Jak drukować z telefonu komórkowego przez USB

09. 4. 2021

9. kwietnia 2021, 10:00 | Drukowanie zdjęć lub dokumentów ze smartfona jest już dziś standardem, ale zadania drukarskie wykonywane głównie przez połączenie Wi-Fi lub Bluetooth. Czy w ogóle można drukować z telefonu komórkowego przez USB, podłączenie przez kabel? I czy ta metoda ma jakieś zalety?

  Warunkiem druku z telefonu przez USB jest obsługa formatu USB OTG (On-the-Go). Od klasycznego standardu USB różni się tym, że pozwala on aby telefon komunikował się z urządzeniami peryferyjnymi.

  Oprócz drukarki można więc za pośrednictwem USB OTG podłączyć np. klawiaturę, myszkę czy zewnętrzne miejsce przechowywania i stworzyć z swojego telefonu prowizoryczny komputer. Przyda się to w sytuacjach, gdy trzeba np. wydrukować dokument z dysku zewnętrznego, a przed drukiem jeszcze go zmodyfikować. Wrzut nastąpi przez kabel nawet w momencie, gdy drukarka nie obsługuje druku bezprzewodowego.

  Aby drukować z telefonu komórkowego, musisz również zainstalować w telefonie sterowniki drukarki.

  Obsługa protokołu USB OTG

  Podstawowym warunkiem drukowania za pomocą kabla USB jest obsługa protokołu USB OTG przez system operacyjny telefonu. Większość producentów przedstawia zgodność z urządzeniem przez logo USB OTG na pudełku, w którym sprzedają swoje smartfony:

  usb_otg_logo-nahled2.png

  Google również udzieli odpowiedzi - wystarczy wpisać frazę „[model Twojego telefonu] USB OTG support”.

  Inną opcją jest użycie aplikacji, która wykrywa USB OTG. Polecamy np. USB OTG Checker (dostępny tylko dla Androida). Może unikniesz kupowania niepotrzebnego kabla.

  Sterowniki telefonów komórkowych dla drukarek

  Warunkiem pomyślnego drukowania z telefonu komórkowego za pomocą kabla USB OTG jest zainstalowany sterownik drukarki. To oprogramowanie komunikuje się i przekazuje zadanie drukowania między telefonem komórkowym a urządzeniem drukującym. Możesz znaleźć odpowiednią aplikację, korzystając z poniższych linków:

  Większość z tych sterowników działa w systemie Android 5.0 i nowszych. Możesz drukować bezprzewodowo tylko z iPhone'a i innych urządzeń Apple (zobacz artykuł o aplikacjach do drukowania z iPhone'a).

  Podłączanie telefonu komórkowego do drukarki przez USB

  Po sprawdzeniu, czy Twój smartfon obsługuje protokół USB OTG - i zainstalowaniu odpowiedniego sterownika - czas na fizyczne połączenie obu urządzeń.

  Kable USB OTG mają na jednym końcu złącze typu żeńskie do podłączenia do telefonu (wybierz takie, które będzie kompatybilne z Twoim smartfonem). Na drugim końcu znajduje się złącze typu męskie, do którego podłączasz kabel USB z drukarki:

  istock-533961701-nahled2.jpg

  Upewnij się, że włączyłeś drukarkę i podłączyłeś do telefonu. Na smartfonie kliknij powiadomienie o nowym połączeniu, wybierz zdjęcia lub dokumenty do wydrukowania i potwierdź zadanie drukowania. Bardziej szczegółową procedurę można znaleźć w artykule na temat drukowania z telefonu komórkowego.

  Wideo: przykład drukowania z Android na drukarce HP (połączenie USB)

  Bądź jako pierwszy
  Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

  Podobne artykuły

  Jak drukować z urządzeń mobilnych: przewodnik dla początkujących

  Wbudowane kamery w smartfonach prawie zastąpiły aparaty kompaktowe. Wraz ze wzrostem pamięci wewnętrznej i wydajnością operacyjną,...

  9. 8. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

  Transport od 13.90 zł

  do paczkomatu

  Dostawa w ciągu 48 godzin

  Jesteśmy naprawdę szybcy

  Masz z nami czas

  Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

  Nagrodzimy Cię

  Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe