Jak usunąć plamy od atramentu z dywanu lub podłogi?

10. 1. 2022

10. stycznia 2022, 15:05 | Czy rozlał Ci się wkład na dywanie, czy też zabrudziłeś swoją nową sofę? Nie trać głowy. Najskuteczniejszym wyjściem z takiego bałaganu jest szybkie działanie! Dowiedz się, co jest skuteczne na atrament i jak ratować nie tylko dywan.

Pierwsza pomoc kiedy rozleje się atrament

Czy twój wkład lub toner się zepsuł? Jeśli masz w domu drukarkę atramentową, plamy na ubraniach, podłogach lub dywanach pochodzą z rozlanych wkładów atramentowych. Atrament w płynie szybko wysycha, więc musisz działać szybko. Ale przede wszystkim nie panikuj, aby nie podejmować pochopnych decyzji, których możesz później żałować.

Jak bardzo będzie plama trudna do usunięcia, zależy od konkretnej powierzchni i atramentu. Z rąk zmyjesz go zwykłym mydłem, ale plamy na chłonnych materiałach łatwo pogłębiałyby się po umyciu wodą i tylko uszkodzenie byłoby większe. Unikaj czyszczenia plam pod bieżącą gorącą wodą, tak jak do czyszczenia krwi należy wybrać zimną. Jeśli atrament zabrudził ci koszulkę, dowiedz się, jak usunąć toner lub atrament z ubrania. W przypadku plam z atramentu na wykładuinie PCV, dywanie lub fotelu spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Najpierw ostrożnie zetrzyj rozlany atrament bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym i wchłoń jak najwięcej.
  • Zabierz ze sobą etanol. Nasącz róg czystej szmatki etanolem, przyłóż nasączoną szmatkę do plamy żeby atrament nasączyć z fotela.
  • Uważaj, aby nie szorować plamy! Najpierw delikatnie nałóż ściereczkę na plamę i pozwól jej wchłonąć rozlany atrament.
  • Usuń plamy od krawędzi w kierunku środka. Eliminuje to możliwość dalszego rozprzestrzeniania się plamy.
  • Od czasu do czasu namocz szmatkę w alkoholu i nałóż na plamę, a następnie wyczyść tkaninę delikatnym krążeniem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozostaw alkohol na plamie na co najmniej pół godziny.
  • Etanol może wysuszyć dywan lub fotel, uszkadzając jego włókna. Jeśli plama została usunięta, na koniec spłucz oczyszczoną powierzchnię ciepłą wodą z octem (w ilości ćwierć szklanki octu na litr wody) i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli nie masz w domu etanol, plamy z atramentu na dywanie możesz spróbować wyczyścić pastą czyszczącą, która powstaje poprzez zmieszanie sody bikarbony z wodą. Do czyszczenia można również użyć soli i wody z cytryną.

istock-501363270.jpg

Zaschnięte plamy z atramentu będą gorsze

Wysuszone wkłady do drukarek trudniejsze do usunięcia, więc będziesz musiał być z nimi bardziej cierpliwy. Jeśli powyższa procedura nie pomoże, spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Nasącz wacik w etanolu i nałóż go na zaschniętą plamę z atramentu. Ostrożnie przejedź nim plamę, aby nasączyć zaschnięty atrament, który zacznie przenosić się na watę. Gdy tylko wata zmieni kolor i wchłonie atrament, wymień na czystą.
  • W misce wymieszaj proszek do prania (najlepiej przeznaczony do prania delikatnego) z wodą w stosunku 1:1. Zanurz w nim bawełniany wacik i nałóż mieszankę na wysuszoną plamę z tuszu, całkowicie się pokryje.
  • Pozostaw wszystko na 10 minut, a następnie dokładnie wypierz poplamioną tkaninę (miększe tkaniny pierz w dłoni i pozwól im wyschnąć na powietrzu). Jeśli pranie nie wchodzi w rachubę, umyj obszar wystarczająco dobrze wilgotną szmatką.
  • plama jest nadal widoczna, powtarzaj proces, zniknie całkowicie.

Rozlane wkłady dziś stosunkowo rzadkie. Winne głównie uszkodzone wkłady, w tym bardziej podatne na uszkodzenia wkłady poddane recyklingowi. Dlatego należy zachować ostrożność podczas ich wymiany.

Wskazówka: przy następnej wymianie wkładu lub tonera przykryj obszar na przykład starą gazetą lub kocem, aby uchronić go przed przypadkowymi zachlapaniami

Plamy z tonera - usuwanie z dywanu czy podłogi

Dzięki drukarce laserowej unikasz kłopotom z rozlanym atramenem, ale wkłady z tonerem należy przenosić z podobną ostrożnością. Wewnątrz tonera drukarki laserowej ukryty jest proszek tonerowy, który może powodować podobne zmartwienia. Podczas usuwania plam z proszku z dywanu lub podłogi istnieje szczególne ryzyko wdychania go, co może być spowodowane zwykłymi przeciągami. Dlatego przed czyszczeniem zaopatrz się w maseczkę i załóż gumowe rękawiczki.

Proszek nigdy nie odkurzania! Oprócz uszkodzonego odkurzacza zawartość z łatwością zwrócisz z tyłu odkurzacza. Tylko specjalny odkurzacz może być używany do usunięcia proszku tonera, który zatrzyma nawet najmniejsze cząsteczki. Zamiast tego weź ręcznik papierowy lub szmatkę i delikatnie przetrzyj proszek. Możesz użyć mydła i wody lub pierwszej procedury usuwania atramentu wymienionej powyżej, aby usunąć plamę.

Wskazówka: Nie próbój uzupełniać pustego tonera w domu, ponieważ nie tylko to zapobiegnie niepożądanym plamom. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wypróbuj alternatywne tonery.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

A co ze zużytym tonerem w drukarce? Remont i nowy chodnik

Kolejny pusty kartridż… Przed wyrzuceniem pustego kartridża, pomyśl o jego dalszym użyciu. Jak go z powodzeniem poddać recyklingowi, gdzie...

8. 11. 2021  Przeczytaj cały artykuł »

uvod

Wypadek z wkładem do drukarki: Jak usunąć plamy od tonera lub atramentu z ubrania

Jeśli kiedykolwiek wymieniałeś toner do drukarki, to brałeś ryzyko poplamienia odzieży atramentem z kasety lub zanieczyszczenia pyłem...

5. 1. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe