Jak drukować z urządzeń mobilnych: przewodnik dla początkujących

10. 9. 2019

10. września 2019, 21:00 | Wbudowane kamery w smartfonach prawie zastąpiły aparaty kompaktowe. Wraz ze wzrostem pamięci wewnętrznej i wydajnością operacyjną, smartfony stają się w pełni funkcjonalnymi narzędziami roboczymi, które często zastępują laptopy. Nic dziwnego, że zapotrzebowanie na drukowanie bezpośrednio z telefonów komórkowych i tabletów rośnie. Dowiedz się więcej, jak drukować z urządzeń mobilnych.

Jeszcze kilka lat temu drukowanie bezpośrednio z telefonu komórkowego wcale nie było takie proste. Konieczne było poleganie na aplikacji producenta drukarki lub stosowanie niestabilnych rozwiązań innych firm. Na szczęście programiści zrozumieli, że drukowanie mobilne jest powszechną częścią współczesnego życia i spełnili tak wymagania dzisiejszych użytkowników. Obecnie oba najpopularniejsze systemy operacyjne - Android i iOS - obsługują drukowanie mobilne bez potrzeby instalowania innych aplikacji.

Drukowanie mobilne jest obecnie możliwe na (prawie) każdej drukarce

Dzięki technologiom, które dzisiejsze urządzenia mobilne obsługują natywnie, możliwe jest bezprzewodowe drukowanie na prawie każdej drukarce. Wszystko, czego potrzebujesz, to wbudowana funkcja Wi-Fi i połączenie sieciowe. Następnie wystarczy podłączyć smartfon do tej samej sieci i za pomocą Google Cloud Print (na urządzenia z Androidem) lub AirPrint (urządzenia Apple) możesz łatwo korzystać z drukowania mobilnego.

Nawet dziś nadal można korzystać z aplikacji i różnych oprogramowań producentów drukarek. Jeśli wszystko działa sprawnie z natywnymi aplikacjami dla Androida lub iOS (zobacz instrukcje w dalszej części tego artykułu), po co przytłaczać telefon kolejną liczbą aplikacji? Wiele drukarek woli jednak komunikować się z własnymi aplikacjami – jeżeli napotkasz się na jakiekolwiek problem z drukowaniem przez Google Cloud lub AirPrint, zainstalowanie oprogramowania od producenta drukarki może być konieczne.

Jak drukować z telefonu komórkowego krok po kroku

Android

Aby drukować z urządzenia z Androidem, potrzebujesz aplikacji Google Cloud Print. Większość nowych urządzeń ma tę aplikację wstępnie zainstalowaną, jeśli nie, możesz zainstalować samodzielnie - jest ona dostępna w sklepie Google Play.

W dalszym kroku trzeba sparować smartfon lub tablet z drukarką za pomocą Cloud Print. Połącz się z tą samą siecią Wi-Fi, przejdź do aplikacji Cloud Print i dodaj drukarkę jako nowe urządzenie w ustawieniach.

Po dodaniu drukarki do aplikacji pojawi się ona w aplikacjach, z których chcesz drukować, w menu dostępnych drukarek. Menu drukarek jest dostępne poprzez wybór innych opcji (trzy kropki w prawym górnym rogu), w których wybierasz opcję drukowania.

iOS

Urządzenia Apple mają wbudowaną funkcję drukowania bezprzewodowego AirPrint. Nie musisz instalować żadnej innej aplikacji do drukowania z telefonu komórkowego lub tabletu.

Aby móc komunikować się z urządzeniem Apple, drukarka musi obsługiwać AirPrint. Listę wszystkich drukarek obsługujących funkcję bezprzewodowego drukowania mobilnego można znaleźć tutaj w witrynie Apple lub w instrukcji obsługi drukarki.

Upewnij się, że urządzenie, z którego chcesz drukować, jest podłączone do tej samej sieci Wi-Fi co drukarka.

Otwórz aplikację, z której chcesz wydrukować, i znajdź opcję drukowania - może być ukryta w menu pod opcją udostępnij, drukowania lub innymi opcjami. Wybierz „drukuj” i „wybierz drukarkę AirPrint”.

Twoja drukarka powinna pojawić się w menu, a następnie wystarczy wybrać i wysłać dane do wydrukowania. Jeśli nie widzisz swojej drukarki w menu, możesz spróbować dodać ręcznie, korzystając z opcji „dodaj nową drukarkę”.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym