Rodzaje wkładów atramentowych: skład i różnice

03. 12. 2021

19. listopada 2021, 23:32 | Istnieją duże różnice pomiędzy wkładami atramentowymi różnych producentów - nie tylko pod względem ceny i koloru. Zobaczmy, jakie istnieją dwa podstawowe typy kolorów tuszu i z czego faktycznie się składają.

Polecane produkty z naszej oferty

Treść artykułu:

Wkłady do drukarek atramentowych również nazywane cartridge. Różnią się one od tonerów (wkłady do urządzeń laserowych) tym, że zawierają kolor w stanie płynnym. Na tym opiera się ich metoda druku, która polega na natryskiwaniu na papier kropli atramentu o różnej wielkości za pomocą tzw. mikrodysz.

Z kolei tonery wykorzystują kolorowy proszek, który jest przenoszony na papier z naładowanego elektrycznie bębna optycznego (więcej informacji w artykule: porównanie tonerów i wkładów).

Z czego składa się atrament do drukarki?

Podstawą wkładów atramentowych do zwykłych drukarek domowych i biurowych jest woda, czasami zmieszana z rozpuszczalnikiem organicznym (powszechny jest dichloropropan). Oprócz innych substancji (patrz niżej) wypełnienie zawiera sam kolor. Ta może być:

  • całkowicie rozpuszczony (wkłady z barwnikiem - dye-based inks),
  • rozproszony w postaci zawiesiny, czyli drobnych cząstek (wypełnienia pigmentowe - pigment-based inks).

Te wypełnienia różnią się głównie ceną oraz odpornością na wodę i światło słoneczne - to również implikuje ich zastosowanie. Pod względem jakości druku oba rodzaje atramentów dziś praktycznie na tym samym poziomie.

W porównaniu do tuszu do pisania, tusz drukarski zawiera znacznie więcej składników — do 20 różnych rodzajów chemikaliów — i jest trudniejszy w produkcji. Konieczne jest, aby dobrze się mieszał do pożądanego odcienia, nie wysychał ani za szybko, ani za wolno i można było go nakładać warstwami od 2 do 30 mikrometrów (1000 μm = 1 mm).

Wkłady barwnikowe (dye-based inks)

Podstawą tych wkładów jest w pełni rozpuszczalna farba. Chemicznie to najczęściej związki organiczne zwane barwnikami azowymi. Ponadto w kolorze cyjan zastosowano miedź.

Wkłady barwnikowe zapewniają płynne przejścia kolorów. W porównaniu z atramentami pigmentowymi mogą również tworzyć nieco więcej odcieni. Nadają się zatem m.in. do drukowania fotografii i materiałów graficznych - ważne jest jednak stosowanie specjalnych podłoży mocujących, takich jak papier fotograficzny.

Nawet po wyschnięciu farba nie jest odporna na wilgoć i ścieranie. Ponadto stosunkowo szybko blednie pod wpływem promieni słonecznych, zwłaszcza składnika fioletowego. Ozon, który występuje w większych stężeniach w miastach, ma podobny wpływ na degradację barwników.

Z tych powodów atramenty rozpuszczalne nie nadają się do drukowania plakatów i innych materiałów zewnętrznych. Można je jednak wykorzystać do broszur lub ulotek konsumenckich. Atrament barwnikowy można znaleźć głównie w kompatybilnych wkładach, ale jest również podstawą niektórych oryginalnych wkładów.

Oryginalne wkłady pochodzą od producentów drukarek i to wkłady najwyższej jakości. Temu odpowiada ich cena, która jest nawet 4 razy wyższa niż kompatybilnych wkładów. Jednak jako klient w dużej mierze płacisz za koszty marketingu i marki.

rodzaje wkładów atramentów

Kompatybilne wkłady produkowane przez niezależne firmy. Dzięki zastosowaniu nieco tańszego atramentu one sprzedawane po niższej cenie, a tym samym mogą znacznie obniżyć koszty druku (patrz wkłady oryginalne vs. nieoryginalne).

Wkłady pigmentowe (pigment-based inks)

Ten rodzaj wypełnienia zawiera drobno pokruszone lub zmielone kawałki stałego barwnika organicznego lub nieorganicznego o wielkości od 0,1 do 2 mikrometrów. Atramenty pigmentowe czarne wykorzystują sadzę, w przypadku pigmentów kolorowych najczęściej związki organiczne, zazwyczaj specjalny rodzaj barwników azowych.

Wydruki atramentami pigmentowymi bardziej odporne na promieniowanie UV i ścieranie mechaniczne - dlatego nadają się również do zastosowań zewnętrznych. Ponadto nowoczesnym kartridżom z barwnikami pigmentowymi nie już zagrożone problemy z wyższym odbiciem i mniejszym nasyceniem kolorów.

Atrament pigmentowy jest głównie częścią oryginalnych wkładów. Ale można go również znaleźć w niektórych kompatybilnych wkładach wyższej jakości.

Inne składniki wkładów atramentowych

Barwnik tworzy od 2 do 8% wkładu, w zależności od rodzaju cartridga, oraz od 35 do 80% rozpuszczalnika. W pozostałej części wkładu znajdziesz:

  • substancje zapobiegające marszczeniu się papieru pod wpływem wilgoci (20 do 50%),
  • środki zwilżające (najczęściej glikol etylenowy lub dietanoloamina) zapobiegające przedwczesnemu odparowaniu rozpuszczalnika i wysychaniu atramentu w głowicy drukującej (10 do 30%),
  • różne dodatkowe mieszanki dla lepszej przyczepności i utrwalenia farby do podłoża, szybszego schnięcia itp. (3 do 12%).
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe