7 dziwacznych informacji prasowych, o których nie miałeś pojęcia

16. 5. 2022

16. maja 2022, 15:03 | Czy wiesz, że druk laserowy prawie popadł w zapomnienie? A może atrament jest cenniejszy niż krew? Przeczytaj największe atrakcje ze świata poligrafii i drukarzy!

1) Największa drukarka na świecie

Jak zapewne wiecie, oprócz standardowych urządzeń drukujących istnieją również drukarki wielkoformatowe, które radzą sobie z formatami papieru A2, A1, a nawet A0 (84,1 × 118,9 cm). Jednak te urządzenia małe w porównaniu z drukarką Infinitus.

Infinitus może drukować na specjalnym podłożu o wymiarach 12 × 50 metrów, co odpowiada powierzchni 600 m2. Żeby dać ci pomysł - to przestrzeń, która pomieści prawie 10 000 kartek A4. Urządzenie zostało opracowane przez firmę Big Image Systems, która zajmuje się produkcją reprodukcji dzieł sztuki oraz żagli oversize.

Od czasu wprowadzenia na rynek w 2013 roku Infinitus zdołał wydrukować prawie pół miliona metrów kwadratowych - mniej niż 0,5 km2.

2) Najmniejsza drukarka na świecie

W przeciwieństwie do tego przenośny PrintStik firmy PlanOn jest rekordzistą dla najmniejszej drukarki na świecie. Jego wymiary to zaledwie 2,54×5,1×27,9 cm, więc bez problemu zmieści się w Twojej torbie czy plecaku.

Urządzenie umożliwia druk bezprzewodowy z telefonu komórkowego, jak również klasyczny druk przez USB i zawiera rolkę papieru. Drukarka waży 500 gram i działa na zasadzie druku termicznego. Jednak uzyskana jakość druku czarno-białego (kolor nie jest dostępna) nie jest – według wielu recenzji – zbyt olśniewająca, wręcz przeciwnie.

3) Najszybsza drukarka na świecie

Czy potrafisz odgadnąć, ile stron można wydrukować na minutę ComColor GD9630, najszybsza drukarka na świecie? Podczas gdy średnia prędkość druku czarno-białego na nowoczesnych urządzeniach wynosi od 20 do 40 liter na minutę, ComColor GD9630 firmy Richo drukuje do 160 z nich jednocześnie bez żadnych problemów:

Japońska firma pobiła rekord, bijąc go z HP swoim nowym OfficeJet Pro X.

4) Realna cena atramentu

Najcenniejszą częścią wielu drukarek atramentowych ich wkłady. Mililitr atramentu ma wartość grama srebra - około 3,5 zł. Jak to jest możliwe?

Farba drukarska składa się z 20 różnych substancji chemicznych i nie da się jej łatwo i tanio wyprodukować (patrz artykuł o składzie wkładów atramentowych). Atrament jest więc droższy niż krew ludzka, której wartość wynosi około 1,25 za 1 ml (a co ciekawe – kropla krwi kosztuje około 0,062 zł).

Nawet atrament nie jest najdroższym płynem. Cena niektórych enzymów (biologicznych katalizatorów białkowych) do celów laboratoryjnych wzrasta do kilkudziesięciu tysięcy za mililitr.

5) Większość wkładów trafia na wysypiska śmieci

Kwestia recyklingu tonerów została już poruszona w ostatnich latach, a te biura, dla których „zrównoważony rozwój” do niedawna miał właściwe słowo. Chociaż wkłady do drukarek zawierają do 70% elementów wielokrotnego użytku, tonery procesowe tak wymagające, że od ośmiu do dziesięciu trafia na wysypiska śmieci.

Ilość tych „jednorazowych” wkładów jest tak ogromna, że ​​po ułożeniu jeden za drugim puste osiągałyby długość ponad 120 000 km i trzykrotnie okrążyłyby Ziemię.

Mimo to (lub właśnie z tego powodu) producenci wkładów szukają sposobów na drukowanie jak zielony nadruk, przy jak najmniejszym napływie do środowiska. Wiele firm kupuje puste tonery i wkłady atramentowe, ale tonery nienadające się do użytku również wykorzystywane np. do budowy dróg asfaltowych.

istock-1284041267.jpg

6) Wysokie temperatury w drukarce laserowej

Istotą druku laserowego jest stworzenie wstępnego obrazu za pomocą lasera na wałku wodnym, nałożenie na ten wałek proszku tonerowego, przeniesienie atramentu na papier – i wreszcie jego utrwalenie za pomocą tzw. zespołu obrazowego.

Ten składnik wymaga temperatury około 210°C, która jest wystarczająco wysoka, aby wypalić papier. Na szczęście tak się nie dzieje ze względu na szybkie przechodzenie.

Cząsteczki samego koloru można również znaleźć, podgrzewając je w dłoni. Drukarka wykorzystuje tak wysokie temperatury, aby utrwalić nanocząsteczki przenoszące kolor w strukturze papieru.

7) Druk laserowy ledwo złapany

Drukarki laserowe (obok drukarek atramentowych) najpopularniejszym typem drukarki. Dlatego możesz być zaskoczony, że ich komercyjne wdrożenie prawie się nie powiodło.

Przodek drukarki laserowej – szczudło opracowane pod nazwą „kserograf” w 1938 roku przez amerykańskiego fizyka i wynalazcę Chestera Carlsona – był tak niezdarny, że zdezorientował przedsiębiorców. Urządzenie z lampą próżniową zużywało ogromną awaryjność, a wydrukowanie jednej strony trwało kilka minut.

Potencjał druku laserowego dostrzegł dopiero Xerox, który kupił patent Carlsona na drukarkę i stopniowo rozwijał sprzęt, który znamy dzisiaj (zobacz historię firmy Xerox).

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

A co ze zużytym tonerem w drukarce? Remont i nowy chodnik

Kolejny pusty kartridż… Przed wyrzuceniem pustego kartridża, pomyśl o jego dalszym użyciu. Jak go z powodzeniem poddać recyklingowi, gdzie...

8. 11. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Rodzaje wkładów atramentowych: skład i różnice

Istnieją duże różnice pomiędzy wkładami atramentowymi różnych producentów - nie tylko pod względem ceny i koloru. Zobaczmy, jakie istnieją...

3. 12. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe