Toner czy tusz: czym się różnią i jak wybrać właściwy wkład?

18. 5. 2022

18. maja 2022, 11:42 | Niezależnie od tego, czy drukujesz sporadycznie, czy regularnie, nie możesz uniknąć wymiany wkładu. Ale czy znasz różnicę między tonerem a tuszem? A jak poznać właściwy wkład i wymienić go bez uszkodzenia drukarki?

Nie tylko nasi klienci czasem gubią się w terminologii - powtórzmy, czym różnią się toner i tusz.

Co to jest toner?

Toner to wkład do drukarek i kserokopiarek laserowych i LED. Zawiera nośnik druku - kolorowy proszek, który jest przenoszony na oryginał (papier) poprzez wypalanie w temperaturze od 120 do 180°C przy drukowaniu pod wysokim ciśnieniem (dokładniejszy opis w artykule jak działa drukarka laserowa).

Jako proszkek w tonerze stosuje się polimery odporne na wysokie temperatury. Tonery zawierają cztery kolorowe pigmenty do druku czarno-białego i kolorowego: cyan, magenta, żółty i czarny (Cyan, Magenta, Yellow i Key Plate - CMYK).

Nakładając te podstawowe kolory, drukarka laserowa może mieszać wszystkie możliwe odcienie.

Resztę tonera m.in. tworzy:

  • Chip - służy do komunikacji pomiędzy tonerem a drukarką,
  • ściągaczka - dozuje dokładną ilość tonera w proszku,
  • uszczelka - zapobiega rozsypywaniu się proszku podczas obsługi tonera.

W przypadku mniejszych drukarek tonery typowymi wkładami kasetowymi. Większe urządzenia o dużej objętości wykorzystują tonery bębnowe (patrz ilustracja poniżej).

1-nahled2.jpg

Skąd mam wiedzieć, jakiego tonera potrzebuję?

Odpowiedni toner zależy od typu drukarki. Linię modelu i konkretny model można znaleźć na etykiecie umieszczonej na urządzeniu (często z tyłu lub na dole, czasem z przodu). Np. na poniższej drukarce można łatwo dowiedzieć się, że jest to drukarka HP, linia modeli LaserJet Pro i model M203dw (patrz czerwona strzałka):

Tonery, które możesz kupić, następnie po prostu w panelu wyszukiwarki na stronie głównej.

2-nahled2.png

Odpowiedni toner znajdziesz wtedy w naszej wyszukiwarce wkładów - stopniowo wprowadzisz producenta, linię modelu, konkretny model i wciśniesz przycisk "szukaj wkładów":

3-nahled2.png

Co jest cartridge?

Cartridge to angielska nazwa tuszu lub wkładu i jest to tusz do drukarki atramentowej. Cartridge może mieć jeden lub więcej pojemników - czarny wkład jest zwykle oddzielny, kolorowe wkłady zawierają pojemniki w trzech podstawowych kolorach (cyjan, magenta i żółty).

Drukowanie odbywa się przez głowicę drukującą, do której wkład dostarcza atrament. Głowica drukująca jest wyposażona w setki, a nawet tysiące dysz, które wytryskują na papier miniaturowe kropelki atramentu. Zobacz artykuł jak działają drukarki atramentowe, aby uzyskać więcej informacji.

Komunikację między tuszem, drukarką i komputerem (lub innym urządzeniem końcowym) zapewnia chip na pojemniku. Zgłasza również brak atramentu lub inne wady.

Jeśli skończy się atrament, kup nowy wkład. Zalecamy uzupełnianie atramentu we wkładzie tylko w przypadku drukarek z systemem zbiornikowym, które odpowiednio wyposażone do tej operacji. Przy klasycznych wkładach istnieje ryzyko, że po napełnieniu wyciekną i spowodują nieodwracalne uszkodzenie drukarki.

Skąd mam wiedzieć, jakiego wkładu potrzebuję?

Procedura wyboru wkładu jest taka sama jak w przypadku tonera. Możesz znaleźć konkretny model swojej drukarki atramentowej i znaleźć odpowiedni wkład za pomocą wyszukiwarki wkładów.

Co zrobić, jeśli drukarka nie drukuje nawet po wymianie wkładu?

Zazwyczaj może to być:

1) Problem z papierem. Drukarka przestaje drukować i wyświetla komunikat zacięcie papieru „paper jam“ lub brak papieru “no paper“.

„Paper jam” oznacza zacięcie papieru w podajniku. Otwórz drukarkę i delikatnie wyciągnij papier zacięty między rolkami. Uwaga - stnieje ryzyko rozdarcia papieru. Jeśli dojdzie do rozdarcia, pozostaw drukarkę w autoryzowanym serwisie.

W przypadku błędu „no paper” po prostu załaduj papier do tacy.

2) Błąd techniczny. Jeśli używasz drukarki po raz pierwszy, może brakować zainstalowanego sterownika (możesz go pobrać z oficjalnej strony producenta). Inne błędy techniczne mogą wskazywać na słabą komunikację między urządzeniem końcowym a drukarką - w przypadku wyświetlenia numeru błędu należy zapoznać się z instrukcją producenta.

Możesz również znaleźć rozwiązania w naszym artykule co robić, kiedy przytrafi się awaria drukarki atramentowej.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jak działa drukarka atramentowa

Drukowanie referatu, podkładów do meetingu czy zdjęć z wakacji nie jest dla drukarki atramentowej problemem. Dodaj wielofunkcyjny skaner i...

7. 12. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

RGB vs. CMYK: Jak uzyskać najlepsze wyniki drukowania?

Wyobraź sobie, że drukujesz ważną prezentację na spotkanie. Z pozoru nic trudnego - wystarczy tylko wydrukować. Ale potem zauważasz, że...

19. 4. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe