Jak działają drukarki termiczne i jak je wybrać?

Zastanawiasz się nad zakupem drukarki termicznej do drukowania etykiet lub paragonów, ale nie wiesz, jak wybrać? W tym artykule dowiemy się najważniejszych rzeczy na temat drukarek termicznych: czym różnią się od siebie, do czego odpowiednie poszczególne typy i na jakiej zasadzie działają.

Druk termiczny wykorzystuje ciepło do drukowania na podłożu i jest często lepszym wyborem niż druk atramentowy lub laserowy. Znakomicie sprawdza się w sytuacjach, w których niezbędna jest prędkość, lub odporność materiału drukowanego; w praktyce do drukowania używa się tak zwanego druku termicznego:

  • etykiety (stosowane w magazynach),
  • paragony i dokumenty podróży,
  • karty plastikowe (nadruków),

fotografie (studia graficzne, studia fotograficzne lub do użytku domowego).

Drukarki termiczne oparte na dwóch technologiach: bezpośrednim drukowaniu termicznym i drukowaniu termotransferowym.

Bezpośredni druk termiczny

Podstawą głowicy drukującej do bezpośredniego drukowania termicznego - znanego w języku angielskim jako DT (Direct Thermal) - grzejniki. Przechodzi przez nich tak zwany papier termiczny, który jest pokryty specjalną warstwą chemiczną. Zmienia kolor z białego na czarny w kontakcie z ciepłem.

Bezpośrednie drukarki termiczne ciche i szybkie. Z drugiej strony mogą drukować tylko w czerni i bieli i mają stosunkowo niską rozdzielczość - do 300 DPI.

Problemem może być także papier termiczny. Oprócz ciepła warstwa termiczna jest również wrażliwa na ścieranie i światło i stosunkowo szybko zanika. Bezpośredni druk termiczny nie jest zatem odpowiedni do drukowania dokumentów o charakterze stałym, takich jak umowy kupna lub zatrudnienia. Nie nadaje się również do etykiet na towarach wystawionych na działanie warunków zewnętrznych (głównie światło słoneczne).

Druk termotransferowy

Bardziej zaawansowaną metodą drukowania termicznego jest druk termotransferowy (TT - Thermo Transfer w języku angielskim). Podstawą drukarek termotransferowych folie półprzewodnikowe (taśmy) wykonane z poliestru, na które nakładane cztery podstawowe kolory (tzw. CMYK, patrz infobox). Barwnik przenosi się na podłoże przez ogrzewanie; ilość przenoszonego koloru jest wskazywana przez temperaturę głowicy sterowanej elektronicznie.

CMYK wskazuje 4 kolory, które w postaci proszku zawartego w tonerach do drukarek laserowych i sublimacyjnych. Należą do nich cyjan (Cyan), Magenta, żółty (Yellow) i czarny (blacK). Różne odcienie powstają przez ich stopniowe łączenie.

Taśma zawiera również niewidoczną warstwę ochronną. Przypomina folię laminującą i chroni zadrukowaną powierzchnię przed ścieraniem, wodą lub promieniowaniem UV.

Druk termotransferowy służy również do drukowania plastików, tkanin lub ceramiki. Droższe urządzenia, tak zwane drukarki sublimacyjne, przenoszą bezdotykowy kolor (rozpraszanie), zmniejszając zużycie głowicy drukującej. Drukarki termotransferowe w większości przypadków zdolne do bezpośredniego drukowania termicznego.

Druk fotografii sublimacyjnych

Nowoczesne drukowanie obrazów w kioskach fotograficznych lub studiach fotograficznych oparte jest na termosublimacji. Podstawą jest tak zwany papier fotograficzny, który składa się z kilku warstw. Górna, przezroczysta warstwa jest zaopatrzona w pory, które otwierają się pod wpływem ciepła. Tusz jest przenoszony na podłoże podczas drukowania, po schłodzeniu górna warstwa zamyka się i chroni wydrukowany obraz przed uszkodzeniem.

726218_0a-163498-330-330-3-nahled2.jpg

Według czego wybrać  drukrkę termiczną?

Format dokumentu

Wybierając drukarkę z bezpośrednim termotivem kieruj się szerokością paska, z którego będziesz korzystać. W większości urządzeń szerokość waha się od 3,5 do 105 mm i bywa regulowana.

W przypadku urządzeń z drukiem termotransferowym zależy to od żądanego formatu obrazu. Istnieją drukarki do drukowania mniejszych zdjęć 5 × 7,6 cm (drukarka Polaroid Mint Pocketprinter Black) i większych zdjęć (10 × 15 cm - Canon SELPHY CP1300).

Rozdzielczość drukarki termicznej

Najczęściej podaje się go w wartościach DPI (kropek na cal). Do drukowania etykiet i paragonów wystarczy DPI około 150, zdjęcia wymagają co najmniej 300 DPI (np. Canon Zoemini ma rozdzielczość 314 × 400 DPI).

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Co to jest rozdzielczość DPI w drukowaniu i jak wybrać odpowiednią drukarkę?

Metoda połączenia

W 2020 r. Standardem jest komunikacja przez port USB i możliwość podłączenia do sieci (złącze LAN). Jeśli masz pliki źródłowe wydruku zapisane na starszym komputerze, użyj drukarek wyposażonych w porty szeregowe LPT i RS-232C

Możesz podłączyć domowe urządzenie do sublimacji zdjęć do smartfona bezprzewodowo przez Bluetooth lub WiFi

Chcesz wydrukować najnowsze migawki ze swojego smartfona? Przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje, jak postępować w artykule Drukuj zdjęcia w dowolnym miejscu i czasie: 4 wskazówki dotyczące drukarek przenośnych i kieszonkowych

Szybkość drukowania

W przypadku drukarek termicznych wykorzystujących rolki papieru termicznego prędkość drukowania jest podawana w milimetrach zadrukowanego papieru na sekundę. Średnica wynosi około 120 mm / s, w przypadku etykiet o szerokości 3,5 mm prędkość drukowania mieści się w zakresie od 20 do 30 mm / s.

Szybkość drukowania drukarek termosublimacyjnych jest określana przez producenta na podstawie czasu potrzebnego do wydrukowania jednego zdjęcia lub innego materiału. Na przykład. dzięki drukarce sublimacyjnej Canon SELPHY CP-1000 wydrukowanie zdjęcia o wymiarach 10 x 15 cm zajmuje około 47 sekund.

Powiązane produkty

Canon SELPHY CP1300 drukarka termosublimacyjna - czarna
W magazynie, pojutrze u Ciebie
623,52 zł
506,93 zł bez VAT
Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jak drukować z urządzeń mobilnych: przewodnik dla początkujących

Wbudowane kamery w smartfonach prawie zastąpiły aparaty kompaktowe. Wraz ze wzrostem pamięci wewnętrznej i wydajnością operacyjną,...

10. 9. 2019

uvod

Co to jest rozdzielczość DPI w drukowaniu i jak wybrać odpowiednią drukarkę?

Większość kupujących wybiera drukarkę domową lub biurową według ceny, podczas gdy mniejszość patrzy na szybkość drukowania i zużycie...

02. 2. 2020

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym