4 sposoby skutecznego łagodzenia stresu

16. 12. 2019

16. grudnia 2019, 15:27 | Stres to nieodłączna część naszego życia, ale długotrwały stres może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i psychicznych. Wypalenie zawodowe lub poważne powody zdrowotne to efekt przewlekłego stresu. Dowiedz się, jak skutecznie walczyć ze stresem i jego przyczynami, aby cieszyć się pracą.

Żyjemy w czasach, w których nadmierne obciążenie pracą jest nadal postrzegane jako oznaka sukcesu i celowości. Chociaż krótkotrwały stres związany z pracą okazuje się do pewnego stopnia w porządku (pomaga nam podnieść się na lepsze wyniki), to nadmierne obciążenie stresem pogarsza jakość życia i często go skraca.

Zbyt duży stres prowadzi do bólów głowy i problemów trawiennych, wysokiego ciśnienia krwi, osłabienia układu odpornościowego i zaburzeń depresyjnych. Ludzie zestresowani bardziej podatni na infekcje, często kompensując swoje problemy z niezdrowym spożywaniem żywności lub nadużywaniem substancji psychoaktywnych - czym jeszcze bardziej niszczą swoje zdrowie. Jak skutecznie walczyć ze stresem?

Naucz się eliminować przyczyny stresu

Najlepszą obroną jest atak - w przypadku stresu jest to podwójnie prawdziwe. Spróbuj dowiedzieć się, dlaczego jesteś stale pod presją w pracy i poza nią. Jakie twoje stresory?

Dla wielu osób problemem jest nadmierne obciążenie pracą. Biorą na siebie więcej, niż potrafią,nie mogą (i nie chcą) delegować swoich zadań i starają się osiągnąć perfekcję. Jednak nadmiernym obciążeniem nie można zarządzać w perspektywie długoterminowej.

Jeśli spędzasz w pracy 12 godzin dziennie, a nawet w weekendy, z czasem Twoja wydajność spadnie paradoksalnie. Dobrze rozważ swoje opcje i spróbuj przekazać zadania, które może obsłużyć ktoś inny. Zacznij od powolnych kroków.

Oddychaj

Do pewnego stopnia można kontrolować automatyczną reakcję na stres. Jak? Głębokim oddychaniem. Ten temat dobrze jest znany ponad tysiąc lat starym naukom medytacji, które różne ćwiczenia oddechowe wykorzystują do zmiany stanu świadomości.

Jak postępować? Weź wolno głęboki oddech i policz do pięciu, wstrzymaj oddech przez chwilę i wydychaj powietrze licząc do pięciu. Kilka głębokich oddechów aktywuje tak zwaną przywspółczulną, część układu nerwowego, która między innymi spowalnia pracę serca i rozluźnia skurcz oskrzeli i mięśni.

Świadome oddychanie może rozluźnić napiętą szyję, plecy i inne części. Ćwiczenia oddechowe najlepiej sprawdzają się w pozycji leżącej, ale skuteczne nawet w pozycji stojącej.

dychanie L

Właściwa technika oddychania jest integralną częścią ćwiczeń zdrowotnych, takich jak taj-chi lub joga.

Ćwicz

Myśli o terminach spotkań i nadchodzących zadań niezawodnie usuwają intensywne ćwiczenia. I nie ma znaczenia, czy pójdziesz popływać lub grać w unihokeja z grupą przyjaciół. Podczas sportu ciało uwalnia endorfiny i inne hormony regulujące nastrój. Po intensywnym treningu na pewno poczujesz się zadowolony i szczęśliwy.

Ponadto ćwiczenia obniżą poziom kortyzolu. Hormon ten jest w dużej mierze wypłukiwany pod wpływem stresu i, między innymi, sprzyja magazynowaniu tłuszczu w ciele i zwiększonej labilności emocjonalnej.

Idealne jest połączenie treningu ze świadomym oddychaniem. Zapisz się na zajęcia z jogi lub chińską sztukę walki Tai Chi. Według badań jego praktyka ma znaczące działanie antystresowe. Medytacja mindfulness może ci również pomóc.

Ustal swoje granice i realizuj swoją pasję

Podstawowa zasada przeciw stresowi to: nie zabieraj pracy do domu. Oddziel czas, kiedy jesteś w pracy i czas kiedy jesteś ze swoimi bliskimi. To, że niektórzy z twoich współpracowników dostępni 24 godziny na dobę i odpisują na e-maile o trzeciej rano, nie oznacza, że musisz robić to samo.

Przełożeni i klienci powinni szanować Twoje granice. W przeciwnym razie lepiej z nimi porozmawiać. A jeśli to nie zadziała, to pomyśl o zmianie pracy, aby zachować zdrowie psychiczne.

Wolny czas dobrze wpływa na Twój mózg. Czy grałeś na gitarze w młodości, ale z powodu dużego obciążenia pracą poddałeś się? Może nastał ten czas by przypomnieć sobie gry na instrumencie muzycznym.

Znane powiedzenie: pracujemy, aby żyć - nie żyjemy, aby pracować.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe