Jak zrobić karty Montessori w domu za pomocą drukarki

08. 12. 2021

8. grudnia 2021, 12:38 | Edukacja według zasad systemu Montessori przeżywa w ostatnich latach ogromny rozkwit, nie tylko w edukacji przedszkolnej, ale także w domu. Ale nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na drogie karty. Na szczęście można je wykonać w domu - tylko przy pomocy drukarki.

Czym jest Montessori?

Nauczanie Montessori opiera się na naturalnym rozwoju dziecka w bezpiecznym środowisku, bez presji na priorytetowe traktowanie pewnych umiejętności lub zapamiętywanie różnych faktów. Pomaga także dziecku odkryć zainteresowania i obszary, w których się wyróżnia - i zagłębić się w nie.

Rola nauczycieli i rodziców w koncepcji Montessori przesuwa się z pozycji autorytetu na poziom przyjacielski, gdzie oni równorzędnym partnerem dziecka, towarzyszącym im w odkrywaniu świata.

Na koncepcję nauczania wpadła włoska pedagog Maria Montessori na początku XX wieku, która określiła również okres życia, w którym dziecko powinno stopniowo nabywać różne umiejętności:

  • przyswajanie języka ojczystego - od urodzenia do 6 lat,
  • zainteresowanie małymi przedmiotami - od 18 miesięcy do 3 lat,
  • dostosowanie do reguł dnia - od 1 roku do 3 lat
  • kontrola emocji - od urodzenia do 4 lat,
  • umiejętności społeczne - od 2,5 roku do 4 lat.

Badania wykazały, że nauczanie Montessori (w porównaniu do standardowego) pomaga np. w szybszym rozwoju umiejętności matematycznych oraz umiejętności czytania i pisania, a także korzystnie wpływa na integrację dziecka w zespole. Wzmacnia również zdolność rozwiązywania konfliktów i sytuacji kryzysowych.

karty montessori

DIY Montessori - jak zrobić karty pomocnicze w domu

Jak wynika z poprzednich linii, ważną częścią koncepcji Montessori pomoce wspierające interaktywność w zespole dziecięcym oraz z dorosłymi „mentorami”. Jedną z najbardziej znanych tak zwane karty trójdzielne.

Ich celem jest pomoc w rozwoju umiejętności językowych, od rozumienia pierwszych słów (niemowlęta i dzieci do 3 lat) poprzez lekcje czytania i pisania (od 3 do 6 lat) po poszerzanie słownictwa (od 6 do 12 lat). Karty zawsze składają się z trzech zestawów:

  • fotografie (lub dokładne ilustracje) określonych obiektów, zwierząt lub np. zjawisk i sytuacji (część A poniżej),
  • nazwy pozycji przedstawionych powyżej (część B),
  • zdjęcia (lub ilustracje) z nazwą (część C).

W Internecie można znaleźć wiele stron, z których można pobrać te oto karty trójdzielne Montessori. Dobrym źródłem jest np. strona kursy-montessori.pl (linki do pobrania kart znajdziesz na końcu artykułu). Zazwyczaj karty dostępne w następującym formacie:

montessori

Wydrukuj karty w dwóch egzemplarzach. W przypadku pierwszej kopii zdjęcie (A) jest odcinane od nazwy (B), druga kopia pozostaje w całości (C).

Do drukowania zalecamy korzystanie z drukarki atramentowej. Ma lepsze przejścia kolorów, a zdjęcia na kartach będą wyglądać bardziej realistycznie. Ale możesz też spokojnie użyć urządzenia laserowego. Upewnij się, że drukujesz w wysokiej rozdzielczości - co najmniej 600 DPI (jeśli interesują Cię szczegóły, przeczytaj artykuł Czym jest DPI).

Wskazówka: Aby zaoszczędzić na kolorze podczas drukowania, wybierz kompatybilne wkłady. Ich jakość druku jest taka sama jak oryginalnych tonerów i cartridgi, w porównaniu z nimi nawet 4 razy tańsze - a ponadto objęte dożywotnią gwarancją. Więcej informacji na temat różnych kosztów drukowania różnych typów tonerów można w naszej sekcji tonery.

Drukuj na papierze o gramaturze około 160 g/cm2 (grubość odpowiada klasycznej ćwiartce) i wykończeniu matowym. Karty sprawdzą się lepiej i będą trwalsze. Na każdą okazję nie zapomnij ich zalaminować.

Wybierz matową folię o grubości 125 mikronów (mic). Wydrukowane karty włóż do kieszeni i zalaminuj zgodnie z instrukcją - możesz też zalaminować kilka kart Montessori w ciągu minuty. Odetnij nadmiar folii, ew. odetnij i ponownie włóż kartę do laminatora, tak aby przycięte krawędzie naprawdę się ze sobą skleiły.

Nie zapomnij również przeczytać artykułu Jak laminować papier i wybrać odpowiedni laminator.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

uvod

Co oznacza rozdzielczość DPI podczas drukowania i jak wybrać odpowiednią drukarkę?

Większość kupujących wybiera drukarkę domową lub biurową według ceny, podczas gdy mniejszość patrzy na szybkość drukowania i zużycie...

14. 6. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe