5 wskazówek, jak wybrać odpowiednie krzesło lub fotel biurowy

03. 5. 2021

3. maja 2021, 10:00 | Siedzący tryb pracy staje się coraz bardziej rozpowszechniony. Jeśli siedzisz w biurze 8 godzin dziennie (prawie 2000 godzin rocznie), nie możesz obejść się bez dobrego krzesła biurowego. Złe siedzenie ma niszczący wpływ na organizm ludzki. Powiemy Ci, jak wybrać krzesło (lub fotel), które będzie służyło Twojemu zdrowiu - a nie przeciwko niemu.

Na rynku występują znaczne różnice między krzesłami i fotelami biurowymi i nawet najtańszy produkt powinien posiadać certyfikat jakości. Oznacza to, że produkt spełnia minimalne wymagania ergonomiczne określone przez normy

Jak wybrać odpowiednie krzesło lub fotel biurowy - kilka wskazówek czym się kierować

Przy wyborze kieruj się prostą zasadą: im więcej godzin siedzisz na krześle, tym większej jakości powinno być. W przeciwnym razie ryzykujesz chroniczny ból pleców, bóle głowy, a nawet trwałe uszkodzenie kręgosłupa i krążków międzykręgowych. Czym kierować się przy wyborze?

1) Krzesło czy fotel?

Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, ile godzin dziennie przy pracy siedzisz. Od tego więc zależeć czy wybierzesz fotel, czy raczej sięgniesz po krzesło.

Fotele biurowe cięższe i zwykle reguluje się tylko nachylenie i wysokość oparcia. Fotele pełnią przede wszystkim funkcję reprezentacyjną - często mają tapicerowaną, hermetyczną powierzchnię, co jest problemem szczególnie latem. Ich ergonomia też nie jest idealna, dlatego fotele nie nadają się na dłuższe siedzenie (powyżej 2 godzin dziennie).

Z kolei krzesła biurowe mniejsze i dużo bardziej elastyczne (zwłaszcza te z mechaniką asynchroniczną - patrz poniżej). Ustawiając szereg elementów, możesz dopasować krzesło do swojego ciała, dzięki czemu nadaje się do zwykłej praktyki biurowej. Dobre krzesło jest również ważne, jeśli już cierpisz na dolegliwości lub choroby kręgosłupa czy układu mięśniowo-szkieletowego - stosując go zapobiegniesz pogłębieniu się problemów zdrowotnych.

2) Nośność

Wybierz krzesło lub fotel w zależności od swojej wagi. Standardowe krzesła i fotele biurowe mają nośność do 120 kg, ale na rynku dostępne również produkty wytrzymujące obciążenie do 150 kg. Te solidniejsze krzesła mają zwykle również duże pojedyncze elementy, więc nadają się również dla wysokich osób (patrz poniżej).

istock-1148496197.jpg

3) Rodzaj mechaniki

W ostatnich latach standardem stały się dwa typy mechaniki - synchroniczne i asynchroniczne.

Dzięki mechanizmowi synchronicznemu (z którego korzystają również fotele) oparcie jest połączone z siedziskiem. Podczas pochylania krzesło odchyla się do tyłu i kopiuje pozycję ciała lub można je unieruchomić w określonej pozycji. Dla produktów wyższej jakości można również ustawić tzw przeciwwagę, czyli siłę, z jaką będzie działać na Twoje plecy.

Mechanizm synchroniczny pozwala na ergonomiczne siedzenie, ale nie ma takich opcji dostosowywania. Tutuj nie jest możliwa np. regulacja wysokość oparcia lub głębokość siedziska (patrz poniżej).

Asynchroniczny mechanizm umożliwia niezależną regulację siedziska, pochylenia oparcia oraz wysokości krzesła za pomocą trzech dźwigni. Możesz dostosować krzesło do swoich potrzeb (ten typ mechaniki praktycznie nie istnieje na niektórych krzesłach).

A co praca na stojąco?
Przy pracy biurowej nie trzeba tylko siedzieć. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się stoły pozycjonujące, które umożliwiają przy pracy stać. Przeczytaj artykuł: 7 zalet które przyniesie ci praca przy stole pozycjonującym.

4) Możliwość regulacji poszczególnych części

Jak piszemy powyżej, wskazane jest, aby poszczególne części ustawić dokładnie dla siebie. Najlepiej jest najpierw wypróbować krzesło w sklepie. Przekonasz się, czy produkt naprawdę Ci odpowiada i jednocześnie spróbujesz wyregulować krzesło. Z jakich składników się składa?

Siedzisko - element przeznaczony do siedzenia. Wybierz krzesło z siedziskiem, które możesz wygodnie dopasować na szerokość bez wypychania oparcia z bioder.

W przypadku krzeseł asynchronicznych siedzisko można przesuwać do przodu i do tyłu, zwykle w zakresie ± 5 cm od osi. Wyreguluj siedzenie tak, aby między końcem siedzenia a kolanami było kilka centymetrów wolnej przestrzeni; jednocześnie należy oprzeć biodra na oparciu.

Istnieje również możliwość regulacji wysokości siedziska za pomocą dźwigni. Powinien być wystarczająco wysoki, aby nogi były ustawione pod kątem prostym do kolan.

Oparcie - element podtrzymujący plecy. Powinien kopiować linię kręgosłupa i umożliwiać wygodne siedzenie. W przypadku niektórych produktów jego wysokość jest regulowana. Oparcia klasycznych krzeseł można wysunąć do 67 cm od podłoża (mierzone od dolnej krawędzi oparcia); jeśli mierzysz więcej niż 190 cm, spójrz na oparcia z większym zasięgiem.

Podparcie bioder - zmniejsza napięcie w biodrach. Może być:

  • regulowane - przesuwa się wzdłuż mechanizmu osiowego,
  • nadmuchiwane - nadmuchujesz go za pomocą gumowygo balona.

Zagłówek - zwykle można go regulować na wysokość, działa jako profilaktyka przeciążeń odcinka szyjnego kręgosłupa; nie jest częścią wszystkich fotel i krzeseł

Podłokietniki - element podtrzymujący łokcie. Powinny być ustawione tak, aby nie opierać na nich nadgarstków. W zależności od rodzaju krzesła biurowego, podłokietniki można regulować we wszystkich trzech różnych kierunkach (podłokietniki 3D). Niektóre można również uchylić (podłokietniki 4D).

Jak prawidłowo siedzieć?
Regulowane krzesło biurowe niewiele ci pomoże, jeśli nie wiesz, jak z niego prawidłowo korzystać. Niezbędne informacje zamieściliśmy w artykule o tym, jak prawidłowo siedzieć przy komputerze.
Możesz również znaleźć przydatne artykuły na temat ćwiczeń w biurze, aby pozbyć się bólu pleców i głowy.

5) Materiał krzesła

Ważnym elementem jest również materiał, z jakiego jest krzesło czy fotel wykonane. Ich zalety i wady podsumowano w poniższej tabeli - ale zawsze sięgaj po materiał, który nie jest dla Ciebie nieprzyjemny.

materiał

zalety

niedogodności

skóra/imitacja skóry

jest reprezentatywny, łatwy do czyszczenia i stosunkowo odporny na odarcie

nie oddycha, jest droższy niż inne pokrowce, nie nadaje się do dłuższego siedzenia

tekstylia

oddychający materiał (zwłaszcza siateczka), zimą gromadzi ciepło

trudniejsza konserwacja w przypadku zabrudzenia, po czyszczeniu krzesła nie można używać przez kilka godzin

Pianka z pamięcią

zapamiętuje kształt Twojego ciała (idealny do ergonomicznego siedzenia)

trudniejsze do czyszczenia, mniej oddychające

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Żyj zdrowo mając siedzącą pracę: lista ćwiczeń w biurze

Ludzkie ciało jest stworzone do ruchu, ale wytłumacz to ludziom w dzisiejszych czasach przy siedzącym trybie życia. Może Ty również...

10. 6. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Zdrowe siedzenie przy komputerze to żadna sztuka

Cyfrowe czasy zmieniły nasze nawyki, nie odrywamy wzroku od monitorów, krzesła biurowe na stałe przyrosły nam do miejsca, w którym plecy...

10. 6. 2019  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe