Toner, cartridge, bęben optyczny… lub gdy drukowanie jest dla Ciebie oczywistym wyborem

10. 8. 2020

10. sierpnia 2020, 10:00 | Nowoczesne drukarki działają na zasadzie różnych technologii. Niektóre wiarygodne, inne mniej. Z niektórymi stracisz pieniądze, z innymi zaoszczędzisz niezłą kwotę. Jednak, co najważniejsze, żadna z drukarek lub kopiarek nie obejdzie się bez wkładu. Gdy skończy się wkład i musimy go wymienić, trzeba wiedzieć, co kupić. Tusz lub toner w proszku? Jaka jest różnica między nimi? Czy znasz terminy takie jak cartridge lub toner i wiesz dokładnie, co one oznaczają? I czy połączenie słów bęben optyczny coś dla Ciebie znaczy? Jeśli nie, nadszedł czas, aby to naprawić.

Wkłady

Termin wkład w świecie druku oznacza:

  1. sam proszek tonerowy, który za pomocą elektryczności statycznej uzyskuje podobne właściwości do cieczy,
  2. tusz bez pojemnika z tuszem, tj. zasadniczo niezapakowany nośnik, którym może być toner lub pojemnik z tuszem. Wadą tuszu jest tendencja wysychania farby i rozpijania farby w wilgotnym otoczeniu.

Kaseta z tonerem (toner) do drukarki laserowej

W skrócie można również użyć terminu kaseta z tonerem lub toner. Pod względem technicznym ten wymienny typ kasety drukarskiej składa się z kilku elementów. Te przedstawiają ciało tonera, ścierkę, pieczątkę, chip i inne części. 

Kaseta z tonerem składa się z suchego drobnoziarnistego proszku składającego się z cząstek o wielkości od 5 do 30 mikronów. Aby zwiększyć zamieszanie, czasami nazywane jest również tonerem. W przeszłości do jego produkcji stosowano węgiel z dodatkami barwiącymi lub pigmentującymi, obecnie zwykle stosuje się syntetyczne polimery, magnesowalne tlenki metali, wosk polipropylenowy i inne składniki. Skład proszku z tonerem sprzedawany przez jego producentów jest inny, nie tylko dla drukarek różnych marek. Skład tonera w proszku różni się również dla różnych modeli drukarek tego samego producenta. 

Mieszanie i kombinacje kolorów w drukarkach laserowych najczęściej oparte na tak zwanym modelu drukowania CMYK, który składa się z czterech podstawowych kolorów: 

C = Cyan,

M = Magenta,

Y = Yellow (żółty),

K = BlacK, resp. Key Plate (czarny).

Te kolory następnie składane z pożądanego odcienia na bębnie światłoczułym, a powstały obraz jest przenoszony na papier.

rozdiel-1-nahled2.jpg

Bęben optyczny (bęben drukujący, bęben światłoczuły)

Bęben optyczny jest wyposażony w światłoczułą warstwę półprzewodnikową. Na wałek nakłada się proszek, który obciska się na papierze. Aby następnie pozostać na papierze, należy je utrwalić; odbywa się to pod wpływem ciepła i ciśnienia. Tonerowy proszek, który nakłada się na bęben, jest wtedy w tonerowej kasecie, która, jak wyjaśniono powyżej, jest swego rodzaju zbiornikiem tego wkładu.

Nawet bębny optyczne mają ograniczoną żywotność i wymagają terminowej wymiany. Właściwy moment zna każdy użytkownik po prostu, w większości już obecne modele drukarek potrafią na ten fakt zwrócić uwagę same.

rozdiel-2-nahled2.jpg

Oprócz drukarek laserowych tonery stosuje się także w drukarkach LED czy kopiarkach. Zasada druku polega na tym, że proszek tonerowy za pomocą pola elektrycznego i wiązki lasera nakłada się najpierw na cylinder optyczny, a za jego pośrednictwem na papier. Nanoszenie proszku odbywa się pod wysokim ciśnieniem i w temperaturze około 120 - 180 ° C.

Można kupić oryginalne tonery od producenta sprzętu, ewentualnie tonery kompatybilne. Te produkowane przez inną firmę, ale w urządzeniu można z nich korzystać zupełnie bez problemu. Jakość druku jest porównywalna, ryzyko uszkodzenia urządzenia nie grozi.

Toner w porównaniu z tuszowanymi kasetami zapewnia użytkownikowi dłuższą trwałość. Cena zakupu drukarki laserowej i samych tonerów jest z reguły wyższa. Mimo to druk z nimi w dłuższej perspektywie czasowej wychodzi taniej dzięki temu, że z jedną tonerem w porównaniu z kasetą atramentową wydrukujesz większą liczbę stron. Tonery wykorzystywane raczej do druku biurowego.

(Ink Cartridge) Cartridge czyli kaseta z tuszem (Ink Cartridge)

Termin ten odnosi się do pojemnika z tuszem, w tym głowicy drukującej z dyszami i niezbędnej elektrotechniki. Niektóre kasety zawierają także chip, za pomocą którego cartridge komunikuje się z drukarką, kopiarką lub urządzeniem wielofunkcyjnym.

Jeśli chip wykryje niski poziom tuszu, przekazuje informację drukarce lub innemu peryferyjnemu urządzeniu wyjściowemu, które następnie przekazuje za pomocą sygnału optycznego użytkownikowi. Kaseta atramantowa (tusz) się więc (kto by tego oczekiwał???!) używa w drukarkach atramentowych.

Również w tym przypadku do wydruku stosuje się model drukarski CMYK, który pozwala namieszać pożądany odcień kolorów. Cartridge można wtedy odświeżyć, wymieniając całą (albo oryginalną, albo alternatywną od innego producenta), ewentualnie uzupełniając tuszem za pomocą dodatkowego zestawu (Refill kit), który zawiera odpowiednie narzędzia i kolory. Uzupełnianie tuszów oferuje także wiele firm.

W praktyce druk działa tak, że mikroskopijne krople (35 pl) tuszu pod ciśnieniem wystrzeliwane z głowicy drukarki. Z dużą prędkością i przy pomocy dysz krople te są rozpylane na papier. Obecnie do nakładania tuszu stosuje się trzy różne technologie: Druk termiczny, piezoelektryczny i wosk.

Cartridge dobiera się z jednej strony w zależności od tego, czy potrzebujemy tylko czarnego czy też kolorowego tuszu, dalej w zależności od objętości i od wydajności. Pojemność wkładu może wynosić nawet 70 ml. Pod pojęciem wydajności można sobie w uproszczeniu wyobrazić, ile kartek papieru jednorazowego napełnienia wydrukujesz. Liczba ta może wynosić od kilku do kilkuset tysięcy stron. Drukarki atramentowe znajdują zatem zastosowanie głównie w gospodarstwie domowym.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Słownik drukarki lub pojęcia bez których przy drukowaniu sobie nie poradzisz

Branża druku jest bardzo zróżnicowana i zawiera wiele słów, zarówno oficjalnych jak i slangowych, które są charakterystyczne właśnie dla...

30. 10. 2017  Przeczytaj cały artykuł »

uvod

Co oznacza rozdzielczość DPI podczas drukowania i jak wybrać odpowiednią drukarkę?

Większość kupujących wybiera drukarkę domową lub biurową według ceny, podczas gdy mniejszość patrzy na szybkość drukowania i zużycie...

14. 6. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe