3 sposoby na zachowanie zdrowego rozsądku w kwarantannie (i pomoc innym)

25. 5. 2020

25. maja 2020, 10:00 | Ograniczenia w ruchu spowodowane pandemią koronawirusa istnieją od kilku tygodni - i chociaż większość z nas wyzdrowiała z początkowego szoku i podjęła działania, presja na naszą psychikę wciąż trwa. Nie widzimy się z rodziną i przyjaciółmi; wiele osób musi pracować z domu, inni nie mogą pracować z powodu obecnej sytuacji. W tym artykule nauczysz się, jak radzić sobie mentalnie z izolacją domową i jak złagodzić cierpienie osób najbardziej dotkniętych przez te środki.

Polecane produkty z naszej oferty

Ograniczenia w ruchu spowodowane pandemią koronawirusa istnieją od kilku tygodni - i chociaż większość z nas wyzdrowiała z początkowego szoku i podjęła działania, presja na naszą psychikę wciąż trwa. Nie widzimy się z rodziną i przyjaciółmi; wiele osób musi pracować z domu, inni nie mogą pracować z powodu obecnej sytuacji. W tym artykule nauczysz się, jak radzić sobie mentalnie z izolacją domową i jak złagodzić cierpienie osób najbardziej dotkniętych przez te środki.

Zdaniem psychologów ważne jest przestrzeganie obecnych ograniczeń w szerszym kontekście. Zakaz wychodzenia wprawdzie przynosi ci pewien dyskomfort – ale zostając w domu, pomagasz lekarzom, ratownikom czy opiekunom. Czyli tym, którzy w czasie pandemii stoją w pierwszej linii i ratują życie.

Istnieje kilka sposobów, aby zachować spokój i nie stracić zmysłu nawet podczas długiej kwarantanny.

1) Postępuj zgodnie z rutyną

Co pomogło żołnierzom w obozach jeńców wojennych przetrwać podczas II wojny światowej? Rutyna. Zarządzanie życiem jest pierwszą rzeczą, która przejmuje kontrolę w czasach kryzysu - przywiązanie do pracy i inne nawyki najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia psychicznego.

Ze stresującą sytuacją radzimy sobie różnie. Niektórzy z nas przejadają się, inni sięgają po nikotynę czy alkohol, kolejni nieprzyjemny okres próbują "przeskoczyć" nadmiernym snem. Wszystko to zaburza doświadczane rytmy i odbija się na naszej psychice i zdrowiu fizycznym.

Jak przestrzegać rutyny? Wyznacz sobie sztywny harmonogram - idealnie taki, który będzie kopiował Twój dzień pracy:

  • wstawaj o regularnej porze (i chodz prawidłowo spać),
  • zaplanuj czas na pracę, rodzinę i hobby,
  • ćwicz regularnie (aktywność fizyczna jest zalecana na przykład przez astronautów, według których ćwiczenia skuteczną bronią, między innymi, przeciw chorobie dekompresyjnej). 

Nasza wskazówka: Naucz się zasad zdalnej pracy
Czy pracujesz w domu i nie wiesz, jak zorganizować dzień i miejsce pracy, ani jakich narzędzi użyć? Zainspiruj się w naszym artykule 5 wskazówk, jak skutecznie pracować z domu podczas kwarantanny.

2) Pomagaj innym

Czy masz dużo wolnego czasu dzięki kwarantannie i nie lubisz oglądać telewizji? Podaj pomocną dłoń. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele inicjatyw mających na celu ułatwienie życia głównie grupom szczególnie wrażliwym (głównie emerytom i osobom o obniżonej odporności), pracownikom służby zdrowia lub członkom służb ratowniczych.

Możesz wziąć udział w jednym z następujących projektów:

Szycie maseczek - jednym z projektów, które pomogły w zaopatrzeniu w niezbędne środki zaangażowanie się w szycie maseczek lub ich dystrybucję, naprawę maszyn do szycia czy dostarczanie niezbędnych materiałów.

Pomoc dla seniorów – zakupy dla seniorów, zakupy lekarstw, wyprowadzanie psa czy inna pomoc. Oto następujące projekty:

Domowe drukowanie osłon ochronnych dla lekarzy - projekt czeskiej firmy Prusa Research (projekt). Wszystko czego potrzebujesz do drukowania to drukarka 3D i filamenty PETG, lub PET. Instrukcje dotyczące drukowania znajdują się w tym dokumencie.

Pomoc w znalezieniu leku na COVID-19 – poprzez aplikację folding @ home można wypożyczyć moc obliczeniową swojego komputera do symulowania interakcji białek na powierzchni cząsteczek wirusa z potencjalnym lekiem. Więcej informacji o poszukiwaniu substancji czynnej przeciwko koronawirowi można przeczytać TUTAJ.

Oddawanie krwi – celem jest znalezienie nowych dawców różnych grup krwi. Wielu stałych dawców jest obecnie w kwarantannie lub należy do grupy ryzyka. Twórcy projektu szacują, że z powodu obecnej sytuacji niedługo nastąpi niedobór krwi dla pacjentów i osób po poważnych urazach. Zaangażować się można wypełniając e-mail, swój telefon i grupę krwi (o ile znasz). W przypadku niedoboru krwi dzwoni do ciebie stacja transfuzji krwi.

istock-1138429580-nahled2.jpg

3) Skoncentruj się na swoim hobby i rodzinie

Wielu z nas kręci się w wiecznym kole „pracy - obowiązków domowych - snu”. Często nawet nie odpoczywamy w weekendy; albo opiekujemy się rodziną, albo odpoczywamy przy serialach i filmach. Odkładamy większość hobby na później „aż będzie więcej czasu”.

I to właśnie domowa izolacja dała nam dodatkowy czas. Po co więc trawić go kolejnymi seriami niekończących się seriali i nie poświęcać się naszym dawnym pasjom?

Napisz opowiadanie, które zawsze chciałeś stworzyć. Wróć do gry na instrumencie muzycznym. Przeczytaj książeczki, do których jeszcze nie dotarłeś – albo kupuj nowe publikacje i wspieraj rynek książek, który jest w kryzysie z powodu obecnych środków.

Nie zapomnij też o swojej rodzinie. Idź na spacer do parku ze swoim partnerem i dziećmi (oczywiście z maseczką) i zadzwoń do starszych krewnych. Sprawisz, że będą szczęśliwi - to na nich najbardziej wpływa na nich izolacja społeczna, a nawet krótka rozmowa telefoniczna przyniesie nadzieję na ich życie.

Co robić, jeśli jest najgorzej?

Nie da się utrzymać negatywnym emocjom? Nie wstydź się i rozmawiaj o swoich problemach ze specjalistą.

Pomoc psychologiczną - Dzięki współpracy z samorządami powiatowymi, Podlaski Urząd Wojewódzki sporządził wykaz jednostek, które zaangażowały się w pomoc psychologiczną na rzecz mieszkańców (kliknij tutaj).

 

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

5 wskazówek, jak skutecznie pracować z domu podczas kwarantanny

Pandemia koronawirusa zmusiła część pracowników do pracy z domu. Dla niektórych osób home office jest (prawie) chlebem powszednim. Inni...

24. 3. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe