Jak zmniejszyć zużycie atramentu podczas drukowania i wydłużyć jego żywotność?

12. 11. 2019

12. listopada 2019, 21:56 | Czy kupujesz oryginalne tonery do drukarki? Zanim skończy się żywotność drukarki, możesz z łatwością przepłacić jej koszt, a nie jeden raz. Oryginalny tusz do drukarek w przeliczeniu na mililitr płynu wychodzi dwa razy drożej niż luksusowy szampan Dom Perignon. Nic nie poradzimy, jak nie marnować szampanem, ale jak przedłużyć żywotność pojemników z tuszem przedstawiono w poniższym artykule.

Zignoruj ostrzeżenie o niskim poziomie atramentu

Czy twoja drukarka alarmuje wszelkimi możliwymi sposobami komunikat, że poziom atramentu jest krytycznie niski? Nie przejmuj się tym i spokojnie zignoruj ostrzeżenie. Test laboratoryjny PC World wykazał, że większość wkładów nadal zawiera 8-45 % atramentu w momencie pojawienia się komunikatu.

Zmień rozmiar czcionki, aby wydłużyć żywotność kasety o 30 %

Pogrubione czcionki i różne czcionki ozdobne pobierają bardzo dużo atramentu. Niedawno 14-letni chłopiec zaproponował, jak rząd USA może zaoszczędzić 136 milionów dolarów. Wystarczyło zacząć korzystać z bardziej ekonomicznej czcionki podczas drukowania dokumentów publicznych.

Czy wiesz, że zamiana Arial na Century Gothic w drukowanych dokumentach pozwoli zaoszczędzić nawet do 30 % atramentu?

Garamond jest uważany za najbardziej ekonomiczną czcionkę w historii. W ramach oszczędzania atramentu podczas drukowania, czcionki wyjątkowo oszczędne to Century Gothic, Times New Roman lub Courier. Z drugiej strony, czcionki Impact i Cooper Black należą do najmniej ekonomicznych.

Czcionki ekonomiczne i ekologiczne

Pomysł czcionek energooszczędnych nie jest nowy. Korzystając z Ecofont, możesz dostosować poszczególne znaki używanej czcionki (bez względu na typ czcionki), na opcję bardziej ekonomiczną. Patrząc na gotowy wydruk, nie zobaczysz różnicy, ale pojemniki z tuszem pozostanie o połowę pełniejszy niż wtedy, gdy dokument zostanie wydrukowany w sposób normalny.

ecofont L

Najbardziej ekonomiczna czcionka na świecie pochodzi z Ecofonut. Ecofont Vera Sans posiada małe otwory, które zmniejszają zużycie materiałów eksploatacyjnych i jest bardziej ekonomiczne. Przy małych rozmiarach czcionki „otwory” prawie nierozpoznawalne.

ryman L

Podobny wyczyn miała brytyjska sieć urządzeń biurowych Rhyman Stationery. Ich Ryman Eco jest podobno najładniejszą ekologiczną czcionką na świecie. Jest dostępny do pobrania bezpłatnie i wymaga o jedną trzecią mniej atramentu niż normalne czcionki do wydrukowania.

Zwróć uwagę na ustawienia drukarki i inne tryby drukowania

Czy kiedykolwiek studiowałeś preferencje oprogramowania dotyczące preferencji drukowania? Tak, nawet system operacyjny na twoim komputerze nie sprzyja niepotrzebnemu marnowaniu atramentu. Zobaczmy, co możesz ustawić w tym kierunku przed drukowaniem:

Druk czarno-biały

Wykresy, nagłówki, stopki, zdjęcia… wszystkie kolorowe części dokumentów konwertuj na czarno-biały druk w skali szarości. Kolorowe wkłady atramentowe wtedy można pozostawić nietknięte.

Tryb oszczędzania energii

Print Economy znacznie oszczędza wkłady drukujące. Kosztem niższego zużycia atramentu jest niska jakość wydruku. Tryb oszczędzania energii, czasem tryb roboczy lub tryb eco (draft mode) służy do szybkiego drukowania dokumentu w celu podglądu. Jednak w przypadku wielu rodzajów dokumentów jego jakość jest absolutnie wystarczająca.

Kilka stron na jednym arkuszu

Możesz zaoszczędzić dużo atramentu i papieru, jeśli korzystasz z opcji drukowania wielu stron na jednym arkuszu. Możesz łatwo wybrać, ile stron chcesz wydrukować na jednym arkuszu w swoich preferencjach drukowania. Idealny do drukowania prezentacji PowerPoint.

Jakość druku

Podczas drukowania zdjęć można używać tylko najwyższej rozdzielczości drukowania. W większości innych przypadków jest to niepotrzebne marnowanie atramentu. Sam możesz sprawdzić, czy jakość wyjściowa drukarki jest wystarczająca dla Twoich potrzeb przy najniższej możliwej rozdzielczości. Z pewnością będzie wystarczający do drukowania mniej reprezentatywnych dokumentów tekstowych.

Użyj podglądu wydruku i nie drukuj niepotrzebnych stron

Dotyczy to w szczególności drukowania wiadomości e-mail lub stron internetowych. Jeśli należysz do osób, które wywołują okno dialogowe drukowania i wskazują bezpośrednio przycisk „drukuj”, często musisz wydrukować dużo pustych lub prawie pustych stron. Funkcja podglądu wydruku pozwala zobaczyć, jak będzie wyglądał wynikowy dokument przed wydrukowaniem. Eliminując niepotrzebne strony, nie tylko oszczędzasz stosy papieru biurowego, ale także przedłużasz żywotność pojemnika z tuszem.

Drukarki atramentowe wymagają regularnego drukowania

W przeciwieństwie do drukarek laserowych, które prawie bezobsługowe, drukarki atramentowe podatne na wysychanie atramentu. Dysze głowicy drukującej zatkane atramentem przy każdym drukowaniu i atrament wysycha, jeśli nie jest regularnie używany. W przypadku lekko wysuszonego tuszu drukarka sama sobie radzi - automatycznie przechodzi do trybu czyszczenia dysz przed ponownym drukowaniem i usuwa zaschnięty atrament z wnętrza głowicy drukującej. Ale za jaką cenę? Proces czyszczenia jest szczególnie wymagający pod względem zużycia atramentu. Drukuj regularnie, jeśli nie chcesz stracić cennego płynu.

Zakupu materiałów eksploatacyjnych

Jeśli tanie drukowanie jest Twoim priorytetem, powinieneś rozważyć zakup wkładów kompatibilních oprócz powyższych wskazówek. Chodzi o nowe, nieużywane wkłady (nie regenerowane), które nie wytwarzane przez producenta drukarki pod ich marką, ale przez zewnętrznego dostawcę.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór wkłądów kompatybilnych, które produkujemy w Czechach pod własną marką TonerPartner. W przeciwieństwie do oryginalnych wkładów do drukarek, zakup wkładów kompatybilnych pozwala zaoszczędzić 30-80 % na kosztach drukowania. Zarejestrowani klienci mają bezpłatną wysyłkę każdego zamówienia i nie musisz się martwić o możliwe uszkodzenie drukarki - nasze usługi obejmują ewentualne usuwanie powstałych wad na nasz koszt.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Zaschnięty tusz w drukarce atramentowej: doradzamy, jak rozwiązać problem i jak mu zapobiec

Czy Twoja drukarka atramentowa nagle przestała drukować lub drukuje, ale brakuje jednego koloru, aczkolwiek wkład nie wygląda na pusty?...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe