Jak zmienić wgląd w drukarkach HP, Canon, Epson i innych drukarkach atramentowych

25. 4. 2022

22. kwietnia 2022, 19:46 | Wymiana wkładu w drukarce nie jest trudna i poradzisz sobie z nią w mgnieniu oka, nawet jeśli nigdy czegoś takiego nie robiłeś. Zobaczmy, czym różni się wymiana sprzętu atramentowego i laserowego, jak dokładnie postępować i czego unikać.

Samo urządzenie poinformuje Cię w odpowiednim czasie o wymiany cartridga (wkładu atramentowego). Zwykle jednak ostrzegają, że kończy się określony kolor. W takiej sytuacji bez problemu można wydrukować kilka stron więcej, ale dobrze jest mieć pod ręką nowy wkład.

Jeśli masz drukarkę kolorową, nawet drukowanie czarno-białe – co jest nieco zaskakujące dla wielu osób – zużywa kolorowe wkłady. Odcienie żółtego, niebieskozielonego i różowego służą do płynnych przejść krawędzi czcionek lub tabel oraz wygładzenia zbyt ostrych konturów. Powód używania tych kolorów jest więc czysto wizualny.

Jeśli naprawdę chcesz używać czarnego wkładu tylko do drukowania dokumentów, wybierz „drukowanie czarno-białew ustawieniach przygotowania do druku, ew. „Drukowanie w skali szarości”.

Tip: Chcesz kupić o wiele tańszy wkład do swojej drukarki bez poświęcania jakości druku? Skorzystaj z alternatywnych wkładów TonerPartner PREMIUM, które nawet 4 razy tańsze od oryginalnych, mają prawie taki sam skład - a także posiadają dożywotnią gwarancję. Możesz także zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając zużycie atramentu.

Procedura wymiany atramentu

Wymiana wkładu tuszu różni się pod wieloma względami od wymiany tonera. Przede wszystkim weź pod uwagę fakt, że z nieostrożną manipulacją ze starą kasetą, ryzykujesz zanieczyszczeniem ubrania, stołu czy samego sprzętu drukującego.

Podczas wymiany zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta sprzętu; ogólnie wymianę starych wkładów można podsumować w następujących krokach:

1) Wyłącz drukarkę, otwórz pokrywę i ostrożnie wyjmij pusty wkład - czasami trzeba nacisnąć przycisk lub dźwignię na wkładzie. Nie dotykaj dyszy drukującej, która nadal może być zatkana atramentem.

2) Włóż stary wkład do oryginalnego opakowania i zwróć go do recyklingu lub przygotuj do zakupu (ta opcja dotyczy tylko oryginalnych wkładów, których puste wkłady można ponownie napełnić i sprzedać jako zregenerowane).

3) Wyjmij nowy wkład z opakowania, usuń taśmę ochronną i ewentualnie plastikową osłonę i włóż go do pustego otworu. Jeśli atrament wycieka z nowego wkładu, nie należy go umieszczać w drukarce, przepakuj go i dokonaj zgłoszenia reklamacyjnego. Ponadto nigdy nie wkładaj innego rodzaju koloru do pustego gniazda niż pierwotnie. Nie należy również dotykać dysz ani styków miedzianych (zapewniają komunikację między chipem wkładu a drukarką).

4) Zamknij pokrywę drukarki i wykonaj wydruk testowy. Jeśli jest złej jakości, włącz czyszczenie głowicy drukującej. Nie używaj jednak tej funkcji niepotrzebnie - czyszczenie zużywa stosunkowo dużą ilość atramentu.

istock-514246691.jpg

Dopełnianie wkładów atramentowych? Raczej nie

Chociaż mówiliśmy o dopełnianiu atramentu do pustych oryginalnych wkładów w warunkach domowych lepiej unikać tej techniki. Tak, na rynku można kupić zestawy do napełniania, ale w większości przypadków wyrządzają one więcej szkody niż pożytku.

Nie wszystkie wkłady nadają się do ponownego napełnienia lub wymaga specjalnych (i drogich) technik. Ponadto możesz nieprawidłowo napompować wkład i uszkodzić drukarkę. W takim przypadku sprzedający na pewno nie przyjmie reklamacji.

Wyjątkiem drukarki zbiornikowe, które – jak sama nazwa wskazuje – opierają się na ciągłym dolewaniu tuszy do specjalnych zbiorników o dużej pojemności. Do napełniania służą specjalne butelki, które po prostu umieszcza się u wylotu pojemnika i naciska (więcej informacji w artykule o zaletach drukarek zbiornikowych).

Wymiana atramentu w drukarkach różnych marek

Poniżej dodaliśmy również kilka filmów o wymianie wkładu:

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Rodzaje wkładów atramentowych: skład i różnice

Istnieją duże różnice pomiędzy wkładami atramentowymi różnych producentów - nie tylko pod względem ceny i koloru. Zobaczmy, jakie istnieją...

3. 12. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe