśniejszy wydruk na niektórych miejscach dokumentu może mieć dwa powody. Kończy się toner albo na kasetce pozostała listwa ochronna, której celem jest ochrona przed samowolnym wysypaniem proszku tonera.

Jak to naprawić: O ile wkład znajduje się w drukarce od dłuższego czasu i toner się kończy, chwilowo pomoże wyjęcie kasetki z drukarki, jej wstrząśnięcie i włożenie z powrotem. Należy nabyć nowy wkład. O ile powodem usterki jest kasetka z tonerem, jest możliwe, nie została usunięta listwa ochronna. Po jej usunięciu druk powinien być bez zastrzeżeń.

Bardzo jasny druk

O co chodzi: Dokument po wydrukowaniu jest bardzo jasny w porównaniu z jego wyglądem na monitorze.

W czym tkwi błąd: ta wada jest spowodowana nieprawidłowym działaniem warstwy światłoczułej na cylindrze optycznym. Pobiera mniej proszku, niż jest to wskazane i dlatego druk jest za jasny.

Jak to naprawić: Wadliwy bęben optyczny należy oddać do specjalisty.

Wadliwe kolory

O co chodzi: Obrazek lub tekst wydruku ma inne odcienie, aniżeli na monitorze.

W czym tkwi błąd: Chodzi o niewłaściwą kalibrację. To proces, kiedy kasetki z tonerem ustawione w ten sposób, żeby wzajemnie współpracowały i drukowały właściwe odcienie. W większości drukarki kalibrują się automatycznie, jednak nie zawsze.

Jak to naprawić: Rozpocząć kalibrację drukarki.

Czarne strony

O co chodzi: Zamiast tekstu lub obrazka z drukarki wychodzi czarna strona.

W czym tkwi błąd: Wydruk czarnej strony powoduje wadliwie naładowany bęben optyczny. Po jego okręceniu toner przyklei się do całej jego powierzchni i następnie wydrukuje na papier.

Jak to naprawić: Drukarkę należy przekazać do specjalisty, który sprawdzi bęben, jego naładowanie i wymieni niektóre części.

Błędny komunikat

O co chodzi: Na monitorze po poleceniu drukowania pojawi się okno z komunikatem w rodzaju: "Wymień toner" lub "Toner nie jest zainstalowany".

W czym tkwi błąd: Chodzi o wadliwy chip.

Jak to naprawić: O ile po wciśnięciu OK nic się nie zmieni lub komunikatu nie można zatwierdzić, a nie można drukować, należy wymienić kasetkę z tonerem.

Wysypana kasetka

O co chodzi: Po rozpakowaniu kasetki z tonerem wysypuje się proszek.

W czym tkwi błąd: Taka wada tonera nastąpiła prawdopodobnie w drodze do klienta. Niektóre kasetki podatne na wstrząsy, które mogą w wyniku tego uszkodzić obudowę kasetki. Wada mogła nastąpić także podczas produkcji w wyniku nie dokręcenia wkrętu.

Jak to naprawić: Sypiącej kasetki nie należy wkładać do drukarki, lecz należy zgłosić do reklamacji.

Problemy podczas drukowania na drukarce atramentowej

Jak zostało podane w artykule Drukarka laserowa kontra atramentowa, drukowanie na atramentowej drukarce przebiega za pomocą dziesiątek mikroskopijnych dysz, umieszczonych w głowicach drukarki, które z ogromną prędkością wytryskują tusz z kartridża na papier. Komunikację zapewnia chip w kasetce atramentowej. Podczas tego procesu mogą wystąpić niżej podane usterki:

Zła jakość wydruku

O co chodzi: Na wydrukowanym dokumencie niezadrukowane miejsca albo kolory odbiegają od edytowanych na monitorze.

W czym tkwi błąd: Nie jakościowy wydruk na drukarce atramentowej może mieć kilka powodów. Najczęściej to zapchana głowica drukująca, pusty kartridż lub wadliwy pojemnik.

Jak to naprawić: Włącz czyszczenie głowic. Można to wykonać na panelu sterowania drukarki. W celu zapobiegania zapychaniu głowic drukujących należy drukować co najmniej raz w miesiącu.

Komunikat o błędach

O co chodzi: Na monitorze komputera po poleceniu drukowania pojawi się okno z komunikatem o błędach.

W czym tkwi błąd: Tak samo, jak w przypadku drukarki laserowej również tutaj chodzi o wadliwy chip.

Jak to naprawić: Komunikat należy zatwierdzić przez naciśnięcie OK. O ile to nie rozwiąże sprawy, należy oczyścić złącza na kartridżu (np. szmatką). Mogą być utlenione i w wyniku tego uniemożliwiać komunikację z drukarką.

Wyciekanie atramentu

O co chodzi: Po rozpakowaniu nowego kartridża okazuje się, jest ubrudzony od atramentu.

W czym tkwi błąd: Tak samo, jak w przypadku wysypanego tonera i tutaj doszło do uszkodzenia kasetki.

Jak to naprawić: Zabrudzoną kasetkę nie należy wkładać do drukarki. Kartridż należy zgłosić do reklamacji.

Jak zapobiegać problemom? Zapasy!

Najzwyklejszym "problemem", z którym spotykamy się podczas drukowania na drukarce laserowej lub atramentowej, jest sytuacja, kiedy wkład jest pusty. W tym przypadku wyraz "problem" umyślnie znajduje się w cudzysłowie, ponieważ jego usunięcie jest niezwykle proste: Wystarczy obejrzeć naszą ofertę tonerów i kartridżów i zakupić je na zapas.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym