Gdy toner w drukarce laserowej udaremnia drukowanie - 5 najczęstszych problemów i rozwiązań

Czy Twoja drukarka zawsze kończy usługę w najmniej odpowiednim momencie? Można by powiedzieć, że być może mają wbudowane specjalne chipy, by móc wypowiedzieć służbę dokładnie w tym momencie, kiedy spieszysz się na spotkanie, albo masz pięć minut przed deadlinem. Przeczytaj, jak rozwiązać najczęstsze problemy z tonerami, a (prawie) żadne komunikaty o błędach już cię nie zaskoczą.

Problem: Komunikat o błędzie - niski poziom tonera (po wymianie tonera)

Nawet proszek w największej kasecie z tonerem raz się wyczerpie. Ale komunikat o wyczerpaniu się tonera często pojawia się nawet w sytuacjach, w których masz pewność, że po prostu nie może zabraknąć tonera! Typowo natychmiast po wymianie.

Przyczyna: Przyczyną może być niekompatybilność tonera – to, czy kupisz nieoryginalny toner od niesprawdzonego dostawcy, czy przez pomyłkę kupisz wkład do innego modelu drukarki.

Może to być także mechaniczne uszkodzenie tonera, najczęściej jego chipa.

W większości przypadków jest to jednak po prostu chwilowy problem w drukarce, a komunikat o wyczerpaniu się tonera nie ma realnych podstaw.

Rozwiązanie: W większości przypadków wystarczy wyłączyć i włączyć drukarkę. Jeśli ponowne uruchomienie nie pomoże, spróbuj wykonać „twardy reset”. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, znajdź instrukcje dotyczące posiadanego modelu drukarki w witrynie internetowej producenta.

Problem: Zespół bębna nie działa prawidłowo

Cylinder optyczny, cylinder OPC, fotoprzewodnik, cylinder przewodzący, utrwalacz. Pod wszystkimi tymi nazwami kryje się dobrze znany komponent drukarki laserowej, który jest odpowiedzialny za przenoszenie atramentu - tonera proszkowego - na papier. W nowoczesnych urządzeniach jest częścią kasety z tonerem, dzięki czemu można łatwo wymienić w przypadku awarii.

Przyczyny: Bęben optyczny (OPC) podczas drukowania musi nagrzać się do żądanej temperatury i nic dziwnego, że większość usterek i komunikatów o błędachma związek z temperaturą. Z reguły temperatura cylindra przewodzącego jest zbyt niska, czasami zbyt wysoka, a czasami nie można go podgrzać w ogóle.

Być może przypadkowo zamówiłeś toner do innego modelu drukarki. Na przykład kasety z tonerem w niektórych modelach drukarek HP można zainstalować w niedopasowanych modelach (ten sam rozmiar i technologia montażu), ale do prawidłowego działania wymagają innego napięcia. Następnie drukarka zgłasza błąd i odrzuca drukowanie.

Innymi przyczynami błędów drukowania związanych z bębnem optycznym może być niewystarczające „zatrzaśnięcie” kasety z tonerem w kasecie lub zwykłe uszkodzenie mechaniczne.

problemy1-nahled2.jpg

W skrajnych przypadkach problem rozwiąże wymiana zespołu bębna.

Rozwiązanie: Upewnij się, że kaseta z tonerem jest prawidłowo zainstalowana. Spróbuj go wyjąć i zatrzasnąć z powrotem na miejscu. Sprawdź, czy coś nie blokuje kontaktu (brud, folia ochronna… itp.).

Możesz wypróbować kilka rozwiązań problemów związanych z niską temperaturą tonera. Jeśli temperatura jest niewystarczająca, spróbuj podłączyć drukarkę bezpośrednio do gniazdka elektrycznego (odłącz wszystkie przedłużacze) i odłącz wszystkie inne urządzenia od gniazdka elektrycznego.

Jeśli natomiast dochodzi do przegrzania, może to wynikać z rodzaju użytego papieru przy druku. Druk na papier o wyższej gramaturze wymaga bowiem wyższej temperatury cylindra optycznego. Sprawdź, czy używasz papieru w gramaturze przepisanej przez producenta twojej drukarki.

Czy drukarka znajduje się w dobrze wentylowanym miejscu? Przegrzanie urządzenia może być również spowodowane brakiem przepływającego powietrza do jego chłodzenia. Spróbuj przenieść drukarkę na otwartą przestrzeń i poczekaj, ostygnie.

Nie przytłaczasz drukarki? Podziel duże zadania do drukowania na kilka mniejszych i pozwól drukarce zrobić sobie przerwę, aby ostygnąć.

Jeśli jesteś pod presją czasu, możesz nie docenić tej rady, ale często pomaga ona rozwiązać problemy z bębnem, zupełnie wyłączając drukarkę całkowicie na 20 do 30 minut.

W niektórych przypadkach wystarczy wymienić zespół bębna na nowy. W specjalistycznych sklepach możesz zakupić część osobno, jeśli nie dasz rady wymienić bęben sam, możesz skontaktować się z centrum serwisowym producenta swojej drukarki lub od razu kupić zupełnie nowy toner.

Problem: Wydruki nie dobrej jakości lub wadliwe

Fakt, że drukarki laserowe bardziej podatne na różne defekty drukowania niż drukarki atramentowe, wynika z technologii druku. Wszystkie wady druku, od smug, poziomych i pionowych pasków na wydrukach, po powtarzający się tekst, zbyt jasny wydruk i czarne strony, spowodowane nieprawidłowym działaniem tonera. Szczegółowo omówiliśmy ten temat w artykule: Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie. Jeśli masz problemy z niską jakością druku na swojej drukarce, przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak naprawić najczęstsze usterki.

Problem: Toner wyczerpuje się szybciej niż powinien

Informacje na temat ilości tonera, które można wydrukować, znajdują się zwykle na opakowaniu wkładu z tonerem. Jednak przy tej liczbie stron zakłada się, że średnie pokrycie drukowaniem wynosi 5%. Jeśli drukujesz ponadprzeciętnie kolorowe strony przez dłuższy czas, możesz być zaskoczony szybkim zużyciem atramentu.

problemy2-nahled2.jpg

Przyczyny: Zdecydowanie najczęstszą przyczyną irytującego komunikatu o niskim poziomie tonera jest po prostu fakt, że wkład drukarki jest naprawdę niski. Ale jest jeden haczyk: fakt, że producenci drukarek czerpią korzyści ze sprzedaży wkładów, a nie sprzętu drukującego, jest obecnie znany. Nic dziwnego, niektóre modele zgłaszają niski poziom wkładu, gdy poziom pierwotnego tonera spadnie do 60%.

Rozwiązanie: W takich przypadkach wystarczy przetestować maszynę pod kątem działania, aby sprawdzić, czy panika rzeczywiście na miejscu czy też można nadal wydrukowć stos papieru.

Ale jeśli zużywasz tonera szybciej niż pierwotnie planowałeś, możesz się zastanawiać, jak zaoszczędzić do 80% na kosztach drukowania. Uwaga spoiler: Rozwiązaniem kompatybilne tonery. nie tylko tańsze niż ich markowe warianty, ale można też dostać np. Tzw. Przepełnione alternatywne tonery, którymi zazwyczaj drukuje się co najmniej 10% więcej stron.

Problem: Pusta kaseta z tonerem

Czasami proszek może wysypać się z kasety z tonerem. Może to wystąpić podczas transportu lub nieostrożnego obchodzenia się z tonerem.

Przyczyna: Niektóre kasety tonerowe bardziej podatne na wstrząsy, a złącza poszczególnych części plastikowej kasety rozluźniają się, a proszek wysypuje się na zewnątrz. Czasem kaseta może być wadliwa już od produkcji.

Rozwiązanie: Nie wkładaj uszkodzonej lub rozlanej kasety z tonerem do drukarki. Zgłoś to sprzedawcy. Jeśli kupiłeś go w naszym sklepie internetowym TonerPartner, zrobimy wszystko, aby jak najszybciej mieć w domu nowy toner.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Co jest powodem nie jakościowego wydruku, czyli Najczęstsze problemy i ich rozwiązanie

Zakupiony toner lub kartridż włóż do drukarki laserowej lub atramentowej, w komputerze wczytaj dokument i wciśnij polecenie drukowania. W...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym