3 sposoby na zachowanie zdrowego rozsądku w kwarantannie (i pomoc innym)

Presja na naszą psychikę związana z opatrzeniami „koronawirusowymi” trwa nadal. Dowiedz się, jak radzić sobie z izolacją domową i jak złagodzić cierpienie osób najbardziej dotkniętych pandemią.

Ograniczenia w ruchu spowodowane pandemią koronawirusa istnieją od kilku tygodni - i chociaż większość z nas wyzdrowiała z początkowego szoku i podjęła działania, presja na naszą psychikę trwa. Nie widzimy się z rodziną i przyjaciółmi; wiele osób musi pracować z domu, inni nie mogą pracować z powodu obecnej sytuacji. W tym artykule nauczysz się, jak radzić sobie mentalnie z izolacją domową i jak złagodzić cierpienie osób najbardziej dotkniętych przez te środki.

Zdaniem psychologów ważne jest przestrzeganie obecnych ograniczeń w szerszym kontekście. Zakaz wychodzenia wprawdzie przynosi ci pewien dyskomfort – ale zostając w domu, pomagasz lekarzom, ratownikom czy opiekunom. Czyli tym, którzy w czasie pandemii stoją w pierwszej linii i ratują życie.

Istnieje kilka sposobów, aby zachować spokój i nie stracić zmysłu nawet podczas długiej kwarantanny.

1) Postępuj zgodnie z rutyną

Co pomogło żołnierzom w obozach jeńców wojennych przetrwać podczas II wojny światowej? Rutyna. Zarządzanie życiem jest pierwszą rzeczą, która przejmuje kontrolę w czasach kryzysu - przywiązanie do pracy i inne nawyki najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia psychicznego.

Ze stresującą sytuacją radzimy sobie różnie. Niektórzy z nas przejadają się, inni sięgają po nikotynę czy alkohol, kolejni nieprzyjemny okres próbują "przeskoczyć" nadmiernym snem. Wszystko to zaburza doświadczane rytmy i odbija się na naszej psychice i zdrowiu fizycznym.

Jak przestrzegać rutyny? Wyznacz sobie sztywny harmonogram - idealnie taki, który będzie kopiował Twój dzień pracy:

  • wstawaj o regularnej porze (i chodz prawidłowo spać),
  • zaplanuj czas na pracę, rodzinę i hobby,
  • ćwicz regularnie (aktywność fizyczna jest zalecana na przykład przez astronautów, według których ćwiczenia skuteczną bronią, między innymi, przeciw chorobie dekompresyjnej). 

Nasza wskazówka: Naucz się zasad zdalnej pracy
Czy pracujesz w domu i nie wiesz, jak zorganizować dzień i miejsce pracy, ani jakich narzędzi użyć? Zainspiruj się w naszym artykule 5 wskazówk, jak skutecznie pracować z domu podczas kwarantanny.

2) Pomagaj innym

Czy masz dużo wolnego czasu dzięki kwarantannie i nie lubisz oglądać telewizji? Podaj pomocną dłoń. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele inicjatyw mających na celu ułatwienie życia głównie grupom szczególnie wrażliwym (głównie emerytom i osobom o obniżonej odporności), pracownikom służby zdrowia lub członkom służb ratowniczych.

Możesz wziąć udział w jednym z następujących projektów:

Szycie maseczek - jednym z projektów, które pomogły w zaopatrzeniu w niezbędne środki zaangażowanie się w szycie maseczek lub ich dystrybucję, naprawę maszyn do szycia czy dostarczanie niezbędnych materiałów.

Pomoc dla seniorów – zakupy dla seniorów, zakupy lekarstw, wyprowadzanie psa czy inna pomoc. Oto następujące projekty:

Domowe drukowanie osłon ochronnych dla lekarzy - projekt czeskiej firmy Prusa Research (projekt). Wszystko czego potrzebujesz do drukowania to drukarka 3D i filamenty PETG, lub PET. Instrukcje dotyczące drukowania znajdują się w tym dokumencie.

Pomoc w znalezieniu leku na COVID-19 – poprzez aplikację folding @ home można wypożyczyć moc obliczeniową swojego komputera do symulowania interakcji białek na powierzchni cząsteczek wirusa z potencjalnym lekiem. Więcej informacji o poszukiwaniu substancji czynnej przeciwko koronawirowi można przeczytać TUTAJ.

Oddawanie krwi – celem jest znalezienie nowych dawców różnych grup krwi. Wielu stałych dawców jest obecnie w kwarantannie lub należy do grupy ryzyka. Twórcy projektu szacują, że z powodu obecnej sytuacji niedługo nastąpi niedobór krwi dla pacjentów i osób po poważnych urazach. Zaangażować się można wypełniając e-mail, swój telefon i grupę krwi (o ile znasz). W przypadku niedoboru krwi dzwoni do ciebie stacja transfuzji krwi.

istock-1138429580-nahled2.jpg

3) Skoncentruj się na swoim hobby i rodzinie

Wielu z nas kręci się w wiecznym kole „pracy - obowiązków domowych - snu”. Często nawet nie odpoczywamy w weekendy; albo opiekujemy się rodziną, albo odpoczywamy przy serialach i filmach. Odkładamy większość hobby na później „aż będzie więcej czasu”.

I to właśnie domowa izolacja dała nam dodatkowy czas. Po co więc trawić go kolejnymi seriami niekończących się seriali i nie poświęcać się naszym dawnym pasjom?

Napisz opowiadanie, które zawsze chciałeś stworzyć. Wróć do gry na instrumencie muzycznym. Przeczytaj książeczki, do których jeszcze nie dotarłeś –.albo kupuj nowe publikacje i wspieraj rynek książek, który jest w kryzysie z powodu obecnych środków.

Nie zapomnij też o swojej rodzinie. Idź na spacer do parku ze swoim partnerem i dziećmi (oczywiście z maseczką) i zadzwoń do starszych krewnych. Sprawisz, że będą szczęśliwi - to na nich najbardziej wpływa na nich izolacja społeczna, a nawet krótka rozmowa telefoniczna przyniesie nadzieję na ich życie.

Co robić, jeśli jest najgorzej?

Nie da się utrzymać negatywnych emocji? Nie wstydź się i rozmawiaj o swoich problemach ze specjalistą.

Pomoc psychologiczną - Dzięki współpracy z samorządami powiatowymi, Podlaski Urząd Wojewódzki sporządził wykaz jednostek, które zaangażowały się w pomoc psychologiczną na rzecz mieszkańców (kliknij tutaj).

Za TonerPartner życzymy Wam, żebyście radzili sobie z obecną sytuacją jak najwięcej z nadglądem.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

5 wskazówek, jak skutecznie pracować z domu podczas kwarantanny

Pandemia koronawirusa zmusiła część pracowników do pracy z domu. Dla niektórych osobników home office jest (prawie) chlebem dziennym. Inni...

24. 3. 2020

Darmowy transportdla zarejestrowanych klientów od 149zł
Doręczenie na drugi dzieńJesteśmy naprawdę szybcy
Dożywotnia gwarancja na wkładyPo prostu wierzymy w nasze towary
Gwarancja na uszkodzenie drukarkiJeśli coś się stanie, zajmiemy się tym