Papier a papier to nie to samo, część 2: Koncentrujemy się na jakości

13. 3. 2018

13. marca 2018 | Jeśli drukowanie jest stałą częścią Twojej codzienności, to z pewnością wiesz, że papier nie jest tylko jeden. Istnieje kilka rodzajów papieru, różniących się różnymi parametrami oraz w zależności od tego, do czego jest on używany podczas drukowania. W dwóch częściach tego artykułu zajmiemy się stopniowo najpopularniejszymi oraz mniej popularnymi rodzajami papieru, z jakim możesz spotkać się podczas drukowania.

Część pierwsza

Była poświęcona papierowi w aspekcie zastosowania, czyli różnym typom papieru w zależności od tego, co potrzebujemy wydrukować.

W drugiej części skoncentrujemy się na podziale papieru na podstawie cech jakości, czyli na przykład gramatury, nieprzezroczystości lub formatu.

Format

Wymiary papieru oznacza się słowem format. W Czechach, ponownie jak w większości świata format definiują standardy ISO 216. Określa się go poprzez stosunek stron 1:√2, który czasami poetycko nazywany jest „bramą harmonii“. Pozostałe formaty w serii zawsze zachowują ten stosunek i powstają poprzez złożenie dłuższej strony poprzedniego formatu na pół.

Najpowszechniejszym formatem jest u nas A4, czyli papier o wymiarach 210 × 297 mm. W popularnych drukarkach maż możliwość dostosować podajnik papieru również do mniejszych formatów (A5 o wymiarach 148 × 210 mm lub na przykład tzw. DL, czyli podłużna koperta o wymiarach 220 × 110). Do drukowania wielkoformatowego używa się drukarek wielkoformatowych.

Gramatura

Gramatura określa, jak ciężki jest papier, przy czym obowiązuje zasada, że im wyższa gramatura, tym większa grubość papieru. Papier o większej gramaturze jest więc mocniejszy a tym samym twardszy i wyższej jakości.

Klasyczny papier biurowy ma gramaturę 80 g/m2, w praktyce zaś możesz spotkać się nawet z papierami o gramaturze do 300 g/m2.

Nieprzezroczystość

Nieprzezroczystość określa przejrzystość papieru czyli jego zdolność do nieprzepuszczania światła. Im wyższa nieprzezroczystość, tym papier gorzej przepuszcza światło. Nieprzezroczystość jest często wprost proporcjonalna do gramatury papieru.

Białość

Białość daje nam informację o tym, do jakiego stopnia papier odbija światło o wszystkich długościach fal. Czyli upraszczając mówi, jak jasny jest papier i jak bardzo kontrastowo będzie na nim wyglądał na przykład ciemny tekst.

Podaje się w wartościach CIE (Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa, która jest autorem parametru białości) i obowiązuje zasada, że im wyższe CIE, tym bielszy jest papier.

Tekstura

To, jakie wrażenie papier sprawia na dotyk, określa jego tekstura. Istnieją papiery z różnym wykończeniem powierzchni, przy czym najczęściej spotykamy się z prostym podziałem na papiery gładkie i szorstkie. Możemy się na przykład spotkać z teksturą papieru przypominającą płótno malarskie.

Klasa jakości

Suma wszystkich cech papieru określa jego ogólną jakość. Jakość papieru dzieli się zaś na trzy klasy jakości, które warto brać pod uwagę, szczególnie tam, gdzie drukuje się bardzo często. Klasa jakości oferuje dane na przykład o zapyleniu lub o tym, czy papier nadaje się do dwustronnego drukowania.

Klasa A oznacza papier najwyższej jakości, który znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie drukuje się praktycznie ciągle. W biurze, w którym często się drukuje zalecamy papiery klasy B, zaś w domach i w biurach, w których drukuje się od czasu do czasu wystarczy papier do zwyczajnego używania, oznaczony klasą C.

Wybierz odpowiedni papier, ale nie zapominaj o wysokiej jakości tonerze

Bez względu na to jaki format papieru wybierzesz, jaką nieprzepuszczalność, czy będzie to papier gładki czy szorstki, najwyższej a może wręcz przeciwnie - najniższej klasie jakości, zawsze będziesz potrzebował też drukarki. A do drukarki będziesz potrzebował toneru. A specjalistami od tonerów jesteśmy my. Zobacz, jakie tonery mamy aktualnie w ofercie i wybierz ten najkorzystniejszy. A jeśli nie będziesz pewny, co wybrać i będziesz potrzebował pomocy, nie wahaj się i skontaktuj się z nami mailem na adresinfo@tonerpartner.pl, chętnie Ci doradzimy.


znajdź wkłady

 

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Papier i papier to nie to samo, część 1: Koncentrujemy się na wykorzystaniu

Jeśli drukowanie jest stałą częścią Twojej codzienności, to z pewnością wiesz, że papier nie jest tylko jeden. Istnieje kilka rodzajów...

12. 12. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe