Zgadnij, jaki rodzaj papieru najlepiej pasuje do twoich drukarek

Nie tylko parametry samej drukarki, ale także właściwy dobór odpowiedniego papieru wpływa na to, na ile będziesz zadowolony z wyniku. Jeśli z przyjemnością będziesz zacierać ręce lub będziesz miał tylko kwaśną twarz. Papier do drukarek jest jak wszystko inne: używaj produktów najwyższej jakości tam, gdzie naprawdę Ci zależy.

Papier kredowy - pokaż się w najlepszym świetle

To gładki papier, z którym w praktyce często możemy się spotkać podczas drukowania. W sferze komercyjnej błyszczące papiery kredowe z błyszczącym pojawiają się częściej, drugi wariant to te o matowej powierzchni. Papier błyszczący służy przede wszystkim do osiągania wysokiego poziomu jakości druku, prezentacji osób i firm poprzez prestiżowe materiały promocyjne. Służy głównie do drukowania ulotek, plakatów, ekskluzywnych czasopism, dyplomów, publikacji firmowych, katalogów i unikatowych książek. Wyróżniają się na nich kolory, bardzo jasne i żywe. Żółty kolor pierwiosnków i purpurowy odcień krokusów prawie prawdziwe, musisz uszczypnąć twarz, aby upewnić się, że nie jesteś na kwitnącej wiosennej łące. Mundur kapitana korwety, pomalowany na granat, jest tak wierny, że w każdej chwili można się spodziewać krzyku „Ziemia na horyzoncie!”.

papier-1-nahled2.jpg

Również jasność i kontrast sprawiają, że wynik jest szczególnie skuteczny i wierny oryginałowi.

Kolejną zaletą papierów kredowych (poza wspomnianą już wysoką jakością oddawania barw) jest ich niska chłonność. Nawet po zwilżeniu wodą w maszynie drukarskiej znacznie zachowuje swoją stabilność wymiarową.

Papiery kredowe to dwustronnie powlekane papiery bezdrzewne, które sprzedawane w różnych gramaturach - od 90 do 400 g / m2. Waga określa, mówiąc najprościej, grubość papieru. Im wyższy, tym mocniejszy i mniej przezroczysty będzie papier.

Czy papier powlekany ma jakieś wady? Tak, jest droższy i trudniej po nim pisać długopisem lub piórem. Jeśli chcesz zrobić dziurę w świecie, a nie w papierze, użyj markera alkoholowego. To jedyny sposób, aby uniknąć zakłopotania.

Papier offsetowy - (na) ten (się) pisze!

Jest to niepowlekany, gładki papier bezdrzewny. Jego powierzchnia nie jest poddana obróbce, co widać na pierwszy rzut oka: struktura papieru sprawia wrażenie nieco bardziej szorstkiej; Wynika z tego, że jest pisze się na nim znacznie lepiej niż na papierze kredowym. Tak zwane Offsety idealnym narzędziem do taniego druku o dużej pojemności, do drukowania dokumentów, broszur czy podręczników. Świetnie nadaje się do papieru firmowego, zwykłego pisania, przedruków. Najprawdopodobniej spotkasz się z nimi, gdy będziesz podpisywać prace domowe swym dzieciom w zeszycie lub kiedy podpisujesz podpisem formularze przeznaczone dla Twojej ulubionej instytucji państwowej. Większość z nas używa tego papieru również w domowej kserokopiarce lub drukarce - najlepiej do tego celu nadaje się papier w gramaturze 80 g. W przeciwnym razie gramatura miękkiego papieru waha się zwykle w granicach od 60 do 200 g, w zależności od sposobu wykorzystania papieru.

papier2-nahled2.jpg

Papier kserograficzny - biel bielszy, jasnoy jaśniejszy

Wykonany jest z bezdrzewnego, gładkiego wielofunkcyjnego papieru biurowego. Ten rodzaj papieru jest najczęściej używany w kopiarkach i drukarkach laserowych lub atramentowych.

Używany domyślnie do drukowania i szybkiego kopiowania; jej najpopularniejszym formatem jest A4. Jednak na rynku można łatwo uzyskać formaty A3 i A5. Najczęściej znajdziesz biały papier o wadze 80 g, jednak istnieje również papier xero w wersji kolorowej. Z papierem kserograficznym docenisz szczególnie przyzwoity kontrast i ostre odwzorowanie (obraz, a nie dźwięk).

Ponadto w praktyce biały papier kserograficzny często jest jeszcze modyfikowany przez rozjaśniacze optyczne. Dzięki temu ich odcień subiektywnie wydaje nam się jaśniejszy. Maksymalna biel jest istotna głównie wtedy, gdy zamierzamy drukować kolorowo. Jeśli papier jest szarawy lub w inny sposób zabarwiony, może to wpłynąć na na powstałe podanie koloru.

Niestety, nawet papier kserograficzny ma swoje wady. Fałszywych banknotów nie wydrukuje na nim nawet najlepszy fałszerz.

papier3-nahled2.jpg

Papier z recyklingu - przyjemność dla Grety Thunberg

Zwykły papier biurowy możemy też kupić w jego wersji z recyklingu. Jest to rodzaj papieru offsetowego, który może być używany nawet do drukowania książek. Papier z recyklingu należy do kategorii papierów, które przychodzą na świat w specyficznej technologii produkcyjnej. Surowcem jest papier kolekcjonerski, dlatego jego nabyciem przyczynisz się przede wszystkim do ochrony środowiska. Kiedy więc będziesz szukać sposobu na spędzenie wszystkich najbliższych Fridays For Future, recykling papieru w tym kierunku stanowi jasny wybór.

A uwaga, zwykły papier z recyklingu do drukarki na pewno nie należy, zawsze musi to być ten specjalny. Ten bowiem nie jest pylny, nie grozi ci w ten sposób uszkodzeniem drukarki.

Papier fotograficzny - Twoje wspomnienia zasługują na najwyższą jakość

Papier fotograficzny to papier, który swoimi właściwościami jest przeznaczony przede wszystkim, jak wynika już z jego nazwy, do drukowania zdjęć. Standardowa waga papieru fotograficznego mieści się w przedziale od 150 do 300 g / m ², przy czym waga produktu wysokiej jakości zaczyna się od 200 gramów na m ².

Aby wyniki druku były jak najlepsze, należy wybierać papier fotograficzny z uwzględnieniem technologii druku. W praktyce stosuje się dwie podstawowe technologie, zarówno w profesjonalnych pracowniach, jak i w warunkach domowych. To druk:

  • termosublimacyjny, który umożliwia wykonanie zdjęcia na drukarce termosublimacyjnej,
  • do drukarek atramentowych. Można go określić jako dominujący.

Na powierzchnię papieru przeznaczonego do druku atramentowego nakłada się specjalną emulsję, tworząc warstwę odbierającą tusz. Zwykłego papieru biurowego podobną warstwę nie ma, dlatego wydrukowane na niego zdjęcia mniej dobrej jakości.

W zależności od rodzaju nawierzchni możemy jeszcze podzielić fotopapiery na:

papier4-nahled2.jpg

Dzięki specjalnemu papierowi fotograficznemu wydrukowane obrazy będą miały dokładne kolory i będą wystarczająco ostre.

Termopapier – nie wszystkie produkty z niego grzeją przy sercu

Termopapiery stosuje się w drukarkach termosublimacyjnych. Typowe zastosowanie ma w drukarniach skarbowych. Chodzi o specjalny, delikatny papier, na który zwykle drukowane paragony, wejściówki, bilety do automatów parkingowych itp. Znane również tarcze termowizyjne do terminali płatniczych i bankowych oraz etykiety termowizyjne do wag handlowych.

Papier ten pokryty jest specjalną substancją - mieszaniną barwnika fazy stałej i odpowiedniej matrycy. Powoduje to odbarwienie papieru termicznego w pobliżu źródła ciepła. W zasadzie nie jest to nawet wydruk, papier zawiera po prostu chemikalia, które reagują na ogrzewanie.

papier5-nahled2.jpg

Poza wyżej wymienionymi rodzajami można się jeszcze spotkać z papierami tabliczkowymi lub traktowymi, papierami LWC, papierem do prasowania, papierem pauzującym i innymi specjalnymi rodzajami, ale o te dopiero następnym. Bo jeśli miałbyś wydrukować cały ten artykuł, to wiesz, ile w ogóle zużyłabyś papieru?

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym