Skąd wiesz, czy twój komputer jest zainfekowany?

17. 10. 2019

17. października 2019, 22:56 | Czy podejrzewasz, że Twój komputer może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem? Jeśli ostatnio zauważyłeś zawrotne spowolnienie wydajności komputera, cały system czasami ulega awarii w nieuzasadniony sposób, strona główna przeglądarki zmieniła się bez Twojej wiedzy lub przeszkadzają ci wszechobecne wyskakujące okienka z niepowiązanymi treściami, prawdopodobnie twoje przeczucie jest prawidłowe.. W poniższym artykule dowiesz się, jak wykryć złośliwy malware.

Co to jest wirus komputerowy?

Powszechną nazwą złośliwego oprogramowania jest malware (malicious software z języka angielskiego). Wirus komputerowy jest jednym z rodzajów malware. Jego celem jest zazwyczaj uszkodzenie komputera lub użytkownika. Inne znane rodzaje malwere to koń trojański, różnego rodzaju programy szpiegujące (spyware), oprogramowanie ransomware (ransomware), adware i robaki komputerowe.

Dlaczego występuje malware?

Cele twórców złośliwych programów różne. Czasami programiści tworzą je wyłącznie z zainteresowania i entuzjazmu lub jako żart. Najczęściej jednak złośliwe oprogramowanie jest tworzone w celu uzyskania korzyści majątkowej. Atakujący próbują kontrolować komputer za pomocą malwera, wydobywać z niego poufne dane i hasła lub podłączać go do większej sieci, której używają do rozprzestrzeniania nielegalnej zawartości lub ataków DDoS.

Jak stwierdzić, czy komputer jest zainfekowany malwere?

Po czym poznać, że komputer jest zainfekowany komputer. Działa nieprzewidywalnie, system ulega awarii, zawrotne spowolnienie działania nie ma oczywistych przyczyn… Często jednak niechciana infekcja jest ukryta głęboko w systemie operacyjnym i nawet nie zauważysz jej negatywnych skutków jako użytkownik. Istnieją tylko dwa niezawodne sposoby uniknięcia wirusów komputerowych, najlepiej połączyć oba:

 1. Użyj wysokiej jakości i niezawodnego programu antywirusowego
 2. Przestrzegaj zasad bezpiecznego korzystania z komputera, zwłaszcza w Internecie

Najbardziej złośliwe oprogramowanie przenika do naszych komputerów za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Niektóre wyrafinowane praktyki cyberataków trudne do obrony, ale w wielu przypadkach użytkownicy skaczą na własną rękę z powodu swojej ignorancji lub niedoceniania ryzyka. Przeczytaj nasz artykuł na temat konfigurowania przeglądarki i ochrony prywatności online.

Antywirus: najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy komputer jest zainfekowany

Jeśli podejrzewasz, że komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, ale program antywirusowy milczy na temat tego zdarzenia, możesz spróbować uruchomić pełne skanowanie komputera. Taką funkcję ma prawie każdy program antywirusowy, także pogramy bezpłatne.

antivir-nahled2.jpg

Jeden z najczęściej używanych programów antywirusowych na świecie, Avast pochodzi z Czech i jest niezawodny i łatwy w użyciu nawet w wersji bezpłatnej.

Jeśli po pełnym skanowaniu komputera program antywirusowy nie znalazł żadnego zagrożenia, możesz wypróbować jedno z narzędzi internetowych dostawców oprogramowania antywirusowego dostępnych w Internecie. Mogą zdalnie przeskanować komputer, aby sprawdzić, czy jest zainfekowany. Jeśli nawet to narzędzie nie wykryje malwera, jest całkiem prawdopodobne, że problem z komputerem wystąpił gdzie indziej. Możesz jednak wypróbować jedną z innych metod wykrywania złośliwego oprogramowania opisanych w dalszej części tego artykułu.

Wydajność komputera jest nie tylko spowodowana złośliwym oprogramowaniem

Spowolnienie wydajności komputera jest częstym przejawem złośliwego oprogramowania. Ale może być wiele innych przyczyn, które należy wyeliminować, aby stwierdzić, że komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

 1. Zbyt mało pamięci RAM - może po prostu zbyt wiele aplikacji działają jednocześnie i RAM po prostu nie nadąża spełnić wszystkich wymagań. System operacyjny Windows jest wyposażony w menedżera zadań, w którym można znaleźć informacje o uruchamianiu aplikacji i zużyciu pamięci. Aby uruchomić Menedżera zadań, naciśnij klawisze CTRL + ALT + DELETE (jednocześnie).
 2. Twoja przeglądarka internetowa zużywa zbyt dużo pamięci - jeśli w Menedżerze zadań odkryjesz, że najbardziej zajętą pamięcią jest przeglądarka internetowa, usuń niepotrzebne rozszerzenia z przeglądarki, wyczyść pamięć podręczną, zamknij karty, których nie używasz, i infekcji złośliwym oprogramowaniem można wykluczyć.
 3. Masz mało miejsca na dysku - w tym przypadku musisz dowiedzieć się, ile miejsca zajmują twoje pliki. Jeśli pozostałe wolne miejsce jest zbliżone do jednostek procentowych, musisz wykonać kopię zapasową plików i zwolnić miejsce na dysku.
 4. Nieaktualny system operacyjny lub sterowniki - możesz mieć wyłączone aktualizacje systemu, co może powodować wolne działanie. Upewnij się, że korzystasz z bieżącej wersji systemu Windows, a jeśli tak, zaktualizuj system.
 5. Rozdrobniony dysk - długotrwałe korzystanie z systemu zdarza się, że części plików przechowywane w różnych miejscach pamięci komputera. Praca z nimi jest wtedy wolniejsza z powodu większego obciążenia systemu. Wersja Windows 7 jest wyposażona w funkcję automatycznej defragmentacji. Jeśli nie korzystasz ze starszej wersji, ten problem nie powinien wystąpić w twoim przypadku.

Jeśli wyeliminowałeś wszystkie naturalne przyczyny niewystarczającej wydajności komputera, a urządzenie nadal nie działa zgodnie z przeznaczeniem, prawdopodobnie komputer może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.

Zwróć uwagę na niezwykłe wydarzenia

 1. Niebieska śmierć - kto nie przejmowałby się nagłym zawieszeniem systemu i późniejszym spojrzeniem na niepopularny niebieski ekran? Przed ponownym uruchomieniem systemu zwróć uwagę na błąd zgłaszany przez system na ekranie. Jeśli przyczyna jest niezidentyfikowana, przyczyną może być problem techniczny ze sprzętem i / lub kompatybilnością oprogramowania komputera lub złośliwym oprogramowaniem.
modra obrazovka L

Niepopularny niebieski ekran pojawiający się po awarii systemu Windows nie wróży dobrze.

 1. Strona główna przeglądarki zmieniła się bez Twojej wiedzy - jeśli nie zmieniłeś ustawień przeglądarki, być może przypadkowo włączyłeś rozszerzenie, klikając wyskakujące okienko lub inny link na niezaufanej stronie. Możesz spróbować ręcznie zmienić stronę główną w ustawieniach przeglądarki, ale prawdopodobnie będzie to o wiele głębszy problem, który często nie zostanie rozwiązany przez nową instalację przeglądarki.
 2. Dezaktywowany program antywirusowy bez Twojej wiedzy - niektóre rodzaje złośliwego oprogramowania docierają do Twojego komputera, nawet jeśli chronione przez program antywirusowy. Mogą go wyłączyć lub tymczasowo dezaktywować. Rozwiązaniem jest w większości przypadków ręczna aktywacja programu antywirusowego i uruchomienie ogólnego skanowania komputera.
 3. Wyskakujące okienka, reklamy, dziwne szumy - inne objawy malwere różne - od wszechobecnych i irytujących wyskakujących okienek po dziwne szumy systemu, który twierdzi, że najprostsze działanie jest po prostu „niemożliwe do wykonania” wobec nowych nieznanych ikon wykonywalnych na pulpicie którego zdecydowanie nie zainstalowałeś świadomie. Rozwiązaniem ponownie specjalistyczne programy, które mogą niezawodnie wykrywać i usuwać malwere.
modra obrazovka
modra obrazovka
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym