5% pokrycia strony podczas wydruku lub ile stron starcza na toner?

23. 9. 2019

23. września 2019 | Tobie także skończył się nowy toner po wydrukowaniu prawie połowy deklarowanej ilości wydruków? Problem polega na tym, że ilość wydruków jest decydująca przy 5% pokryciu strony wydruku. Jak wygląda 5% pokrycie kartki? Czy kupując nowy toner wiemy dokładnie ile stron wydrukuje? Przeczytajmy na ten temat coś więcej w poniższym artykule.

Dlaczego toner prawie zawsze kończy się przed wydrukowaniem zadeklarowanej liczby stron?

Żywotność tonera jest wskazywana przez liczbę wydruków, pełnej kasety przy 5% pokryciu stron w formacie A4. Z reguły wydajność tonera jest podana na opakowaniu przez producenta. Aby porównać wkłady różnych producentów i różnych produktów, ustanowiono zgodną normę, która jest przestrzegana przez wszystkich producentów wkładów do drukarek.

W praktyce oznacza to, że jeśli podana przez producenta wydajność (lub pojemność) kasety z tonerem wynosi 2 000 stron, deklarowana ilość wydruków jest przy 5% pokryciu. Jeśli drukujemy zwykły dokument, całą stronę tekstu, to taki wydruk wynosi około 15% pokrycia. W porównaniu do informacji na opakowaniu z tonerem jej rzeczywista wydajność jest często o jedną trzecią krótsza.

Jeszcze bardziej uderzającą różnicą między gwarantowaną a rzeczywistą liczbą wydruków jest drukowanie w kolorze przy użyciu kolorowych wkładów atramentowych. Podczas drukowania zdjęć i kolorowych plakatów wydajność często wynosi 90-100 % pokrycia strony. Przy takim pokryciu trudno wydrukować ponad 100 kolorowych zdjęć z deklarowanych 2 000 wydruków na opakowaniu kasety.

Rzeczywista wydajność eksploatacji tonera zależy od sposobu jego użycia

Pojemność tonerów testowana jest przy użyciu standardowych testów ISO / IEC. Umożliwia to porównanie pojemności kaset do drukarek bez względu na markę. W praktyce jednak żywotność tonera lub kasety wpływa głównie na sposób jej używania - to znaczy na sposób drukowania.

Co wpływa na wydajność tonerów i kartridży?

  • Pokrycie stron podczas drukowania - ogólnie jest większe niż w standardowych testach.
  • Drukowanie - test materiałów eksploatacyjnych często odbywa się podczas druku ciągłego. Drukowanie jednorazowe, niewielkiej ilości stron zużywa większą ilość kolorów.
  • Jakość wydruku - Preferencje drukowania mają zasadniczy wpływ na wydajność tonera. Im wyższa jakość wydruku, tym większe zużycie tonera.
  • Częste wyłączanie drukarki - za każdym razem, gdy drukarka jest włączana, drukarka wykonuje kalibrację i czyszczenie, co powoduje dodatkowe zużycie wkładów.
  • Drukukowanie plakatów lub zdjęć - podczas drukowania zdjęć na papierze fotograficznym częściej wykonywane jest automatyczne czyszczenie, co powoduje dodatkowe zużycie kolorów.
  • Stan i wiek drukarki - poszczególne części drukarki odpowiedzialne za drukowanie z czasem się zużywają, a starsze drukarki często zużyją więcej kolorów do wydruku niż porównywalne nowe urządzenia.
  • Wilgotność powietrza - ten czynnik ma duży wpływ na wydajność drukarki. Przede wszystkim papier pochłaniający wilgoć jest zagrożony. Drukarki laserowe i atramentowe zasadniczo nie przeznaczone do drukowania w wilgotnych warunkach (z wyjątkiem trwałych drukarek do użytku przemysłowego). Przy wyższej wilgotności powietrza drukarki w najlepszym przypadku „tylko” zużywają więcej kolorów, w najgorszym przypadku nie mogą w ogóle ukończyć zadania drukowania (zacięty papier, zwinięty papier, rozmazywanie), a nieudany wydruk trzeba ponowić.

Rozmiar nie ma znaczenia - żywotność kaset tego samego rozmiaru może się różnić

Rozmiar lub pojemność wkładów do drukarki ma niewielkie znaczenie. Innymi słowy, deklarowana liczba wydruków dwóch różnych wkładów drukujących może się różnić nie tylko w zależności od marki, ale także między poszczególnymi modelami tego samego producenta.

Koszt drukowania zależy od ceny tonera

Przykładowo koszty oryginalnych materiałów eksploatacyjnych do drukarki HP LaserJet Pro MFP M227sdn o wydajność 1 600 stron lub 3 500 stron bardzo wysokie. Nasze kompatybilne tonery TonerPartner do tej drukarki osiągają samą pojemność w obu wersjach, ale ich cena jest prawie o połowę tańsza.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe