Zdrowe siedzenie przy komputerze to żadna sztuka

Cyfrowe czasy zmieniły nas w biurowe lenie, które prawie nie odrywają wzroku od monitorów. Biurowe krzesła na stałe przyrosły nam do miejsca, w którym plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Poruszamy się coraz mniej, a jeśli już to z gracją słonia w składzie porcelany i prędkością leniwca. Boli nas całe ciało i brakuje nam ruchu na świeżym powietrzu. Minęły już czasy, gdy nasi przodkowie z parą wołów orali swoje małe urodzajne pole. Dziś to para wołów orze z nami. Przy czy być stale fit nie jest tak trudne,wystarczy przestrzegać podstawowych zasad. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zdrowo siedzieć przy komputerze!

Wspaniale jest położyć się na plecach,

śpiewał kiedyś Karel Zich. Ale to nie zawsze musi być prawda. Ponieważ ból kręgosłupa jest jednym z wielu problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić jako konsekwencja długotrwałego nieprawdiłowego siedzenia przy komputerze. Do pozostałych problemów zdrowotnych, z którymi często spotyka się 90% ludziwykonujących tzw. pracę siedzącą, zaliczają się:

 • urazy wynikające z powtarzającego się obciążenia organizmu (Repetitive Strain Injury czyli RSI), które zalicza się do najczęstszych przyczyn tzw. łokcia tenisisty,
 • bóle szyi i kręgosłupa szyjnego, zapalenie ścięgien i przyczepów mięśniowych w wyniku asymetrycznego obciążenia określonej grupy mięśni lub punktów mięśni,
 • bóle rąk, zwłaszcza pochewek ścięgien w nadgarstku i łokciu,
 • osłabione mięśnie ramion,
 • skurcze i bóle kończyn dolnych w wyniki ich złego ukrwienia,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • chroniczne bóle głowy,
 • długotrwałe uczucie zmęczenia,
 • zmęczone oczy i późniejsze pogorszenie wzroku.

 

sedenie-za-pc-nahled2.jpg

 

Sztywna i nienaturalna pozycja ciała i przewaga statycznego obciążenia nad wystarczającą ilością ruchu - to jest bardziej mordercza kombinacja niż straszne skutki tajemniczego koktajlu Huhu, znanego z czeskiej komedii Cztery morderstwa wystarczą kochanie. Niektórzy problemy zdrowotne powstałe w ten sposób rozwiązują tak, że od czasu do czasu "łykną" jakąś tabletkę przeciwbólową, co nie jest niczym innym jak wyganianiem czarta diabłem. Ogólne rozwiązanie problemu jest w ten sposób odkładane a do tego dochodzą jeszcze problemy zdrowotne spowodowane długotrwałym zażywaniem leków i ich skutkami ubocznymi. To nie jest właściwa droga.

Gram prewencji jest lepszy niż kilo leków

Przy czym pomoc jest prosta, wystarczy tylko chcieć i starać się przestrzegać kilku prostych zasad. Pod tym względem możemy zaufać nauce zwanej ergonomią. Zajmuje się ona analizą metod potrzebnych do modyfikacji środowiska pracy na podstawie emocjonalnych i fizycznych potrzeb człowieka. Jej celem jest stworzenie optymalnych warunków pracy uwzględniających zdrowie ludzkie, zadowolenie psychiczne, bezpieczeństwo i optymalną wydajność. Zacznijmy od ergonomii siedzenia. Nie chodzi tylko o to, by nauczyć się, jak prawidłowo siedzieć przy komputerze; trzeba przestrzegać szeregu zasad, które z tym związane. Zaliczają się do nich elementy, które pomogą nam najpierw stworzyć środowisko pracy prawidłowe pod względem ergonomii. to:

 • prawidłowo zaprojektowane biuro i jego wyposażenie,
 • idealne biurko, tj. jego wymiary, wysokość i nachylenie,
 • odpowiednie ergonomiczne krzesło i jego prawidłowe ustawienie

 

sedenie-za-pc2-nahled2.jpg

 

Dostosowane pod względem jakości, dopasowane wizualnie, odpowiednio wyposażone i wystarczające pod względem wymiarów biuro jest niezbędną podstawą, aby czuć się w nim dobrze i wygodnie.

Był sobie domeczek, w domeczku stołeczek, a na tym stołeczku... monitor

Stół, na którym umieszczony jest monitor, nie powinien stać naprzeciw okna, ponieważ duża jasna powierzchnia okna może przy pracy być elementem rozpraszającym uwagę. Tak, to co dzieje się za oknem jest nieporównywalnie ciekawsze niż rutyna codziennej pracy, nieubłaganie zbliżające się deadline-y i wykresy dla szefa. Specjaliści w dziedzinie wyposażenia biura zalecają biurka z matowymi blatami, aby ewentualne odbicia światła, które odwracają uwagę od pracy, były jak najmniejsze. Częściowo możesz wyeliminować te niekorzystne efekty świetlne poprzez to,że nachylisz monitor do przodu lub zwiększysz kontrast i zmniejszysz jasność ekranu.

Kolejna rada przeznaczona jest dla tych, którzy przy komputerze spędzają znaczną część swojego życia: używaj monitora z wielkością ekranu co najmniej 19". W przypadku klasycznych monitorów CRT nie zapomnij o odpowiednim ustawieniu częstotliwości odświeżania (idealnie 85 Hz). W przypadku nowszych wyświetlaczy LCD, które o wiele bardziej przyjazne dla oczu, nie musisz zajmować się kwestią.

Istotna jest również wysoka elastyczność biurka; użytkownik powinien mieć możliwość dokonywać od czasu do czasu zmian ułożenia poszczególnych części zestawu komputerowego (PC, monitor, klawiatura, drukarka i in.).

Wysokość blatu roboczego biurka powinna odpowiadać wysokości Twoich łokci, tzn. powinna wynosić w przybliżeniu pomiędzy 60 a 70 centymetrów. Górna krawędź monitora powinna znajdować się mniej więcej na poziomie oczu i ze środkiem ekranu około 20°-35° pod ich osią poziomą. <strongJeśli to możliwe to sam monitor powinien przy tym być oddalony od oczy o 45-70 cm. Idealna odległość wynosi około 1 m, co jednak wyklucza używanie laptopów (chyba że masz rozciągane ręce jak Saxana :) ).

I fizjoterapeuci nie będą mieć co jeść

Nie oszczędzaj na porządnych biurkach i krzesłach biurowych! Podstawą jest ergonomicznie ukształtowane oparcie, idealnie z oparciem na części lędźwiowej, które będzie kopiować kształt Twojego kręgosłupa. Krzesło powinno być regulowane w kilku kierunkach, oczywiście z możliwością konfiguracji wymaganego nachylenia odkształcalnego oparcia. Istotny jest również duży zakres regulacji wysokości krzesła, aby mogły z niego korzystać osoby bez względu na swój wzrost.

Oczywistością powinien być mechanizm obrotowy, stałe podłokietniki i otwór na wentylację kręgosłupa. Tak skonstruowane krzesło biurowe oferuje użytkownikowi wygodne siedzenie i pomaga w prawidłowym utrzymaniu pozycji ciała i pionowemu utrzymywaniu kręgosłupa podczas pracy.Ale nawet najlepsze krzesło nie zapobiegnie bólom i ewentualnemu uszkodzeniu kręgosłupa, jeśli będziesz na nim siedzieć „byle jak“. Siedzenie musi być aktywne, z pośladkami przesuniętymi do tyłu na całą powierzchnię krzesła. Łydki powinny z udami tworzyć kąt 90° a Twoje stopy powinny dotykać podłogi. Dzięki temu zapewnisz wystarczające ukrwienie nóg. Siedź prosto, postaraj się nie garbić, jednak przez cały czas siedzenia przy komputerze postaraj się kilka razy zmienić pozycję ciała i napinaj mięśnie grzbietu i brzucha. Ruch i zmiana pozycji niezbędne do obniżenia ciśnienia w krążkach międzykręgowych.

 

sedenie-za-pc-3-nahled2.jpg

 

Przy pracy z komputerem korzystne jest również korzystanie z innych zaawansowanych pomocy, jak na przykład ergonomiczna klawiatura, specjalna myszka, podkładka pod myszkę lub dmuchana piłka gimnastyczna. Oprócz prawidłowego siedzenia na krześle, nie zapomnij o przestrzeganiu przerw. Jednak najważniejszy jest regularny ruch - ćwiczenie lub jakikolwiek inny sport jest niezmiernie korzystny dla naszego organizmu. Gdy każdy z nas będzie zdrów jak ryba, oszczędzimy na wizytach w ośrodkach rehabilitacyjnych, u fizjoterapeutów i innych specjalistów zajmujących się urazami układu ruchu. Ale o to, że ci specjaliści - podobnie jak szklarze w filmie Pelíšky - nie będą mieli co jeść, nie musimy się martwić. Tak daleko jeszcze nie doszliśmy.

 

sedenie-za-pc4-nahled2.jpg

 

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym