Rośliny oczyszczające powietrze i więcej wskazówek, jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w biurze

02. 5. 2022

2. maja 2022, 20:07 | Czy twoja drukarka biurowa pracuje praktycznie bez przerwy? W takim razie ważne jest dbanie o wystarczającą ilość roślin w pomieszczeniu lub oczyszczacz powietrza. W przeciwnym razie mogą Cię spotkać nieprzyjemne problemy zdrowotne.

Tanie tonery nie tylko uszkadzają drukarkę, ale także twoje zdrowie. Te wnioski wynikają z raportu opublikowanego kilka lat temu na zive.cz. Według raportów głównie niebezpieczne tonery (wkłady do drukarek laserowych) kupowane od wątpliwych azjatyckich producentów, którzy nie spełniają standardów wyznaczonych przez Unię Europejską, wykorzystują tanie materiały i oszczędzają na procesach produkcyjnych.

Częste drukowanie przy pomocy tanich wkładów może prowadzić do podrażnień płuc i dróg oddechowych, a przy wymianie tych tonerów istnieje ryzyko podobnej reakcji na skórze.

Jednak szkodliwe substancje uwalniają wszystkie rodzaje tonerów. Podczas drukowania do powietrza przedostają się nanocząsteczki, które służą jako nośnik tonera. Benzen, ozon lub formaldehyd i inne toksyczne związki które również odparowują.

Nie to jednak tylko lekkie problemy zdrowotne. Badanie z 2020 r. – opublikowane w czasopiśmie naukowym NanoImpact – wykazało, że intensywna ekspozycja na nano cząstki wchodzące w skład tonerów spowodowała zmiany w poziomie genów u eksperymentalnych szczurów w ciągu jednego dnia.

Zmiany te były następnie długim - i negatywnym - wpływem na metabolizm, obronę  układu sercowo-naczyniowego. Ale oczywiście należy wziąć pod uwagę, że zwierzęta eksperymentalne były narażone na znacznie wyższe stężenia niż my przy zwykłych operacjach biurowych.

Jednak naukowcy z West Virginia University, którzy przeprowadzili badanie, odkryli również pewne zmiany w genomie pracowników z singapurskiej firmy, w której urządzenia do drukowania laserowego pracowały z pełną wydajnością przez cały dzień. Nawiasem mówiąc, te odkrycia dowodem, dlaczego uzupełnianie proszku tonera jest złym pomysłem.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na znaczne ograniczenie narażenia na szkodliwe związki.

Rośliny domowe oczyszczające powietrze

Rośliny potrafią nie tylko rozjaśnić dom i nasz nastrój, ale także oczyścić powietrze z dwutlenku węgla i wielu różnych zanieczyszczeń. I nawet na tyle znacząco, że NASA zajęła się również ich zaangażowaniem w przetrwanie astronautów na stacjach kosmicznych.

Między innymi doszła do wniosku, że najskuteczniejszym oczyszczaczem powietrza jest Sansewieria gwinejska, skutecznie usuwa z powietrza benzen, trichloroetylen i formaldehyd.

Inne rośliny oczyszczające powietrze o dużym skuteczności to:

 • Skrzydłokwiat,
 • Palma bambusowa,
 • Rapis wyniosły,
 • Zielistka Sternberga.

Najlepiej umieścić kwiaty po stronie południowo-południowej. Idealnie powinna przypadać co najmniej jedna roślina na 10 m2 (więcej informacji w artykule o zdrowszych biurach).

istock-1015989768.jpg

Dobra wentylacja to podstawa

Działanie drukarek przyczynia się m.in. do syndromu niezdrowego budynku, który według Światowej Organizacji Zdrowia dotyka ponad dwie trzecie ludzi w krajach rozwiniętych objawiają się np.:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy i nudności,
 • podrażnienie oczu i gardła,
 • swędząca skóra
 • zmęczenie.

Syndrom niezdrowego budynku zwykle występuje na przykład w budynkach biurowych, ponieważ często nie można w nich otworzyć okien i nie zwraca się zbytniej uwagi na wystarczającą moc wywiewu. Ograniczona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach prowadzi więc do gromadzenia się szkodliwych substancji. Idealnym rozwiązaniem jest czyszczenie wydechów i wymiana filtrów, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy z pomocą przyjdą Ci oczyszczacze powietrza, które nawet w średniej wielkości biurach potrafią skutecznie usunąć zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Umieszczanie drukarki poza biurem

Wiele nano cząstek i zanieczyszczeń, które produkują drukarki i tonery mogą być znacznie zmniejszone jeśli umieścimy drukarkę laserową w oddzielnym pomieszczeniu lub korytarzu.

Rozwiązanie to jest idealne również z innych powodów: w większych firmach drukarka jest łatwo dostępna dla każdego pracownika (przy założeniu połączenia bezprzewodowego Wi-Fi), a latem urządzenie nie jest narażone na ekstremalne temperatury (patrz artykuł o przegrzewaniu się elektroniki ).

Pamiętaj, aby mieć w dostępne zapasowe tonery i papier biurowy do drukarki.

istock-641755750.jpg

Kupuj tonery od sprawdzonych producentów

Kupując wkłady drukujące, wybieraj sprawdzone sklepy internetowe i producentów. Bądź szczególnie zainteresowany:

 • odpowiednimi warunkami gwarancji (wiodący dostawcy kompatybilnych tonerów gwarantują dożywotnią gwarancję i odszkodowanie w przypadku uszkodzenia drukarki),
 • certyfikaty jakości,
 • kraj pochodzenia (tonery dobrej jakości pochodzą z krajów europejskich).

Kupuj w zaufanych e-sklepach po opiniach możesz poznać, zweryfikować satysfakcję klientów którzy faktycznie robili zakupy w wybranym e-sklepie.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

5 wskazówek, jak stworzyć przytulne i zdrowsze biuro

Aby móc dobrze wykonywać swoją pracę, musimy czuć się komfortowo w biurze. Przecież spędzamy w nim 8 godzin dziennie, dlatego ważne jest,...

12. 7. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Zmęczenie w pracy: 10+1 wskazówek, jak z nim walczyć

Czy rano z całą energią siadasz do pracy, rano wszystko idzie gładko, ale około południa i popołudnia odczuwasz już znaczny spadek...

26. 8. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe