Czy oglądanie seriali w godzinach pracy może zwiększyć twoją wydajność?

Czy przyłapał Cię już ktoś jak oglądasz nowy odcinek ulubionego serialu? Może nie wyobrażasz sobie grania w gry wideo lub wzięcia udziału w niszczącym nerwy meczu piłkarzyków w godzinach pracy. Jednocześnie budowa stref rozrywki i relaksu staje się obecnie trendem w postępowych firmach. Bo mądrzy zrozumieli, że wypoczęty pracownik to dobry pracownik.

Netflix przeprowadził niedawno ankietę wśród swoich użytkowników, aby dowiedzieć się, czy oglądają filmy i seriale w godzinach pracy. I wiesz co? Ponad jedna trzecia z nich spędza część swojego czasu pracy oglądając Netflix! Co więcej, 12 proc. Ankietowanych pracowników przenosi się do stref rekreacyjnych utworzonych dla nich przez pracodawców, oglądając ulubione programy.

Strefy relaksu w biurach rosną jak grzyby po deszczu

Legendy o tym co pracownicy Google czy Facebooka mają w biurach powoli stają się niepopularne. Restauracje i kawiarnie, sklepy fryzjerskie, pralnie chemiczne, niezakłócone miejsca do spania, strefy gier, biblioteki, ścianka wspinaczkowa, minigolf na dachu, siłownie, sala prób muzycznych…

Jednak nawet w naszym regionie pracodawcy idą z duchem czasu i ze względu na sytuację na rynku pracy nie mają wielkiego wyboru. Dobrych pracowników nie będą już przyciągały wyższe pensje i bony na posiłki, teraz na kursie panuje przyjemne środowisko pracy, bezpłatne godziny pracy i podobne korzyści.

Strefy relaksu, ciche biura, kawiarnie z wybraną kawą i doświadczonymi baristami, kąciki gier i inne gadżety podnoszące komfort pracowników znajdziemy w miejscach pracy takich firm jak Notino, AirBank i dziesiątki innych.

vzony1-nahled2.jpg

Dwudziestominutowe wakacje dla mózgu

Dlaczego strefy wypoczynkowe w biurach tak ważne? Po męczącym myśleniu mózg potrzebuje bowiem odpoczynku, idealnie jest na chwilę zatrudnić przeciwną półkule mózgową. Ta wyeksploatowana w pracy ma więc czas na regenerację. Oczyścić umysł pomoże ruch, świeże powietrze, wystarczające dopływ płynów i kontakt społeczny. Najważniejsze to zrelaksować się psychicznie i na kilka chwil całkowicie zapomnieć o pracy.

Jak na fajną przerwę w pracy?

Zmęczenie w pracy to problem, z którym boryka się większość pracowników. Jeśli jesteś jednym z nich, przeczytaj kilka artykuł: Zmęczenie w pracy: 7 wskazówek, jak szybko dojść do siebie po uwodzeniu.

Nową krew do żył i bardzo pozytywny wpływ na zdrowie ma także regularne rozćwiczanie bezpośrednio w miejscu pracy. Zajrzyj do naszego lista ćwiczeń do biura – rozciągniesz ciało, przekrwiesz mięśnie i mózg oraz odświeżysz umysł.

Pamiętaj o rozrywce i rozproszeniu. Umieć odpocząć, wyłączyć i pobawić się z kolegami jest równie ważne, jak umieć utrzymać uwagę i być w pracy wydajnym.

Przy siedzącym zatrudnieniu i pracy głową przy komputerze idealnie wybrać aktywny wypoczynek. Zmień otoczenie, pospaceruj, zatrzymaj się na rozmowę z kolegami o piętro wyżej, jeśli masz możliwość, zagraj z nimi mecz ping-ponga lub w futbolu stołowym. W letnie dni idź na zewnątrz, czerpiąc energię ze słońca.

zony2-nahled2.jpg

Jeśli rano zniszczyłeś się w siłowni albo wciąż nie możesz ochłonąć z wczorajszego maratonu na rowerze górskim, to chyba na aktywność fizyczną nie masz nawet myśli. Przygotuj sobie filiżankę kawy lub ulubionej herbaty i połóż na tarasie lub ogródku. Puść sobie do uszu ulubioną muzykę, albo obejrzyj serial - idealnie taki, którego odcinek ma około dwudziestu minut. 90-minutowe odcinki i pełnometrażowe filmy podziel na części i oglądaj je kolejno. Na regenerację przerwa o długości do 20 minut powinna ci bogato wystarczyć.

zony3-nahled2.jpg

Planowany odpoczynek czy prokrastynacja?

Granica między zdrową przerwą w pracy a prokrastynacją jest bardzo cienka. Wytworne przerwy w pracy powinny być zawsze zaplanowane, pauza na ulubiony serial powinna przyjść za wynagrodzeniem, po wykonanej pracy. Jeśli blogujesz na Youtube, to HBO GO i Netflix podejrzliwie często, a Twój to-do list wciąż się nie skraca, Twoje działania spełniają definicję prokrastynacji i nawet ten artykuł nie jest dla Ciebie wystarczającym usprawiedliwieniem, dlaczego wciąż nie masz tego zadania do wykonania.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.
Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym