Jak zabezpieczyć drukarkę: 4 sposoby na uniknięcie wycieku danych

Drukarki w wielu firmach zdaniem specjalistów od cyberbezpieczeństwa ogniwem ryzyka podatnym na wyciek danych. Nie przez przypadek; na zabezpieczenie tych urządzeń często się nie patrzy, w dodatku przez nie płyną – czy to przy druku, czy skanowaniu – wrażliwe informacje. Przeczytaj, jak zapobiegać kradzieży i wyciekom danych.

Poufne dokumenty, informacje o finansach korporacyjnych, procesy produkcyjne czy dane osobowe klientów, pracowników i partnerów biznesowych – to wszystko dziś i codziennie przy korzystaniu z drukarek przechowuje się w repozytoriach drukarek.

Wystarczy niewiele, a wrażliwe dane ściągną cybernapastnicy lub odwiedzający twoją firmę. Drukarki ponadto ulubioną bramą wejściową hakerów do twojej sieci firmowej.

Ochrona komputera jest ściśle związana z bezpieczeństwem drukarki. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz arutykuł Skąd wiesz, czy twój komputer jest zainfekowany?

Jak wyciekają dane - i 4 wskazówki, co z tym zrobić

Dróg do serca drukarek jest nieprzyjemnie wiele. Urządzenia te mogą komunikować się na wiele sposobów (kablowo, Wi-Fi lub Bluetooth) z wieloma urządzeniami (komputery, tablety, smartfony) oraz jednostkami (przechowywanie w chmurze) należących do różnych podmiotów (urządzenia firmowe vs. prywatne urządzenia pracowników i gości).

Ponadto w grę wchodzi czynnik ludzki: nieostrożne obchodzenie się z wrażliwymi danymi przez pracowników. Pracownicy nieumyślnie lub dla wygody drukują dokumenty, które należą tylko do przestrzeni cyfrowej - a ponadto do druku często wykorzystują urządzenia, z których można ukraść drukowan papiery.

Nie jest to nieistotny problem. Według zeszłorocznych badań firmy konsultingowej Quocirca, rola drukarki w jakiś sposób przyczyniła się do 11% przypadków naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego firmy. Ponadto w przypadku większości tych incydentów (około 60%) wyciekły dane.

Szkody za każdy taki incydent wzrastały następnie do średnio 384 000 euro (nie wspominając o szkodzie dla reputacji firmy).

Tym samym profilaktyka jest niemal zawsze tańsza niż żerowanie konsekwencji. Jak więc zapobiec wyciekom danych z drukarek?

Regularne aktualizacje sterowników

Sterownik (driver) drukarki to aplikacja, która zapewnia komunikację drukarki z urządzeniami zewnętrznymi (komputerami, tabletami, smartfonami) i pozwala im sterować skanowaniem i drukiem.

Sterowniki zawierają szereg funkcji bezpieczeństwa, które szyfrują przesyłane dane i zapobiegają ich kradzieży. Dlatego jednym z najpewniejszych sposobów zapobiegania wyciekowi danych z drukarki jest regularna aktualizacja sterowników.

Większość urządzeń powiadomi Cię o aktualizacji i zaproponuje jej zainstalowanie. Nie pomijaj tego - metody hakerskie ewoluują dosłownie co godzinę.

Sterowniki można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych producentów; Poniżej znajdują się drivery do najpopularniejszych sterowników drukarek:

Ile będzie Cię kosztowało to rozwiązanie? Sterowniki można pobrać bezpłatnie, ich instalację może wykonać nawet średnio doświadczony użytkownik.

Wprowadzenie printów serwerów

Jeśli Twoja firma ma dużą liczbę drukarek, rozważ skonfigurowanie serwera druku. Ten sprzęt jest wyposażony w funkcje bezpieczeństwa i może diagnozować problemy z danymi drukowania lub awarie drukarki.

W przypadku niektórych serwerów druku można ograniczyć użycie niektórych urządzeń drukujących. Zapobiega to np. Drukowaniu wrażliwych dokumentów po godzinach pracy lub na urządzeniach znajdujących się po przeciwnej stronie budynku.

Serwery druku umożliwiają także optymalizację podziału zadań drukowania. Dzięki temu wykorzystywana jest aktualnie dostępna drukarka spełniająca zadane parametry (np. Druk kolorowy w określonej rozdzielczości).

Ile będzie Cię kosztowało to rozwiązanie? Możesz dostać serwery druku za mniej niż setki złotych, ale za pracę administratora sieci trzeba zapłacić.

Szyfrowanie danych do druku

Chociaż powyższe rozwiązania zapewniają stosunkowo solidną ochronę, opłaca się zapewnić bezpieczeństwo wrażliwych danych za pomocą innych „rozszerzeń”. Jednym z nich jest protokół komunikacyjny Server Message Block (SMB) systemu operacyjnego Windows, który między innymi może wykrywać próby kradzieży plików.

Wdrożenie SMB w drukarce wymaga głębszej wiedzy o sieciach komputerowych, ale zdecydowanie warto. Może również szyfrować serwery druku i inne elementy sieci. Różne wersje aplikacji przeznaczone dla różnych wersji systemu Windows:

  • SMB 2.1 – Windows 7,
  • SMB 3.0 – Windows 8,
  • SMB 3.0.2 – Windows 8.1,
  • SMB 3.1.1 – Windows 10.

Ile będzie Cię kosztowało to rozwiązanie? SMB jest dołączony do systemu Windows, ale konfigurację musi przeprowadzić doświadczony administrator sieci.

SMB może być również używany w systemie MacOS (system operacyjny obsługuje komunikację za pomocą protokołów do SMB w wersji 3.0).

Data Loss Prevention (Zapobieganie utracie danych) (DLP)

Zaawansowana technologia, z której będą korzystać głównie większe firmy. DLP może uniemożliwić drukowanie wybranych plików lub zezwolić tylko wybranym osobom na ich drukowanie.

Data Loss Prevention to także skuteczne narzędzie zabezpieczające przed wyciekiem dokumentów cyfrowych, na przykład:

  • e-mailem publicznym, 
  • przez niezatwierdzone cloudy,
  • na niesprawdzonych dyskach zewnętrznych,
  • na niektórych urządzeniach (np. Telefon komórkowy).

Wprowadzenie DLP poprzedzone jest audytem bezpieczeństwa i procesów biznesowych obsługujących wrażliwe dane.

Ile będzie Cię kosztowało to rozwiązanie? W porównaniu do poprzednich metod jest to rozwiązanie relatywnie drogie, ale przynosi najlepsze efekty. Ponadto DLP zapobiega wyciekom danych na wiele sposobów, nie tylko przez drukarki.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

muž pri pc

Skąd wiesz, czy twój komputer jest zainfekowany?

Czy podejrzewasz, że Twój komputer może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem? Jeśli ostatnio zauważyłeś zawrotne spowolnienie...

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym