Jak produkowany jest i przetwarzany papier?

23. 8. 2021

23. sierpnia 2021, 10:00 | Do niedawna papier był głównym nośnikiem informacji naszej cywilizacji. Choć media cyfrowe pozbawiły go tego prymatu, to i tak nie moglibyśmy się obejść bez papieru. W postaci tektury stanowi integralną część transportu produktów o wszelkich kształtach i rozmiarach. Dowiedz się, jak powstaje papier i ile razy można go poddać recyklingowi.

Historia papieru sięga III tysiąclecia p.n.e., kiedy to zaczęto go wytwarzać w starożytnych Chinach (wtedy jeszcze z lnu i jedwabiu). Produkcja papieru „drewnianego” rozpoczęła się w Europie dopiero w XV wieku. Produkcja tego surowca stale rośnie; w 2008 roku wyprodukowano około 391 milionów ton papieru, a dziesięć lat później prawie 420 milionów ton.

Wiodącą pozycję w produkcji - być może dla niektórych zaskakujące - zajmuje tektura, która niemal podwaja produkcję papieru biurowego. Stanowi istotną część krajowego i międzynarodowego transportu towarów, którego wielkość z roku na rok rośnie w ogromnym tempie.

Produkcja papieru krok po kroku

21.jpeg

W Europie Środkowej tradycyjnym surowcem do produkcji papieru jest drewno świerkowe pozbawione kory i liści. Zawiera włókna celulozowe (tworzące ścianę poszczególnych komórek roślinnych), które połączone ze sobą molekularnymi „mostkami” ligniny (nadaje to drewnu wytrzymałość).

W produkcji papieru biurowego drewno jest rozdrabniane na wióry. one następnie poddawane obróbce w celu zachowania celulozy podczas degradacji ligniny. W przeciwnym razie papier byłby zbyt sztywny i niepoddajny do normalnego użytkowania. Zrębki gotuje się więc pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze w agresywnej mieszaninie chemicznej (jej skład różni się w zależności od procesu). Lignina rozpuszcza się i powstaje miazga.

W kolejnym kroku miazgę rozdrabnia się w wodzie na mniejsze włókna i odbarwia. Do mieszanki dodaje się szereg chemikaliów, aby uzyskać lepszą wytrzymałość i konsystencję papieru.

Powstała miazga jest osuszana w kilku kolejnych etapach:

  • drenaż na sicie za pomocą grawitacji (woda spływa w dół),
  • tłoczenie (aktywne usuwanie wilgoci przez nacisk),
  • wysuszanie.

Podczas suszenia na papier nakładana jest skrobia, dzięki czemu produkt końcowy nie jest zbyt chłonny i można na nim bez problemu pisać.

Po wyschnięciu papier przechodzi - w celu wygładzenia - przez specjalny wałek (tzw. kalandr). W razie potrzeby na tym etapie stosuje się inną obróbkę powierzchni. W ten sposób powstaje na przykład papier powlekany lub woskowany.

Po wyrównaniu krawędzi, gotowy papier jest ostatecznie nawijany na gigantyczne szpule. Stamtąd papier jest przycinany do wymaganego rozmiaru lub jest wysyłana do klientów w celu dalszego przetworzenia.

Jak powstaje tektura?

Przy produkcji tektury w masie włóknistej pozostaje większa część ligniny, co nadaje drewnu wysoką wytrzymałość. Służy do wytwarzania bardzo wytrzymałego papieru typu kraft o typowym brązowym kolorze. Poprzez sprasowanie kilku warstw tego papieru powstaje gładka tektura.

W przypadku tektury falistej proces produkcji jest bardziej skomplikowany. Poszczególne warstwy przechodzą przez specjalne urządzenie; na wierzchnią warstwę pod działaniem wysokiej temperatury wytłaczane typowe fale, na które nakładany jest klej. W kolejnym kroku tektura falista jest następnie przyklejana do dolnych, prostych warstw. Wyczerpujący opis techniczny produkcji tektury falistej można znaleźć w tym filmie:

Jak prawidłowo sortować i przetwarzać papier?

Recykling papieru jest objęty szeregiem mitów. Najczęstszym jest to, że zmniejsza obciążenie środowiska. Ale to nie do końca prawda. Chociaż recykling makulatury ratuje drzewa, wiąże się również z dużym zużyciem wody i energii elektrycznej.

Jeśli więc jest to tylko trochę możliwe, ogranicz zużycie papieru do minimum - korzystając na przykład z naszych wskazówek, jak zaoszczędzić na drukowaniu. Jeśli jednak nie ma pozostałości i musisz drukować, użyj zwykłego, nieprzetworzonego papieru biurowego, który można poddać recyklingowi. Istnieje również możliwość oddania do recyklingu:

  • ulotki,
  • gazety a czasopisma,
  • broszury promocyjne,
  • karton.

Do recyklingu nie dają się papier powlekany (woskowany, kredowy) i zanieczyszczone odpady papierowe (artykuły higieniczne, mokre lub tłuste arkusze).

Albo wyrzuć papier do recyklingu w typowych niebieskich pojemnikach lub zwróć go do punktu zbiórki. Większą ilość makulatury przejmie od Ciebie wyspecjalizowana firma zajmująca się zbiórką za opłatą.

3.jpeg

Recykling papieru i jego wykorzystanie

Celem recyklingu jest - podobnie jak w przypadku papieru - uzyskanie mieszanki masy włóknistej, która może być dalej przetwarzana zgodnie z krokami, o których pisaliśmy powyżej.

Technologia recyklingu jest stosunkowo prosta: posortowana makulatura jest najpierw moczona w wodzie w pulperze. Potem wystarczy usunąć resztki farb drukarskich (proces zwany deinking) oraz różne zszywki i spinacze z powstałej mieszanki.

Papier może być poddawany recyklingowi do 5 razy, w zależności od rodzaju papieru i zastosowanej technologii. Jednak z każdym kołem jego jakość znacznie spada, ponieważ włókna papieru ulegają degradacji. Tektura lub papier toaletowy więc najczęściej produkowane z makulatury. Ale też papiery biurowe z recyklingu, które można wykorzystać w drukarkach lub kopiarkach.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe