Jak nauczyć się pisania bezwzrokowego na klawiaturze: wskazówki dotyczące programów i procedur

18. 11. 2022

18. listopada 2022, 10:00 | Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile czasu zaoszczędziłbyś w pracy, gdybyś mógł pisać wszystkimi dziesięcioma palcami na klawiaturze komputera, a nie tylko swoim stylem osobistym? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. Jeśli masz motywację, aby zmienić swój styl pisania na pisanie bezwzrokowe, w tym artykule podpowiemy Ci, jakie przyniesie Ci to korzyści, jak postępować w nauce i jakich bezpłatnych aplikacji użyć. A ponieważ ukończyliśmy lekcje pisanie dziesięcioma palcami, dodamy kilka praktycznych porad.

Praca z komputerem jest w dzisiejszych czasach nieodłączną częścią całej gamy zawodów, od urzędniczych przez edukację, po medycynę. Praktycznie każdej pracy na komputerze towarzyszy pisanie na klawiaturze, kiedy np. piszemy e-maile, zestawiamy różne raporty, tworzymy wszelkiego rodzaju tabele, programy lub po prostu przeglądamy niekończące się dokumenty. Jeszcze bardziej paradoksalny jest fakt, że chociaż od wielu lat pracujemy z komputerami, tylko niewielka część z nas potrafi pisać wszystkimi dziesięcioma palcami. technikę uczono tylko w kilku szkołach lub niektóre oświecone firmy oferują swoim pracownikom kursy specjalne. To wielka szkoda, ponieważ pisanie wszystkimi dziesięcioma palcami jest znacznie szybsze w porównaniu z „osobistymi” typami pisania. Tak więc powolne pisanie zmniejsza naszą produktywność, a także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego uczyć się pisać bezwzrokowo: oszczędność czasu, mniej błędów i lepsza koncentracja

Podczas klasycznego „wpisywania” liter często oscylujemy oczami między klawiaturą a ekranem i musimy świadomie zwracać uwagę na to, jaki klawisz trzeba nacisnąć. Coraz częściej popełniamy błędy, a szybkość naszych myśli nieustannie wyprzedza tekst na ekranie. Osoby bardziej zaawansowane nie sprawdzają już klawiatury wzrokiem, ale ze względu na to, że ich dłonie rozłożone w nie odpowiedniej pozycji, ich palce dochodzą do poszczególnych klawiszy „na około”, co spowalnia ich naciskanie. W efekcie powstaje różnica prędkości między wpisywaniem wszystkimi dziesięcioma palcami, dla których istnieje układ palców zoptymalizowany pod kątem układu poszczególnych klawiszy na klawiaturze. To znacznie obniża wydajność oraz jakość wykonywanej pracy.

Wskazówka: Według badań spółki Ratatype średnia prędkość pisania to 41 słów na minutę (WPM). Jednak statystyki mówią, że do płynnego pisania potrzeba około 60 słów na minutę, czyli mniej więcej tak szybko, jak myśli. wartość można osiągnąć nawet przy osobistym stylu pisania na klawiaturze, ale będziesz ręce znacznie bardziej obciążał niż gdybyś pisał wszystkimi dziesięcioma palcami. To właśnie prędkość 60 słów na minutę i więcej jest z łatwością obsługiwana przez osoby, które piszą bezwzrokowo.

istock-1335037574.jpg

Na pewno poczujesz różnicę

Prawdopodobnie dopiero po dłuższym czasie zdasz sobie sprawę z oszczędności czasu rzeczywistego, ponieważ pisząc kilka słów, prawdopodobnie nie zauważysz oszczędności paru sekund. Jeśli jednak piszesz 40 słów na minutę i spędzasz 3 godziny dziennie pisząc w pracy, pisząc wszystkimi dziesięcioma palcami stworzysz taką samą ilość tekstu, w ciągu zaledwie 2 godzin. Oznacza to roczną oszczędność ponad 200 godzin czasu, czyli ponad 8 dni. Ponadto, pisząc bezwzrokowo, popełnisz znacznie mniej błędów, ponieważ cały proces (z doskonałą nauką) zostanie zautomatyzowany w ekstremalny sposób.

Możesz zautomatyzować pisanie na klawiaturze do takiego stopnia, że możesz całkowicie skupić się na samym ekranie. Oszczędza to dużą część tak zwanych zdolności poznawczych; zamiast zajmować się „jak pisać”, skupiasz się na tym, „co pisać”. I wreszcie, co nie mniej ważne, poprawisz również swoje zdrowie. Dzięki skupionemu spojrzeniu na ekran mniej przemęczysz oczy, a jednocześnie zmniejszysz napięcie w okolicy szyi, a tym samym ryzyko bólów głowy, zablokowanego odcinka szyjnego kręgosłupa itp.

Wskazówka: Szybkość pisania możesz przetestować na wielu narzędziach online, które podpowiedzą Ci, jak sobie radzisz. Jedną z najbardziej udanych, a zatem najczęściej używanych, jest strona 10fastfingers.com, na której możesz porównać się z innymi użytkownikami. Ponadto dużym pozytywem tej strony jest korzystanie z języka polskiego, więc mierzysz swoją prędkość, wpisując słowa napisane po polsku.

istock-1225872744.jpg

Jak nauczyć się pisania bezwzrokowego

Pisanie dziesięcioma palcami weszło do użytku na początku XX wieku wraz z masowym rozpowszechnieniem maszyn do pisania. Respektuje fizjologię ludzkiej ręki. W pozycji podstawowej palce kładzie się na klawiszach środkowego rzędu. Palec wskazujący lewej ręki ma swoją początkową pozycję na literze F, palec wskazujący prawej ręki jest umieszczony na literze J (wypustki na tych klawiszach służą do orientacji). Kciuki umieszczone na spacji.

Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, obowiązuje prosta zasada „wygrywa ten, kto wytrwa”. Według ekspertów opanowanie i zautomatyzowanie nawyku pisania wszystkimi dziesięcioma palcami zajmuje około 3 miesięcy. Należy jednak dodać, że mówimy o trzech miesiącach dosyć intensywnego treningu. Sukces tkwi w regularności, optymalnie należy trenować co najmniej 10 minut dziennie.

Pierwsze tygodnie to najbardziej krytyczny okres, aby opanować pisanie. Trzeba liczyć się z tym, że będziesz pisał znacznie wolniej niż jesteś przyzwyczajony. Gdy jednak osiągniesz pewien poziom, twoje umiejętności będą rosły w bardzo przyzwoitym tempie, co zaczniesz zauważać, pisząc jakikolwiek dłuższy tekst. Dzięki temu każdy tekst będzie dla Ciebie przyjemnym treningiem, który przeniesie jakość twojego pisania na wyższy poziom.

Wskazówka: O ile pisanie wszystkimi dziesięcioma palcami jest korzystne dla zdrowia, to należy dodać, że aby uniknąć problemów zdrowotnych podczas dłuższego siedzenia przed komputerem, konieczne jest przestrzeganie wielu kolejnych zasad prawidłowej pracy siedzącej. Podstawą powinny być ergonomiczne krzesła, klawiatury, mysz oraz inne akcesoria, które pomogą w prawidłowym trzymaniu ciała i poruszaniu kończynami. Tematy te poruszyliśmy m.in. w artykułach  Zdrowe siedzenie przy komputerze to żadna sztuka oraz Jak urządzić nowoczesne biuro w domu i wybrać odpowiednie wyposażenie? Jednak dla przyjemnej pracy również bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie. Szczególnie skupiliśmy się na tym temacie w artykule 10 pomysłów na zdrowe przekąski (i nie tylko) do pracy: zaspokoją głód, dodadzą Ci energii, a do tego będą Ci smakować.

Które bezpłatne aplikacje internetowe nauczą Cię pisać bezwzrokowo?

PisanieBezwzrokowe.pl

Pisanie bezwzrokowe znajdziesz na storanach pisaniebezwzrokowe.pl oferuje naukę pisanie po literkach. Nauka jest rozdzielona do trzech rozdziałów a te do poszczególnych lekcji.

Program oferuje wiele ćwiczeń, różnych przykładowych tekstów, na których można sprawdzić szybkość pisania oraz gry poprzez które można podszkolić umiejętność szybkiego pisania.

obrázok1.png

Typing club

Narzędzie do nauki pisania dostępne lub w bezpłatnej wersji Basic, lub z płatnej wersji Premium. Oprócz języka polskiego jest również dostępny w wielu innych językach. Nauczanie podzielone jest na kilka lekcji, a każda z nich na kilka zadań. Aplikacja pokazuje, jakimi palcami należy naciskać różne klawisze, a także mierzy szereg statystyk (WPM, poziom błędów itd.). 

snímka-obrazovky-2021-07-14-o-19.55.24.png

Piskle.pl

Darmowy kurs online, który oprócz klasycznych ćwiczeń zawiera również wiele porad teoretycznych. Strona oferuje również możliwość uzyskania certyfikatu Szybkiego pisania na klawiaturze, wystarczy zapłacić wersję Premium. Na stronie również znajdują się ciekawe gry, których celem jest ćwiczenie pisania bezwzrokowego.

pasted-image-0-(1)-nahled2.png

RapidTyping 

RapidTyping to darmowa aplikacja przeznaczona do łatwej i przyjemnej nauki szybkiego pisania na klawiaturze, kierowana raczej do młodszych użytkowników komputera. Oferuje ona 3 tryby nauczania, w których zmagać się będziemy z różnymi zadaniami w zależności od wybranego poziomu trudności.

 

obrázok3.png

Typing study

Narzędzie Typing Study jest całkowicie darmowe, ale to wykupione jest przez dużą obecność reklamy. Oprócz języka polskiego, istnieje wiele innych języków i oferuje różne typy układów klawiatury (np. QWERTZ lub QWERTY).

Nauczanie rozdzielone jest do 15 lekcji, a każda z nich do kilku zadań. Aplikacja pokazuje, którymi palcami należy naciskać różne klawisze, a także mierzy szereg statystyk (WPM, błędy itp.).

snímka-obrazovky-2020-10-05-o-13.02.12-nahled2.png

Typing.com

Typying.com nauczy Cię pisać wszystkie dziesięć po angielsku. Aplikacja jest jedną z najpopularniejszych na świecie i oferuje obszerne nauczanie na trzech poziomach (podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym) podzielone na kilkadziesiąt lekcji. Istnieje również film z objaśnieniami do każdej lekcji.

pasted-image-0-nahled2.png

Porady życiowe

Ponieważ my również przećwiczyliśmy pisanie bezwzrokowe, podzielimy się z wami kilkoma wskazówkami i informacjami, które u nas się sprawdziły i uważamy je za bardzo ważne.

Silna wola

Jak już kilkakrotnie wspomniano powyżej, pisanie bezwzrokowe polega na automatyzacji, której jednak nie można uzyskać inaczej niż poprzez ciągłe powtarzanie, które zostanie „wyrytew twoim mózgu. Problem polega na tym, że pierwsze dni i tygodnie to dosłownie czyściec, ponieważ układanie rąk na klawiaturze i zmuszanie do naciskania poszczególnych klawiszy tylko niektórymi palcami, chcąc nie chcąc, wydaje się nienaturalne po latach „osobistego” stylu pisania. Tak, pisanie będzie niewygodne i tak, będziesz znacznie wolniejszy niż to, do czego jesteś przyzwyczajony. Poza tym nie oczekuj, że z dnia na dzień wszystko nagle się poprawi i że po przezwyciężeniu kryzysu będziesz pisać jak profesjonalista. Wszystko opiera się na małych krokach, które naprawdę mogą posunąć cię daleko do przodu.

Zajmij się też szczegółami

Ścisłe przestrzeganie wszystkich instrukcji jest niezwykle ważne podczas nauki pisania bezwzrokowego. Innymi słowy, zapomnij o jakimkolwiek przetworzeniu stylu pisania bezwzrokowego i naciskaniu klawisza przeznaczonego dla jednego palca innym palcem. Przy wszystkich takich ustępstwach zmniejszysz jego skuteczność i, szczerze mówiąc, nie ma sensu się go w ogóle uczyć. Podobnie, zapomnij, że może zignorowałbyś na początku interpunkcję itp. z myślą, że najpierw nauczysz się pisać przynajmniej podstawy, a następnie dodasz bardziej skomplikowane rzeczy. Automatyzacja pisania wszystkimi dziesięcioma palcami odbywa się z logiki sprawy poprzez ciągłe powtarzanie w kółko jednej i tej samej czynności, więc aby pisać z interpunkcją, logicznie konieczne jest uwzględnienie jej w ćwiczeniach od pierwszej lekcji. Podobnych ustępstw można wymyślić wiele, ale naprawdę lepiej nie oszukiwać i zrobić wszystko tak, jak należy, bo tylko tak efekt będzie skuteczny.

Nie oszczędzaj na klawiaturze

Możesz być zaskoczony, ale szybkość pisania (nie tylko) wszystkimi dziesięcioma palcami zależy w ekstremalny sposób także od tego, na jakiej klawiaturze faktycznie piszesz. Ogólnie można powiedzieć, że można pisać szybko na prawie każdej klawiaturze, jednak przynajmniej na początku pisania wszystkimi dziesięcioma palcami bardziej odpowiednia jest klawiatura z większym naciskiem, a najlepiej z odpowiedzią dźwiękową (klik), co potwierdza, że ​​robisz wszystko dokładnie tak jak trzeba. Na przykład takie klawiatury mechaniczne, które ostatnio cieszą się ogromną popularnością, naprawdę sprawdzają się w nauce pisania bezwzrokowego, podobnie jak klasyczne klawiatury membranowe o wyższym nacisku. Wręcz przeciwnie, nauka tego sposobu pisania na laptopie lub klawiaturach o niskiej wysokości produkowanych na przykład przez Apple (konkretnie na klawiaturach Magic Keyboard) jest nieco bardziej skomplikowana.

Wskazówka: jeśli masz problemy z pisaniem na klawiaturze nawet „po swojemu”, nie mówiąc już o próbie pisania wszystkimi dziesięcioma palcami, nie ma sensu zawracać sobie głowy. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest problemem przekonwertowanie na wersję elektroniczną również tekstu pisanego, którym pisze znacznie więcej ludzi. Jeśli jesteś jednym z nich, być może spodoba ci się nasz artykuł Cyfrowa konwersja pisanego tekstu: 5 wskazówek dotyczących aplikacji i skanerów.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

zena pri pc

Jak urządzić nowoczesne biuro w domu i wybrać odpowiednie wyposażenie?

Home office staje się coraz częściej wybiaraną formą wykonywania obowiązków zawodowych przez pracowników. W naszym biurze domowym często...

18. 11. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

uvodny obrazok

10 pomysłów na zdrowe przekąski (i nie tylko) do pracy: zaspokoją głód, dodadzą Ci energii, a do tego będą Ci smakować

Czy pomijasz przekąski w ciągu dnia? Popełniasz ogromny błąd. Przekąski powinny stanowić od 10 do 15 % całkowitego dziennego spożycia...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe