Wymiana tonera w drukarce: Co należy zrobić, aby nowy toner działał bezbłędnie?

03. 9. 2019

3. września 2019, 14:56 | Czy drukarka laserowa zgłasza konieczność wymiany tonera? Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w instalowaniu nowego tonera, przedstawiamy uniwersalny przewodnik. Doradzimy Ci, co zrobić, aby upewnić się, że nowy toner działa tak, jak powinien.

Polecane produkty z naszej oferty

Treść artykułu:

Wymiana tonera zajmuje mniej niż 5 minut, jeśli masz już nowy toner w magazynie. W przeciwnym razie będziesz musiał poczekać co najmniej do jutra na dostawę. Jest to najkrótszy możliwy czas, w jakim jesteśmy w stanie dostarczyć nowy toner do drukarki laserowej, jeśli zdecydujesz się go kupić w naszym sklepie internetowym z tonerami do drukarek Tonerpartner.pl

Jeśli masz do czynienia po raz pierwszy z zakupem i wymianą tonera w drukarce, poniżej dowiesz się co może być pomocne w wybraniu tonera.

Oprócz wyboru odpowiedniego tonera dla twojego modelu drukarki, możesz zdecydować, czy zainwestować w oryginalny toner, czy wybrać zamienny wkład. Dowiedz się więcej o różnicy między oryginalnymi i zamiennymi tonerami.

Jak prawidłowo przechowywać toner?

Możesz upewnić się, że toner działa poprawnie, przechowując go prawidłowo. Konieczne jest utrzymywanie wkładów w temperaturze pokojowej w suchym i ciemnym miejscu. Zachowaj ostrożność przy kupowaniu kolejnych wkładów. Prawidłowo przechowywany toner z łatwością wykona świetną robotę przez cały rok od zakupu, tonery mają też datę ważności określoną przez producenta. Zwykle twa to około dwóch lat od produkcji wypełnienia. Datę ważności kasety z tonerem można znaleźć na opakowaniu produktu.

Czy wiesz, że wiele rodzajów tonerów ma temperaturę topnienia pyłu tonera nieco powyżej 40 °C? W miesiącach letnich zachowaj szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z tonerem. Często pozostawiając nową kasetę w gorącym samochodzie na parkingu, plastikowe cząsteczki pyłu tonera łączą się razem, i nowo zakupiony toner ledwo odbiega od wydruków starego wkładu, który miałeś wymienić.

Czy kurier przyniósł ci nowy toner? Nie wkładaj go do drukarki natychmiast po dostawie w chłodne zimowe miesiące. W komorze podającej wkład schłodzi się prawie do temperatury zewnętrznej i na bębnie optycznym tworzy się kondensacja, która nagle przechodzi w ciepło, które najpierw musi odparować. Wtedy występują błędy drukowania, które często skutkują niepotrzebnymi reklamacjami. Dlatego nie należy umieszczać tonera w drukarce natychmiast po jego otrzymaniu w zimie, ale zawsze należy pozwolić, aby najpierw ogrzał się do temperatury pokojowej.

Wymiana tonera w drukarce krok po kroku

1. Przed wymianą zapoznaj się z instrukcją obsługi drukarki.

Jeśli jesteś przerażony ilością końca drukowanej instrukcji obsługi drukarki, znów cię uspokoimy. Wszystkie instrukcje obsługi drukarek można pobrać ze strony internetowej producenta twojego urządzenia. Z reguły wystarczy wpisać nazwę, modelu drukarki - można znaleźć na samej drukarce lub podać nazwę podłączonej drukarki na komputerze.

Ponieważ każda drukarka jest inna, i kasety z tonerem różnią się nie tylko w zależności od marki, ale często w zależności od modelu, nie ma możliwości objęcia wszystkich opcji uniwersalną instrukcją. Informacje na temat uzyskiwania dostępu do pojemników i postępowania z nimi znajdują się w instrukcji obsługi drukarki.

2. Wyłącz drukarkę

Upewnij się, że drukarka jest wyłączona. Większość modeli jest wyposażona w kolorowe światło na panelu przednim. Jeśli jest wyłączone, drukarka jest wyłączona.

3. Wyjmij stary toner z drukarki

Ostrożnie wyjmij pusty pojemnik z tonerem z drukarki i umieść go na serwetce lub szmatce, aby zapobiec plamom. Jak pozbyć się pustego tonera? Plastikowa kaseta z pyłem tonera zdecydowanie nie może znaleźć się w koszu. Należy pozbyć się jej w sposób przyjazny dla środowiska, o który zadba każdy sprzedawca nowych wkładów. Jeśli używasz oryginalnego tonera do swojej drukarki, możesz sprzedać go do jednego ze sklepów który skupuje zużyte tonery.

4. Wyjmij nowy toner z opakowania

Po rozpakowaniu nowego tonera z pudełka i plastikowej torby zwróć uwagę na jego stan ogólny. Z pewnością nie powinien rozsypywać się proszek z kasety i ogólnie nie powinno być widoczne uszkodzenie tonera. W żadnym wypadku nie wkładaj do drukarki uszkodzonego tonera - może to spowodować nieprawidłowe działanie drukarki. Zwróć wadliwy toner do sprzedawcy.

Niewielka ilość pyłu tonera na bębnie niekoniecznie oznacza, że toner się rozsypuje. W produkcji testowana jest funkcjonalność każdego elementu, więc może to być pozostałość po próbnym działaniu nowego tonera.

5. Potrząśnij tonerem

Zaleca się delikatnie wstrząsnąć nowym tonerem w poziomie. Zapewnia to równomierny rozkład proszku we wkładzie. Jeśli proszek pozostanie z tonerem po jednej stronie, co może wystąpić, na przykład w przypadku nieprawidłowego przechowywania w pozycji pionowej, mogą wystąpić błędy drukowania. Typowe dla tego problemu pionowe paski na wydrukach.

6. Zdejmij elementy ochronne

Większość producentów montuje dodatkowe elementy ochronne kasety z tonerem, aby chronić kasetę przed uszkodzeniem podczas transportu i obsługi. Najczęstsze zabezpieczenia to:

    Taśma oddzielająca z boku kasety Osłona na bokach kasety Papier ochronny na bębnie optycznym (jeśli jest dołączony) Optyczna lub magnetyczna osłona bębna Folia ochronna

Zachowaj ostrożność podczas wyjmowania tonera z plastikowej torby. Niektóre kasety z tonerem nie mają żadnych zabezpieczeń ochronnych i można je łatwo uszkodzić przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi.

Bez względu na to, czy usunąłeś elementy zabezpieczające z tonera, czy go nie posiadasz, ostrożnie postępuj z tonerem. W żadnym wypadku nie należy dotykać bębna optycznego lub magnetycznego (jeśli jest w zestawie) ani otwierać kołpaka ochronnego, aby chronić go przed światłem.

Kontakt spoconych dłoni z odsłoniętym elektronicznym układem tonera może spowodować jego nieprawidłowe działanie z powodu korozji materiału.

7. Włóż toner do drukarki

Teraz jest potrzebna instrukcja obsługi drukarki. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi ładowania tonera do drukarki. Pamiętaj, że użycie siły nie jest potrzebne - toner powinien szybko i łatwo dostać się do drukarki. Przed kontynuowaniem drukowania testowego upewnij się, że toner jest prawidłowo osadzony.

8. Włącz drukarkę i wydrukuj stronę testową

Urządzenie nie powinno zgłaszać żadnego błędu po włączeniu drukarki. Wyjątkiem jest ostrzeżenie o niskim poziomie tonera, które drukarka zgłasza, gdy kaseta z tonerem nie jest prawidłowo zainstalowana. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, wydrukuj stronę testową. Nie tylko sprawdzisz jakość wydruku (czy toner jest uszkodzony), ale również upewnisz się, że drukarka jest gotowa do drukowania.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Co zrobić z pustą kasetą po tuszu lub tonerze: doradzamy, jak je utylizować lub poddać recyklingowi

Niezależnie od tego, czy używasz drukarki atramentowej, czy laserowej, nie unikniesz ich wymiany od czasu do czasu w postaci zużytej...

30. 9. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe