Jakie są rodzaje skanerów i jak działają?

05. 1. 2020

5. stycznia 2020, 13:41 | Większość ludzi w swoich domach ma skaner jako integralną część drukarki. Jest cała gama najróżniejszych rodzajów skanerów, od biurowych skanerów płaskich i skanerów przelotowych, przez skanery kodów kreskowych, po skanery 3D. Czy wiesz, jak działają te urządzenia? Jak funkcjonują skanery, dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Polecane produkty z naszej oferty

Treść artykułu:

Skaner to urządzenie, które skanuje obiekty 2D lub 3D i konwertuje je na postać cyfrową. Być może najbardziej znanymi i najczęściej stosowanymi płaskie skanery dokumentów, które niezastąpione w większości biur i wielu domach.

Jak funkcjonuje skaner płaski (stacjonarny)?

Oryginał jest umieszczony na szklanej płycie, z której skaner skanuje go i przechowuje w formie cyfrowej. Obsługa obecnych skanerów jest niezwykle prosta. Po położeniu oryginału na płycie wystarczy zakryć pokrywę i nacisnąć przycisk. Wada skanerów płaskich polega na tym, że mogą one pracować tylko ze stosunkowo cienkimi oryginałami.

Technologia CIS

Obecne skanery stacjonarne działają w oparciu o dwie podstawowe technologie skanowania obrazu, w zależności od rodzaju sensora, w jaki wyposażone.

Tańsze modele skanerów wykorzystują tak zwany czujnik obrazu CIS (Contact Image Sensor). Ten typ czujnika jest wyposażony tylko w jeden rząd czujników o szerokości skanowanego oryginału. Technologia ta wykorzystuje diody LED jako źródło światła i nie wymaga bardziej złożonego układu optycznego zwierciadeł i soczewek (jak ma to miejsce w przypadku technologii CCD, którą opisujemy w dalszej części tego artykułu).

Technologia CIS jest tania, bardziej energooszczędna i zajmuje mniej miejsca. Jest ona stosowana głównie w tanich modelach skanerów, przede wszystkim ze względu na ograniczenia technologiczne, takie jak niemożliwość skanowania slajdów, gorsza rozdzielczość i gęstość w ciemniejszych obszarach obrazu, a w rezultacie znacznie niższa jakość skanowania niż konkurencyjne czujniki CCD.

skenovanie L

Jednofunkcyjny skaner stacjonarny znajduje zastosowanie raczej w biurze niż w domach. W domach jest zwykle stosowana drukarka wielofunkcyjna.

Technologia CCD

Wysokiej jakości skanery płaskie wykorzystują do pracy tak zwany czujnik CCD (Charge-coupled device). Jest to element elektroniczny wykorzystywany do skanowania zdjęć, obiektów, a także w kamerach wideo, aparatach cyfrowych, czy teleskopach astronomicznych.

W skanerach czujnik ten jest przeznaczony do skanowania linii. Każda linia trzyliniowego skanera wykrywa jeden z podstawowych elementów świetlnych i przesuwa go pod oryginałem umieszczonym na szybie skanera za pomocą silnika krokowego. W przeciwieństwie do prostszych w budowie czujników CIS, technologia CCD wykorzystuje zestaw pryzmatów i soczewek do wyświetlania oryginału.

Po oświetleniu dokumentu diodą, czujnik wykrywa odbite światło i przekształca je w postać cyfrową. Jakość zeskanowanego obrazu i szczegółowość jego wykreślenia zależy od liczby linii i liczby zeskanowanych punktów na ramieniu - co odpowiada danej rozdzielczości skanera w jednostkach DPI (Dots per inchl).

Najstarszą technologię skanowania stosują skanery bębnowe

Skanery bębnowe to urządzenia znane zwłaszcza profesjonalistom z branży drukarskiej. to duże i drogie urządzenia, które mogą skanować z najwyższą możliwą jakością. Na rynku nie jest dostępna wyższa jakość, ale zwykle nawet droższy typ skanera.

Skanowanie za pomocą skanera bębnowego odbywa się w taki sposób, że oryginał jest przyklejany za pomocą cieczy do przezroczystego obracającego się wałka i skanowany za pomocą wiązki. Ta technologia skanowania jest najstarszą metodą digitalizacji fizycznych oryginałów. Do skanowania dokumentów wystarczy pojedyncza fotodioda skanująca jeden punkt. Obracając wałek z dokumentem o 360°, skaner uzyskuje obraz jednej płyty dociskowej i przesuwa się do drugiej kolumny, stopniowo skanując całą powierzchnię bębna.

Prezentacja skanowania na skanerze bębnowym

Wynikiem jest niezwykle szczegółowa cyfrowa kopia oryginału. Wysokiej jakości skaner bębnowy może skanować oryginał z rozdzielczością do 12.000 DPI. one używane w profesjonalnych studiach graficznych, na przykład do skanowania szablonów do produkcji dużych ściennych grafik.

Skanerom ręcznym powoli kończy ich czas

Kolejny rodzaj skanera to skaner ręczny, czyli mniejsza, przenośna wersja klasycznego skanera płaskiego. Podobnie jak skanery płaskie, mogą być używane do digitalizacji dokumentów, zdjęć i innych szablonów 2D.

Aby zeskanować oryginał, należy ręcznie przesunąć nad nim skaner. Wadą jest to, że do osiągnięcia zadowalających wyników potrzebne umiejętności. W połączeniu z ogólnie niską rozdzielczością czujnika, nie możemy oczekiwać zbyt wysokiej jakości wydruków ze skanera ręcznego.

Ręczne skanery były pomocne podczas skanowania dokumentów poza biurem, zwłaszcza w przeszłości. Dzisiaj będzie potrzebny chyba tylko wtedy, gdy oryginału nie będzie można umieścić w skanerze płaskim lub przelotowym.

Skanery to także czytniki kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionymi skanerami ręcznymi. Najczęściej możemy je spotkać przy kasach, podczas dostarczania towarów przez firmy spedycyjne lub w magazynach. Działają na tej samej zasadzie, co skanery płaskie - zawierają źródło światła i soczewkę czujnika światła, która analizuje zeskanowane dane, przekształca je w impuls elektroniczny i wysyła do komputera.

rucny skener L

Skanery ręczne spotykamy codziennie. W postaci czytników kodów kreskowych nieoddzielną częścią kas fiskalnych w sklepach.

Skanery przelotowe idealne do skanowania w terenie

Skanery przelotowe przydatnym urządzeniem do skanowania dokumentów poza biurem. W przeciwieństwie do skanerów płaskich, gdzie skaner porusza się pod statycznym oryginałem, skaner przelotowy jest skanerem statycznym, a papier z oryginałem przesuwa się przez skaner.

Zaletą skanerów przelotowych jest możliwość skanowania dwustronnego. Ze względu na niewielkie wymiary urządzenia, te często projektowane jako przenośne. W praktyce oznacza to, że taki przenośny skaner jest wyposażony w akumulator i połączenie bezprzewodowe. Jego użycie nie jest zatem ograniczone długością przewodu zasilającego, ale wykona usługę i poza biurem.

Być może jedyną, ale raczej podstawową wadą skanerów przelotowych jest to, że mogą skanować tylko pojedyncze arkusze. Na tym skanerze nie można zeskanować ani artykułu w czasopiśmie, ani ważnego fragmentu książki.

Skanery ołówkowe pomagają konwertować tekst na cyfrowy

Skanery ołówkowe, jak sama nazwa wskazuje, przybierają formę przyrządu do pisania. Często nazywane cyfrowymi zakreślaczami i w przeciwieństwie do wszystkich innych rodzajów skanerów, ich głównym zadaniem jest nie tylko digitalizacja zdjęcia, ale także bezpośrednia konwersja zeskanowanego tekstu do postaci cyfrowej.

Skanery ołówkowe skanują tekst linijka po linijce i przechowują go w pamięci wewnętrznej lub w chmurze. Następnie można pracować z tekstami bezpośrednio na komputerze, tablecie lub smartfonie.

Prezentacja funkcji cyfrowego zakreślacza

Skanery ołówkowe obfitują w inne dodatkowe funkcje, bardzo przydatne jest tłumaczenie zeskanowanego tekstu na inne języki. Digitalizacja wydrukowanego tekstu za pomocą skanerów ołówkowych jest do 30 razy szybsza niż zwykłe wpisywanie tekstu w komputerze.

Skanery 3D przekształcają trójwymiarowe obiekty w postać cyfrową

Skanery 3D służą do skanowania rzeczywistych obiektów, budynków, ale także do uzyskiwania informacji o reliefie powierzchni Ziemi. Urządzenia te działają w oparciu o szeroką gamę technologii, których szczegółowa analiza wykraczałaby poza zakres tego artykułu (dowiedz się więcej na temat tego, jak działają skanery 3D). Nie wiemy, która technologia skanowania 3D jest najlepsza - każda ma swoje zalety i wady i nadaje się do różnych celów. Wyjaśnijmy zasadę jednej z najbardziej rozpowszechnionych technologii - laserowego skanowania 3D.

Jak działa laserowe skanowanie 3D?

Skanowanie obiektu odbywa się za pomocą wiązki laserowej, która jest w stanie uchwycić i przekształcić nawet najmniejsze detale w postać cyfrową. Ze względu na dokładność metoda ta jest szeroko stosowana w planowaniu budowy i geodezji, gdzie pomaga uzyskać dane z miejsc, w których inne technologie trudne do osiągnięcia.

Na skanerze 3D laser działa podobnie, jak obiektyw aparatu kamery. Jest w stanie uchwycić tylko to, co znajduje się w jego polu widzenia. W ten sposób wiązka laserowa jest rzutowana na skanowany obiekt, a czujnik mierzy odległość powierzchni od stacji skanera. Dane można następnie łatwo przekształcić w trójwymiarowe siatki, aby utworzyć model 3D.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe