Historia marki HP - przyjaźń na całe życie

03. 8. 2020

3. sierpnia 2020, 10:00 | Google, Apple, Amazon, Microsoft. Te pierwotnie firmy garażowe były synonimem małych firm, których założyciele mieli zaledwie kilka centów na rozpoczęcie działalności. Z czasem firmy te rosły, a ich produkty lub usługi zmieniały świat. Czasami wystarczył im dobry pomysł, innym razem znaczna śmiałość, za pomocą której właściciele takiej firmy ukradli nowy pomysł konkurencji. Los niektórych służył jako temat do obróbki filmów. Prawie wszyscy znają dziś filmy takie jak Social Network, Pirates of Silicon Valley i Jobs. Ale brakuje jednej rzeczy: historii Hewlett-Packard, jednej z ikon branży komputerowej.

„Ta historia jest prawdziwa, daj mi znać, jeśli cię okłamuję”.

Opowiemy wam historię, w której jeden z wynalazców poznał drugiego inżyniera i powstał z tego udany biznes i przyjaźń na całe życie. Ci panowie nazywali się William Hewlett i David Packard i poznali się podczas studiów inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Rok 1934 to udane zakończenie studiów na Uniwersytecie Stanforda dla dwóch utalentowanych inżynierów, przyszłych biznesmenów i przyjaciół przez całe życie: Billa Hewletta (pełne imię i nazwisko William Redington Hewlett) i Davida Packarda. Rozpoczęli współpracę już w 1935 r., Podczas Wielkiego Kryzysu, ale dopiero podczas połowów w górach Kolorado zgodzili się założyć wspólne przedsiębiorstwo.

I tak, pięć lat po opuszczeniu macierzystej uczelni, na początku 1939 roku, ich amerykański sen się ukształtował. Wybrali dwupiętrowy budynek mieszkalny przy 367 Addison Avenue (pierwotnie 369) w pobliżu Palo Alto ze względu na lokalizację firmy. Obejmował także mały drewniany garaż, w którym znaleźli tło dla swoich przyszłych planów. W 1987 r. Ich pierwsze warsztaty zostały uznane za pamiątkę narodową Kalifornii.

 

hp1-nahled2.jpg

Był to 1 stycznia 1939 r., czas inwestycji. A pierwsza inwestycja w spółkę, która została formalnie założona tego dnia, wyniosła zaledwie 538 USD. Pierwszym produktem firmy był oscylator audio 200A, zaprojektowany do testowania sprzętu audio. Późniejszy model 200B był tak wysokiej jakości, że został zakupiony przez ówczesne, legendarne studio filmowe znanego amerykańskiego producenta i reżysera Walta Disneya. HP stale się rozwijał: dwa lata po założeniu firma osiągnęła obrót w wysokości ponad 100 000 USD, a dwa lata później było to prawie milion. 8 sierpnia 1947 r. Hewlett-Packard została przekształcona w spółkę akcyjną, a od 6 listopada 1957 r. jej akcje stały się przedmiotem obrotu publicznego.

W skrócie HP

Nazwa firmy nie jest niczym oryginalnym, widać, że jej nazwa Hewlett - Packard (w skrócie HP) składa się z pierwszych liter imienia obu założycieli. Mówi się, że w tym czasie o kolejności nazwisk rzucali monetami. David Packard co prawda wygrał, ale ostatecznie gentlemansko ustąpił i obaj panowie uzgodnili, że swój biznes z elektroniką nazwą Hewlett-Packard Company.

Obaj właściciele początkowo produkowali i sprzedawali kilka różnych rodzajów towarów przeznaczonych dla rolnictwa i gospodarki (w tym woltomierze, kalkulatory, a także sprzęt do kręgli i automatycznych spłuczek), a dopiero potem specjalizowali się w produkcji wysokiej klasy elektroniki.

 

hp2-nahled2.jpg

 

Jednak w ciągu historii firmy zmieniło się jego logo. Pierwotnie były to dwie litery znane jako litery hp umieszczone w podłużnym niebieskim prostokącie; od 1981 r. te 2 białe litery w kółku tego samego koloru. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2016 roku, kiedy światło świata ujrzało złote futurystyczne logo z ostro wyciętymi literami. Składa się z czterech ukośników - dwóch krótszych i dwóch dłuższych - a za nim znajduje się studio projektowe marek Moving.

Do najbardziej znanych produktów amerykańskiej firmy należą minikomputery HP 2100 / HP 1000, pierwsze naukowe (HP 9100A) oraz kalkulatory osobiste lub kieszonkowe (HP-35 z 1972 r.), Jednak firma zyskała światową sławę głównie dzięki drukarkom atramentowym i laserowym wyprodukowanym w latach 80. XX wiek

Dziel i rządź

Dzisiaj Hewlett-Packard (w skrócie HP) jest międzynarodową firmą, jedną z największych w swojej branży. Główna siedziba znajduje się w Palo Alto w Kalifornii i działa w prawie każdym kraju na świecie. Nazwa firmy pozostała niezmienna przez cały czas, chyba że uznamy to za zmianę w jej podziale, która nastąpiła 1 sierpnia 2015 r. Utworzono dwa odrębne działy: HP Inc. (HP.com) i Hewlett-Packard Enterprise (HPE.com), z HP Inc. odpowiada za sprzęt i rozwój nowych technologii, HPE koncentruje się głównie na rozwoju oprogramowania.

Obecnie do jej obszarów działalności należą przede wszystkim technologie informatyczne i produkty z nimi związane:

  • Drukarki atramentowe, laserowe i drukarki wieloformatowe, drukarki 3D,
  • PC, laptopy, serwery, tablety,
  • monitory,
  • skanery, urządzenia wielofunkcyjne,
  • myszy i klawiatury,
  • kamery internetowe,
  • aparaty cyfrowe,
  • elementy sieciowe,
  • kalkulatory naukowe.

Oczywiście w ofercie firmy znajdują się również tonery, kartridże i wszystkie towary konsumpcyjne związane z drukowaniem i IT. Możemy znaleźć te produkty w prawie każdym biurze, sklepie lub gospodarstwie domowym. Na świecie miliony produktów wysokiej jakości z tradycyjnym niebieskim logo HP. Nie tylko w Polsce Hewlett-Packard od dawna jest najlepiej sprzedającą się marką drukarek laserowych.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym