Jak urządzić biuro, żeby się w nim dobrze pracowało?

07. 2. 2022

6. lutego 2022, 19:18 | Zakładasz nowe biuro lub zastanawiasz się, co zrobić z obecnym, aby Ci się lepiej pracowało? Zdecydowanie tych rzeczy nie powinno ci w biurze zabraknąć.

Jak urządzić biuro?

O czym powinno się pamiętać przy urządzaniu biura? Sprawdź najważniejsze elementy?

Biurko

Biuro bez biurka jest jak staw bez wody. Ale zanim wybierzesz swoje, pomyśl o wszystkim, czego będziesz potrzebować, aby wygodnie je dopasować. Do podstawowego wyposażenia z pewnością będzie należał laptop lub komputer stacjonarny (który umieścisz na stole lub pod nim, żeby do niego ciągle nie kopać i wygodnie zaciągnąć do niego wszystkie potrzebne kable).

Inną decyzją będzie to, czy do pracy wystarczą Ci jeden czy dwa monitory, które uzupełnisz o klawiaturę, mysz z podkładką, artykuły biurowe, czy stację dokującą i inny sprzęt lub miejsce do robienia notatek czy przechowywania dokumentów. To wszystko zajmuje dużo miejsca! Dlatego policz wszystko z góry i wybierz wystarczająco duży stół, aby wygodnie to wszystko pomieścić.

Aby uniknąć bólu pleców, głowy lub kończyn górnych, upewnij się, że wszystko na stole jest w zasięgu ręki. Nie musisz więc sięgać po coś, z czego często korzystasz (np. klawiaturę, mysz, telefon, szklankę z wodą).

Wskazówka: Czy masz brudny monitor, i już niczego nie możesz przeczytać? Najwyraźniej czas wyczyścić monitor. Nie daj szansy smugom i utrzymuj ekran w taki sposób, aby brud nie przeszkadzał Ci w pracy. W ten sam sposób zwróć uwagę na reprezentacyjny wygląd swojego biura i regularnie wycieraj w nim kurz odpowiednimi środkami higienicznymi.

Lokalizacja biurka w biurze

Po wyborze biurka pojawia się pytanie, gdzie je ustawić. W wielu biurach biurka stoją pod ścianą, często ze względu na niewielką powierzchnię pomieszczenia. Ale jeśli usiądziesz plecami do drzwi, możesz czuć się nieswojo, co często prowadzi do utraty produktywności i dobrego samopoczucia. Metoda Feng Shui zaleca więc ustawienie stołu tak, aby mieć ścianę za sobą i patrzeć w stronę drzwi (jest to idealne miejsce dla biur i biur z niewielką liczbą osób, w większych biurach prawdopodobnie będziesz musiał się pogodzić z przydzielonym miejscem).

Jeśli nie masz tak dużo miejsca w biurze, postaraj się przynajmniej częściowo wydobyć promienie słoneczne z najbliższego okna. Światło powinno płynąć do praworęcznego z lewej strony, leworęcznego z prawej. Unikaj umieszczania monitora przed oknem lub pod kątem, który odbija światło. Również podczas pracy wieczorowej nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu biurka, czy to światłem w pokoju, czy lampą bezpośrednio na stole.

Krzesło biurowe

W pracy spędzasz dużo czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać krzesło, do którego będziesz chętnie wracać i na którym wygodnie usiądziesz. Podstawą jest wybór krzesła lub fotela z wysokim oparciem, które zapewnią dostateczne podparcie. Jeśli Twój stół jest za wysoki (tzn. nie możesz sięgnąć stopami do podłogi) i nie możesz dopasować go do swojego wzrostu, wypełnij krzesło podnóżkiem.

Pamiętaj, że długie sesje nienaturalne dla ludzkiego kręgosłupa. Negatywny wpływ siedzącej pracy można złagodzić różnymi metodami, wybierając odpowiednie krzesło i odpowiednio siedząc. Odpowiednie krzesło biurowe odciąży Twoje krążki międzykręgowe i sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo i energicznie w pracy. Jeśli jednak chcesz uniknąć komplikacji zdrowotnych, uwzględnij również wystarczająco dużo aktywnych ćwiczeń w swoich dniach.

Wskazówka: Nadal wahasz się, które krzesło biurowe lub fotel jest dla Ciebie najlepszy? Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać krzesło biurowe.

Bez drukarki ani krok

Choć wiele rzeczy przenosi się do środowiska online, drukarka nadal jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego biura. Nawet dążenie do absolutnej cyfryzacji firmy i przejście na przechowywanie online nie oznacza, że ​​czasami nie będziesz potrzebować drukowanej umowy, dokumentów ze spotkania lub innych dokumentów. Wielu Twoich klientów lub dostawców może nadal działać ściśle „offline”, a jeśli chcesz ich zachować, z pewnością użyjesz drukarki do wydrukowania faktury lub paragonu. Wiele firm przechowuje swoje dokumenty w formie cyfrowej i fizycznej jako kopię zapasową.

Zastanawiasz się, która drukarka będzie dla Ciebie najlepsza? Doradzimy również, jak wybrać drukarkę do biura.

Wskazówka: Długie dni pracy wymagają zachęty w duchu i etyki pracy. Zafunduj sobie chwilę spokoju w zgiełku pracy lub wesprzyj swoją produktywność pyszną herbatą lub kawą z porcją niezbędnej kofeiny.

Dokumenty i znowu dokumenty

Uporządkuj wszystko, co masz w swoim biurze. Tylko wtedy będziesz wiedział, gdzie sięgnąć, gdy ktoś będzie chciał otrzymać od Ciebie konkretny dokument lub raport. Postaw na pomocników archiwizujących, dzięki którym w jednym miejscu będziesz mieć wszystkie dokumenty i inne ważne formularze, rachunki czy zaświadczenia. Aby uzyskać jeszcze łatwiejszy i szybszy przegląd, nie bój się używać różnych kolorowych segregatorów i folderów.

A co z dokumentami, których już nie potrzebujesz? Zdecydowanie nie wyrzucaj ich po prostu do kosza, możesz przypadkowo spowodować wyciek poufnych informacji. Lepiej rozdrobnić je na niszczarce przed wyrzuceniem.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

5 wskazówek, jak wybrać odpowiednie krzesło lub fotel biurowy

Siedzący tryb pracy staje się coraz bardziej rozpowszechniony. Jeśli siedzisz w biurze 8 godzin dziennie (prawie 2000 godzin rocznie), nie...

3. 5. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Jak czyścić monitor: instrukcje dotyczące bezpiecznej obsługi

Dla wielu z nas monitor komputerowy jest jednym z głównych narzędzi pracy, nad którymi każdego dnia spędzamy wiele godzin. Aby nasz „widok”...

13. 9. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe