Jak drukować w kolorze białym (nie tylko) na czarnym papierze

Próbowałeś kiedyś drukować odwrotnie – czyli białą farbą na czarny papier? Wtedy pewnie okazało się, że to dość dobrze nie idzie. W kolejnym artykule rozwi╣żemy zagadkę druku białą farbą i przygotujemy nawet kilka wskazówek, jak druk na kolorowym papierze zrealizować.

Problem z nadrukiem koloru białego na dowolnym kolorowym tle tkwi w samej technologii druku. Zwykłe drukarki mają 4 podstawowe kolory CMYK - cyjan, magenta, żółty i czarny - z których mogą mieszać wszystkie inne kolory. Z wyjątkiem białego.

Dlaczego?

W odróżnieniu od mieszania kolorów w kolorowym modelu RGB (wykorzystują go monitory, projektory i wyświetlacze do wyświetlania), gdzie przez mieszanie podbarwień powstaje białe światło, w kolorowym modelu CMYK, a więc i przy druku, kolory nakładane na siebie, a więc ich zmieszaniem powstaje czarny.

biela-na-cierne1-nahled2.jpg

Czyli nie można drukować na biało?

Po prostu nie wyczarujesz białego koloru na zwykłej domowej drukarce. Oczywiście też drukarki, które potrafią drukować na biało, ale to zazwyczaj profesjonalne maszyny poligraficzne z ceną zakupu co najmniej czterocyfrową, zazwyczaj ale koszty obsługi takich maszyn to setki tysięcy. Jednocześnie rozszerzenie podstawowej palety CMYK o dodatkowe odcienie kolorów nie jest obecnie niczym szczególnym dla zwykłych drukarek, ale nawet w przypadku modeli z 10 różnymi wkładami zazwyczaj białego wkładu brakuje.

Jak więc drukować w białym kolorze?

Rozwiązanie nr 1: Wydrukuj również kolorowe tło

Technicznie rzecz biorąc, nie drukujesz białego, ale drukujesz kolor tła, na którym chcesz umieścić biały motyw lub tekst. Papier zamiast białego motywu lub tekstu pozostanie po prostu niezadrukowany. W rezultacie wszystko, co chcesz wydrukować na biało, pozostaje przezroczyste. W przypadku drukowania na papierze kolorowym motyw „biały” będzie miał kolor tła.

Ta metoda „białego druku” ma kilka wad. Jeśli używasz białego papieru, drukarka drukuje kolorowe tło tylko na zadrukowanej stronie, pozostawiając papier nadal biały po drugiej stronie - chyba że zdecydujesz się również go wydrukować.

Jeśli Twoja drukarka nie opanuje drukowania bez obramowania, na wydruku pozostaną ci niezadrukowane krawędzie, co może zrujnować upragniony efekt estetyczny.

Ta metoda wymaga przygotowania do druku. W większości przypadków możesz to zrobić również w programie Word, ale musisz wiedzieć, jak to zrobić - pod tekstem lub grafiką konieczne jest wstawienie warstwy, którą wypełnisz wybranym kolorem tła.

Druk odwrócony jest bardzo nieekonomiczna. Licz z nami – żywotność tonerów i wkładów podaje producent zwykle na 5% pokrycia podczas drukowania. To odpowiada mniej więcej pokryciu strony przez normę i jakiś ten wykres. Jeśli jednak zdecydujesz się na drukowanie białego tekstu na kolorowym tle, osiągniesz 95% pokrycie farbą przy druku. Wkłady w drukarce będą ubywać 18 razy szybciej niż jesteś przyzwyczajony.

Rozwiązanie nr 2: Wymień czarny wkład na biały

Tak, nawet to jest możliwe. Wielu producentów drukarek zaczęło oferować białe wkłady do swoich drukarek. Możesz spróbować dowiedzieć się, czy przypadkiem Twojego nie ma wśród nich. Biała kaseta po prostu zastępuje istniejącą czerń w drukarce i możesz śmiało drukować.

Jeśli producent drukarki nie oferuje czegoś takiego, nie rozpaczaj. Niezależni producenci białych wkładów również powoli się rozwijają, oferując kompatybilne białe wkłady do większości aktualnych modeli drukarek.

Zaletą tej metody drukowania w białym kolorze jest to, że nie wymaga specjalnego przygotowania - po prostu wszystko to co jest w dokumencie czarne, drukarka drukuje na biało. Wadą mogą być wyższe koszty drukowania, szczególnie w przypadkach, gdy wystarczy tylko sporadycznie wydrukować biel - wkład może wyschnąć, zanim będzie można go zużyć.

biela-na-cierne2-nahled2.jpg

Profesjonalne studia poligraficzne korzystają z drukarek wielkoformatowych, dla których drukowanie białą farbą jest oczywistością.

Rozwiązanie nr 3: Druk zaleć studiu graficznmu

Wiele firm drukarskich i studiów graficznych posiada profesjonalne maszyny drukarskie, dla których nadruk w biali to zabawka. Jeśli chcesz wydrukować biel w wyjątkowych przypadkach, opłaca się złożyć zamówienie w profesjonalnej pracowni. Jako bonus otrzymujesz wysokiej jakości wydruki oraz możliwość zamówienia usług graficznych i profesjonalnego przygotowalnia nadruku.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Potrzebujesz nowego tonera lub cartridge-a? Wybierz dobrze, drukuj tanio i mądrze.

Twoja drukarka przestanie drukować właśnie w tym momencie, w którym najbardziej będziesz jej potrzebować. Bądź na to przygotowany. Czy...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym