Autopsja drukarki atramentowej: Funkcje i wady ważnych elementów

26. 10. 2020

26. października 2020, 10:00 | Naciskasz przycisk i niczym magiczna różdżka jedynki i zera przepływają z komputera do drukarki. W jednej chwili materializuje dokument elektroniczny na czystym, pachnącym papierze. Prawdopodobnie jest jasne, że w plastikowym pudełku nie ma małego zielonego skarzata, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak działa drukarka? Z jakich części się składa i jaką rolę odgrywają poszczególne komponenty w każdym zadaniu drukowania? A jeśli coś pójdzie nie tak? Która część drukarki może być odpowiedzialna za usterkę? Zajrzyj z nami pod maskę drukarki atramentowej!

Drukarki, których używamy obecnie w domu i biurze, nie już tylko urządzeniami drukującymi. to zazwyczaj urządzenia wielofunkcyjne, które mogą również skanować i kopiować, mogą łączyć się z Internetem, mają łącze Bluetooth oraz różne gniazda na karty pamięci i wejścia USB. W tym artykule skupimy się na stałych komponentach sprzętowych, których drukarki potrzebują do swojego głównego zadania - drukowania.

Różnica między drukarką laserową a atramentową

Główna różnica między drukarką laserową a atramentową polega na technologii nanoszenia farby na papier. Podczas gdy farba w drukarce laserowej ma postać suchego proszku i jest nakładana na bęben drukarski, z którego jest drukowany na papierze, wkład atramentowy jest napełniany płynnym tuszem, który jest wtryskiwany bezpośrednio na papier. Dlatego wnętrza drukarek laserowych znacznie różnią się od wnętrz drukarek atramentowych.

pytva-1-nahled2.jpg

Wgłąd do wnętrza drukarki atramentowej.

Jeśli korzystasz z drukarki atramentowej w domu lub w biurze, prawdopodobnie miałeś już zaszczyt zajrzeć do jej wnętrz. Przynajmniej przy okazji wymiany tuszów - czy zauważyłeś jakieś widoczne elementy drukarki?

Głowica drukująca

To urządzenie jest sercem drukarki atramentowej. Głowica drukująca wtryskuje na papier miniaturowe kropelki ciekłego atramentu z odległości około 1 mm z prędkością do 100 km/h za pomocą dysz. Zastosowany system aktywacji drukarki atramentowej różni się w zależności od producenta drukarki - termiczną metodę atramentowania ze względu na jej nagrzewanie stosują firmy Brother, Canon i HP. Firma Epson stosuje w swoich urządzeniach techniki druku piezoelektrycznego, w których kolorowe kryształy zmieniają stan w odpowiedzi na napięcie elektryczne.

Wady głowic drukujących

Wysychanie głowicy drukującej nie jest wadą w prawy sensie, ponieważ wynika to z dłuższego odstępu czasu, gdy drukarka nie była używana. Zwykle po kilku tygodniach bezczynności głowicę drukującą należy wyczyścić. Drukarki mają swój własny tryb czyszczenia głowicy drukującej, za jej uruchomienie odpowiadają sterowniki drukarki, w przypadku awarii ich mechanizmu tryb czyszczenia można również uruchomić ręcznie. Użytkownik drukarki może łatwo stwierdzić problem z suchą głowicą drukującą - na drukowanym dokumencie pozostają smugi z zatkanych dysz.

Podczas częstych długich przerw w użytkowaniu drukarki zdarza się, że głowica drukująca nie wytrzymuje dalszego czyszczenia i wymaga wymiany. Przyczyną wymiany może być również proste mechaniczne zużycie podczas użytkowania. Termiczne głowice drukujące zużywają się szybciej niż piezoelektryczne z powodu naprężeń termicznych.

Wymiana głowicy drukującej drukarki

W niektórych modelach drukarek głowica drukująca jest częścią wkładów atramentowych - dlatego jest wymieniana za każdym razem, gdy zmieniasz kolory w drukarce. Większość modeli ma łatwą do wymiany głowicę drukującą, a po zakupie części zamiennej wykwalifikowany i doświadczony użytkownik może samodzielnie wymienić. Drukarki Epson zwykle mają wbudowaną głowicę drukującą, a jej wymiana to zadanie dla wyspecjalizowanej usługi.

Silnik krokowy drukarki

Drukowanie dokumentów i zdjęć wymaga precyzyjnego ruchu głowicy drukującej po listwie stabilizującej oraz delikatnych przesunięć papieru, na którym jest drukowana. Ruch poszczególnych elementów zapewniają silniki krokowe, które w stanie bardzo delikatnie przesuwać głowicę lub papier za pomocą kół zębatych. Na jeden obrót silnik krokowy ma również 200 pozycji, w których może się zatrzymać, dzięki czemu głowica drukująca może wydrukować nawet najmniejsze szczegóły.

Wady silników krokowych

Silnik krokowy zwykle żartobliwie przeżywa drukarkę. Wręcz przeciwnie, często jest to powód, dla którego wszelkiego rodzaju majsterkowicze zbierają niedziałające lub przestarzałe drukarki. Silniki krokowe napędzają zbudowane w domu maszyny CNC lub drukarki 3D.

pytva-2-nahled2.jpg

Silnik krokowy drukarki zapewnia precyzyjny ruch głowicy drukującej, jak również posuwanie się papieru w drukarce.

Podajnik papieru

Papier do zadrukowania jest umieszczony na tacy papieru. Stamtąd jeden arkusz po drugim przesuwa podajnik papieru, którym jest jedna lub więcej plastikowych rolek napędzanych silnikiem krokowym. Aby to urządzenie działało prawidłowo, konieczne jest użycie papieru określonego przez producenta drukarki (odpowiedni rozmiar i gramatura) oraz dokładne załadowanie go do zasobnika w równym stosie. Istotną częścią podajnika jest wkładka rozdzielająca, która zapewnia, że ​​drukarka pobiera jednorazowo tylko jeden arkusz papieru.

Wada: Drukarka nie podaje papieru

Istnieje wiele powodów, dla których drukarka nie podaje papieru. Najczęściej jest to zabrudzony mechanizm podajników, ale mogą też wystąpić uszkodzenia mechaniczne. W pierwszym przypadku powinno wystarczyć oczyszczenie bębna i kół zębatych z kurzu. W tym drugim przypadku upewnij się, że żaden papier ani nic innego nie jest zakleszczone między rolkami lub bokami kół zębatych. Jeśli zakleszczonego przedmiotu nie można łatwo usunąć, lepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem.

Wada: Drukarka podaje więcej kartek papieru jednocześnie

Jeśli drukarka podaje kilka arkuszy jednocześnie, może występować problem z oprogramowaniem - upewnij się, że w ustawieniach drukowania wybrano odpowiednią gramaturę papieru. Jeśli wszystko jest w porządku, prawdopodobnie podkładka rozdzielająca jest zużyta i trzeba będzie wymienić.

Jednostka sterująca

Mózgiem drukarki to płyta obwodów drukowanych, która odpowiada za komunikację między komputerem a drukarką i wykorzystuje sterowniki do sterowania pracą silników krokowych i głowicy drukującej. Urządzenie sterujące łączy z głowicą drukarską płaski kabel o długości wystarczającej do skopiowania ruchu głowicy drukarskiej. Jednostka sterująca sprawdza również działanie innych elementów elektronicznych drukarki, takich jak wskaźniki LED stanu drukarki, panel sterujący z przyciskami, wyświetlacz czy źródło zasilania

pytva-3-nahled2.jpg

Na zdjęciu widać jednostkę sterującą drukarką z płaskim kablem.

Błąd jednostki sterującej

Rozwiązywanie problemów ze sterownikami drukarek atramentowych jest w rękach ekspertów. Takie uszkodzone urządzenie zwykle odmawia drukowania, często nie daje się nawet włączyć.

Jeśli drukarka nadal nie reaguje po naciśnięciu przycisku zasilania po jej podłączeniu, może to oznaczać, że przewód zasilający jest uszkodzony. Wymieniając go, można łatwo stwierdzić, czy wystąpiła usterka w kablu, czy gdzieś wewnątrz drukarki. Jeśli drukarka włącza się, ale odmawia drukowania, może to oznaczać odłączenie kabla taśmowego prowadzącego do głowicy drukującej. Jeśli jest łatwo dostępny, można spróbować go ponownie podłączyć. W każdym razie najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem i pozostawić naprawę specjalistom.

Powiązane produkty

3+1 GRATIS
- 39%
CANON BCI-21 (0954A002) - Tusz TonerPartner PREMIUM, black (czarny)
Do jakich drukarek jest to odpowiedni produkt?
Czarny10ml 63,30 gr / ml TonerPartner W magazynie

10,32 zł

6,33 zł
5,15 zł bez VAT
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 5,71 zł
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Drukarki laserowe i atramentowe: Czym się różnią?

Jeśli wybierasz drukarkę, prawdopodobnie będziesz rozważał zakup pomiędzy laserem a atramentem – dwoma najczęściej używanymi typami...

7. 11. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Drukarka laserowa od A do Z: jak działa

Jeśli stoczyłeś już „walkę“ drukarka laserowa kontra atramentowa i jako zwycięzcę wybrałeś tę pierwszą, możesz być ciekawy, jak działa to...

2. 5. 2018  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe