Cyfrowa konwersja pisanego tekstu: 5 wskazówek dotyczących aplikacji i skanerów

14. 6. 2021

14. czerwca 2021, 10:00 | Czy kiedykolwiek potrzebowałeś przenieść odręczne notatki do komputera lub smartfona i kontynuować z nimi pracę? W tym artykule przyjrzymy się, jakich aplikacji i urządzeń używać oraz jak działa technologia inteligentnego rozpoznawania słów (Intelligent Word Recognition - IWR).

Polecane produkty z naszej oferty

Podstawą digitalizacji odręcznego tekstu do postaci, którą można edytować w edytorze tekstu, jest zeskanowanie szaglonu. Sama konwersja wykorzystuje wspomniany już IWR, który bazuje na starszej technologii optycznego rozpoznawania znaków (Optical Character Recognition - OCR).

Podczas gdy OCR jest używany w biurach lub archiwach do digitalizacji dokumentów drukowanych maszynowo, IWR jest częściej używany do cyfrowej konwersji ręcznie wypełnianych formularzy (patrz ilustracja poniżej), historycznych tekstów pisanych lub do digitalizacji notatek zapisanych na papierze.

2.1.png

Przykład wykorzystania IWR w administracji. Źródło: wikipedia.org

Jak funkcjonuje technologia IWR?

Aplikacje IWR skanują słowa i linie jako całość. Oprócz analizy obrazu wykorzystują uczenie maszynowe, gdzie twórcy uczą aplikację rozpoznawania różnych stylów czcionek na ogromnej liczbie próbek i poprawnie je interpretują.

Z technicznego punktu widzenia konwersja zwykle polega na przetworzeniu wejścia obrazu, klasyfikacji zidentyfikowanych znaków i wyświetleniu ich w postaci edytowalnego tekstu. Rozwój tej technologii wynika głównie z ogromnego wzrostu mocy obliczeniowej w ostatnich latach (szczególnie w przypadku smartfonów). Stosuje się kilka podejść:

  • aparat w smartfonie w połączeniu z aplikacją mobilną,
  • programem klasyczny skaner wraz z programem komputerowym, skaner ręczny z wbudowaną aplikacją (działa na zasadzie przesuwania linijek - ale jest używany głównie do drukowanego tekstu).
3.png

Przykład konwersji tekstu historycznego z wykorzystaniem technologii IWR i OCR. Źródło: pro.europeana.eu

 

Darmowa aplikacja do digitalizacji notatek odręcznych

W przypadku większości darmowych aplikacji należy liczyć na konieczność przeszukiwania zdigitalizowanego tekstu i naprawienia źle przetłumaczonych znaków (np. znaków z diakritiką, której te programy zazwyczaj nie wspierają).

Microsoft OneNote

Aplikacje na komputery stacjonarne (Windows) i telefony komórkowe (iOS, Android) o stosunkowo łatwej obsłudze. Aby przekonwertować do formatu cyfrowego, umieść zeskanowany tekst na pulpicie („insert” → „pictures”), kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „kopiuj tekst z obrazu”. Popraw wszelkie literówki.

Pen to Print

Jedną z najczęściej używanych (i najpopularniejszych) aplikacji mobilnych do digitalizacji odręcznego tekstu jest Pen to Print (dostępna na pro iOS i Android). W wersji podstawowej (skanowanie poprzez fotografowanie i digitalizacja tekstu pisanego) jest bezpłatne.

Wersja rozszerzona oferuje (od 1,49 $) przechowywanie zdigitalizowanego tekstu w wybranym formacie, zarówno we włsnym repozytorium, jak i w cloudu, oraz dzielenie się pilkami na różnych pltformach. W języku polskim nie jest to wygodne, gdyż nie ma w nim wsparcia dla dikrytyki a znaki można łatwo skorygować w edytore.

Podstawą jest wysokiej jakości skaner

Do skanowania dokumentu rękopisu należy użyć skanera z rozdzielczością co najmniej 600 DPI (parametr ten wskazuje liczbę punktów na linii o szerokości 2,54 cm; im większa wartość DPI, tym bardziej szczegółowe jest skanowanie). Zaleca się na przykład:

Epson Perfection V19

Kolorowy skaner Epson Perfection V19 o rozdzielczości 4800 × 4800 DPI możesz kupić za cenę 379 PLN. Może skanować do 5 stron na minutę. Łączy się z komputerem przez USB. Urządzenie jest stosunkowo kompaktowe - waży 1,5 kg, a dzięki podstawce będącej częścią opakowania można skanować w pozycji bocznej.

4.jpg

HP LaserJet Pro MFP M227sdn

Czy chcesz wydrukować swoje zdigitalizowane notatki po edycji? Sięgnij po laserowe urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet Pro MFP M227sdn. Jego skaner ma rozdzielczość 600 × 600 DPI i prędkość skanowania 15 stron na minutę.

Urządzenie, które jest dostarczane z wkładami, drukuje z rozdzielczością 1200 × 1200 DPI przy 28 str./min (wydruk czarno-biały). Podajnik wejściowy mieści do 250 arkuszy, a wydajność drukarki jest wysoka - z łatwością „napina” 30 000 stron miesięcznie.

51.jpg

Brother MFC-L6800DW

Innym ciekawym laserowym urządzeniem wielofunkcyjnym jest Brother MFC-L6800DW wyposażony w płaski skaner o rozdzielczości 1200 × 1200 DPI. Ogromną zaletą jest dwustronne skanowanie z automatycznym podajnikiem dokumentów. Jest to przydatne, gdy trzeba zdigitalizować dużą liczbę odręcznych notatek.

Urządzenie bardziej nadaje się do biura. Szybko drukuje (do 45 str./min) z rozdzielczością 1200 DPI i może być wyposażony w maksymalnie 4 podajniki. Funkcje kopiowania i faksowania oczywiste.

6.jpg

Powiązane produkty

+ Prezent
- 43%
TonerPartner toner PREMIUM do HP 30A (CF230A), black (czarny)
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Czarny1600 stronTonerPartner W magazynie

208,99 zł

118,79 zł
96,58 zł bez VAT
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe