Doradzamy, jak drukować zdjęcia w domu

Pamiętasz czasy, kiedy jeszcze robiłeś zdjęcia do klasycznego filmu fotograficznego i ze względu na parę udanych zdjęć musiałeś wywoływać całą serię? Od tamtej pory wiele się zmieniło, a cyfrowe fotografowanie daje wszystkim fotografom możliwość wyboru. Wydrukować można bowiem tylko najbardziej udane zdjęcia, a już dawno po zdjęcia do rodzinnego albumu nie trzeba chodzić do fotolabu. Drukowanie zdjęć w domu nigdy nie było łatwiejsze, zwłaszcza gdy wiesz, jak to zrobić. Oto kilka wskazówek dotyczących drukowania zdjęć w domu, które mogą konkurować z profesjonalnymi drukarkami.

Zdjęcie  na pierwszym miejscu

Fotografia dobrej jakości to podstawa, bez której dalsze starania o wydrukowanie idealnego zdjęcia pójdą na marne. Ale wybór ładnego zdjęcia to dopiero początek.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę pożądany efekt - różnica polega na tym, czy wydrukujesz zdjęcia do albumu rodzinnego w domu, czy jedno lub dwa zdjęcia, które oprawisz i ozdobisz nimi wnętrze. Skoncentruj się na jakości, a nie na ilości. Stosy albumów ze zdjęciami bez sensu to najgorszy zabójca rodzinnych uroczystości i spotkań z przyjaciółmi.

kvalitne-fotky-nahled2.jpg

Nie jest łatwo wybrać tylko kilka fajnych zdjęć, które w danym miejscu będą miały sens.

W jakim formacie robisz zdjęcia?

Obserwuj format wyjściowy, ponieważ współczynniki proporcji obrazów z różnych urządzeń różne. Cyfrowa lustrzanka zwykle robi zdjęcia w proporcji 3: 2, podczas gdy kompaktowe i fotomobilne zdjęcia robią zdjęcia w proporcji 4: 3. Wynikowy format należy dopasować do swojego wyjścia lub można dostosować proporcje zdjęć w programie graficznym (do zdjęć). W przeciwnym razie przycięcie zdjęcia spowoduje utratę oryginalnej kompozycji obrazu lub wzbogacenie obrazu o białe paski, aby uzupełnić zdjęcie w formacie drukowanym.

Rozdzielczość nie jest już dziś problemem

Nawet zwykły smartfon jest w stanie zrobić zdjęcie, które można wydrukować na większych formatach ze stosunkowo zadowalającym wynikiem. Oczywiście pewniej jest robić zdjęcia odpowiednim sprzętem - najlepsze rezultaty osiągniesz z lustrzankami jednoobiektywowymi, a wysokiej jakości lustrzanki mogą też dawać wysokiej jakości wyjścia, nie tylko pod względem rozdzielczości.

Rozdzielczość fotoaparatu

Rozmiar obrazu
(w pikselach, proporcje 3: 2)

 Wymiary obrazu przy 300 dpi (w cm)

Rozměry snímku při 150 dpi (v cm)

4 MPx

2 449 x 1 633

20,7 x 13,8

41,5 x 27,7

8 MPx

3 464 x 2 309

29,3 x 19,6

58,7 x 39,1

12 MPx

4 242 x 2 828

35,9 x 24,0

71,8 x 47,9

16 MPx

4 898 x 3 265

41,5 x 27,6

82,9 x 55,3

24 MPx

6 000 x 4 000

50,8 x 33,9

101,6 x 67,73

36 MPx

7 348 x 4 899

62,2 x 41,5

124,4 x 83,0

50 MPx

8 660 x 5 773

73,3 x 48,9

146,6 x 97,8

Postprodukcja to konieczność

Najbardziej powszechne korekty fotografii przed wydrukiem obejmują kadrowanie, balans bieli, inne korekty kolorów i regulację kontrastu. Należy pamiętać, że drukowanie jest konwertowane ze środowiska kolorów monitora (RGB) na środowisko kolorów drukarki (CMYK), co powoduje, że drukowane zdjęcie jest zwykle ciemniejsze i mniej kontrastowe niż oryginał na monitorze. Od końca nie ma przygotowania do druku ani wyostrzania zdjęć.

Do drukowania zdjęć w domu tylko drukarka atramentowa

Jeśli masz w domu drukarkę laserową, choć kolorową, niestety musimy cię rozczarować, Twoje urządzenie nie jest budowane do drukowania zdjęć. Toner w drukarce laserowej działa bowiem na zasadzie delikatnego proszku, który nakłada się na powierzchnię papieru i nie wnika w jego strukturę jak w przypadku tuszu. Ta technologia jest świetna do drukowania dokumentów, ale do wiernego ułożenia zdjęć potrzebny jest bezpośredni druk kolorów, który świetnie radzą sobie drukarki atramentowe. Zwykłe domowe drukarki atramentowe pracują z czterema podstawowymi kolorami CMYK (C = cyan / azurowy, M = magenta / purpurowa, Y = żółty / żółty, K = key black / kluczowy czarny kolor). Przez mieszanie podstawowych farb drukarskich drukarka potrafi na papierze „wyprodukować ” całe spektrum kolorystyczne. Nawet z tanią drukarką atramentową osiągniesz przy druku zdjęć relatywnie dobre wyniki.

kvalitne-fotky-2-nahled2.jpg

Drukarka z 8 różnymi kolorami tuszu.

Drukarka używa do mieszania barw powstających z białego podkładu papieru. Dzięki temu jaśniejsze odcienie mogą stanowić problem dla podstawowych modeli drukarek atramentowych. Tajemnice doskonałej wierności kolorów tkwią w zwiększonej liczbie kaset z tuszem, którymi wyposażona jest drukarka. Jeśli więc decydujesz się na wybór domowej drukarki, która będzie drukować piękne zdjęcia, zajrzyj po specjalistyczne drukarki fotograficzne. Te najdroższe modele mogą być wyposażone w spokojnie dwanaście różnokolorowych cartridgeów, potrafią drukować zdjęcia bez krawędzi nawet na większe formaty papieru. Marzenia każdego domowego fotografa.

Naprawdę wierne kolory zapewnią oryginalne cartridge

Kompatybilne tusze wprawdzie w wielu potrafią sobie poradzić z oryginalnym kolorowym wkładem, ale jeśli tęsknisz za naprawdę profesjonalnym wyjściem, dopłać za oryginalny cartridge do drukarki. Dotyczy to zwłaszcza fotodrukarek, które dysponują rozbudowaną paletą kolorów drukarskich. W ich odcieniach znajdziesz np. szary, jasnopurpurowy czy zielony cartridge - pewnie można sobie wyobrazić, co z efektem nadruku może zrobić mieszanka nieoryginalnych kolorów, które dokładnie nie wpadają w odcień oryginalnego wkładu.

W roli głównej: Papier

Może to wydawać się drobnostką, ale wybór papieru ma najbardziej zasadniczy wpływ na wynik przy domowym druku zdjęć. Podobnie jak w przypadku cartridgi, najlepsze efekty osiągniesz z oryginalnym papierem fotograficznym. Producenci drukarek dostosowują swoje programy do potrzeb swoich serii papierów markowych. Od ciebie jako użytkownika zależy wtedy już tylko wybór z oferty konkretnego rodzaju papieru, na który zamierzasz wydrukować zdjęcia, a wszystko inne zostawić na drukarce.

Nie oznacza to, że wykorzystanie nieoryginalnych papierów w domowym druku zdjęć jest całkowicie zapomniane – na pewno można sobie wyobrazić sytuacje, w których jakość wydrukowanej chwili zażegnasz kosztem korzystniejszej ceny, zwłaszcza jeśli planujesz drukowanie w większej ilości. Ale też alternatywne papiery fotograficzne, na które można liczyć – takie, które oferują do pobrania profile dla drukarek, idealnie oczywiście dla tej twojej.

Zanim zaczniesz eksperymentować z poszczególnymi rodzajami papieru fotograficznego, zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą twojego modelu drukarki. Z reguły producent podaje, jakie rodzaje papieru, w jakim celu wykorzystać i inne przydatne informacje, np. maksymalną gramaturę papieru, na którą twoje urządzenie poradzi sobie bez problemu drukować.

Ustaw dwukrotnie, wydrukuj raz - jak wydrukować zdjęcie na papierze fotograficznym?

Przeznacz na druk zdjęć wystarczająco dużo czasu, aby móc poświęcić na ustawienie druku i druk testowy. Zapomnij o różnych trybach szybkiego drukowania, z którymi bez wątpienia radzi sobie Twoja drukarka. Ustaw druk na najwyższą jakość, starannie wybierając z menu właściwy rodzaj papieru i rozdzielczość obrazu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, drukuj zdjęcia z plików .tiff i rozdzielczości 300 DPI.

kvalitne-fotky-3-nahled2.jpg

Prawidłowe ustawienie drukarki chce swojego czasu, szczególnie gdy drukujesz zdjęcia po raz pierwszy..

Przed wydrukowaniem większej serii lub kilku kopii tego samego zdjęcia, należy zawsze wykonać wydruk próbny jednej sztuki zdjęcia. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego marnotrawienia materiałów konsumpcyjnych, a dodatkowo dowiesz się, jaki efekt ma ustawienie druku na otrzymanym produkcie. I nie ruszaj głowy, gdy nie uda ci się wydrukować doskonałych zdjęć od razu. Aby osiągnąć świetne efekty, chce to odrobiny praktyki i nie bać się od czasu do czasu zajrzeć do instrukcji drukarki.

Powiązane produkty

HP 704 (CN692AE) - tusz, black (czarny)
Czarny HP 6ml dostawa do 21 dni lub dłużej
52,15 zł
42,40 zł bez VAT
HP 336 (C9362EE#301) - tusz, black (czarny)
Czarny HP 5ml W magazynie > 5 szt, w piątek u Ciebie
120,02 zł
97,57 zł bez VAT

Mamy dla Ciebie korzystniejsze rozwiązanie!

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jak wybrać drukarkę domową: Główne parametry wyboru

Domowe zadania, czasem jakiś plik, zdjęcia z wakacji lub kupon urodzinowy. Niezależnie od tego czy potrzebujesz coś wydrukować, skopiować...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym