Wczesna i uczciwa konserwacja drukarki – o problem mniej

O swoje rzeczy powinniśmy dbać jak oko w głowie. Im są (nam) droższe, tym większą opiekę nad nimi powinniśmy wydać. Doradzamy, jak przedłużyć żywotność tego użytecznego urządzenia przy odpowiedniej pielęgnacji.

Przydatne babskie rady czyli jak dbać o drukarki

Nawet dla tych użytkowników, którzy nie zwracali uwagi na lekcjach fizyki w szkole podstawowej, jasne jest, że konserwacja drukarki różni się w zależności od tego, czy używamy drukarki atramentowej, czy laserowej. Opisano już setki papierów pod kątem różnic między nimi, a litry atramentu (lub kilogramy proszku tonera) zostały zużyte. Więc nie będziemy cię zanudzać. Lepiej porozmawiajmy o tym, jakie środki wspólne dla obu typów.

udrzba1-nahled2.jpg

Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą chronić drukarkę przed uszkodzeniem:

1)

Nie przykrywaj drukarki ani nie używaj jej jako stolika bocznego. Zwłaszcza w przypadku drukarek laserowych cylinder fixacyjny nagrzewa się, dlatego otwory wentylacyjne urządzenia muszą pozostać całkowicie oddychające. Oczywiście rozumiemy, że wazon ze świeżymi tulipanami na gustownym serwecie babci lub oryginalna Mona Lisa Leonarda Da Vinci wyróżniają się w mieszkaniu znacznie lepiej niż nudne urządzenie designerskie, ale uwierzcie - nie wierzcie, jeśli umieścimy te dekoracje na drukarce, naprawdę nie będzie dobrze. Dlatego wszelkie próby upiększenia swojego mieszkania pozostaw na inne przedmioty, które bardziej odpowiednie do tego celu.

udrzba2-nahled2.jpg

2)

Wokół drukarki zostaw wolną przestrzeń, która pozwoli na wygodny dostęp do urządzenia. Sama drukarka powinna być umieszczona na stałym i stabilnym podłożu, poza zasięgiem bezpośredniego promieniowania słonecznego lub enormnego ciepła.

3)

Zadbaj o to, by urządzenie nie było w środowisku, w którym występuje zwiększona ilość pyłu lub wilgoci. Drukarki – w przeciwieństwie do niektórych zegarków czy telefonów outdoorowych – nie wodoodporne, a producenci (Bóg wie dlaczego?) nie przewidują, że użytkownicy będą drukować sobie zdjęcia metr pod poziomem Morza Śródziemnego.

udrzba3-nahled2.jpg

4)

Nie oszczędzaj na jakości używanego papieru, niezależnie od tego, czy drukujesz na drukarce atramentowej czy laserowej. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia wad z pyłu uwalnianego z papieru. Klasę papierów oznaczono literami, gdzie A oznacza najwyższą, a C najniższą. Jeśli masz szybszą drukarkę, rozważ to ponownie przy zakupie papieru, ponieważ drukarki te są bardziej podatne na awarie spowodowane przedostawaniem się kurzu do urządzenia.

5)

Chroń drukarkę przed zakłóceniami spowodowanymi przez prąd statyczny, pole elektryczne lub magnetyczne.

Drukarka atramentowa - drukuj jak o życie!

Jeśli chcesz usłyszeć (a raczej przeczytać) prostą radę przynoszącą skuteczną profilaktykę, która pozbawi cię troski o drukarkę atramentową, brzmi - jakkolwiek to wygląda paradoksalnie - nie przestań drukować. Dzięki temu unikniesz jednej z najczęstszych wad, które występują w drukarkach atramentowych: Zatkanej, zaschniętej tryski.

udrzba-4-nahled2.jpg

Naturalną właściwością atramentu jest wysychanie. Odparowanie wody, która normalnie służy do rozcieńczania atramentu (jest jednym z jego składników), może nastąpić po około trzech tygodniach, dlatego zaleca się używanie drukarki przynajmniej raz w tygodniu. Temperatura i wilgotność otoczenia również wpływają na wysychanie. Jeśli dysze już zatkane, można rozpoznać po niskiej jakości druku, na przykład wyblakłych kolorach. Wiele modeli ma również programy diagnostyczne, które mogą wykryć prawdziwą przyczynę problemu.

Nie ma nad to mieć czystą głowę

Marzeniem wielu z nas jest podjęcie pracy, która nie jest wyczerpująca psychicznie, stresująca ani wymagająca osobistej odpowiedzialności. Praca, która zwykle nie kończy się wypaleniem. Krótko mówiąc, jak to się mówi: mieć trzeźwą głowę. Ale posiadanie czystej głowy jest również opłacalne w przypadku drukarek, więc jeśli chcesz, aby Twoje wydruki były naprawdę tego warte.

Głowice drukujące mogą być:

  • wymienne (umożliwia łatwe wyjęcie z drukarki),
  • ściśle zintegrowany z drukarką,
  • integralną częścią wkładu drukującego. W takim przypadku po wymianie całej kasety wymieniona jest również głowica drukująca.

Pierwszym narzędziem do czyszczenia głowic drukujących jest oprogramowanie zaprogramowane do tego celu. Zwykle jest częścią sterownika określonego modelu drukarki. W większości przypadków można go znaleźć w elemencie Właściwości drukarki. To najłatwiejszy i najszybszy sposób rozwiązania problemu z drukowaniem o niskiej jakości. Nowoczesne urządzenia wyposażone w funkcję automatycznego samoczyszczenia, która uruchamia się, gdy oprogramowanie drukarki oceni, czy konieczne jest wykonanie konserwacji głowicy drukującej.

udrzba-5-nahled2.jpg

Nie wszystko da się dziś zrobić jednym kliknięciem (choć wielu nastolatków by to doceniło), wciąż jest szereg czynności, które - z własnej woli lub niechętnie - musimy wykonać ręcznie. Wyobraź sobie, jak fajnie jest pobrać prostą aplikację do wykopania kanału. Wtedy wystarczyłoby wybrać ikonę kilofa w telefonie komórkowym, dotknąć i… Ale marzenie zostawmy marzeniom, bo - jak mówi klasyk - praca jest szlachetna. W szczególności ma na myśli pracę ręczną.

Dzieje się tak również w przypadku czyszczenia głowic drukarek specjalnym płynem do czyszczenia. Musisz ręcznie nałożyć go na cartridge, aby zwolnić wysuszone dysze.

Oddzielną głowicę drukującą można następnie wyczyścić alkoholem izopropylowym. Nie zaleca się stosowania jakichkolwiek innych substancji, istnieje ryzyko uszkodzenia drukarki poprzez korozję powierzchni głowicy drukującej.

Przed czyszczeniem odłącz drukarkę i pozwól jej ostygnąć przez kilka minut. Jeśli konstrukcja drukarki na to pozwala, możemy wtedy wyjąć wkład drukujący i użyć zwykłej wody do wyczyszczenia głowicy drukującej, która delikatnie nasiąka zaschnięty atrament.

Regulacja głowicy drukującej - każda według własnego gustu

Głowica drukarki musi być nie tylko czysta, ale także odpowiednio wyregulowana, jeśli chcemy, aby służyła nam przez długi czas i wiernie. Podczas regulacji należy ściśle przestrzegać instrukcji dołączonej do określonego produktu; praktycznie nie ma jednej instrukcji, której można by użyć we wszystkich modelach, ponieważ każda drukarka jest zaprojektowana inaczej,.

Wystarczająca jakość atramentu, aby zapobiec przyszłym problemom

Dodatkowe trudności techniczne może powodować brak tuszu w kasecie. W takim przypadku należy wymienić. Nigdy nie drukuj „na próżno ”, można by w ten sposób spalić  głowicę drukującą. Jej wymiana jest dość droga i często przez to nieopłacalna, dlatego lepiej kupić nową drukarkę. Unikaj także atramentów niskiej jakości, tani atrament jest podatny na wysychanie i na pewno nie przyniesie korzyści Twojej drukarce. Nie opłaca się oszczędzać, daj pierwszeństwo oryginałom lub jakościowym zamiennikom do drukarek od renomowanych dostawców.

Drukarki laserowe = połowa problemu

Ten typ drukarki wymaga również stosowania wysokiej jakości tonerów, ponieważ ma to również duży wpływ na jej żywotność. Oczywiście producenci drukarek zalecają używanie oryginalnych tonerów, ale kompatybilne tonery, które znacznie tańsze, mogą być również używane bez żadnych problemów. Ale zawsze znajdź wiarygodnego sprzedawcę.

Ponieważ toner - w przeciwieństwie do atramentu - nie wysycha, tego typu urządzenie jest łatwiejsze w utrzymaniu niż drukarka atramentowa. Dlatego nie ma znaczenia, czy nie drukujesz przez długi czas. Jednak nawet drukarka laserowa czasami wymaga oczyszczenia wkładów z tonerem z pozostałości proszku.

pitva-tonera-1-nahled2.jpg

Zanim zaczniesz, upewnij się, że drukarka jest ponownie odłączona. Szczególnie pozwól drukarce ostygnąć. Następnie możesz usunąć toner i wyczyścić go alkoholem izopropylowym. Zawsze używaj niestrzępiącej się szmatki. Może to spowodować niezły bałagan wewnątrz drukarki.

Czy też umieszczasz go za szkłem, aby go nie przegapić? Absolutnie nie!

Dbaj o własne bezpieczeństwo podczas konserwacji drukarki. Konieczne jest ostrożne obchodzenie się z tonerami, ryzykujemy nie tylko popryskanie skóry szkodliwym proszkiem, ale także jego wdychanie.

Przede wszystkim jednak korzystaj w pełni z drukarki, zwłaszcza w okresie gwarancyjnym. W pełni przetestujesz, i jeśli będziesz miał jakieś problemy, możesz spokojnie złożyć reklamację. Nie warto po prostu na nią patrzeć. To nie jest obraz święty.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym