Jak nauczyć się pisania bezwzrokowego na klawiaturze: wskazówki dotyczące programów i procedur

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile czasu zaoszczędzisz w pracy, pisząc na klawiaturze dziesięcioma palcami? W tym artykule powiemy Ci, jakie korzyści płyną z pisania bezwzrokowego, jak się uczyć i jakich bezpłatnych aplikacji używać.

Praca z komputerem jest dziś integralną częścią zawodów biurowych. Większość czasu spędzamy przy tym na pracy z klawiaturą: piszemy e-maile, zestawiamy raporty, tworzymy różnego rodzaju tabele lub programujemy.

I choć z komputerem pracujemy od wielu lat (często dekad), tylko niewielka część z nas pisze bezwzrokowo. Ta technika jest nauczana tylko w akademiach handlowych lub jego kursy oferowane swoim pracownikom przez niektóre firmy. A szkoda - powolne pisanie zmniejsza naszą produktywność, a także ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Po co uczyć się pisać bezwzrokowo: oszczędność czasu, mniej błędów i lepsza koncentracja

W klasycznym pisaniu liter jednym palcem biegamy między klawiaturą a ekranem i musimy świadomie zwracać uwagę na to, który klawisz musimy wcisnąć. Częściej popełniamy błędy, a szybkość naszych myśli nieustannie wyprzedza tekst na ekranie. To znacznie obniża produktywność i jakość wykonywanej pracy.

Według sondażu Ratatype, średnia prędkość pisania wynosi 41 słów na minutę (WPM - words per minute). Statystyki mówią, że płynne pisanie (które jest mniej więcej tak szybkie, jak Twoje myśli) wynosi około 60 słów na minutę.

A jak szybko piszesz ty? Swoją szybkość pisania możesz sprawdzić na stronie 10fastfingers.com (możesz przełączyć się na język polski) lub w aplikacji LiveChat (dostępna tylko w języku angielskim).

I właśnie prędkością 60 słów na minutę i wyższą bez problemu radzą sobie osoby piszące bezwzrokowo. Prawdziwą oszczędność czasu uświadomisz sobie z dłuższego przedziału czasowego: Jeśli w minutę napiszesz 40 słów i spędzasz w pracy 3 godziny dziennie, to taką samą objętość tekstu stworzysz pisząc bezwzrokowo już w 2 godziny. Oznacza to roczną oszczędność ponad 200 godzin czasu netto, czyli ponad 8 dni. Pisząc bezwzrokowo będziesz dodatkowo popełniać znacznie mniej błędów.

Możesz zautomatyzować pisanie na klawiaturze tak bardzo, że możesz skupić się wyłącznie na ekranie. Pozwoli ci to zaoszczędzić dużą część tak zwanych zdolności poznawczych; zamiast zajmować się tym, „jak pisać”, ograniczysz się do tego, „co napisać”. I co nie mniej ważne, poprawisz także swoje zdrowie:

  • skoncentrowanie się na monitorze zmniejsza zmęczenie oczu,
  • zmniejszają napięcie w okolicy szyi, a tym samym ryzyko bólów głowy, zablokowania kręgosłupa szyjnego i innych problemów.

Jak nauczyć się pisania bezwzrokowego?

Pisanie bezwzrokowe zaczęło być używane na początku XX wieku - wraz z masową ekspansją maszyn do pisania - i szanuje fizjologię ludzkiej ręki. W podstawowej pozycji palce umieszczone na klawiszach środkowego rzędu. Palec wskazujący lewej ręki spoczywa na literze F, palec wskazujący prawej ręki jest umieszczony na literze J (wypukłości na tych klawiszach służą do orientacji). Kciuki spoczywają na spacji.

Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, ten, kto wytrwa, wygrywa. Zdaniem ekspertów opanowanie i zautomatyzowanie nawyku pisania bezwzrokowego zajmuje około 3 miesięcy. W treningu ważna jest regularność; liczy się codzienność, nawet trening przynajmniej przez 10 minut.

Podczas przyswajania pisania bezwzrokowego najbardziej krytyczny jest okres kilku pierwszych tygodni. Przygotuj się na to, że będziesz pisać dużo wolniej niż jesteś przyzwyczajony. Ale gdy osiągniesz pewien poziom, twoje umiejętności wzrosną w tempie rakietowym – treningiem będzie dla ciebie tworzenie każdego roboczego e-maila czy dokumentu.

Nie zapomnij o prawidłowej ergonomii 
Podczas pisania (a także przy każdej pracy przy komputerze) ważne jest, aby przestrzegać zasad prawidłowej ergonomii. To jedyny sposób, aby uniknąć poważnych problemów w późniejszych latach, takich jak zablokowany kręgosłup lub zespół cieśni kanału nadgarstka.
Zasady prawidłowego siedzenia opisaliśmy w artykule: Zdrowe siedzenie przy komputerze to żadna sztuka. Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego krzesła i stołu znajdują się w artykule: Jak urządzić nowoczesne biuro domowe i wybrać odpowiednie wyposażenie?

Które darmowe aplikacje online nauczą Cię pisać bezwzrokowo?

PisanieBezwzrokowe.pl

Pisanie bezwzrokowe znajdziesz na storanach pisaniebezwzrokowe.pl oferuje naukę pisanie po literkach. Nauka jest rozdzielona do trzech rozdziałów a te do poszczególnych lekcji.

Program oferuje wiele ćwiczeń, różnych przykładowych tekstów, na których można sprawdzić szybkość pisania oraz gry poprzez które można podszkolić umiejętność szybkiego pisania.

obrázok1-nahled2.png

Typing study

Narzędzie Typing Study jest całkowicie darmowe, ale to wykupione jest przez dużą obecność reklamy. Oprócz języka polskiego, istnieje wiele innych języków i oferuje różne typy układów klawiatury (np. QWERTZ lub QWERTY).

Nauczanie rozdzielone jest do 15 lekcji, a każda z nich do kilku zadań. Aplikacja pokazuje, którymi palcami należy naciskać różne klawisze, a także mierzy szereg statystyk (WPM, błędy itp.).

obrázok2-nahled2.png

Typing.com

Typying.com nauczy Cię pisać wszystkie dziesięć po angielsku. Aplikacja jest jedną z najpopularniejszych na świecie i oferuje obszerne nauczanie na trzech poziomach (podstawowym, średnio zaawansowanym i zaawansowanym) podzielone na kilkadziesiąt lekcji. Istnieje również film z objaśnieniami do każdej lekcji.

pasted-image-0-nahled2.png
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Zdrowe siedzenie przy komputerze to żadna sztuka

Cyfrowe czasy zmieniły nasze nawyki, nie odrywamy wzroku od monitorów, krzesła biurowe na stałe przyrosły nam do miejsca, w którym plecy...

zena pri pc

Jak urządzić nowoczesne biuro w domu i wybrać odpowiednie wyposażenie?

Home office staje się coraz częściej wybiaraną formą wykonywania obowiązków zawodowych przez pracowników. W naszym biurze domowym często...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym