3 funkcje decydujące o wyborze odpowiedniego skanera

11. 1. 2021

11. stycznia 2021, 10:00 | Skanery to nieodzowna część domu, biura, studia graficznego czy studia fotograficznego. Oprócz konwencjonalnych skanerów biurowych do sporadycznego skanowania dokumentów, istnieją również urządzenia, które mogą skanować dwustronnie i bez nadzoru - lub na przykład skanować slajdy. W artykule doradzimy, pod jakimi nazwami te funkcje ukryte i jakie urządzenia je mają.

Polecane produkty z naszej oferty

W praktyce do skanowania dokumentów, rysunków i innych rodzajów arkuszy najczęściej stosuje się dwa typy skanerów:

  • Płaski - oryginał (dokument) jest umieszczony na szklanej powierzchni, pod którą znajduje się skaner; pokrywa skanera zamyka się, czujnik skanera przesuwasię pod oryginałem i skanuje go wiersz po wierszu.
  • Przeciągowe - oryginał (oddzielny arkusz) przeciąga specjalny mechanizm skanera; urządzenie potrafi skanować dokumenty z obu stron jednocześnie i nadaje się np. do terenu.

Oprócz opisanych typów istnieją również ręczne skanery dokumentów. Dziś praktycznie nie już wykorzystywane - wydruk nie jest zbyt wysokiej jakości i praktycznie niemożliwe jest wykorzystanie ich do skanowania dokumentów biurowych.

Nowoczesne skanery biurowe w większości oparte na dwóch technologiach: skanowaniu CIS i CCD. Technologię CIS znajdziesz w tańszych urządzeniach: wykorzystuje prosty czujnik jednoliniowy. Czujnik CCD wykorzystuje do skanowania m.in. system soczewek i luster. Zapewnia wyższą jakość wydruków i można go znaleźć w droższych skanerach. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnych typów skanerów i skanów, zobacz artykuł: Jakie rodzaje skanerów i jak działają?

Oprócz skanowania, szereg skanerów poszerza się o funkcje dodatkowe, najczęściej o:

 

  • automatyczny podajnik dokumentów,
  • automatyczne skanowanie dwustronne,
  • adapter przezroczystych szablon.

Automatyczny podajnik dokumentów

 

Automatyczny podajnik dokumentów służy do szybkiego skanowania wielostronicowych oryginałów. Jego funkcja wynika z nazwy - jeden po drugim przesuwa arkusze papieru z podajnika do skanera, a stamtąd na tacę wyjściową.

Wskazówka na skaner z automatycznym podajnikiem dokumentów: Epson skaner Workforce DS-870

tlaciaren1-nahled2.jpg

Do 65 zeskanowanych arkuszy na minutę (i 7 tys. stron na dobę), automatyczne oczyszczanie zanieczyszczeń z przedniej części jak i ochrona papieru przed uszczelnieniem - to tylko część możliwości skanera EPSON Workforce DS-870.

Automatyczny podajnik dokumentów ma pojemność 100 arkuszy A4. Możliwe jest również skanowanie papieru formatu A3 na skanerze. Rozdzielczość sensora sięga nawet do 1200 DPI, dzięki czemu nadaje się np. Do skanowania prac graficznych.

Dzięki dużej szybkości skanowania EPSON WorkForce DS-870 nadaje się np. do biura. Odpowiada to nieco wyższej cenie urządzenia - 3 999zł.

Wskazówka na urządzenie wielofunkcyjne z automatycznym podajnikiem: HP PageWide Pro 477dw MFP

570278_0a-163847-330-330-3-nahled2.jpg

Urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Pro 477dw idzie o krok dalej niż poprzedni model. Wielofunkcyjna drukarka atramentowa obsługuje szybkie drukowanie dwustronne (do 55 str./min) i szybkie skanowanie (do 25 arkuszy na minutę).

Podajnik dokumentów mieści do 50 stron A4. Możesz ustawić wynikową rozdzielczość obrazu w zakresie od 75 do 1 200 DPI.

Urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Pro 477dw obsługuje technologię OCR, która konwertuje zeskanowane dokumenty na tekst. Oczywiście istnieją również funkcje kopiowania i faksowania.

Automatyczne skanowanie dwustronne

Druk dwustronny zyskuje na popularności wśród firm - również dzięki swojej przyjazności dla środowiska, ale jest mniej popularny wśród pracowników. Podczas skanowania arkuszy dwustronnych pracownicy często muszą przewracać papier pojedynczo i spędzać wiele godzin ze skanerami.

Problem rozwiązuje funkcja skanowania dwustronnego, w której urządzenie skanuje obie strony dokumentu jednocześnie. Tej funkcji często towarzyszy automatyczny podajnik dokumentów. Wszystko, co musisz zrobić, to załadować stos dokumentów do tacy i poczekać, urządzenie zeskanuje je z obu stron.

Wskazówka dotycząca skanowania dwustronnego: Canon imageFORMULA P-208II

536496_0b-164652-330-330-3-nahled2.jpg

Przykładem taniego, dwustronnego skanera jest Canon imageFORMULA P-208II. Przeciągowy, łatwy do przenoszenia skaner (waży tylko 600 g) jest wyposażony w tacę na 10 arkuszy A4 i może skanować do 8 stron lub 16 obrazów na minutę.

Skaner zasilany jest przez USB - Canon imageFORMULA P-208II można podłączyć do komputera i w kilka sekund zeskanować ważne dokumenty na spotkanie.

Dzięki swojej zwartości urządzenie nadaje się również do użytku w terenie. Maksymalna rozdzielczość skanera to 600 DPI, zalecane dzienne obciążenie to 100 arkuszy. Urządzenie jest stosunkowo tanie, można je kupić za 683,24zł.

Adapter przezroczystych szablon

 

Adapter wyposażony jest w skanery przeznaczone do skanowania materiałów fotograficznych: slajdów, negatywów, filmów oraz samych fotografii. Urządzenia z tą funkcją mogą być używane w studiach fotograficznych lub w rękach pasjonatów fotografii.

Wskazówka na skaner z adapterem przezroczystych szablon: Epson Perfection Photo V600

296661_0b-164600-330-330-3-nahled2.jpg

Bazujący na technologii CCD skaner Epson Perfection Photo V600 ma rozdzielczość optyczną do 12 800 DPI. Urządzenie wyposażone jest w uchwyty na różnego rodzaju filmy i oryginały, dzięki czemu możliwe jest zeskanowanie praktycznie każdego materiału fotograficznego czy filmowego.

Skaner zawiera technologię DIGITAL ICE, która może wykryć zarysowania i kurz na oryginale (np. Filmie) i automatycznie go usunąć. Istnieje również konwersja dokumentów na tekst (technologia OCR) czy możliwość sprawdzenia szczegółów przez okienko o zmiennej wielkości.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

uvod

Jakie są rodzaje skanerów i jak działają?

Większość ludzi w swoich domach ma skaner jako integralną część drukarki. Jest cała gama najróżniejszych rodzajów skanerów, od biurowych...

5. 1. 2020  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe