Jak działa drukowanie na papierze jadalnym i czy można to zrobić na domowej drukarce?

25. 10. 2019

25. października 2019, 23:29 | Czy słyszałeś o drukowaniu na papierze jadalnym? Może nie, ale na pewno już się z tym spotkałeś. Technologia drukowania jadalnego jest bardzo popularna nie tylko w cukiernictwie, ale także w przemyśle spożywczym. Pamiętasz, jak zastanawiałeś się, czy etykieta z logo producenta na bochenku chleba jest jadalna, czy nie. Dowiedz się, jak działa drukowanie na jadalnym papierze i jak wydrukować zdjęcie jadalne na domowej drukarce.

Drukowanie na papierze jadalnym działa tak jak normalne drukowanie na drukarce atramentowej. Zamiast zwykłego papieru biurowego jest on wytwarzany na papierze jadalnym, a zamiast zwykłego atramentu używany jest specjalny jadalny atrament. Wydruk wtedy można zjeść.

Początki technologii druku jadalnego sięgają do lat 80. Od tego czasu drukowanie na papierze jadalnym stało się powszechne i jest powszechnie stosowaną metodą dekorowania nie tylko wyrobów cukierniczych, ale można spotkać i wyroby gotowe, takie jak jadalne etykiety na chleb lub banknoty.

retro_oplatka_na_pecivu-nahled2.jpg

Przykład zastosowania wydruku jadalnego: Etykieta producenta na pieczywie

Jadalny tusz do użytku spożywczego

Atrament jadalny jest dostępny w dwóch podstawowych wzorach na rynku. Jeden typ jest przeznaczony do ręcznego stosowania i służy do farbowania i dekorowania głównie wyrobów cukierniczych przy użyciu różnych piór, pędzli i dozowników. Drugi typ jest przeznaczony bezpośrednio do drukowania na papierze jadalnym i jest dostępny w pojemnikach z tuszem. Można je stosować zarówno w specjalnych drukarkach z jadalnym papierem, jak i w większości tradycyjnych drukarek atramentowych.

Z czego składają się barwniki spożywcze w jadalnych wkładach atramentowych? Podstawowymi składnikami woda, glicerol, środek konserwujący i kolor żywności, który decyduje o uzyskanym kolorze tuszu. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnych wkładów atramentowych do drukarek, jadalne wkłady powszechnie stosowane w gamie kolorów CMYK - magenta, cyjan, żółty i czarny.

Papier jadalny jest podstawowym surowcem do produkcji jadalnych dekoracji. Bardziej przypomina cieniutki wafelek. Być może dlatego jest również określany jako papier waflowy, opłatkowy, cukrowy. Podstawowymi surowcami do jego produkcji skrobia, naturalne lub sztuczne słodziki i olej roślinny. Papier jadalny produkowany jest w kilku wzorach - cieńszy półprzezroczysty i grubszy, który się nie przebija. Jest praktycznie bez smaku.

sladkosti-nahled2.jpg

Latający talerz z kwaśnym proszkiem w środku znajdziesz w każdej cukierni. Zgadujesz poprawnie, one wykonane z papieru jadalnego.

Drukuj na jadalnym papierze za pomocą standardowej drukarki biurowej

Drukowanie na papierze jadalnym to nie tylko kwestia specjalistycznych drukarek, ale można je również wykonywać na wielu typach standardowych biurowych drukarek atramentowych. Drukarki laserowe w ogóle nie używane do drukowania jadalnego.

Chociaż można drukować tuszem jadalnym na zwykłej drukarce atramentowej, nie oznacza to, że wymieniasz tradycyjne tusze atramentowe na jadalne i drukujesz gadżety na jadalnym papierze. Jeśli chcesz rozpocząć drukowanie jadalne, musisz mieć drukarkę dedykowaną do tych celów, która wcześniej nie miała styczności ze zwykłym tuszem atramentowym.

Jeśli wybierzesz konkretny model drukarki atramentowej do drukowania na papierze jadalnym, będziesz potrzebować drukarki, która poradzi sobie z drukowaniem na grubszym papierze (papier jadalny jest grubszy) i może obsługiwać jadalne wkłady. Powinieneś uzyskać te informacje od producenta lub dystrybutora.

Drukowanie na papierze jadalnym nie jest dla wszystkich

Oprócz drukarki będziesz potrzebować jadalnego tuszu, a także wkładów czyszczących. Drukarki atramentowe zwykle mają problemy z zatykaniem dysz. Dlatego konwencjonalny tusz do drukarek zawiera substancje chemiczne, które pomagają rozpuścić pozostałości tuszu w dyszach i pomóc w czyszczeniu głowicy drukującej. Tusze jadalne nie zawierają tych rozpuszczalników, więc głowica drukująca wysycha częściej. Jedynym rozwiązaniem jest regularne drukowanie - w przypadku druku jadalnego nie powinno mieć większą przerwę niż trzy dni między wydrukami, najlepiej drukować codziennie.

Teraz już wiesz, że drukowanie na papierze jadalnym w domu nie jest takie proste. Jeśli nie zamierzasz zostać cukiernikiem, takie urządzenie nie będzie Ci potrzebne. Okazyjne udekorowanie tortu urodzinowego niektórymi gotowymi motywami, które powszechnie dostępne w sklepach, lub wydrukowanie własnego motywu z papieru jadalnego na zamówienie, będzie lepszą opcją.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Transport zawsze za darmoI na wszystko
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym