Gramatura papieru: jaką wybrać grubość papieru na wizytówki i inne materiały

30. 8. 2021

30. sierpnia 2021, 14:48 | Jeśli zlecisz druk wizytówek lub ulotek, drukarki będą potrzebowały między innym informacji o gramaturze papieru, na którym będą drukować. W tym artykule opisujemy dokładnie, co to jest gramatura, czym różnią się papiery o różnych grubościach i do jakich rodzajów materiałów odpowiednie.

Na rynku znajdziesz setki różnych rodzajów papieru. Ekspertom często trudno je rozpoznać, nie mówiąc już o laikach. Oprócz podziału według formatów papieru lub według obróbki powierzchni (mat, kreda, wzorzysty itp.) papier można również dzielić ze względu na gramaturę.

Termin ten odnosi się do gramatury papieru o powierzchni 1 metra kwadratowego (format A0) i mówi m.in. o grubości papieru. Podaje się go zwykle w jednostkach gsm (z angielskiego grams per square meter), które w zasadzie zamienne za gramy - tak np. arkusz o gramaturze 120 g/m2 waży 120 g w formacie A0.

Podobnie jak wymiary różnych formatów, waga jest znormalizowana. Jest zgodny z międzynarodową normą ISO 536, która oprócz gramatury określa, jaką biel (nieprzezroczystość), grubość lub wilgotność powinny mieć poszczególne papiery.

Podział papieru według gramatury

Swoistym punktem odniesienia jest zwykły papier biurowy,który najczęściej ma gramaturę 100 g/m2. Praktycznie każdy się z nim spotkał, więc każdy może sobie wyobrazić - przynajmniej w ogólnym zarysie - jak gruby będzie papier 140 g/m2 lub arkusze 50 g/m2.

Ogólnie rzecz biorąc, im większa gramatura, tym gorzej się papier wygina i tnie. Odwrotnie jest w przypadku niższych gramatur - arkusze tych papierów łatwiej się składa, co niekoniecznie oznacza np., że są bardziej prześwitujące; właściwość ta zależy od metody produkcji papieru.

Papiery o różnej gramaturze mają różne zastosowania - a także różne ceny. Dlatego nonsensem jest drukowanie dokumentów wewnętrznych na grubym, drogim papierze lub używanie go do notatek. I odwrotnie, z wizytówką wydrukowaną na zwykłym papierze na pewno nie zrobisz wrażenia.

Znajomość gramatury pomoże Ci podejmować lepsze decyzje i oszczędzać tam, gdzie ma to sens. Do czego nadają się papiery o różnych grubościach?

Gramatura 15 do 30 g/m2

Papiery o tej gramaturze bardzo cienkie, stosuje się je np. na chusteczki do nosa, papierowe serwetki i papier toaletowy. Mają mało praktycznego zastosowania w biurze.

Gramatura 35 do 55 g/m2

Arkusze 55g najczęściej używane w formie papieru gazetowego, znajdują również zastosowanie w publikacjach i magazynach firmowych. Cieńsze papiery 35g („papier krepowy”) popularne w produkcji dekoracji.

Gramatura 70 do 90 g/m2

Taką grubość mają na przykład kartki w zeszytach, zeszyty lub tanie broszury. Na papierach 90g łatwo pisać, łatwo je zginać i ciąć. Mniejszą gramaturę stosuje się również do kopert, które muszą być wystarczająco elastyczne do transportu.

Gramatura 100 do 120 g/m2

Na tym poziomie dochodzimy do zwykłego papieru biurowego. Charakteryzuje się doskonałym stosunkiem jakości do ceny, dlatego jest słusznie stosowany najczęściej.

Dzięki wysokiej bieli i stosunkowo gładkiej strukturze papier biurowy dobrze wchłania kolory, dzięki czemu idealnie nadaje się do drukowania dokumentów. Dzięki gładkiemu wykończeniu powierzchni możesz go również używać do ulotek lub broszur. W przypadku wydruku z większym udziałem grafiki sięgnij po papier 120g.

istock-920555360.jpg

Gramatura 130 do 170 g/m2

Mówimy już o grubszych papierach. Ze względu na swoją trwałość popularnym materiałem do druku plakatów i prezentacji wielkoformatowych. Dołączamy tutaj również cienkie papiery fotograficzne.

Gramatura 170 do 250 g/m2

Ta kategoria „gramatury” to linia podziału między zwykłym papierem a tekturą. Należą do nich niektóre szkice i okładki czasopism lub broszur firmowych. Papier o tak dużej gramaturze na pierwszy rzut oka jest grubszy i trudniejszy w obróbce.

W tym zakresie znajdują się również najlżejsze kartony (200 gsm) oraz, przy zwężeniu oka, również najcięższe papiery fotograficzne (260 gsm).

Gramatura 250 do 350 g/m2

Papiery o tej gramaturze nadają się do druku wizytówek, zaproszeń czy zaproszeń ślubnych. Gruby papier zwiększa wagę wizytówek i innych wydruków - dosłownie. Jednocześnie daje im odporność, której z natury potrzebują (częste przekazywanie).

Gramatura od 350 g/m2

Na tych „ciężkich” papierach drukowane na przykład pocztówki. W przeciwnym razie stosuje się je zwłaszcza do tektury, która może osiągnąć gramaturę do 600 g/m2.

Gramatura papieru podczas drukowania

Zdolność drukarek do przetwarzania grubych papierów jest ograniczona. Zwykłe drukarki biurowe i domowe mogą obsłużyć do 300 g/cm2. Ulotki możesz drukować samodzielnie, ale mocniejsze wizytówki lepiej zostaw profesjonalistom.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe