Jak drukować z urządzeń mobilnych: przewodnik dla początkujących

09. 8. 2022

9. sierpnia 2022 | Wbudowane kamery w smartfonach prawie zastąpiły aparaty kompaktowe. Wraz ze wzrostem pamięci wewnętrznej i wydajnością operacyjną, smartfony stają się w pełni funkcjonalnymi narzędziami roboczymi, które często zastępują laptopy. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na drukowanie bezpośrednio z telefonów komórkowych i tabletów rośnie. Dowiedz się więcej, jak drukować z urządzeń mobilnych.

Telefony stały się w ostatnich latach coraz bardziej inteligentne, dzięki czemu były w stanie częściowo lub nawet całkowicie zastąpić klasyczne komputery wielu osobom. W zasadzie oferują wszystko, co należy zrobić w ramach podstawowych operacji, a do tego często oferuje to w bardziej zrozumiałej formie niż komputery. W przypadku mniej wymagających użytkowników mają do dyspozycji nie tylko te, ale także klasyczne aparaty, które również szeroko wypierane przez telefony komórkowe. Ich producenci w stanie zainstalować w swoich stosunkowo niewielkich korpusach bardzo ciekawe moduły fotograficzne, a ich wyjścia można również dostroić za pomocą funkcji oprogramowania, aby wyglądały jak najlepiej. A ponieważ zdjęcia można edytować bezpośrednio na telefonach komórkowych lub tabletach, nic dziwnego, że wielu użytkowników jest również zainteresowanych ich wydrukiem. Jak to zrobić?

Co jest potrzebne do drukowania z telefonu komórkowego

Dzięki dzisiejszym technologiom drukowanie z urządzenia mobilnego to kompletna bułka z masłem, ponieważ do sukcesu wystarczy tylko jedno - a mianowicie, że drukarka ma modułu WiFi i dlatego może być podłączona do sieci domowej. Urządzenia mobilne z Androidem co prawda oferują obsługę drukowania przez kabel, ale ponieważ drukarki zwykle wyposażone w kable z końcówką USB-A, co oznacza dodatkową inwestycję.

Oczywiście producenci smartfonów myślą o możliwości drukowania i dlatego wyposażają swoje urządzenia „fabrycznie” w natywne rozwiązania programowe w postaci Google Print w przypadku Androida i Apple AirPrint w przypadku Apple. Zasadniczo jest to zintegrowana z systemem opcja drukowania, którą można uruchomić za pomocą menu opcji dostępnych na każdej platformie. W przypadku Androida to w szczególności trzy kropki połączone przecinkami, w przypadku iOS lub jeśli chcesz Apple, to centralny kwadrat ze strzałką. Wróćmy jednak na chwilę do Androida, gdzie drukowanie jest mimo wszystko nieco bardziej skomplikowane. Nie każda drukarka rozumie swoje natywne rozwiązanie, dlatego czasami konieczne jest pobranie na telefon aplikacji producenta drukarki ze sklepu cyfrowego Google Play i zrobienie wszystkiego za jej pośrednictwem. Jedyną różnicą, gdy używa się go w druku pod względem kontroli, jest to, że zamiast natywnego „Drukuj” (każdy producent używa Androida w określonej modyfikacji, więc nazwy w nim mogą się różnić) zawsze wybierał Drukuj za pomocą danej aplikacji, podczas gdy ta opcja pojawia się pod natywnymi opcjami „Drukuj”.

Jak drukować z Androida

Do drukowania bezprzewodowego z telefonów i tabletów z systemem Android wystarczy wybrać opcję „Drukuj” poprzez opcję udostępniania reprezentowaną przez trzy kropki połączone myślnikami zarówno w Chrome, jak i w galerii zdjęć itd., a następnie wybrać drukarkę w interfejsie ( jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), którego chcesz użyć do drukowania (i z którym jesteś w tej samej sieci Wi-Fi) i ponownie potwierdź swój wybór w interfejsie. Gdy to zrobisz, drukarka powinna wydrukować żądany wydruk.

Jeśli z jakiegoś powodu wystąpi problem z drukowaniem, natywne rozwiązanie Google można zastąpić rozwiązaniem producenta drukarki, które zazwyczaj jest w 100 % niezawodne, ponieważ jest „szyte na miarę” pod daną drukarkę. Aby go pobrać, wystarczy odwiedzić Google Play, wpisać producenta drukarki w wyszukiwarce, a następnie pobrać jego aplikację do drukowania lub odwiedzić jej witrynę internetową i pobrać niezbędne oprogramowanie w zależności od typu drukarki. Wszystkie problemy powinny zostać przez to wyeliminowane - a jeśli nie są, najprawdopodobniej jest problem gdzie indziej między telefonem a drukarką.

Jak drukować z Androida przez USB

Chociaż nie jest możliwe drukowanie przez USB z iPhone'ów, telefony i tablety z Androidem oferują opcję. Dlatego jeśli nie masz możliwości podłączenia drukarki do Wi-Fi, albo dlatego, że nie posiada modułu Wi-Fi, albo po prostu nie masz Wi-Fi na miejscu, ten problem można rozwiązać za pomocą Androida. Wystarczy podłączyć do drukarki adapter kabla USB (zwykle adapter USB-A/microUSB lub USB-A/USB-C) i pobrać na urządzenie aplikację producenta drukarki (można pobrać z Google Play lub stronę producenta drukarki), która służy do jej kontroli. Po podłączeniu urządzenia z systemem Android do drukarki wystarczy otworzyć daną aplikację, wybrać z niej materiał do druku, następnie zatwierdzić wydruk, a następnie po prostu poczekać na efekt końcowy. Cały proces jest tak samo szybki jak w przypadku drukowania bezprzewodowego i oczywiście gwarantowana jest również ta sama jakość.

Jak drukować z iPhona

Jeśli chcesz drukować z iPhona, iPada lub iPoda touch, wystarczy wybrać opcję Drukuj poprzez wybór innych opcji reprezentowanych przez kwadrat ze strzałką skierowaną do góry, a następnie wybrać drukarkę, której chcesz użyć do drukowania w interfejsie drukowania (i który jest w tym samym Wi-Fi jak ty), a następnie po prostu potwierdź swój wybór. O całą resztę zadba samo urządzenie Apple. W przypadku problemów z drukowaniem można również pobrać aplikację producenta drukarki, a następnie użyć jej do drukowania. Jest dostępny w tym samym miejscu, co natywna opcja Print, a jego interfejs graficzny wygląda bardzo podobnie. We wszystkich przypadkach oczywiście konieczne jest, aby Twoja drukarka obsługiwała AirPrint (lista obsługiwanych drukarek znajduje się tutaj), ale z uwagi na to, że jest to bardzo rozpowszechniona technologia, jej wdrożenie jest już absolutnym standardem, który jest obsługiwany przez praktycznie każdą drukarkę.

Drukarka do telefonu komórkowego może drukować nawet z kieszeni

pexels-anete-lusina-5722861.jpg

Czy drukowanie z telefonu może być łatwiejsze? Dzisiaj jest. Istnieją również przenośne drukarki mobilne, które dosłownie stworzone do drukowania z iPhona, Androida i innych telefonów komórkowych. Na przykład dzięki kieszonkowej drukarce, takiej jak Canon Zoemini, możesz drukować zdjęcia z iPhona w dowolnym miejscu. Na weselu, uroczystości rodzinnej, na wieży widokowej lub w innym miejscu na wycieczce z przyjaciółmi nawet na drugim końcu świata.

Kieszonkowe drukarki małe i kompaktowe, więc nie zajmą dużo więcej miejsca w kieszeni lub plecaku niż zwykły telefon komórkowy. Dlatego tak łatwo przenośne. Drukowanie zdjęć z telefonu jest dzięki nim łatwe, ale ma też swoje ograniczenia.

pexels-anete-lusina-5722935.jpg

Pamiętaj, że jakość wydruku prawdopodobnie nie będzie tak dobra, jak Twoja domowa drukarka lub lepsza drukarka fotograficzna (przeczytaj więcej w naszym szczegółowym artykule na temat wyboru papieru fotograficznego i drukarki fotograficznej). Podobnie, wymiary twoich zdjęć lub dokumentów ograniczone, nie możesz wydrukować formatu A4 na drukarce kieszonkowej. Jeśli potrzebujesz wydrukować pełnowartościowe dokumenty z telefonu komórkowego, mobilna drukarka nie będzie właściwym wyborem.

Na szczęście istnieją inne drukarki przenośne do drukowania z telefonu, oprócz komputerów. Ponadto te przenośne drukarki lekkie, wciąż stosunkowo małe i łatwo dostosowują się do potrzeb podróżników.

Drukowanie z telefonu komórkowego na drukarkach przenośnych z pewnością docenią nie tylko mobilni menedżerowie, ale także zdalne restauracje, osoby, które chcą czegoś nowego na imprezę, czy ktokolwiek w domowym biurze, czy to w domu, w domku czy na plaży. Teraz możesz założyć biuro absolutnie wszędzie!

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jak drukować z telefonu komórkowego przez USB

Drukowanie zdjęć lub dokumentów ze smartfona jest już dziś standardem, ale zadania drukarskie wykonywane są głównie przez połączenie Wi-Fi...

9. 4. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe