Przetestowaliśmy różnice między tonerami oryginalnymi i zamiennikami

31. 1. 2023

31. stycznia 2023, 13:22 | Drukarki laserowe mają wiele zalet, ale niestety także kilka dość nieprzyjemnych wad. Trzeba pamiętać o tym, że nie nadają się do drukowania zdjęć. Również trzeba liczyć się z faktem, że wkłady są, w porównaniu do wkładów atramentowych, o wiele droższe – przynajmniej w przypadku zakupu tonerów oryginalnych. Ostatnio jednak coraz częściej na rynku pojawiają się tonery kompatybilne inaczej mówiąc zamienniki z warsztatu zewnętrznych producentów, które oferują doskonałe właściwości druku w połączeniu ze znacznie korzystniejszą ceną w stosunku do oryginałów. Ale czy te twierdzenia prawdziwe? Właśnie to pytanie nas bardzo zainteresowało, dlatego postanowiliśmy dokładnie je przetestować i odpowiedzieć zarówno sobie, jak i Wam na niemal wszystkie pytania, które mogą przyjść do głowy, gdy zastanawiamy się nad zakupem kompatybilnych tonerów. Czy ma sens zastanawiać się nad zakupem tonerów oryginalnych?

Co to jest toner do drukarki?

Zanim rozpoczniemy „nasz” test porównawczy tonerów oryginalnych i zamienników, wyjaśnimy, czym właściwie jest toner, ponieważ bardzo często napotkasz ten termin w kolejnych wierszach. Toner to w szczególności kaseta drukująca wypełniona specjalnym proszkiem tonerowym, który drukarka nakłada na światłoczuły bęben za pomocą pola elektrycznego i wiązki laserowej, a następnie „wtapia” go w papier.

Wskazówka: Nie wiesz jaka jest różnica między tonerem a kartridżem? W artykule Toner czy tusz: czym się różnią i jak wybrać właściwy wkład? dowiesz się wszystkich niezbędnych rzeczy i na pewno nie popełnisz błędu przy wyborze.

Porównanie tonerów i ich specyfikacji technicznych 

Tonery oryginalne i zamienniki przetestowaliśmy na laserowej drukarce biurowej Kyocera Ecosys P5026CND, która pod względem specyfikacji technicznej jest bardzo przyzwoitą średnią w dziedzinie drukarek. Wykazuje się zarówno niezawodnością i dużą ilością opcji ustawień, oraz jakością i szybkością druku, która jest u drukarek laserowych znacznie wyższa niż u drukarek atramentowych. Jeśli chodzi o tonery, których użyliśmy do testu, to były to konkretnie oryginalne tonery Kyocera TK-5240 z proszkiem czarnym, niebieskim, różowym i żółtym, a także zamienniki TonerPartner PREMIUM Kyocera Mita TK-5240 również w kolorach czarnym, cyjan, magenta i yellow. Za pewne zgodzisz się z nami, że tonery oryginalne i zamienniki z pewnością zasługują na recenzję. Jak więc te tonery radzą sobie pod względem pozostałych specyfikacji technicznych?

Oryginalny toner cyjan umieszczony obok zamiennika.
Źródło: Własne

Ilość wydrukowanych stron wg producenta oraz dodatkowy bonus 

Umieściliśmy tonery obu producentów obok siebie, aby lepiej się im przyjrzeć w celach testowych. Możemy szczerze powiedzieć, że nawet jako osoby obeznane z technologią nie postrzegaliśmy między nimi żadnych różnic. Ze względu na kompatybilność ich plastikowe korpusy oraz lokalizacja układów elektronicznych całkowicie identyczne. Ich waga również jest taka sama, co w rezultacie jest całkowicie zrozumiałe. Wynika to z faktu, że producenci obiecują wydrukować 4 000 stron w przypadku oryginalnych oraz kompatybilnych tonerów czarnych, podczas gdy 3 000 wydrukowanych stron jest podobnie deklarowane dla tonerów kolorowych (tj. cyjan, żółty i magenta). Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz drukować klasyczne dokumenty, to proszek w kolorowych tonerach starczy Ci na pewno znacznie dłużej niż ten w tonerze czarnym, ponieważ 3 000 wydrukowanych stron to druk pełno kolorowy (przy standardowym 5% pokryciu papieru formatu A4). Jednak to, ile proszku tonera zostanie we wkładach, zależy od tego, co dokładnie będziesz drukować (a więc w jakiej jakości), więc jakakolwiek bardziej uniwersalna odpowiedź jest w tym przypadku wykluczona.

W przypadku liczby stron do wydrukowania podanych przez producenta nie ma różnicy, w przypadku gwarancji, sytuacja jednak jest zupełnie inna. Podczas gdy Kyocera zapewnia klasyczną dwuletnią gwarancję na oryginalne tonery, TonerPartner zapewnia dożywotnią gwarancję na tonery zamienne, ale także gwarancję na uszkodzenie drukarki. Szczegółowo oznacza to, że w przypadku mechanicznego uszkodzenia tonera, producent niezwłocznie prześle Ci nowy, a jeśli toner przypadkowo uszkodzi Twoją drukarkę, TonerPartner albo naprawi na własny koszt, albo wymieni na nową. Wszelkie obawy dotyczące używania zamienników w odniesieniu do potencjalnych uszkodzeń zatem niepotrzebne.

Cena tonerów

Porównanie tonerów oryginalnych i zamienników, które omawiamy w tym artykule, wynika w dużej mierze z faktu, że ich cena jest bardzo rozbieżna, a zatem kupując zamienniki, można dużo zaoszczędzić. Chociaż tonery oryginalne i zamienniki wypełnione taką samą ilością proszku, a zatem mogą (przynajmniej na papierze) wydrukować samą ilość, za zestaw oryginalnych tonerów zapłacisz łącznie 1 669,88 PLN [cena ważna w styczniu 2023 r.] (czarny kosztuje 374,56 PLN, cyjan 523,81 PLN, magenta 552,10 PLN i żółty 552,10 PLN), za zestaw zamienników zapłacisz łącznie 549,28 PLN [cena ważna w styczniu 2023 r.] (wszystkie kolory tonerów kosztują tak samo po 137,22 PLN). Kupując zamienniki zaoszczędzisz zatem ponad 60 %, konkretnie 1 120,60 PLN. Czy jednak ta oszczędność finansowa przeniesie się na jakość druku?

Wskazówka: Wokół zamienników krąży wiele różnych mitów, które w oczach wielu użytkowników spychają je na drugi plan. Jednak nie tylko w tym artykule, ale także w następnym możemy Ci udowodnić, że naprawdę nie musisz się ich bać: Obalamy mity o kompatybilnych tonerach: Nie grozi ci uszkodzenie drukarki

Oryginalny różowy toner umieszczony obok zamiennika.
Źródło: Własne

Test drukowania dokumentów

Ponieważ drukarki laserowe nadają się do drukowania zdjęć znacznie mniej niż drukarki atramentowe, w ogóle nie uwzględniliśmy tego zadania w naszym teście. Test skomponowaliśmy z wydruków, do których drukarki laserowe przeznaczone i w efekcie najczęściej używane. Test polegał w szczególności na wydrukowaniu pisemnych dokumentów uzupełnionych różnymi wykresami, zarówno kolorowymi, jak i czarno-białymi lub prostymi obrazkami. W ich przypadku chodzi nie tylko o jakość, lecz również o graficzną reprezentację czegoś w tekście i jego szczegóły. Do testu wybraliśmy szczególnie drukowanie:

Następnie broszury:

*Test druku odbył się w Czechach, dlatego w artykule odwołujemy się do czeskich odnośników danych prac, broszur, wykresów itp.

Test był w swej istocie bardzo prosty. Ustawiliśmy na drukarce ustawienia domyślne, to znaczy działała bez żadnych dostosowań użytkownika do formatu wydruku itd. Włożyliśmy ten sam rodzaj papieru, konkretnie klasyczny papier xero A4, 80 gramowy, a następnie wydrukowaliśmy dokumenty za pomocą tonerów oryginalnych, czytelność wydruków pogorszyła się do tego stopnia, że ​​nie nadawały się do użytku. Następnie wymieniliśmy oryginalne tonery na zamienniki i ponownie wydrukowaliśmy dokumenty w tej samej kolejności i z tymi samymi ustawieniami. Oba komplety tonerów zostały więc użyte do druku w dokładnie takich samych warunkach na tym samym papierze, ponadto oczywiście w stałej temperaturze w tym samym pomieszczeniu i z takimi samymi przerwami do uzupełnienia papieru, więc wszelkie zniekształcenia wyników porównania powinny być całkowicie pomijalny. Jeśli zatem interesuje Cię rozmieszczenie drukowanego tekstu na stronie, to oczywiście różniło się to strona od strony”, gdyż wybranie odpowiedniej próbki tekstów do testu liczącego ponad 4 000 stron jest nadludzkim  zadaniem. Z reguły była to jednak jedna strona znormalizowana, czyli tekst o długości 1 800 znaków (łącznie z symbolami i spacją), co w przybliżeniu odpowiada dokładnie 5% pokryciu papieru formatu A4 drukiem.

Wskazówka: Wymiana tonera w drukarce laserowej nie jest skomplikowana, należy jednak postępować zgodnie z odpowiednią procedurą, ponieważ tylko w ten sposób można zagwarantować pełną funkcjonalność. Jeśli nie znasz się na tym, może przyda Ci się nasz artykuł  Wymiana tonera w drukarce: Co należy zrobić, aby nowy toner działał bezbłędnie?  

Ilość wydruków z jednego kompletu tonerów oraz cena za sztukę

Podana wydajność tonerów teoretycznie się nie różni, również w praktyce nie ma wielkiej różnicy. W przypadku tonerów zarówno oryginalnych, jak i zamienników, podczas drukowania otrzymaliśmy nieco ponad 4 000 kopii – szczególnie 4 054 kopii u oryginałów i 4 057 kopii w przypadku zamienników. Różnica jest więc zupełnie znikoma i można przypisać raczej temu, że np. drukarka czasem „brała” więcej proszku z jednego tonera, a mniej z drugiego, albo że podczas napełniania tonera zostało do zamiennika wsypano kilka ziarenek czerni więcej. Celowo zwracamy uwagę na kolor czarny, bo jako jedyny został wykorzystany do końca. W tonerach kolorowych zostało 20 %, zarówno w tonerach oryginalnych, jak i zamiennikach. Dzięki temu wystarczy dokupić czarny toner i w połączeniu z nim wykorzystać resztę proszków kolorowych, co ze względu na ilość pozostałego wkładu będzie trwało trochę czasu. W naszym przypadku (szczególnie w przypadku dokumentów drukowanych przeze nas) mówimy o kolejnych +- 810 stronach.

Liczba zliczonych wydruków sprawia, że ​​bardzo łatwo obliczyć, ile groszy kosztuje jeden wydruk. Zostanie to wyliczone konkretnie według bardzo prostego wzoru: cena wydruku = cena zestawu tonerów (czyli czarny + żółty + magenta + cyjan) / ilość wydrukowanych stron. Wynik jest następujący:

Z testu niepodważalnie wynika, że ​​cena każdego wydruku przy użyciu tonerów TonerPartner PREMIUM jest o około 71 % niższa niż przy użyciu wkładów oryginalnych. Więc różnica jest absolutnie ekstremalna.

Wskazówka: Czy uważasz, że wyliczona przez nas cena za wydruk jednego arkusza, a tym samym ekstremalne oszczędności wynikające z używania tonerów zamiennych zamiast oryginalnych, czymś wyjątkowym? W naszym kolejnym artykule Jak zaoszczędzić do 80 % na drukowaniu? Rozwiązanie: alternatywne tonery przekonamy Was, że nasz test to wciąż tylko mała część z tego, na czym można zaoszczędzić.

Jakość druku i odwzorowanie kolorów

Niska cena za wydruk to wielki plus, ale co z tego, jeżeli jakość druku byłaby kiepska. Jednak po dokładnym porównaniu, które przeprowadziliśmy, musimy stwierdzić, że nie trzeba się martwić o złą jakość zamienników TonerPartner PREMIUM, wręcz przeciwnie. O porównanie również poprosiliśmy kilka niezależnych i niewtajemniczonych osób. Jakość druku zamienników jest wizualnie identyczna z tą uzyskiwaną przy użyciu oryginalnych tonerów, co dość nas zaskoczyło. Testując kompatybilne i oryginalne wkłady atramentowe odkryliśmy, że w tym przypadku występują pewne różnice w druku, więc spodziewaliśmy się podobnego wyniku i przypadku tonerów. Nic takiego jednak nie nastąpiło, nawet jeśli porównaliśmy wydruki dosłownie obok siebie. Zarówno czerń, jak i kolory wyglądają dokładnie tak samo, a przynajmniej tak zbliżone, że zwykły człowiek po prostu nie ma szans tego zauważyć. Możemy więc powiedzieć, że zamiennikami TonerPartner PREMIUM można drukować również najważniejsze materiały, takie jak dokumenty reprezentacyjne dla firm itp.

Czarny toner oryginalny umieszczony obok zamiennika.
Źródło: Własne

Kolory po zeskanowaniu

Ostatnia część naszego testu dotyczyła skanu wydruków, a więc tego, jak zachowują się kolory tonerów oryginalnych oraz zamienników podczas konwersji z formy fizycznej na cyfrową. Jednak i tutaj nie oczekuj żadnych skandalicznych odkryć. Wydruki zarówno z tonerów oryginalnych i zamienników wyglądają praktycznie tak samo w formie cyfrowej, nawet gdy znacznie powiększyliśmy i umieściliśmy poszczególne wydruki obok siebie, aby kolory były jak najlepiej kontrastowe. Trzeba jeszcze dodać, że skany przeglądaliśmy na 32-calowym monitorze LG 4K ze standardowymi ustawieniami kolorów – czyli na wyświetlaczu, który również można określić jako dość przeciętny, a więc taki, który można spotkać wszędzie. Nie trzeba się obawiać, że zeskanowane dokumenty wydrukowane zamiennikami będą miały niższą jakość po przekonwertowaniu do postaci cyfrowej. Wyniki porównania można zobaczyć poniżej. Po lewej zawsze skan wydruku z kompletu tonerów oryginalnych, po prawej skan wydruku z kompletu zamienników.

5.png
Źródło: Własne
6.png
Źródło: Własne
7.png
Źródło: Własne
8.png
Źródło: Własne
9.png
Źródło: Własne

Wskazówka: Chociaż toner to „tylko” kaseta z proszkiem kolorowym do drukarki i można by pomyśleć, że bardzo niewiele rzeczy może mu zaszkodzić, prawda jest zupełnie odwrotna. Toner można zniszczyć np. przez jego złe przechowywanie, co na pewno nie ucieszy Twojego portfela. Na szczęście skupiliśmy się na tym temacie w artykule Jak prawidłowo przechowywać tonery.

Wynik jest niepodważalny - nie trzeba się bać używania tonerów kompatybilnych

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia, żaden inny toner niż zamiennik z warsztatu TonerPartner PREMIUM nie może zostać wybrany jako zwycięzca. Jakość druku z niego jest praktycznie taka sama jak u tonerów oryginalnych, skanowanie drukowanych dokumentów absolutnie nie obniża jakości druku, a to wszystko w wyjątkowo przyjaznej cenie. Szczerze mówiąc, po wypróbowaniu tonerów oryginalnych i kompatybilnych, nie wiemy, komu właściwie polecilibyśmy tonery oryginalne. Wydaje nam się, że nie mają one kompletnie sensu biorąc pod uwagę poziom cenowy druku i jakość zamienników. Z drugiej strony zamienniki można logicznie polecić absolutnie każdemu, ponieważ ich jakość zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Gdy przypomnimy jeszcze o wspomnianej powyżej gwarancji na uszkodzenie drukarki, absolutnie nie ma sensu w jakikolwiek sposób bronić się zakupowi kompatybilnych tonerów, wręcz przeciwnie. Preferowanie oryginalnych tonerów wydaje się prawie grzechem.

 

Tonery oryginalne Kyocera TK-5240

Zamienniki TonerPartner PREMIUM Kyocera Mita TK-5240

Cena za jeden wydruk

0,49 zł/wydruk

0,14 zł/wydruk

(zaoszczędzono 71 %)

Cena wkładu
(czarny/kolorowy)

●      czarny 374,56 PLN,

●      cyjan 523,81 PLN,

●      magenta 552,10 PLN,

●      żółty 552,10 PLN.*

●      czarny 137,32 PLN,

●      cyjan 137,32 PLN,

●      magenta 137,32 PLN,

●      żółty 137,32 PLN.*

Ilość wydrukowanych stron podana przez producenta (czarny/kolor)

4 000 arkuszy/3 000 stron

4 000 arkuszy/3 000 stron

Liczba stron wydrukowanych przez nas

4 054 stron

4 057 stron

Pozostało

0 % wkładu czarnego, 20 % wkładów kolorowych

0 % wkładu czarnego, 20 % wkładów kolorowych

* Wszystkie podane ceny obowiązują w styczniu 2023 r

Wskazówka: Chociaż tonery bardzo obfite w porównaniu z wkładami atramentowymi pod względem liczby wydruków, ponieważ mogą z łatwością wydrukować ponad 10 razy więcej wydruków na jednym wkładzie, nie „jeszcze” niekończące się. Ale jaki jest najlepszy możliwy sposób na pozbycie się ich po wyczerpaniu proszku? Dokładnie to doradzimy Ci w naszym artykule Co zrobić z pustą kasetą po tuszu lub tonerze: doradzamy, jak je utylizować lub poddać recyklingowi.

Kim jest autor testu
Jiří Filip
Wieloletni redaktor naczelny magazynów Letem světem Applem i Jablíčkář.cz, redaktor techniczny magazynu Zboží.cz, redaktor bloga TonerPartner, pasjonat technologii oraz recenzent w jednej osobie. Oprócz poszukiwania nowoczesnych gadżetów high-tech, jest także miłośnikiem gotowania, wycieczek na łono natury, rodziny i sportu, zwłaszcza gier zespołowych.

Powiązane produkty

Kyocera TK-5240 (TK-5240CMYK) - toner, black + color (czarny + kolor)
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Czarny + kolor5000/3x4000 9,94 gr / strona Kyocera W magazynie
1 689,88 zł
1 373,89 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 1 699,88 zł
+ Prezent
Kyocera TK-5240 (TK-5240Y) - Toner TonerPartner PREMIUM, yellow (żółty)
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Żółty3000 stron 6,57 gr / strona TonerPartner W magazynie
197,01 zł
160,17 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 31,23 zł
+ Prezent
Kyocera TK-5240 (TK-5240M) - Toner TonerPartner PREMIUM, magenta
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Magenta3000 stron 6,57 gr / strona TonerPartner W magazynie
197,01 zł
160,17 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 31,23 zł
+ Prezent
Kyocera TK-5240 (TK-5240C) - Toner TonerPartner PREMIUM, cyan
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Cyan3000 stron 6,57 gr / strona TonerPartner W magazynie
197,01 zł
160,17 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 31,23 zł
+ Prezent
Kyocera TK-5240 (TK-5240K) - Toner TonerPartner PREMIUM, black (czarny)
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Czarny4000 stron 2,95 gr / strona TonerPartner W magazynie
117,81 zł
95,78 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 106,03 zł
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Obalamy mity o kompatybilnych tonerach: Nie grozi ci uszkodzenie drukarki

O zakupie kompatybilnych, czyli nieoryginalnych wkładów do drukarek krąży wiele mitów. Czy Ty też się boisz, że kompatybilny toner mógł by...

4. 7. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Jak zaoszczędzić do 80 % na drukowaniu? Rozwiązanie: alternatywne tonery

Prawdopodobnie każdy, kto kiedyś kupował nowy toner do swojej drukarki, przed zakupem musiał podjąć decyzję, jaki rodzaj wkładu wybrać. Na...

26. 2. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe