3 funkcje decydujące o wyborze odpowiedniego skanera

11. 1. 2021

11. stycznia 2021, 10:00 | Skanery to nieodzowna część domu, biura, studia graficznego czy studia fotograficznego. Oprócz konwencjonalnych skanerów biurowych do sporadycznego skanowania dokumentów, istnieją również urządzenia, które mogą skanować dwustronnie i bez nadzoru - lub na przykład skanować slajdy. W artykule doradzimy, pod jakimi nazwami te funkcje ukryte i jakie urządzenia je mają.

W praktyce do skanowania dokumentów, rysunków i innych rodzajów arkuszy najczęściej stosuje się dwa typy skanerów:

  • Płaski - oryginał (dokument) jest umieszczony na szklanej powierzchni, pod którą znajduje się skaner; pokrywa skanera zamyka się, czujnik skanera przesuwasię pod oryginałem i skanuje go wiersz po wierszu.
  • Przeciągowe - oryginał (oddzielny arkusz) przeciąga specjalny mechanizm skanera; urządzenie potrafi skanować dokumenty z obu stron jednocześnie i nadaje się np. do terenu.

Oprócz opisanych typów istnieją również ręczne skanery dokumentów. Dziś praktycznie nie już wykorzystywane - wydruk nie jest zbyt wysokiej jakości i praktycznie niemożliwe jest wykorzystanie ich do skanowania dokumentów biurowych.

Nowoczesne skanery biurowe w większości oparte na dwóch technologiach: skanowaniu CIS i CCD. Technologię CIS znajdziesz w tańszych urządzeniach: wykorzystuje prosty czujnik jednoliniowy. Czujnik CCD wykorzystuje do skanowania m.in. system soczewek i luster. Zapewnia wyższą jakość wydruków i można go znaleźć w droższych skanerach. Aby uzyskać więcej informacji na temat różnych typów skanerów i skanów, zobacz artykuł: Jakie rodzaje skanerów i jak działają?

Oprócz skanowania, szereg skanerów poszerza się o funkcje dodatkowe, najczęściej o:

  • automatyczny podajnik dokumentów,
  • automatyczne skanowanie dwustronne,
  • adapter przezroczystych szablon.

Automatyczny podajnik dokumentów

Automatyczny podajnik dokumentów służy do szybkiego skanowania wielostronicowych oryginałów. Jego funkcja wynika z nazwy - jeden po drugim przesuwa arkusze papieru z podajnika do skanera, a stamtąd na tacę wyjściową.

Wskazówka na skaner z automatycznym podajnikiem dokumentów: Epson skaner Workforce DS-870

tlaciaren1-nahled2.jpg

Do 65 zeskanowanych arkuszy na minutę (i 7 tys. stron na dobę), automatyczne oczyszczanie zanieczyszczeń z przedniej części jak i ochrona papieru przed uszczelnieniem - to tylko część możliwości skanera EPSON Workforce DS-870.

Automatyczny podajnik dokumentów ma pojemność 100 arkuszy A4. Możliwe jest również skanowanie papieru formatu A3 na skanerze. Rozdzielczość sensora sięga nawet do 1 200 DPI, dzięki czemu nadaje się np. Do skanowania prac graficznych.

Dzięki dużej szybkości skanowania EPSON WorkForce DS-870 nadaje się np. do biura. Odpowiada to nieco wyższej cenie urządzenia - 3 999 zł.

Wskazówka na urządzenie wielofunkcyjne z automatycznym podajnikiem: HP PageWide Pro 477dw MFP

570278_0a-163847-330-330-3-nahled2.jpg

Urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Pro 477dw idzie o krok dalej niż poprzedni model. Wielofunkcyjna drukarka atramentowa obsługuje szybkie drukowanie dwustronne (do 55 str./min) i szybkie skanowanie (do 25 arkuszy na minutę).

Podajnik dokumentów mieści do 50 stron A4. Możesz ustawić wynikową rozdzielczość obrazu w zakresie od 75 do 1 200 DPI.

Urządzenie wielofunkcyjne HP PageWide Pro 477dw obsługuje technologię OCR, która konwertuje zeskanowane dokumenty na tekst. Oczywiście istnieją również funkcje kopiowania i faksowania.

Automatyczne skanowanie dwustronne

Druk dwustronny zyskuje na popularności wśród firm - również dzięki swojej przyjazności dla środowiska, ale jest mniej popularny wśród pracowników. Podczas skanowania arkuszy dwustronnych pracownicy często muszą przewracać papier pojedynczo i spędzać wiele godzin ze skanerami.

Problem rozwiązuje funkcja skanowania dwustronnego, w której urządzenie skanuje obie strony dokumentu jednocześnie. Tej funkcji często towarzyszy automatyczny podajnik dokumentów. Wszystko, co musisz zrobić, to załadować stos dokumentów do tacy i poczekać, urządzenie zeskanuje je z obu stron.

Wskazówka dotycząca skanowania dwustronnego: Canon imageFORMULA P-208II

536496_0b-164652-330-330-3-nahled2.jpg

Przykładem taniego, dwustronnego skanera jest Canon imageFORMULA P-208II. Przeciągowy, łatwy do przenoszenia skaner (waży tylko 600 g) jest wyposażony w tacę na 10 arkuszy A4 i może skanować do 8 stron lub 16 obrazów na minutę.

Skaner zasilany jest przez USB - Canon imageFORMULA P-208II można podłączyć do komputera i w kilka sekund zeskanować ważne dokumenty na spotkanie.

Dzięki swojej zwartości urządzenie nadaje się również do użytku w terenie. Maksymalna rozdzielczość skanera to 600 DPI, zalecane dzienne obciążenie to 100 arkuszy. Urządzenie jest stosunkowo tanie, można je kupić za 683,24 zł.

Adapter przezroczystych szablon

Adapter wyposażony jest w skanery przeznaczone do skanowania materiałów fotograficznych: slajdów, negatywów, filmów oraz samych fotografii. Urządzenia z tą funkcją mogą być używane w studiach fotograficznych lub w rękach pasjonatów fotografii.

Wskazówka na skaner z adapterem przezroczystych szablon: Epson Perfection Photo V600

296661_0b-164600-330-330-3-nahled2.jpg

Bazujący na technologii CCD skaner Epson Perfection Photo V600 ma rozdzielczość optyczną do 12 800 DPI. Urządzenie wyposażone jest w uchwyty na różnego rodzaju filmy i oryginały, dzięki czemu możliwe jest zeskanowanie praktycznie każdego materiału fotograficznego czy filmowego.

Skaner zawiera technologię DIGITAL ICE, która może wykryć zarysowania i kurz na oryginale (np. Filmie) i automatycznie go usunąć. Istnieje również konwersja dokumentów na tekst (technologia OCR) czy możliwość sprawdzenia szczegółów przez okienko o zmiennej wielkości.

Bądź jako pierwszy
Najnowsze informacje o nowościach i promocjach bezpośrednio na Twój e-mail.

Podobne artykuły

Jakie są rodzaje skanerów i jak działają?

Czasy, kiedy skanery w domach były rzadko spotykane i nie były też powszechnym elementem szkół, urzędów czy siedzib korporacji, już dawno...

22. 12. 2022  Przeczytaj cały artykuł »

Transport od 13.90 zł

do paczkomatu

Dostawa w ciągu 48 godzin

Jesteśmy naprawdę szybcy

Masz z nami czas

Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni

Nagrodzimy Cię

Za każdy zakup otrzymasz punkty lojalnościowe