Słownik drukarki lub pojęcia bez których przy drukowaniu sobie nie poradzisz

30. 10. 2017

30. października 2017, 13:28 | Branża druku jest bardzo zróżnicowana i zawiera wiele słów, zarówno oficjalnych jak i slangowych, które charakterystyczne właśnie dla świata drukowania. Objaśniają nie tylko urządzenia do drukowania ale również ich elementy, a także najróżniejsze parametry druku lub funkcje. Z jakimi pojęciami możesz się spotkać podczas drukowania? Zebraliśmy te najczęściej spotykanie.

Bęben optyczny (bęben światłoczuły, wałek OPC, wałek do tonera)

Bęben optyczny, bęben światłoczuły, wałek OPC, wałek do tonera (angielski drum unit) to urządzenie, które w drukarkach laserowych przenosi toner na papier. Za pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury proszek jest następnie scalany z papierem. Bęben optyczny ma swoją żywotność i większość drukarek w dzisiejszych czasach ostrzeże Cię, że trzeba go wymienić.

CISS

Skrót CISS (Continuous Ink Supply System) oznacza system, w którym atrament do kaset do drukowania uzupełniany jest na bieżąco z zewnętrznego zasobnika. Nowego atramentu nie uzupełnia się więc do kartridż-a, ale bezpośrednio do tego zasobnika. CISS oferuje przede wszystkim korzyści finansowe (w niektórych drukarkach oszczędność wynosi 90 %), ale również kożyści praktyczne (atrament możesz do zewnętrznego zasobnika uzupełniać również w chwili, gdy drukarka drukuje).

CMYK

Jest to jedna z metod przedstawiania kolorów. Używane w niej cztery kolory - błękitny (cyan), purpurowy (magenta), żółty (yellow) i czarny (black) - które podczas mieszania od siebie odejmowane (jest to metoda tak zwanego mieszania subtraktywnego).

Czip tonera

Pojęcie czip tonera oznacza małe elektroniczne urządzenie za pośrednictwem którego kaseta z tonerem komunikuje się z drukarką. W ten sposób sprawdza się na przykład to, czy była włożona odpowiednia kaseta, jest on również w stanie rozpoznać, że wkład jest przeterminowany.

Drukarka

Drukarka to urządzenie, które potrafi przenosić tekst lub dane rysunkowe z komputera na papier. Wykorzystuje do tego najróżniejsze techniki, na podstawie których drukarki można potem podzielić na igłowe, atramentowe, laserowe, termiczne lub nowoczesne drukarki LED. Każdy typ ma przy tym swoje wady i zalety. Tymi, z którymi możecie spotkać się w najpopularniejszych, czyli atramentowych i laserowych drukarkach, zajmowaliśmy się w jednym ze starszych artykułów.

Drukarka atramentowa

Jest to drukarka, która drukuje przez rozpylanie kropli atramentu z setkami dysz na papier. W porównaniu do drukarek laserowych, drukarki atramentowe tańsze, ale z drugiej strony tu wyższe koszty operacyjne - nawet regulrne drukowanie zużywa stosunkowo dużo atramentu. Drukarki atramentowe drukują wolniej i są bardziej odpowiednie do drukowania materiałów graficznych.

Druk dwustronny

Druk obustronny czasami określa się słowem duplex. Na drukarkach, które mają jednostkę dwustronną możesz więc drukować obustronnie bez konieczności ręcznego wkładania papieru do drukarki aby zadrukować drugą stronę.

Drukarka igłowa

Jeden z najstarszych typów drukarek. Urządzenia tego typu używają głowicy drukującej z małymi igłami, które poruszają się z boku na bok i drukują w liniach. Drukarki igłowe mają bardzo niskie koszty operacyjne i mogą drukować do 4 kopii naraz. Można drukować tylko dokumenty tekstowe z nimi — szybkość drukowania jest w liczbie znaków na sekundę.

Druk obustronny

Jako druk obustronny określa się proces, podczas którego drukuje się na obu stronach papieru w ramach jednego przejścia drukarki. Oszczędza się w ten sposób nie tylko czas, ale przede wszystkim papier.

Drukowanie bez obramowania

Ten typ drukowania umożliwia drukowanie na całym obszarze papieru bez białych krawędzi, które typowe dla zwykłego drukowania. Drukowanie bez obramowania stosuje się np. podczas drukowania zdjęć, plakatów, rysunków i różnych dokumentów.

Głowica drukarki

Elektroniczne urządzenie, które wykonuje samo drukowanie nazywamy głowicą drukującą. Porusza się w drukarce i tam przenosi kropelki atramentu na papier. Jej częścią może być również zasobnik atramentu.

Drukarka laserowa

Termin ten odnosi się do drukarki, która drukuje metodą przenoszenia kolorowego proszku na papier. Transfer kolorów jest zapewniony przez energię elektrostatyczną cylindra półprzewodnikowego, który ładuje wiązkę lasera. Drukarki laserowe droższe niż drukarki atramentowe, ale ich działanie jest tańsze, drukuje szybciej, a także mniejsze. Drukarki laserowe używa się przede wszystkim do drukowania dokumentów biurowych.

Przeczytaj: Drukarka laserowa od A do Z: Jak działa

Drukarka wielofunkcyjna

Urządzenie, które oprócz drukowania oferuje szereg innych funkcji, zazwyczaj skaner (czasami automatyczny), kopiarkę i faks. Drukarki wielofunkcyjne mają dużą pojemność druku (są wyposażone w duże tace na arkusze) i używają tych samych kolorowych wkładów do drukowania i kopiowania. Urządzenie wielofunkcyjne nadaje się na przykład do biur lub studiów graficznych.

Drukarka zbiornikowa

Rodzaj drukarki atramentowej, która zamiast klasycznych wkładów (pojemność do 20 ml) korzysta z wielkopojemnościowych pojemników farby. Dzięki temu drukarki zbiornikowe mogą drukować do 10 000 stron A4 bez konieczności uzupełniania koloru.

Kartridż

Kartridże lub kaseta z atramentem do drukowania jest częścią drukarki atramentowej. Może mieć jeden lub więcej pojemników lub zasobników na atrament. Gdy w kasecie skończy się atrament, z reguły można go uzupełnić. Jakiego kartridż-a potrzebujesz doradzaliśmy w tym artykule.

Kompatybilny toner

Jako kompatybilny toner odnosimy się do kasety atramentowej drukarki, która jest identyczna we wszystkich kierunkach z oryginalnym tonerem, ale jest nawet kilka razy tańsza.

Przeczytaj: Łamiemy mity o kompatybilnych tonerach: Uszkodzenie drukarki nie jest nieuchronne

Objętość wydruku

Objętość wydruku wskazuje pojemność drukarki, zalecaną przez producenta liczbę arkuszy, które można wydrukować bez uszkodzenia urządzenia. Jest on podawany w zalecanej miesięcznej objętości (ile papierów drukarka może drukować miesięcznie najwięcej bez jej uszkodzenia) i maksymalnej objętości (liczba arkuszy, które urządzenie może wydrukować w krótkim czasie).

Wartość wydruku jest oparta na 5% pokryciu papieru A4 — wartość ta jest wielokrotnie zmniejszana w przypadku gęsto drukowanych dokumentów lub zdjęć.

Przeczytaj: Co to jest ilość wydruku i jak według niego wybrać drukarkę?

Papier fotograficzny

Jest to specjalny rodzaj papieru, przeznaczony do drukowania zdjęć. Składa się z kilku warstw; Podczas drukowania kolor specjalnej emulsji mocuje podłoże i chroni je przed ścieraniem. Istnieją dwa rodzaje papierów fotograficznych - do druku atramentowego i termosublimacyjnego.

Przygotowanie pliku do druku

Zestaw procedur i modyfikacji pliku drukowego w celu wydrukowania dokumentu lub fotografii o zamierzonej jakości. Obejmuje m.in. prawidłowe ustawienie uzyskanej skali i rozdzielczości.

RGB

Jest to metoda tak zwanego addytywnego przedstawiania kolorów. Chodzi o mieszanie wiązek światła trzech podstawowych kolorów - czerwonego (red), zielonego (green) i niebieskiego (blue). Jeśli zmieszamy wszystkie trzy kolory, osiągniemy biały, czarny zaś powstaje przy braku wszystkich trzech składników.

Rozdzielczość DPI

DPI (z angielskich dos per inch) wskazuje liczbę punktów drukowania (pikseli) w jednym wierszu o szerokości jednego cala (około 2,54 cm). Im więcej pikseli na cal, tym bardziej szczegółowy jest wynikowy wydruk. W przypadku typowych dokumentów otrzymujesz dobrą rozdzielczość z DPI 150, ilustracjami i zdjęciami o wartości 600 DPI.

Przeczytaj: Co oznacza DPI i jak według niego wybrać drukarkę?

Sterownik drukarki

Oprogramowanie (aplikacja), które zapewnia komunikację między drukarką a komputerem (lub telefonem), do którego drukarka jest podłączona. Sterownik drukarki można pobrać ze strony producenta urządzenia w sieci Web i jest regularnie aktualizawany.

Termodruk

Technika druku cieplnego. Jest on podzielony na dwie metody: bezpośredni druk termiczny (wykorzystuje elementy grzejne) i termotransfer (głowice drukujące grzeją kolorowe taśmy i przenoszą kolor na podłoże). Stosuje się bezpośredni druk termiczny np. do drukowania etykiet lub biletów, druk termotraferowy nadaje się do drukowania zdjęć lub drukowania na plastik.

Toner

Kaseta z tonerem do drukowania lub toner to część drukarek laserowych lub drukarek LED. Zawiera suchy, delikatny, kolorowy proszek. Jest on zasadniczo tworzony z polimerów i w tonerze występuje w czterech odcieniach - czarnym, błękitnym, purpurowym i żółtym. Pod wysokim ciśnieniem i przy wysokiej temperaturze jest później przenoszony na papier. W zależności od pochodzenia kasety z tonerem do drukowania dzieli się na oryginalne i nieoryginalne (alternatywne) tonery, te nieoryginalne zaś następnie możemy podzielić na regenerowane lub zamienniki oraz na kompatybilne. Poszczególnym rodzajom poświęciliśmy oddzielny artykuł.

Tonerrobot

Zestaw do uzupełniania proszku w tonerze oznaczamy słowem tonerrobot. Składa się on z pudełka z proszkiem oraz pozostałymi artykułami pomocniczymi do samodzielnego napełniania. Pudełka z tonerem można przy tym w większości przypadków dokupić też oddzielnie.

Toner startowy (starter kit)

Pod pojęciem toner startowy (angielski starter kit) rozumiemy pierwszy toner, który jest dostarczany razem z drukarką. Od standardowych tonerów różni się o połowę niższą zawartością proszku w tonerze jak również konstrukcją.

Zestaw do napełniania (refill kit)

Zestaw atramentów, którymi możemy napełnić puste kasety na atrament (kartridże), oznaczamy za pomocą określenia zestaw do napełniania (angielski refill kit). Nie istnieje przy tym coś takiego jak uniwersalny zestaw do napełniania, zawsze musisz wybierać na podstawie konkretnego typu i marki Twojej drukarki. Zestaw do napełniania zasadniczo jest tańszy niż nowy kartridże, więc kupując go oszczędzasz pieniądze.

Zamówienie

Pod pojęciem zamówienia mamy na myśli proces, podczas którego z naszej oferty tonerów wybierasz ten właściwy, wkładasz go do koszyka i razem z danymi do faktury i danymi do dostawy wysyłasz do naszego systemu. Następnie możesz z radością czekać, doręczymy ci przesyłkę.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarki laserowe i atramentowe: Czym się różnią?

Jeśli wybierasz drukarkę, prawdopodobnie będziesz rozważał zakup pomiędzy laserem a atramentem – dwoma najczęściej używanymi typami...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś tę pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to...

2. 5. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe