Co to jest rozdzielczość DPI w drukowaniu i jak wybrać odpowiednią drukarkę?

02. 2. 2020

2. lutego 2020, 23:31 | Większość kupujących wybiera drukarkę domową lub biurową według ceny, podczas gdy mniejszość patrzy na szybkość drukowania i zużycie kolorów. Ale prawie nikt nie bierze pod uwagę wartość DPI. Określa ona, jak dobry będzie wynikowy wydruk. Dowiedz się dokładnie, co oznacza DPI i jak postępować zgodnie z nim przy wyborze drukarki.

DPI z angielskiego dots per inch, to liczba punktów obrazu (pikseli) w rzędach przypadająca na cal (2,54 cm). Zasadniczo określa gęstość punktów, a tym samym rozdzielczość drukowanego obrazu lub tekstu. Im wyższe DPI, tym bardziej szczegółowy będzie drukowany materiał.

Jeśli drukarka drukuje w rozdzielczości 300 DPI, oznacza to, że rząd o długości 2,54 cm może zmieścić 300 punktów (pikseli). Przy DPI 900 do jednakowego rzędu wejdzie trzykrotnie więcej punków.

DPI może być również dwuwymiarowy. Jeśli drukarka ma rozdzielczość DPI 600 × 1200, drukuje 600 pikseli na cal szerokości, a 1200 pikseli na cal wysokości. Rozdzielczość dzisiejszych drukarek domowych i biurowych wynosi od 300 do 9600 DPI.

Kiedy DPI ma sens?

To zależy od materiału, który drukujesz. Podczas drukowania dokumentu biurowego wystarszy DPI 300, u fotografii rożnica między niską a wysoką rozdzielczością, jest widoczna na pierwszy rzut oka:

psy L

Czy to oznacza, że uzyskasz najlepszą jakość wydruku, korzystając z drukarki o najwyższej rozdzielczości (9600 DPI) na rynku? Nie, ponieważ ludzkie oko ma swoje granice i od określonej gęstości druku postrzega jakość druku identycznie.

Gdy przyjrzysz się bliżej (około 10 centymetrów), będziesz w stanie odróżnić szczegóły o gęstości około 2200 DPI - wyższej rozdzielczości druku nie będzie już widać. Wraz z odległością od obrazu zdolność rozpoznawania szczegółów gwałtownie maleje. Już w odległości 30 cm możemy wyróżnić tylko około 300 punktów na cal. Zdolność skupienia jest oczywiście indywidualna, główny wpływ mają głównie wady wzroku. Można jednak powiedzieć, że praktycznie nie ma różnicy między zdjęciem o rozdzielczości 2400 i 9600 DPI.

Zwiększenie rozdzielczości zdjęcia nie ma wpływu na nasze wrażenia estetyczne od 2200 DPI, ale zdecydowanie wpływa na nasz portfel. Przy wyższych DPI drukarka zużywa więcej atramentu (trzeba pokryć więcej kropek na cal).

DPI jest określane przez głowicę drukującą

Technologia głowicy drukującej określa zakres DPI drukarki. Różne typy głowic drukujących mogą obsługiwać różne gęstości pikseli na cal:

  • Drukarki igiełkowe: 60 90 DPI,
  • drukarki atramentowe: 600 9 600 DPI,
  • drukarki laserowe: 600 2 400 DPI.

Rozdzielczość drukarek– i zużycie tuszu – można zmieniać w ustawieniach druku.

Druk dokumentów

Do drukowania dokumentów tekstowych wystarczy drukarka o rozdzielczości 300 DPI (np. Drukarka igłowa EPSON LQ-350).

Jeśli potrzebujesz drukować materiały z dużą ilością wykresów i grafów, preferowana jest drukarka o rozdzielczości co najmniej 600 DPI (drukarka laserowa BROTHER HL-1110E).

Druk fotografii

Rozdzielczość jest niezbędna do drukowania zdjęć - o ostatecznej jakości decyduje przede wszystkim aparat, którym robisz zdjęcie. Np. aparat o rozdzielczości 8 Mpx może zarejestrować 8 milionów pikseli na zdjęciu - ale nie ma bezpośredniego związku między wartością a DPI.

Inaczej: rozdzielczość fotoaparatu określa stopień szczegółowości zdjęcia. Rozdzielczość drukarki wskazuje, jak ostre będzie zdjęcie na papierze.

Wygląd zdjęcia wysokiej jakości, zapewnia drukarka o rozdzielczości od 600 DPI, na przykład Canon MAXIFY iB4150.

Drukarka atramentowa czy laserowa? Podczas drukowania za pomocą wkładu atramentowego zdjęcia będą bardziej nasycone kolorami, z drugiej strony koszty wyższe. Aby poznać zalety i wady obu rodzajów drukarek, przeczytaj nasz artykuł Jak wybrać drukarkę domową: Główne parametry wyboru.

Jeśli chcesz drukować wysokiej jakości zdjęcia (na wysokiej jakości papierze fotograficznym) w domu, sięgnij po urządzenie o rozdzielczości 1200 x 2400 dpi lub więcej - takie jak drukarka atramentowa HP PageWide Enterprise Color 556dn.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym